هرچه بيشتر انسان ها را مي شناسم، سگ ها را بيشتر ستايش مي کنم " .

تولستوی: فرق انسان و سگ در آنست كه اگر به سگی غذا بدهی هرگز تو را گاز نخواهد گرفت
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1388ساعت 0:24 قبل از ظهر توسط نیما |


سبزپرس – گروه محیط طبیعی : یک گربه پالاس نیمه جان در ارتفاعات فیروزکوه ، توسط محیط بانان محیط زیست استان تهران ، تحویل تیم جراحی شد و مورد مداوا قرار گرفت .

دکتر هومن ملوک پور ، سرپرست " تیم جراحی کلینیک دکتر هومن " ، درباره روند مداوای این توله پالاس به سبزپرس گفت : سه روز پیش محیط زیست استان تهران ، این گربه را در حالی که شرایطی بسیار وخیم داشت به ما ارجاع داد . حال عمومی حیوان بسیار نگران کننده بود و فقط 10 درصد هوشیاری داشت . پس از معاینه ، متوجه شدیم که نزدیک به یک هفته است که معده حیوان ، خالی مانده و دارای درد فراوان و به شدت عصبی بود . از دست هایش که به شدت مجروح بود عکسبرداری کردیم و متوجه شدیم هر دو دست ، شکسته است .
دکتر ملوک پور در ادامه گفت : در چنین شرایطی ، پس از انجام مقدمات درمان و بهبود اوضاع عمومی پالاس ، دیروز او را برای جراحی آماده کردیم و او را تحت عمل جراحی قرار دادیم . او حال عمومی توله پالاس را در حال حاضر مطلوب و رضایتبخش اعلام کرد .
دکتر ملوک پور در پاسخ به این سوال سبزپرس که " علت جراحت و شکستگی دستان توله پالاس چه بود گفت : از تیزی شکستگی در ناحیه دست ها و در یک راستا بودن زخم ، به نظر می رسد حیوان مورد هجوم و ضربه توسط جسم سنگین از سوی یک فرد راست دست قرار گرفته ؛ چرا که معمولا در تصادف با خودرو و یا افتادن از ارتفاع ، شکستگی بیشتر حالت پخش و خورد شده گی دارد .

گفتنی است اسامی اعضای تیم جراحی " کلینیک دکتر هومن " که مسئولیت مداوای پالاس را بر عهده داشتند به شرح زیر است : دکتر هومن ملوک پور ، سرپرست تیم جراحی ؛ دکتر حمید فتاحیان ، استادیار عوم تحقیقات دانشگاه آزاد ؛ دکتر حمید محی الدین ، رادیولوژیست و دکتر علیرضا مشیری ، کمک جراح .
گربهٔ پالاس یا مانول یک گربه‌سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه است . این جانور تقریبا به اندازهٔ یک گربه خانگی است و دارای حدودا ۶۰ سانتی‌متر طول (بدون احتساب دم ۲۵ سانتی‌متری‌اش) و به طور متوسط ۳٫۶ کیلوگرم وزن است. رنگ موهای بدنش خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوارهای عمودی است که گاهی در میان موهای انبوه و متراکم بدن، دیده نمی‌شوند . این گربه که از گونه های کمیاب گربه سانان دنیاست آخرین بار در سال 75 در ایران دیده شد .

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1388ساعت 0:0 قبل از ظهر توسط نیما |

تيمي از جراحان دامپزشكي در يك جراحي بي‌سابقه در كشور، عارضه شكستي دست يك قلاده «گربه پالاس» از گونه‌هاي جانوري كمياب كشور را درمان كردند.

دکتر هومن ملوک پور، سرپرست تيم جراحي «گربه پالاس» در حاشيه انجام اين عمل دامپزشكي به خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: اين جراحي از دو جنبه حائز اهميت بود، در وهله اول مساله كمياب بودن اين گونه گربه است و در مرحله دوم نوع آسيبي كه حيوان ديده بود و نوع درماني كه انجام شد، در كشور بسيار كم بر روي حيوانات خانگي انجام شده كه آنها هم در گونه‌هاي ديگري غير از اين گربه‌سان كمياب بوده است.

وي با موفقيت آميز خواندن اين عمل جراحي، اظهار كرد: به نظر مي‌رسد كه عامل شكستي حيوان انساني بوده، يعني توسط انسان آسيب ديده است، زيرا كوفتگي‌هايي مشاهده نمي‌شود كه بتوان گفت از جايي افتاده يا با حيوان ديگري درگير شده و كاملا مشخص است كه شي بلندي مثل چوب يا فلز به گربه برخورد كرده و اين مساله را امتداد شكستگي‌ها به وضوح نشان مي‌دهد.

دكتر حميدرضا فتاحيان، استاديار دانشكده علوم تخصصي دامپزشكي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي و جراح اين تيم نيز با اشاره به اين كه حيوان آسيب ديده از سوي كارشناسان سازمان محيط زيست جهت درمان آورده شده است، اظهار كرد: پس از انجام راديوگرافي مشخص شد كه اين گربه از ناحيه دو دست دچار شكستگي شده، به طوري كه شكستگي دست چپ كامل بوده است، لذا پس از بررسيها به نتيجه رسيديم كه بايد تحت عمل جراحي قرار بگيرد.

وي ادامه داد: متاسفانه با محدوديت‌هايي در زمينه‌ وسايل جراحي حيوانات در ايران مواجهيم مثلا قطعات فلزي به اندازه اين حيوان كوچك سه يا چهار كيلوگرمي وجود ندارد، بنابراين آنچه كه در دسترس بود فراهم كرديم و تحت شرايط جراحي باز، دستي را كه هر دو استخوان آن با هم شكسته بود، پس از باز كردن موضع، جراحي كرديم كه پس از راديوگرافي مشخص شد كه اين استخوان كاملا در مسير خود قرار گرفته است.

عضو هيات علمي دانشكده علوم تخصصي دامپزشكي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي، خاطر نشان كرد: با توجه به شرايط موجود نيازي به عمل جراحي دست ديگر نبوده و با آتل بندي معمولي مي‌توان به بهبود وضع وي كمك كرد تا بتواند به محيط زيست برگردد.

وي طول درمان را بين 4 تا 8 هفته عنوان كرد و افزود: بايد پس از جوش خوردن استخوان، پيچ و پلاكها بيرون آورده شود و حيوان پس از دو هفته مي‌تواند به محيط برگردانده شود.

فتاحيان اظهار داشت: سالهاست در ايران اين مشكل وجود دارد كه متاسفانه كسي باور نمي‌كند كه مي‌توان در دست گربه دو كيلويي نيز مي‌توان پلاكت گذاشت، لذا لازم است كساني كه لوازم پزشكي مربوط به رشته دامپزشكي را فراهم مي‌كنند، اقدام به تهيه اين گونه وسايل كه مورد نياز است، نيز كنند، چرا كه در اكثر كشورها وجود دارد، اما در ايران نيست و در اين راستا معتقدم كه سازمان دامپزشكي و صنف لوازم پزشكي اين گروه بايد حمايتهاي لازم را داشته باشند.

امير عباس مشهدي احمدي ــ كارشناس حيات وحش اداره كل محيط زيست استان تهران ــ هم در گفت‌وگو با خبرنگار «علمي» ايسنا در اين رابطه اظهار كرد: پنجشنبه گذشته از طريق اداره حفاظت محيط زيست شهرستان فيروز كوه مطلع شديم يك قلاده گربه پالاس كه از نوع گربه‌هاي كمياب است، پيدا شده و به دليل مجروح بودن و شكستگي از ناحيه دو دست وضعيت نامساعدي دارد.

وي ادامه داد: تحقيقات ما در اين رابطه ادامه دارد در حال حاضر با قطعيت نمي‌توان گفت كه چه حادثه‌اي رخ داده، اما آنچه مبرهن است ، اين كه گربه توسط انسان مورد تهاجم قرار گرفته و اين مساله در بخش حقوقي سازمان حفاظت محيط زيست در حال پيگيري است.

كارشناس حيات وحش اداره كل محيط زيست استان تهران، خاطر نشان كرد: پس از انجام كارهاي مقدماتي مانند بيومتري و شرايط سنجي توانستيم اندازه‌گيريها را انجام داده و سپس هماهنگي‌هاي لازم براي عمل جراحي و بهبود شرايط حيوان به عمل آمد.

وي در خصوص اين كه حيوان پس از بهبودي در چه مكاني نگهداري مي‌شود، اظهار كرد: اميدواريم در صورت بهبودي كامل بتوانيم حيوان را به طبيعت برگردانيم، البته با پارك پرديسان و يا مراكزي كه امكانات نگهداري را داشته باشند، مكاتبه مي‌كنيم كه در نهايت بتوان رهاسازي را براي اين گونه حيوان انجام داد.

احمدي درباره ويژگيهاي اين گونه گربه‌ها، توضيح داد: «گربه پالاس» جزو خانواده‌ گربه سانان و در گروه گوشت خواران است كه از جمله گربه‌هاي بسيار كمياب ايران به شمار مي‌رود. در واقع ظاهر آن شبيه گربه‌هاي معمولي است، اما سر آن پهنتر از گربه معمولي است، گوشهايش گرد و كوچك و بر روي پيشاني خالهاي سياه ديده مي‌شود. همچنين رنگ عمومي بدن گربه نارنجي بوده و نوك موها به سفيدي مي‌زند.

به گفته وي «گربه پالاس» از نوع گربه‌هايي هستند كه بسيار خجالتي و منزوي بوده و معمولا در مناطق استپي مرتفع با پوشش گياهي متراكم زندگي مي كنند. زيستگاه اين گونه حيوان در تهران، اصفهان، شمال شرق ايران مثل سرخس و تركمن صحرا و نيز بخش‌هايي از آذربايجان غربي است و در واقع بيشتر در مناطق نسبتا سرد زندگي مي‌كنند.

اين كارشناس حيات وحش اضافه كرد: «گربه پالاس» به دليل پشمي كه دارد به عايق خوبي در مقابل سرما مجهز است. البته اين گونه خيلي كم و به ندرت - چهار يا پنج بار - در كشور ديده شده و آخرين بار سال گذشته در منطقه شكار ممنوع كوه سفيد و در سال 86 نيز يك بار توسط دوربين در پارك ملي «خجير» مشاهده شده است. مي‌توان گفت اين گربه در پارك ملي كوه سفيد فيروز كوه وجود دارد، اما از نظر تعداد و جمعيت به دليل نوع منزوي بودن اين حيوان و مطالعات كمي كه صورت گرفته نمي‌توان به طور قطع جمعيت آن را بيان كرد.

وي بيان كرد: از عمده تهديدهايي كه در بين گوشتخواران علي‌الخصوص براي گربه‌هاي وحشي و كوچك جثه وجود دارد، تخريب و از بين بردن زيستگاه اين حيوانات است.

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 11:58 بعد از ظهر توسط نیما |


▪ نام علمی: Otocolobus manul
▪ نام انگلیسی: Manul, Pallas Cat
توصیف:
نام این گونه از پیتر سیمون پالاس، طبیعی‌دان آلمانی، گرفته شده که در اکتشاف علمی امپراتوری روسیه نقش تعیین‌کننده‌ای داشت. موهای گربه پالاس به نسبت جثه از تمام گونه‌های دیگر گربه بلندتر و متراکم‌تر است. کمی بزرگ‌تر از یک گربه اهلی است اما بدنش نسبتا حجیم‌تر و سنگین‌تر و پاهایش کوتاه‌تر و محکم‌ترند. پوزه کوتاه، صورت پهن و گوش‌ها بسیار کوتاه و گرد هستند. از آنجا که پایین و بافاصله از هم قرار گرفته‌اند تنها اندکی از لابه‌لای موها بیرون می‌زنند. این ویژگی‌ها حکایت از سازش با محیط سرما دارد. چشم‌ها درشت‌اند و مانند جغد در جلوی سر قرارگرفته‌اند. احتمالا به خاطر اهمیت بینایی در شکار بوده که به این شکل تکامل یافته‌اند. رنگ پوشش بدن خاکستری روشن است که گاهی به زرد نخودی یا نارنجی سوخته و خرمایی می‌زند. در افراد بالغ نوک موها سفید است که به آنها ظاهری یخ‌زده می‌بخشد. روی پیشانی‌اش خال‌های تیره‌ای دارد و دو نوار تیره به شکل مایل در امتداد هر گونه کشیده شده است. لب، چانه و گلو سفید است. آثار نوارهای عرضی ممکن است روی پشت و دست و پا دیده شود و دم علاوه بر چهار حلقه که آن را دربر گرفته است، در انتها نیز تیره است. ابعاد اصلی بدن عبارتند از:
▪ طول سر و بدن: cm ۶۵ - ۵۰
▪ طول دم: cm ۳۱ - ۲۱
▪ وزن: kg ۵/۳ - ۵/۲
رده‌بندی:
دانشمندان بر این باورند که گربه پالاس که مدت‌ها در جنس Felis رده‌بندی می‌شد، خویشاوند نزدیک گربه وحشی یا Felis silvestris است. با وجود این در بازنگری جنجالی تاکسونومی گربه‌سانان در سال ۱۹۹۳ که توسط C.Wozencraft در شماره ۱۸ خبرنامه گربه‌ها به چاپ رسید، به این گونه جایگاهی منحصر به فرد در سطح جنس اختصاص داده شده است: Otocolobus. علت این تصمیم‌گیری وجود برخی ویژگی‌های جمجمه‌ای است که بیشتر شبیه سیاه‌گوش‌ها است. علاوه بر این برخلاف بیشتر گربه‌های کوچک یا اعضای جنس Felis، مردمک چشم گربه پالاس گرد است. در این گونه سه زیرگونه توصیف شده است:
▪ مغولستان، غرب چین O.m.manul
▪ آسیای میانه، افغانستان و ایران O.m.ferrunginea
▪ تبت و کشمیر O.m.nigripecta
پراکندگی و زیستگاه:
گربه پالاس در سرتاسر آسیای میانه از ماورای قفقاز و ساحل شرقی دریای خزر تا ترکمنستان، ازبکستان، شرق و مرکز قزاقستان، تبت تا آلتایی، تووا (منطقه‌ای در جنوب سیبری هم‌مرز با مغولستان)، مغولستان، سیچوآن و از جنوب تا ایران، افغانستان و شرق لاداخ (منطقه‌ای کوهستانی در شمال شرقی کشمیر). این ناحیه شامل زیستگاه‌های مختلفی همچون دشت، بیابان، فلات‌های مرتفع و دامنه‌های صخره‌ای بی‌درخت است. زیرگونه O.m.nigripectus در مجاورت کشمیر یافت می‌شود. در طول آخرین عصر یخبندان گربه پالاس در اروپا حضور داشت و اکنون در منطقه لاداخ در ارتفاع بالاتر از چهارهزارمتری دیده شده است. در نقشه روبه‌رو پراکندگی کنونی پالاس به رنگ خاکستری دیده می‌شود. این نقشه بر اساس اطلاعاتی ترسیم شده که در بررسی وضعیت گربه‌های وحشی و برنامه عمل حفاظتی توسط گروه متخصصان گربه (CSG) وابسته به IUCN در سال ۱۹۹۶ تهیه شده است.
رژیم غذایی:
گربه پالاس عمدتا از پایکا یا همان خرگوش‌موش، موش‌ها، سنجاب زمینی و پرندگان تغذیه می‌کند. در یک بررسی مشخص شد که ۸۹ درصد از طعمه‌ها را پایکا و چهاردرصد آنها را حشره‌خواران تشکیل می‌دهند.
رفتار:
گربه پالاس، تک‌زی و پنهانکار، در سوراخ‌هایی که مارموت‌ها می‌کنند و حفره‌های جانوران دیگر لانه می‌کنند. اگرچه عمدتا شبگرد هستند، در طول روز هم مشاهده شده‌اند. برآوردها نشان می‌دهند که جولانگاه (home range) گربه پالاس نر حدود چهار کیلومترمربع است. گفته شده است که گوش‌های گربه پالاس به خاطر آن کوچک شده، پایین آمده و دیده نمی‌شود که نیمرخ کوتاهی داشته باشد و به آسانی پنهان شود. در مناطق باز با پوشش گیاهی و موانع بسیار اندک، این شکل سر به کمین کردن و تعقیب مخفیانه خیلی کمک می‌کند. از دیواره‌های سنگی به‌راحتی بالا می‌روند. در تماس‌های اجتماعی ظاهرا بیش از همه روی به هم مالیدن بدن‌هایشان تاکید دارند.
تولیدمثل:
گربه پالاس در فروردین و اردیبهشت تولیدمثل می‌کند. دوره آبستنی ۶۶ روز گزارش شده است. در هر زایمان سه تا چهار بچه‌گربه به دنیا می‌آورد.
وضعیت حفاظتی:
ظاهرا تعداد گربه پالاس از گربه بیابانی چین بیشتر است زیرا تعداد پوست‌های آن که در بازارهای غیرقانونی فروخته می‌شود بیشتر است. میزان صید سالانه آن در ایالت سیچوآن در سال ۱۹۸۰ حدود صد گربه بود. طبق گزارشی که در سال ۱۹۸۹ در شماره ۱۱ خبرنامه گربه‌ها به چاپ رسید، مغولستان در فاصله سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۸ بیش از ۴۳۵۶ پوست گربه پالاس صادر کرده است. CITES (پیمان بین‌المللی داد و ستد گونه‌های در خطر انقراض)، گربه پالاس را در ضمیمه شماره دوی خود قرار داده که خرید و فروش آن را به تعداد بسیار محدود و کاملا ضابطه‌مند مجاز می‌سازد. فهرست سرخ گونه‌های در خطر انقراض IUCN، زیرگونه گربه پالاس قرمز O.m.ferrugineoa که در ایران دیده می‌شود را تقریبا تهدید‌شده اما زیرگونه‌های دیگر گربه پالاس را در گروه «با کمترین نگرانی» جای داده است. استدلال چینی‌ها برای آنکه این گربه را یک گونه حفاظت‌شده به حساب می‌آورند آن است که مقادیر زیادی از جوندگان موذی را می‌خورند. اگرچه تکثیر این گونه در اسارت در آمریکای شمالی تا حد قابل قبولی موفق بود، اما این جمعیت در حال حاضر از بین رفته است. این امکان وجود دارد که گربه پالاس در بخش‌هایی از گستره پراکندگی‌اش کاملا فراوان باشد. این گربه در اسارت تنها در باغ‌وحش‌های ایالات متحده، روسیه، لیتوانی،‌ ژاپن، فرانسه، فنلاند، چک و کانادا وجود دارد.
منبع : آفتاب

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 11:56 بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 11:52 بعد از ظهر توسط نیما |

لینک مصاحبه دکتر هومن ملوک پور با رادیو زمانه در مورد جراحی گربه پالاس

گوش کنید !

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 11:42 بعد از ظهر توسط نیما |


iranspca


iranspca


iranspca


iranspca


iranspca


iranspca


iranspca


iransapca


iranspca


iranspca


iranspca


iranspca

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 11:15 بعد از ظهر توسط نیما |


غلظت پروژسترون در خون به سرعت بین هفته - های اول تا چهارم آبستنی افزایش می یابد. در هفته های سوم و چهارم آبستنی سرپستانک ها پرخون (قرمز) می شوند. غلظت پروژسترون به تدریج از هفته پنجم به بعد کاهش می یابد و دو روز قبل از زایمان دچار افت بسیار شدیدی می شود...

حکیم مهر -  کوتاه و کاربردی از تولید مثل در گربه ها

 

مراحل مختلف چرخه فحلی در گربه ها به اختصار عبارتند از :

 

1 -  Anestrus : در این مرحله گربه ماده از نظر جنسی غیر فعال است. این دوره حدود سه ماه در پاییز و زمستان به طول می انجامد.

2 -  Proestrus : این مرحله حدود یک تا دو روز طول می کشد گرچه گاهی هم اصلاً مشخص نمی گردد. گربه ماده حیوان نر را به خود جلب می -  کند ولی از جفت گیری ممانعت بعمل می آورد.

3 -  Estrus : در این مرحله گربه ماده نسبت به حیوان نر روی خوش نشان می دهد. در خلال این دوره ترشح صورتی رنگ و کدر از واژن بدون خونریزی مشاهده می شود. طول مدت این مرحله از سه تا شانزده و به طور میانگین هفت روز است. تخمک گذاری در گربه های ماده خود بخودی نبوده و 23 تا 30 ساعت پس از  جفت گیری انجام می شود.

4 -  Interestrus : این مرحله از دو تا نه روز و به طور متوسط هفت روز به طول می انجامد ، آنهم زمانی که جفت گیری انجام نشود یا جفت گیری قبل از رسیدگی فولیکول انجام گرفته باشد.

5 -  Metestrus : این مرحله زمانی است که گربه ماده تخمک گذاری کرده ولی آبستن نیست. طول این دوره از 35 تا 70  و به طور متوسط 45 روز است. ممکن است علاوه بر آن حدود 35 روز زمان لازم باشد تا فحلی بعدی بروز یابد.

 

-          تشخیص آبستنی در گربه ها

 

در ابتدا باید دانست که غلظت پروژسترون در خون به سرعت بین هفته -  های اول تا چهارم آبستنی افزایش می یابد. در هفته های سوم و چهارم آبستنی سرپستانک ها  پرخون (قرمز) می شوند. غلظت پروژسترون به تدریج از هفته پنجم به بعد کاهش می یابد و دو روز قبل از زایمان دچار افت بسیار شدیدی می شود.

در طی روزهای 16 تا 26 پس از جفت گیری می توان از راه لمس شکم آبستنی را تشخیص داد. از طریق سونوگرافی ، وزیکولهای کروی و anechoic  در 11 تا 14 روزگی پس از جفت گیری قابل مشاهده اند.

در رادیوگراف های تهیه شده پس از 49 روزگی آبستنی سیستم استخوانی جنین به طور کامل قابل مشاهده است .

 

البته ذکر این نکته لازم است که دانسیته های استخوانی در استخوانهای طویل نظیر ران یا دنده ها در رادیوگرافهای تهیه شده در 38 روزگی هم قابل مشاهده است.

 

-          زایمان طبیعی در سگ و گربه

 

در مورد سگ ها حدود 24 ساعت قبل از زایمان درجه حرارت مقعدی به 37 درجه و یا زیر آن می رسد. البته در حین زایمان معمولاً این درجه حرارت به میزان طبیعی باز می گردد.

در گربه های ماده افت درجه حرارت 12 ساعت قبل از زایش رخ می دهد ولی این مسئله نسبت به سگ کمتر به عنوان معیار قابل اتکا برای تشخیص زمان زایمان مطرح است.

زایمان طبیعی به طور کلی به سه مرحله تقسیم می شود :

 

1 -  مرحله اول : این مرحله در سگها و گربه ها بطور معمول بین 12 تا 24 ساعت طول می کشد.

 

در این زمان قدرت و تعداد انقباضات رحمی افزایش یافته  و سرویکس هم باز می شود. حیوان در این مرحله به تناوب رفتارهایی نظیر گوشه گیری  و بی قراری را نشان می دهد و به فراهم کردن محل زایمان می پردازد و گاهی هم استفراغ مشاهده می شود. له له زدن و لرز نیزگاهی از علائم این مرحله است. ترشحات واژن حیوان نیز در این مرحله آبکی و شفاف می باشد.

 

2 -  مرحله دوم : در این مرحله حیوان به طور کامل زور زدن شکمی را بروز می دهد که نتیجه انقباضات قوی رحم است و در زمان خروج نوزاد به اوج خود می رسد. این زور زدن نباید بیش از یک تا دو ساعت بین تولد نوزادان طول بکشد. بی اشتها شدن ، لرز و له له زدن حیوان نیز معمولاً در این مرحله قابل انتظار است.

معمولاً در مورد ماده سگها اولین توله در عرض 4 ساعت پس از شروع مرحله دوم به دنیا می آید و توله های بعدی با فاصله 15 دقیقه تا 2 ساعت از هم به دنیا می آیند.

 در گربه ها معمولاً اولین بچه در عرض یک ساعت پس از شروع مرحله دوم و بچه های بعدی با فاصله 10 تا 60 دقیقه از هم به دنیا می آیند.

 

3 -  مرحله سوم : این مرحله مخصوص خروج جفت است. البته در مورد سگ ها و گربه ها نمی توان این مرحله را بطور کامل جدا از مرحله دوم درنظر گرفت و در حقیقت این مرحله در دل مرحله دوم قرار دارد. به عبارت دیگر سگ ها و گربه ها که چند قلوزا هستند دائم در بین مراحل دوم و سوم در رفت و آمد هستند. معمولاً در مورد سگ جفت مربوط به هر نوزاد تا 15 دقیقه پس از آن دفع می شود. در گربه هم این زمان عموماً بین 5 تا 15 دقیقه است. البته مواردی هم مشاهده شده که جفت مربوط به یک نوزاد همراه نوزاد بعدی دفع شده است.

 hakimemehr.ir

+ نوشته شده در شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388ساعت 11:22 بعد از ظهر توسط نیما |

مقدمه :

تومورهای پستانی شایعترین سرطان در سگهای ماده است. تقریباً 80 درصد تومورهای پستانی در ماده سگهای با سن بیش از هفت سال تشخیص داده میشوند. در حدود 30 درصد این موارد کارسینومای بدخیم است. این تومورها ممکن است تکی یا چندتایی باشند.

نوع تومورها :

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت ، از نظر بافت شناختی تومورهای پستانی به 4 دسته تقسیم میشوند. تومورهای بدخیم ، تومورهای خوش خیم ، تومورهای بدون طبقه بندی و هایپرپلازی پستان

شایعترین نوع تومورها تومورهای میکس خوش خیم ، آدنوما و آدنوکارسینوما است. تومورهای مختلط خوش خیم متشکل از تومورهای اپی تلیال و تومورهای مزانشیمال هستند که می توانند سلولهای استخوانی ، غضروف یا فیبروز داشته باشند.

آدنوما و آدنوکارسینوما به انواع مختلفی تقسیم میشوند. کارسینومای غیرمنتشر ، کارسینومای کمپلکس ، کارسینومای ساده و کارسینومای آناپلاستیک ساده از این جمله اند.

علل و عوامل خطرساز :

علت بروز تومور پستانی هنوز دقیقاً معلوم نیست ، با این حال عوامل متعددی در بروز آن دخالت دارند. هورمونهایی مثل استروژن و پروژسترون در این زمینه مؤثرند. این مسئله را می توان اینطور توجیه نمود که عمل OHE احتمال ابتلا به تومور پستانی را کاهش میدهد. اگر ماده سگ قبل از اولین فحلی عقیم شود احتمال بروز تومور پستانی به کمتر از یک دصد محدود میشود. اگر بین اولین تا سومین فحلی اینکار انجام گیرد شانس ابتلا 8 تا 26 به ترتیب قبل از دومین و سومین فحلی خواهد بود. عقیم کردن حیوان بعد از سومین فحلی را خیلی مؤثر در جلوگیری از ابتلا به تومورهای پستانی نباید دانست. چاقی هم از جمله عوامل خطرساز بروز تومور پستانی است. استعداد ارثی که در طب انسانی به عنوان یک عامل خطرساز اثبات شده است در دامپزشکی هنوز در مراحل تحقیق قرار دارد.

علائم بالینی :

تومورهای پستانی ممکن است در اندازه های متفاوتی بروز نمایند. تکی یا چندتایی ، نرم یا سفت باشند. به طور کلی تا پیشرفت محسوس تومور صاحب حیوان در اغلب موارد قادر به تشخیص توده نخواهد بود.

تشخیص :

معاینه بالینی و ملامسه اولین اقدام در جهت تشخیص است. اغلب موارد تومور در جفت عقبی پستان بروز میکند. شمارش کامل خون و بیوشیمی خون هم باید انجام پذیرد. تهیه رادیوگراف های جانبی چپ و راست و VD سینه و دو نمای جانبی و VD شکم در تشخیص متاستاز فوق العاده مفید خواهد بود. اگر به متاستاز شکمی مشکوک باشیم می توان از سونوگرافی هم بهره برد.

بیوپسی هم از تومور می تواند در پاتولوژی مشخص کننده نوع آن باشد.

بر اساس سایز تومور ، متاستاز به عقده های لنفاوی و متاستاز به سایر اندامها بیماری را به 5 مرحله تقسیم میکنند که هر چه به مرحله پنجم نزدیک شویم پیش آگهی درمان ضعیف تر خواهد بود.

5 مرحله به شرح زیر است :

1 - قطر تومور کمتر از سه سانتی متر است. و متاستازی وجود ندارد.

2 - قطر تومور بین سه تا پنج سانتی متر است و متاستازی وجود ندارد.

3 - قطر تومور بیش از پنج سانتی متر است و متاستازی وجود ندارد.

4 - صرفنظر از قطر تومور ، متاستاز به عقده های لنفاوی رخ داده است.

5 - صرفنظر از قطر تومور و متاستاز به عقده های لنفاوی ، اندامهای دیگر بدن هم دچار متاستاز شده اند.

در کشور ما برخلاف کشورهای دیگر جراحی مابین روشهایی نظیر شیمی درمانی ، پرتودرمانی ، ایمونوتراپی ، هورمون درمانی و تغییر جیره غذایی ارجحیت و کاربرد ویژه ای دارد.

اندازه تومور می تواند شاخص خوبی برای تعیین پیش آگهی درمان باشد. اندازه تومور هرچه کوچکتر باشد این پیش آگهی بهتر است.

منبع " hakimemehr.ir"

+ نوشته شده در شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388ساعت 0:17 قبل از ظهر توسط نیما |

همشهری : اين روزها مدام مي‌شنويم كه كشورهاي مختلف جهان طي روزهاي گذشته اقدامات محافظتي، امنيتي و مراقبتي شديدي اعمال كرده‌اند .

و عامل تمام اين احتياط‌ها و نگراني‌ها اپيدمي آنفلوانزاي جديد و البته كشنده موسوم به «آنفلوانزاي خوكي» بوده است.

البته شنيدن اين عبارات بايد خوشحالمان كند چون بالاخره بعد از گذشت حدود 50 روز، يعني روزي كه نخستين موردآنفلوانزاي خوك يدر مكزيكپيدا شد و بعد به شهرهاي مكزيكوسيتي و ساير شهرهاي اين كشور انتقال يافت، دولت ما هم تصميم گرفت ستاد مقابله با آنفلوانزا با عضويت معاون اجرايي رئيس‌جمهوري، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست‌جمهوري، وزير كشور، وزير بهداشت، وزير آموزش و پرورش و وزير جهاد كشاورزي تشكيل دهد.

جاي خوشحالي ديگري هم البته هست چون دولت ستاد مقابله با آنفلوانزا را با 4 وزير كابينه‌اش در حالي تشكيل مي‌دهد كه مسئولان بهداشتي كشورمان خيلي وقت است خيال مردم را راحت كرده‌اند كه با وجود گسترش جهاني، آنفلوانزاي خوكي درايرانوجود ندارد.

پس ما حتما خيلي پيشرفته هستيم كه با وجود عدم‌ظهور در حال حاضر، آنفلوانزاي جديد ستاد مبارزه با آن را تشكيل داديم.

علاوه بر اين چند روز پيش هم با خبر شديم كه داروي مبارزه با آنفلوانزاي خوكي هم در كشور توليد مي‌شود و ايران تنها كشور در خاورميانه است كه توانايي توليد اين دارو به شكل كپسول را دارد (البته بماند كه دبير انجمن داروسازان ايران مي‌گويد كه دارو‌هاي ضد‌آنفلوانزا از جمله آنفلوانزاي خوكي كه از خانواده تاميفلوها هستند، در ايران توليد نمي‌شود و كاملا وارداتي هستند).

ما به اختلاف نظر بين مسئولان چه كار داريم؟ مگر پيشرفته‌تر از كشورهايي نيستيم كه از همان ابتدا وقت خود را صرف آموزش مردم و حتي كودكان براي آشنايي با بيماري‌ جديد كرده‌اند.

ما كه به اين اقدامات نيازي نداريم چون مردمانمان آنقدر اطلاعات علمي بالايي دارند كه نيازي به صرف هزينه براي آموزش آنها نيست. فقط نمي‌دانم چرا وقتي اسمي از آنفلوانزاي خوكي مي‌آيد، صاحب‌نظران با خيال راحت مي‌گويند ما كه نه گوشت خوك مي‌خوريم، نه خوك پرورش مي‌دهيم، پس جاي نگراني نيست.

يا مي‌گويند اين آنفلوانزاي خوكي چيست كه اين همه سر زبان‌ها افتاده؟ پس خدا را شكر كه همه مي‌دانند كه ويروس اين بيماري از راه هوا و از طريق انسان به انسان منتقل مي‌شود و نه از راه حيواني به اسم خوك.

حالا هم اگر هم بر فرض كاملا محال نمونه‌اي از اين بيماري از راه مرز‌هاي كاملا كنترل شده كشور و از طريق يك مسافر وارد شود، اگر خداي نكرده يكي از همين مردم، مبتلا به علائم آنفلوانزاي جديد شود، حتما مي‌داند كه چون با خوك در تماس نبوده پس با نخستين سرفه و عطسه و تب و لرز مي‌تواند قرص سرماخوردگي مصرف كند؛ مراجعه به پزشك و آزمايشگاه و از اين حرف‌ها كه معني ندارد!

همه چيز خوب خوب است آنقدر كه هنوز نه ما خبرنگارها مي‌دانيم و نه مسئولانمان كه سازمان جهاني بهداشت اعلام كرده اسم اين بيماري از اول ماه مي‌2009 از H1N1 به AH1N1 تغيير كرده دليل اين تغيير نام هم اين است كه آنفلوانزاابتدا با خوك شروع شد و بعد به انسان انتقال يافت.

پس الان هم ويروس از انسان به انسان منتقل مي‌شود؛ يعني اين بيماري ديگر انساني است نه خوكي. ولي همچنان ما از اين بيماري به‌عنوان آنفلوانزاي خوكي H1N1 ياد مي‌‌كنيم.

خدا را شكر كه هنوز موردي از آنفلوانزاي جديد به كشور وارد نشده چون اگر اين اتفاق بيفتد، فقط خدا مي‌داند كه با اين همه پيشرفت چه بلايي بر سرمان مي‌آيد؟

 
+ نوشته شده در شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388ساعت 0:11 قبل از ظهر توسط نیما |

ژاله فتوره چی ، دبیر ارشد پایگاه تحلیلی خبری وت نیوز :

عکسی که نشان می‌دهد دو نفر از شهروندان عراقی مشغول غذا دادن به یک گراز وحشی در این باغ وحش هستند. امّا شاید خود آقای میزبان هم نمی‌توانست حدس بزند که ممکن است این عکس او امروز به تیتر یک بسیاری از وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و تلویزیون‌های معتبر جهان بدل شود! چرا که امروز دیگر نه از آن گراز خبری هست و نه از دو گراز دیگر موجود در باغ وحش بغداد. باغ وحشی که در سال 2003 بیش از 650 رأس از انواع حیوانات را در خود پذیرایی می‌کرد، اما به فاصله 8 روز پس از اشغال این کشور توسط نیروهای آمریکایی تنها 35 رأس از آن حیوانات باقی ماندند … و اینک مسئولین باغ وحش اعلام کرده‌اندکه برای مقابله با احتمال شیوع آنفولانزای خوکی، تصمیم به اعدام این سه حیوان بخت برگشته گرفته‌اند! این در حالی است که اصولاً در عراق – به مانند اغلب کشورهای اسلامی - هیچ پرورشگاه خوکی وجود ندارد و تاکنون موردی از ابتلای به آنفولانزای خوکی در این کشور گزارش نشده بود.
به قول عبدالله کمال – یک روزنامه‌نگار عرب - اگر قرار بر پیشگیری از این بیماری باشد، باید انسان‌ها را کشت که می‌توانند این ویروس را به سراسر جهان انتقال دهند؛ نه گرازها را !!!!
خلاصه این که انگار در قرن بیست و یکم هم همچنان می‌توان مصداق‌هایی خجالت‌بار برای این مثل مشهور موجود در امثال و حکم دهخدا یافت که می‌گوید:


گنه کرد در بلخ آهنگری
به ششتر زدند گردن مسگری

Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

منبع : vetnews

+ نوشته شده در شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388ساعت 0:6 قبل از ظهر توسط نیما |                                                    

+ نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 0:6 قبل از ظهر توسط نیما |بر اساس اطلاعیه ASPCA، دارندگان  حیوانات خانگی نباید نگران سلامتی حیوانات خود باشند. شیوع سریع ویروس H1N1 که از آن با عنوان ویروس آنفولانزای خوکی نیز یاد می شود، خطر اندکی را برای حیوانات خانگی به همراه دارد. در هفته های گذشته که شیوع این بیماری سرعت فزاینده ای داشته است، ویروس مورد نظر فقط انسانها را مورد هدف قرار داده است و هنوز علت عدم درگیری دیگر گونه ها با این ویروس مشخص نمی باشد.
   

بر اساس سخنان دکتر لوئیس موری، مدیر یکی از بیمارستانهای ASPCA، درحال حاضر هیچ گونه مستنداتی مبنی بر خطر آفرین بودن این ویروس برای سگ ها و گربه ها وجود ندارد. با این حال دارندگان خوک های خانگی و همچنین پرورش دهندگان این حیوان باید وضعیت سلامت حیوانات خود را به طور دقیق تری کنترل کرده و به منظور محدود ساختن احتمال انتقال بیماری از انسان به حیوان و از حیوان به انسان، اقدامات لازم را انجام دهند.

در حال حاضر در کشورهایی همچون آمریکا، چنانچه فردی خوک خود را حیوانی دست آموز و خانگی بداند، باید با مراجعه به دامپزشک و مشاوره کردن در زمینه تلقیح واکسن آنفولانزای تبپ A  (که در بازار موجود بوده و برای کلیه خوک های سالم توصیه می گردد) از وقوع این بیماری در حیوان خود پیشگیری کند.

دکتر میراندا اسپیندل، یکی دیگر از مدیران  ASPCA، اضافه می کند که آنفولانزای خوکی یکی از مهم ترین علل وقوع بیماری های تنفسی در خوک در سطح جهان محسوب می شود. آنفولانزای خوکی نیز همانند اکثر ویروس های آنفولانزای A، عمدتا موجب وقوع سطوح بالایی از بیماری در خوک ها می گردد اما مرگ و میر حاصل از آن غیرمعمول است.

در مورد این بیماری ASPCA اعلام کرده است که در صورتی که به بیمار بودن حیوان خود مشکوک هستید و یا در آن تغییر رفتار ناگهانی مشاهده کرده اید، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

+ نوشته شده در سه شنبه پانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 11:23 بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 9:51 بعد از ظهر توسط نیما |


سنگها از مواد معدنی و مواد ارگانیک با قوام شبیه موکوس شکل می گیرند. از میان سنگهای مختلف آنچه در گربه ها بیشتر شیوع دارد دو نوع استروویت (منیزیم آمونیوم فسفات) و کلسیم اکسالات است. در گذشته استروویت از شیوع بسیار بیشتری برخوردار بود. با این حال در سالهای اخیر ، تعداد موارد شیوع سنگهای کلسیم اکسالات افزایش یافته و امروزه با نوع استروویت برابری می کند...


سنگ مجاری ادراری عمدتاً در مثانه و گاهی هم در کلیه گربه ها دیده می شود. برخی مطالعات نشان داده اند که حدود 13% گربه‌هایی که بیماری بخشهای تحتانی سیستم ادراری دارند دچار سنگ هستند. گرچه ممکن است وجود سنگ با نشانه هایی همراه نباشد اما عموماً با هماتوری (خون در ادرار) ، تکرر ادرار و سختی دفع ادرار مشخص می شود. اغلب گربه هایی که بیماری دستگاه ادراری تحتانی را دارند بیرون از جعبه یا محل مخصوص ادرار می کنند. گاهی هم سنگها منجر به انسداد در urethra میشوند بطوریکه دفع ادرار کاملاً مختل می شود و یا به حداقل ممکن می رسد. انسداد که معمولاً با درد زیادی همراه است یک اورژانس در دامپزشکی تلقی می شود و می تواند حیات گربه را به خطر بیاندازد.

سنگها از مواد معدنی و مواد ارگانیک با قوام شبیه موکوس شکل می گیرند. از میان سنگهای مختلف آنچه در گربه ها بیشتر شیوع دارد دو نوع استروویت (منیزیم آمونیوم فسفات) و کلسیم اکسالات است. در گذشته استروویت از شیوع بسیار بیشتری برخوردار بود. با این حال در سالهای اخیر ، تعداد موارد شیوع سنگهای کلسیم اکسالات افزایش یافته و امروزه با نوع استروویت برابری می کند.

سنگهای استروویت در هر دو جنس نر و ماده دیده می شوند اما گربه های ماده از بخت بیشتری برای ابتلا برخوردارند و در سنین یک تا دو سالگی بیشتر در معرض ابتلا هستند. متوسط سن ابتلا در گربه ها پنج سالگی است اما بچه گربه های یکماهه و حتی گربه های بیست ساله هم مبتلا به این سنگ ها شده اند. وقتی بچه گربه های زیر یک سال دچار سنگ استروویت می شوند عفونت باکتریایی معمولاً با آن همراه است در صورتی که در گربه های مسن تر معمولاً خبری از عفونت باکتریال نیست.

سنگهای کلسیم اکسالات قدری بیشتر از ماده ها در نرها دیده می شوند. با افزایش سن احتمال ابتلا به این نوع سنگ هم افزایش می یابد بطوریکه بیشترین خطر ابتلا به گربه های عقیم شده نر10 تا 15 ساله مربوط است. نژادهای Persian ، Hialayan و Burmese بیش از سایر نژادها مبتلا می شوند. عفونت باکتریایی معمولاً با سنگهای کلسیم اکسالات دیده نمی شوند. برخی از گربه های مبتلا به این نوع سنگ کلسیم بالایی در خون خود دارند.

درمان به نوع سنگ بستگی دارد. اگر گربه مبتلا به انسداد باشد باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام نمود. گربه مبتلا به انسداد اغلب دهیدراته است و دچار عدم تعادل الکترولیت و اسید – باز می باشد و در جریان خون خود مقدار قابل توجهی از ترکیبات مضر و زاید را دارد. این مسئله می تواند به نقص در عملکرد قلب و کلیه و آسیب مثانه و در صورت عدم درمان به مرگ منجر گردد.

بسیاری از سنگها را می توان با عکسبرداری اشعه X تشخیص داد. با این حال بعضی از سنگها را نمی توان به دلیل کوچکی به این روش تشخیص داد. در برخی موارد سونوگرافی مثانه می تواند راهگشا باشد. سنگهای استروویت را می توان در یک بازه زمانی چند ماهه از طریق جیره غذایی خاص درمان کرد اما سنگهای کلسیم اکسالات را باید از طریق جراحی خارج نمود


منبع : حکیم مهر
+ نوشته شده در شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 9:45 بعد از ظهر توسط نیما |

نکات طلایی طب داخلی سگ
برخی صاحبان حیوانات نمی دانند که بی اختیاری ادراری و PU/PD می توانند با هم مرتبط باشند و بهمین دلیل PU/PD را در موقع بروز بی‌اختیاری سگ گزارش نمی دهند. در اغلب موارد برطرف ساختن و درمان علت بروز PU/PD به درمان بی اختیاری ادراری هم منجر خواهد شد...1 - در سگهایی که اخیراً دچار بی اختیاری ادراری شده اند قبل از هرگونه درمان ابتدا Polyuria/polydipsia را رد کنید!

برخی صاحبان حیوانات نمی دانند که بی اختیاری ادراری و PU/PD می توانند با هم مرتبط باشند و بهمین دلیل PU/PD را در موقع بروز بی‌اختیاری سگ گزارش نمی دهند. در اغلب موارد برطرف ساختن و درمان علت بروز PU/PD به درمان بی اختیاری ادراری هم منجر خواهد شد.

2 - در مورد هر سگی که با علائم PU/PD مراجعه نمود ، کشت ادرار را صرفنظر از نتیجه آزمایش ادرار (U/A) انجام دهید !

آزمایش تجزیه ادرار (U/A) ممکن است بطور مشخص التهاب را نشان ندهد و در آن باکتریها دیده نشوند. این وضعیت بخصوص در مورد بیماریهایی که باعث رقیق شدن ادرار و ضعف سیستم ایمنی نظیر دیابت ملیتوس و پرکاری قشر غده فوق کلیه میشوند پیش می‌آید. ضمناً پیلونفریت هم می تواند باعث PU/PD شود. این قابل قبول است که کشت را در سگی که برای اولین بار دچار علائم درگیری سیستم ادراری تحتانی میشود انجام ندهید اما در صورت بروز مجدد حتماً باید کشت انجام شود.

3 - درمان Hypoglycemia در سگهای نژاد کوچک جثه یا توله ها با L-Carnitine !

در طب انسانی بعضی از نوزادان مبتلا به اختلالات اکسیداسیون اسیدهای چرب به درمان با L-Carnitine پاسخ میدهند و این دارو باعث حرکت اسیدهای چرب به داخل میتوکندری برای تولید انرژی میشود. من در آزمایشی تجربی از این دارو به میزان 50 mg/kg بصورت خوراکی و دو بار در روز تا زمانی که توله ها 9 تا 12 ماهه شدند استفاده کردم. در این تجربه اپیزودهای هایپوگلیسمیک کاهش یافت و یا رفع شد و فعالیت توله ها افزایش یافت و افزایش وزن آنها هم روند مناسبی بخود گرفت.

4 - درمان سگهای مبتلا به استفراغ مزمن بخاطر عفونت با گونه های Physaloptera :

سگهای به ظاهر سالمی که دچار استفراغ مزمن (یک یا دو بار در روز) هستند ، اشتهای خوبی دارند ، کاهش وزن نداشته و آزمایش خونشان سالم است و آزمایش مدفوع آنان هم منفی میباشد قبل از اندوسکپی یا بیوپسی باید بر علیه کرم معده به نام Physaloptera درمان شوند.

تجویز فنبندازول به میزان خوراکی روزانه 75mg/kg تا 5 روز بهمراه مصرف یکبار پیرانتل پاموآت خوراکی به میزان 5/7 mg/kg به این منظور مؤثر است. همزمانی مصرف پیرانتل پاموآت با فنبندازول در یک روز بلامانع است. سه هفته بعد همین درمان را تکرار کنید. هر چند این دوزها از میزان توصیه شده کارخانه سازنده دارو بیشتر است اما اثر بخشی آن در آزمایشات تجربی هم بیشتر بوده است.

5 - بیماری Addison :

وقتی تولیه سگ ماده ای را با سابقه استفراغ گذرا و بی حالی یا بی اشتهایی ، PU/PD یا احتمالاً اپیزود حاد شوک و برادیکاردی معاینه می کنید به کم کاری غده فوق کلیه فکر کنید. البته یادتان باشد که ضربان 100 در دقیقه ممکن است برادیکاردی به حساب نیاید اما برای حیوانی که در شوک است و 10 درصد هم دهیدراته است برادیکاردی محسوب میشود. برای تشخیص دقیق در اینگونه موارد میزان سدیم ، پتاسیم و کلراید را اندازه گیری نمایید و تست تحریک ACTH را انجام دهید.

6 - زمان خونریزی مخاط بوکال شاخص وجود بیماری فون ویلبراند!

از آنجایی که بیماری Von Willebrand در نژادهای دابرمن ، Chesapeake Bay retrievers ، Scottish terriers ، German wirehaired pointers و Shetland sheepdogs شایع است. قبل از انجام اعمال جراحی می توان تست زمان خونریزی مخاط Buccal را بعنوان شاخصی برای تشخیص این بیماری بکار برد.


منبع : حکیم مهر hakimemehr.ir

+ نوشته شده در شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 9:30 بعد از ظهر توسط نیما |آنفلوانزای خوکی چیست؟
آنفلوانزاى خوکی ( Swine flu) یک بیمارى تنفسى خوک‌ها است که توسط ویروس آنفلوانزاى نوع H۱N۱ ایجاد می شود .این نوع آنفلوآنزا معمولا در خوک‌ها بروز می کند . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوکی حد بالایی از آلودگی و بیمارى را سبب می شوند البته آمار مرگ و میر ناشی از آن در میان خوک ها معمولا کم است و کشندگی زیادی ندارد...

آنفلوانزاى خوکی ( Swine flu) یک بیمارى تنفسى خوک‌ها است که توسط ویروس آنفلوانزاى نوع H۱N۱ ایجاد می شود .این نوع آنفلوآنزا معمولا در خوک‌ها بروز می کند . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوکی حد بالایی از آلودگی و بیمارى را سبب می شوند البته آمار مرگ و میر ناشی از آن در میان خوک ها معمولا کم است و کشندگی زیادی ندارد .

ویروس‌هاى مهاجم آنفلوانزا خوکی می تواند در سراسر سال موجب آلودگی این حیوانات گردد اما بیشترین شیوع درفصل زمستان و بهار اتفاق می افتند و می تواند در طول سال ادامه داشته باشد . ویروس آنفولانزاى خوک کلاسیک یک ویروس H۱N۱ ( آنفلوانزا نوع اى) برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ میلادی از یک خوک جدا گردید .


چند نوع ویروس‌ آنفولانزاى خوکی وجود دارد ؟

ویروس‌هاى آنفلوانزای خوکی میزبان اصلی شان خوک است اما می توانند مرغ ها و حتی انسانها را آلوده کنند . مواردی از انتقال این نوع ویروس به انسان گزارش شده است و در مواردی هم انتقال از انسان به انسان گزارش شده است . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوکی دائماً تغییر شکل می دهند. البته خوک‌ها به وسیله آنفلوانزاى مرغى هم می توانند آلوده شوند گرچه به اندازه نوع خوکی در این حیوانات مهاجم نیست . ویروس‌هاى آنفلوانزا وقتى از خوک آلوده خوک دیگری را آلوده می کند می تواند تغییر شکل داده و نوع رفتارش نیز تغییر مى کند ، ویروس‌ها می توانند دوباره جور شوند ( یعنى ژن‌ها را با هم عوض مى کنند) و توانایی ویروس ها و همچنین میزبانی خوک برای هر سه نوع آنفلوآنزای خوکی مرغی و انسانی این خطر را ایجاد می کند که ویروس‌هاى جدید که مخلوط انواع خوک ، انسان و نوع ویروس‌هاى آنفلوانزاى مرغى می باشند پدیدار بشوند. با تغییرات در طى سالها انواع متفاوت ویروس‌هاى آنفولانزاى خوک پدیدار شده‌اند. حالا، چهار نوع آنفلوانزا نوع‌هاى فرعى نوع اى ویروس اصلى هستند که در خوک‌ها بیماری ایجاد می کنند : H۱N۱, H۱N۲, H۳N۲, and H۳N۱ . با این وجود، بیشتر ویروس‌هاى آنفلوانزاى خوکی که اخیراً از خوک‌ها به دست آمده اند از توع ویروس‌هاى ۱N۱H بوده است.


آنفولانزاى خوک در انسانها


آیا انسانها آنفولانزاى نوع خوکی را مى توانند بگیرند؟

معمولاً ویروس‌هاى آنفولانزاى خوک انسانها را آلوده نمى کنند. با این وجود، آلودگى انسانها به شکل پراکنده با آنفولانزاى خوک اتفاق افتاده است. معمولاً، این آلودگی بیشتر در اشخاصی گزارش شده است که در تماس مستقیم با خوک ها قرار داشته اند .(براى مثال پرورش دهندگان خوک و بچه‌هایی که با خوک‌ها بازی می کنند و یا کارمندان محیط نمایشگاه حیوانات و یا کارگران در صنعت وابسته به خوک ). به علاوه، مسئله دیگر استعداد ذاتی اشخاص و یا مستعد بودن در ابتلا به بیماری و پراکنندگی آن نقش دارد . براى مثال، یک بروز آلودگى آنفولانزاى خوک در خوک‌ها در ویسکانسین در ۱۹۸۸ میلادی مشاهده شد که منجر به چندین آلودگى انسانها شد ، اگرچه این حالت منتج به اپیدمی آنفلوآنزای خوکی نشد .

سابقه گزارشات آلودگى آنفولانزاى خوک مشترک با انسانها چند مورد است ؟

در گذشته، (CDC) گزارشاتی از احتمال آلودگى انسان به ویروس آنفلوانزا خوک را طی دو سال دریافت کرد اما از دسامبر ۲۰۰۵، تا فوریه ۲۰۰۹، ۱۲ مورد آلودگى انسان به نوع مهاجم به انسان آنفلوانزا آنفلوآنزای خوکی با گزارش‌ شد.

نشانه‌هاى آنفولانزاى خوک در انسانها چگونه است ؟

نشانه‌هاى قابل‌انتظار آنفولانزاى خوک در اسنانها مانند نشانه‌هاى آنفلوانزاى فصلى انسان است. تب بی حالی ، بى اشتهایى و سرفه کردن . همچنین تعدادی از افراد آلوده با آنفولانزاى خوکی دچار آبریزش از بینی می گردند . در مواردی نیز گلودرد، تهوع، و استفراغ و اسهال نیز گزارش شده است .


آیا در هنگام بروز آنفولانزاى خوکی مردم می توانند از خوراک گوشت خوک استفاده کنند ؟

بله . ویروس‌هاى مهاجم آنفلوانزا خوک به وسیله غذای خوب پخته شده قابل سرایت نیستند ( همانند ویروس آنفلوآنزای پرندگان ) . شما به آنفلوانزاى مهاجم خوکی با خوردن گوشت خوک یا محصولات گوشت خوک مبتلا نمی شوید . البته لازم است که غذا به شکل صحیح پخت شود ( گوشت خوک را آشپزى کنید و گوشت خوک در هنگام پخت باید به دماى درونى [۱۶۰ F] برسد تا ویروس آنفولانزاى خوک نابود شود و محصولات گوشت خوک امن گردد .

آنفولانزاى خوک چطور پخش مى شود؟

ویروس‌هاى آنفلوانزا خوکی می تواند به طور مستقیم از خوک‌ها به انسانها سرایت کند . آلودگى انسان با ویروس‌هاى انفلوانزای خوک‌ها در هنگامی که انسانها در کنار خوکها قرار می گیرند اتفاق می افتد از قبیل کار در انبارهاى خوکها و در کشتارگاه دام ها و یا مراکز نگهداری و پرورش خوک ها . همچنین انتقال انسان به انسان آنفولانزاى خوک مى تواند اتفاق بیفتد . این به همان طریق انفلوانزاى فصلى انسانها اتفاق می افتد . و انتقال انسان به انسان اساساً رو در رو و به وسیله سرفه کردن یا عطسه انسانها ی آلوده با ویروس آنفلوانزا اتفاق می افتد . مردم با دست زدن به چیزهایی که با ویروس‌هاى انفلوانزا خوکی آلوده است و سپس دست زدن به دهانشان ممکن است آلوده بشوند .


ما چه اطلاعاتی درباره پخش انسان به انسان آنفولانزاى خوک داریم ؟

در سپتامبر ۱۹۸۸، یک زن حامله ۳۲ ساله به دلیل سینه ‌پهلو بسترى شده بود و پس از ۸ روز مرد. یک ویروس انفلوانزاى خوکی H۱N۱ کشف ‌شده بود . در شرح حال او شروع بیماری از چهار روز پیش ذکر شده بود ، بیمار به یک نمایشگاه فستیوال خوک در شهر خود رفته بود و با خوکها تماس نزدیک داشت .

در مطالعات پیگیرانه ، ۷۶% از بازیدکنندگان از نمایشگاه خوکها مورد بررسی پادتن آلودگى آنفولانزاى خوک قرار گرفتند اما هیچ بیمارى جدى میان این گروه از افراد کشف ن ‌شد . مطالعات اضافى بر آن سه راهکار را پیشنهاد کرد کارمندان بیمارستان که تماس با بیمار را داشتند علایم خفیف از بیمارى آنفلوانزا را داشتند و پادتن آلودگى آنفولانزاى خوکی در آنان شناسایی شد .


آلودگى هاى انسان چطور مى توانند تشخیص داده شود ؟

براى تشخیص دادن آنفلوانزاى خوکی یک آلودگى ، عموماً نمونه تنفسى احتیاج است نمونه ها در ۴ تا ۵ روز اول بیمارى باید جمع گردد (یک شخص وقتى آلوده است ویروس را به احتمال زیاد به اطراف پراکنده می کند ). با این وجود، تعدای از اشخاص آلوده ، مخصوصاً بچه‌ها، ویروس را براى ۱۰ روز و یا بیشتر ممکن است انتقال دهند .برای شناسایى یک فرد به عنوان یک نمونه تایید شده آنفلوانزاى خوکی باید یک نمونه از ویروس به مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده (CDC) فرستاده شود تا آزمایشگاه این مرکز با آزمایش مورد را تایید نماید .

چه معالجاتى در دسترس است که آلودگى آنفولانزاى خوک را در انسانى معالجه مى کند؟

چهار دارو ضد ویروس متفاوت وجود دارد که براى استفاده در ایالات متحده براى معالجه آنفلوانزا پروانه‌دار هستند: آمانتادین، amantadine, rimantadine, oseltamivir and zanamivir . تا زمانیکه ویروس ها به این چهار دارو حساس بوده اند می شد از هر چهار دارو استفاده کرد ، اما ویروس‌هاى آنفلوانزاى خوکی که جدیدا از انسانها جدا کردند به آمانتادین و ریمانتادین ( amantadine and rimantadine ) مقاوم هستند . حالا، (CDC) استفاده از” oseltamivir “ و “ zanamivir ” را برای معالجه و یا پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی پیشنهاد می کند .

چه مثال‌هاى دیگر از بروز آنفولانزاى خوکى در دست است؟

احتمالاً بهترین نمونه کشف شده از آنفلوآنزای خوکی یک اپیدمی آنفولانزاى خوکی در میان سربازها در سنگر دیکس نیوجرسى در سال ۱۹۷۶ میلادی است . براى تایید این بیماری در آن سال ما ۴ نمونه عکس سینه با استفاده از اشعه ایکس داریم که ابتلا به سینه‌ پهلو را در حداقل ۴ سرباز تایید می کند و یک مورد مرگ نیز در آن زمان ثبت شده است . طبق مدارک همه این بیماران سابقاً سالم بوده اند . ویروس بیماری در یک محیط کارآموزى باعث آلودگی یک سرباز گشته بود و به نظر می رسد با پخش مجدود در بین سربازان انتشار یافته و پس از یک ماه بیماری ناپدید گشته است .

منبع ویروس، زمان دقیق بروز آن در سربازها ی مستقر در سنگر دیکس و علت انتشار محدود آن و همچنین ناپدید شن بیماری همچنان ناشناس مانده است . آنفلوآنزای سنگر دیکس به دلیل وجود یک ویروس جانورى در جمعیت انسانی متراکم در داخل سنگرها انتشار یافته و ممکن است تماس کامل با حیوانات آلوده در مکان شلوغ سنگر در فصل زمستان پیش آمده باشد . عامل ویروس مسبب این بیماری در سنگر دیکس آنفلوانزاى خوکی (H۱N۱) نامیده ‌شده بود ( نیوجرسى سال ۱۹۷۶ میلادی ) .

آیا ویروس H۱N۱ آنفولانزاى خوک مانند ویروس‌هاى H۱N۱ انسان است؟

خیر. ویروس‌هاى H۱N۱ آنفولانزاى خوک بسیار متفاوت با ویروس‌هاى ۱N۱H انسان است ، بنابراین، واکسن‌های مورد استفاده براى انفلوانزاى فصلى انسان براى جلوگیری از ابتلا به ویروس‌هاى H۱N۱ آنفولانزاى خوکی نه در بدن خوک و نه در بدن انسان ایمنی ایجاد نمی کند .

آنفولانزاى خوک در خوک‌ها


آنفولانزاى خوکی چگونه میان خوک‌ها پخش مى شود ؟

به نظر می رسد ویروس‌هاى آنفولانزاى بیشتر در نتیجه تماس کامل میان خوک‌ها پخش گردد و احتمالا از تماس بین خوکهای آلوده و خوک‌هاى غیرآلوده انتشار می یابد . رمه‌ها با آلودگى هاى آنفولانزاى خوک و یا در خطر ابتلا که بر ضد آنفولانزاى خوک واکسن زده ‌شده اند نیز ممکن است بیماری را به صورت پراکنده داشته باشد یا فقط علائم خفیف را نشان دهند یا هیچ نشانه‌ ای از آلودگى نداشته باشند .

علائم آنفولانزاى خوکی در خوک‌ها چیست ؟

عالئم آنفولانزاى خوکی در خوک‌ها حمله ناگهانى تب، در خود فرورفتن، سرفه‌کننده آبریزش از بینی می تواند باشد . همچنین عطسه‌، ناراحتی تنفسی سرخ شدن یا التهاب و بى حالی . از علائم مشترک آنفولانزاى خوکی در میان خوک‌ها است


چه مقدار از خوکها ی آمریکا آلوده به آنفولانزاى خوکی هستند ؟
H۱N۱ و ویروس‌هاى H۳N۲ آنفولانزاى خوکی بیمارى همه‌گیر بومى میان خوکها در ایالات متحده‌ است که موجب آسیب به صنعت پرورش دام می گردد . بروزها میان خوک‌ها معمولا در ماه‌هایی با آب و هوای سردتر اتفاق می افتد و بعضى وقت‌ها با اضافه شدن خوک‌هاى جدید در رمه‌هاى مستعد بیماری بروز می کند . بررسیها نشان داده‌اند که ویروس H۱N۱ آنفولانزاى خوکی ، بیماری مشترک و متداول خوکهای سرتاسر جهان است ، در آمریکا بررسى ها نشان داده‌اند که ۳۰ از درصد جمعیت خوکهای این کشور مدرکی از وجود پادتن در بدن خود دارند و در نتیجه در طول زندگی به این بیماری (۱N۱H ) آلودگی داشته اند . به ویژه در بیش از ۵۱ درصد از خوک‌ها در آمریکاى شمال و ‌مرکزى آنتی بادی آلودگى با ۱N۱H خوکی نشان‌ داده ‌شده است . آلودگى انسان با ویروس‌هاى آنفولانزاى خوک H۱N۱ کمیاب است.

ویروس‌هاى H۱N۱ خوکی از سال ۱۹۳۰ میلادی در میان خوکها مشاهده شد ، ویروس‌هاى H۳N۲ آنفلوانزا تا ۱۹۹۸ در میان جمعیت خوک ها یافت نشده بود و از این سال در خوکها مشاهده گردید . ویروس‌هاى H۳N۲ خوکى در ابتدا از انسانیا به جمعیت خوکها وارد شد و ویروس‌هاى H۳N۲ آنفولانزاى خوکی اخیر با ویروس‌هاى H۳N۲ انسانی کاملاً ارتباط دارد .


آیا واکسنی براى آنفولانزاى خوکی موجود است ؟

واکسن‌های مختلفی در دسترس است که خوک‌ها را در مقابل آنفلوانزاى خوکی ایمن می کند .اما در حال حاضر هیچ واکسنی که به تواند برای انسانها در مقابل آنفلوآنزای خوکی ایمنی ایجاد کند در دسترس نیست . واکسن آنفلوانزاى فصلى ممکن است بر ضد H۳N۲ خوکی کمک کننده باشد ولی مطمئنا به ایمنی و پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی نوع H۱N۱ کمک نخواهد کرد .

چگونه از خود و خانواده ام در برابر آنفلوآنزای خوکی محافظت کنم؟
احتیاط های معمول را به کار بندید. آنفلوآنزای خوکی مانند هر نوع سرماخوردگی دیگر از راه تماس سرفه و عطسه منتقل می شود. دست های خود را به طور مرتب بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، می توانید از ژل های تمیزکننده دست استفاده کنید.

همان طور که هوشیاری در برابر آلودگی برای پیشگیری از ابتلای شما و خانواده تان به بیماری ضروری است، در صورتی که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوآنزا هستید، حتما هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. اگر دستمال به همراه ندارید، هنگام عطسه یا سرفه قسمت داخلی آرنج خود را در برابر دهان و بینی بگیرید تا دستانتان آلوده نشوند.

آنفلوآنزای خوکی چه نشانه هایی دارد؟
آنفلوآنزای خوکی همانند سایر انواع سرماخوردگی عمل می کند. بیماران دچار تب و لرز، سردرد، سرماخوردگی، گلودرد، کوفتگی و درد مفصل می شوند. این بیماری گاهی با تهوع و اسهال همراه است.

آیا انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی به سادگی انجام می شود؟
محققان هنوز اطلاعات کاملی را از نحوه انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی به دست نیاورده اند. سازمان بهداشت جهانی به تازگی برآورد خود مبنی بر سهولت انتقال این ویروس میان انسان ها منتشر کرده است.

اگر با کسی در تماس هستید که سرماخوردگی دارد، با او دست ندهید و روبوسی نکنید. ویروس آنفلوآنزا در اماکن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند دستگیره اتوبوس و صفحه کلید کامپیوتر به راحتی شما را آلوده می کند. اگر دستان خود را به دستگیره در یا اتوبوس زده اید، آن را به دهان و بینی خود نزنید.

آیا آنفلوآنزای خوکی قابل درمان است؟
بله، داروهایی که در سال های گذشته برای درمان انواع قوی آنفلوآنزا تولید شده اند، توانایی خوبی برای کمک به مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی دارند. در حقیقت همه گیری جهانی بیماری هایی مانند آنفلوآنزای مرغی و سارس در سال های گذشته آمادگی مراجع درمانی را برای مقابله با همه گیری های جدید افزایش داده است.

آیا واکسن سرماخوردگی که زمستان گذشته دریافت کردم، من را از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی مصون می کند؟
احتمالا خیر. هر چند واکسن های سرماخوردگی بدن افراد را در برابر سویه ویروس آنفلوآنزا که شامل ویروس آنفلوآنزای خوکی نیز هست، مقاوم می کند ولی مسوولان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا می گویند آزمایش های اولیه آنها بیانگر عدم ایجاد مصونیت در دریافت کنندگان واکسن سرماخوردگی است.

آیا آنفلوآنزای خوکی از راه مواد غذایی مانند گوشت خوک منتقل می شود؟
خیر. آنفلوآنزای خوکی از دهان و بینی منتقل می شود و یک بیماری مجاری تنفسی است.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز


+ نوشته شده در شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 9:20 بعد از ظهر توسط نیما |


پایگاه تحلیلی خبری وت نیوز: گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران به نقل از خبرگزاری ایسنا حاکی است رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت اظهار كرد كه موارد ابتلا به تب مالت انساني از سال 68 به بعد در كشور رو به كاهش گذاشته است.

دكتر محمد مهدي گويا در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ميزان بروز تب مالت در سال 68 را 170 مورد به ازاي يك‌صد هزار نفر جمعيت عنوان و اظهار كرد: در سال 87 اين ميزان به كمتر از 30 مورد به ازاي يكصد هزار نفر جمعيت رسيد.

وي، با بيان اينكه در سال 84، 39 مورد و در سال 85، 34 مورد انساني به ازاي هر يك‌صد هزار نفر جمعيت در كشور گزارش شده است، گفت: در سال 86، 30 مورد انساني به ازاي هر يك‌صد هزار نفر جمعيت در كشور ديده شد.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، با تاكيد بر اين كه طي سه سال اخير برنامه عملياتي كشور براي مبارزه با تب مالت با همكاري سازمان دامپزشكي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور تهيه شد، گفت: براساس اين برنامه جامع و در راستاي كنترل اين بيماري بومي در كشور، منطقه خاورميانه و حتي كنار درياي مديترانه اقدام كرديم.

دكتر گويا، با بيان اينكه اين برنامه كنترلي دو بخش را شامل مي‌شود، افزود: در يك بخش سازمان دامپزشكي از طريق واكسيناسيون دام و كنترل بيماري و در بخش ديگر از طريق كنترل بيماري در انسان است.

وي، با بيان اين كه براي كنترل بيماري در انسان توجه به چند نكته حائز اهميت است، يادآور شد: اين بيماري از انسان به انسان قابل سرايت نيست و فقط در صورت تماس مستقيم انسان با دام آلوده به ويژه حين ذبح و يا مصرف لبنيات آلوده منتقل مي‌شود.

به گفته رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، مبناي آموزش‌ها بر پيشگيري استوار است.

دكتر گويا، در ادامه به هموطنان توصيه كرد تا از لبنيات سالم و پاستوريزه استفاده كنند و از مصرف لبنياتي كه سلامت آن‌ها مورد ترديد است اكيدا خودداري شود.

وي، جوشاندن شير به مدت كافي پيش از نوشيدن را الزامي برشمرد و افزود: رعايت نكات بهداشتي حين نگهداري و ذبح حيوانات و نيز همكاري نزديك كشاورزان و دامپروران با سازمان دامپزشكي توصيه مي‌شود.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، با بيان اين كه رديابي تب مالت از دو طريق نظام مراقبت از بيماري‌ها و آزمايشگاه‌هاي مجهز به تست تب مالت انجام مي‌شود به ايسنا گفت: ‌نظام گزارش دهي بيماري در كشور طي ساليان اخير به مراتب قوي‌تر از سال‌هاي پيشين عمل مي‌كند.

دكتر گويا، به عملكرد فعالانه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور در اين زمينه اشاره كرد و افزود: در مناطقي كه از شيوع فراواني به لحاظ تب مالت برخوردارند به ويژه مناطق عشايرنشين، برنامه فعال پيشگيرانه و بيماريابي به مرحله اجرا درآمده است.

وي، از اجراي موفق اين برنامه در استان‌هاي مذكور خبر داد و گفت: ‌استان لرستان، همدان، كردستان، كرمانشاه، زنجان از آن جمله‌اند.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، در پايان از برگزاري نشست منطقه‌اي با حضور فعال دانشگاه‌ها و در سطح مسئولان سياسي و بهداشتي و به همت استانداري همدان اشاره كرد و يادآور شد: بر اين اساس همه اقدامات به صورت هماهنگ در رابطه با پيشگيري و كنترل بيماري صورت مي‌گيرد.

 

+ نوشته شده در یکشنبه ششم اردیبهشت 1388ساعت 11:14 بعد از ظهر توسط نیما |

در کوچه‌ها نه کسی پیدا می‌شود که من از او بترسم

نه کسی که از من بترسد
ترس که نیست
من نیستم

در کیسه‌های زباله
تکه استخوانی پیدا نمی‌شود حتی از یک سوسک
همه‌ش کاغذ
بوی ترس می‌دهد این کاغذهای خط خورده
استخوان ندارند
می‌ترسم مثل سگ

شنیده‌ام عده‌ای از نهنگ‌ها به ساحل می‌آیند
خودکشی می‌کنند
حتما کسی نبوده که ازش بترسند
یا کسی که از آنها بترسد

سگِ وفادار ،سگِ وفادار
توی این کوچه‌های خالی به کی وفادار بمانم؟
کسی نیست بگوید سگ‌ها چطور خودکشی می‌کنند؟

سگ هم که تنها بماند
می‌ترسد خیلی
مثل آدمی که سگ ببیند

+ نوشته شده در پنجشنبه سوم اردیبهشت 1388ساعت 11:15 بعد از ظهر توسط نیما |بوتولیسم بیماری فلج کننده ای است که با بلع سم ناشی از باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود. این باکتری به طور وسیع در خاک وجود دارد و برای فعالیت و تولید سم به گرما ، منبع پروتئین و محیط بی هوازی نیازمند است. انواع مختلفی از سموم توسط سویه های مختلف این باکتری تولید می‌شوند که پرندگان اغلب با تیپ C مبتلا می شوند و گاهی هم تیپ E آنها را مبتلا می سازد.

پرندگان هم به طور مستقیم با بلع سم و هم غیر مستقیم و از طریق خوردن بی مهره‌گان نظیر لارو مگسهایی که حاوی سم هستند ورود آنرا به بدن خود تجربه می کنند. البته بی مهره‌گان توسط سم این باکتری مبتلا نشده و تنها سم را در بدن خود ذخیره می‌نمایند. این لاروها با تغذیه از لاشه حیوانات مبتلا سم را به بدن خود وارد می کنند. اردک هایی که از این لاروها تغذیه می کنند با خوردن 3 تا 4 لارو می توانند مبتلا گردند.

مرغ و همه گونه های اهلی ماکیان ، مرغابی ، قرقاول ، بوقلمون و ... و همچنین بیشتر گونه های وحشی پرندگان هم به این بیماری مستعدند. در این بین پرندگان لاشه خور می توانند در مقابل دوز بالای این سم مقاومت نموده و هیچ نشانه ای را بروز ندهند.

در محیط هایی که اصول بهداشتی به طور مناسب رعایت نمی شود و یا لاشه حیوانات و مواد فساد پذیر در دسترس پرندگان می باشد امکان بروز بوتولیسم بیشتر است. با توجه به خصوصیات بیان شده برای این باکتری بروز بیماری در فصول گرم و مناطق گرمسیر بیشتر مورد انتظار است.

سم ناشی از این باکتری سیستم عصبی را از طریق ممعانعت از انتقال ایمپالس به عضلات متأثر می‌سازد و در نتیجه فلجی شل بروز می نماید. متعاقب آن ، پرنده مبتلا قادر به استفاده از بالها و پاهای خود نخواهد بود و نمی تواند پلک سوم خود ، عضلات گردن و سایر عضلات بدن را کنترل کند. پرنده مبتلا به همین علت قادر نیست سر خود را بالا نگه دارد و اغلب سرش پایین می افتد. در نهایت به دلیل از دست رفتن آب بدن ، بهم خوردن تعادل الکترولیت ها و نارسایی تنفسی بیماری به مرگ پرنده منجر می گردد.

بیماریهایی نظیر اسپیروکتوزیس ، مارک و وبای مرغان و انواع سپتی سمی ها را باید در تشخیص تفریقی در نظر داشت.

برای تشخیص ردیابی سم ناشی از باکتری در سرم پرنده بیمار و یا نمونه بافت پرنده تلف شده نظیر لخته خون در قلب ، محتویات معده یا کبد لازم است.

در شرایط مساعد و ایده آل نظیر در دسترس بودن آب سالم و تمیز و ... ممکن است پرنده در صورت مواجهه با دوز کم سم بهبود یابد. البته بهبود از این بیماری به معنای مصونیت در برابر آن نیست. پرندگانی که در عرض 48 ساعت از این بیماری جان سالم بدر ببرند معمولاً بهبود می یابند. پرنده مبتلا باید جدا از سایرین و با آب و غذای سالم نگهداری شود. درمان حمایتی شامل آنتی‌بیوتیک و ویتامین درمانی در اغلب موارد مفید است. در صورت امکان با شناسایی منبع سم باید آنرا از پرنده دور نمود. پرندگان تلف شده را باید از میان بقیه خارج کرد و از ظرفی که می خورند دیگران نباید مصرف کنند.

منبع : hakimemehr.ir

+ نوشته شده در دوشنبه سی و یکم فروردین 1388ساعت 2:8 بعد از ظهر توسط نیما |


دکتر آرش مقدمي ،‌دامپزشک و محقق در زمينه حيوانات خانگي سگ و گربه در حالي از خالص سازي پرشين در کشورهاي ديگر خبر مي دهد که پيش از اين پرورش گربه پرشين صرفاً در ايران صورت گرفته و از ايران به کشورهاي ديگر فرستاده مي شد .
اومي گويد : در حال حاضر بسياري کشورها از جمله انگليس ،‌ارمنستان ،‌اوکراين ،‌ترکيه و برخي کشورهاي آسياي ميانه ، توله گربه پرشين را با قيمت پائين از ايران خريده و پس از پرورش آن ،‌به قيمت بالا مي فروشند که البته درآمد خوبي نيز از آن دارند به گونه اي که توله آن را به قيمت 100تا 150هزارتومان خريده و به قيمت يک ميليون تومان و بيشتر مي فروشند .
مقدمي مي افزايد : علاوه بر مسئله خالص سازي گربه پرشين در کشورهاي ديگر، اتفاق ديگري که در اين زمينه افتاده ،‌پائين آمدن قيمت آن است که مي شود گفت :‌50 درصد قيمت سابق آن کاهش يافته است .
به گفته اين دامپزشک و برخي کارشناسان ديگر درآمد پرورش گربه پرشين ، قيمت گربه پرشين ،‌بيش از اين در يک سال گذشته بين 800 تا يک ميليون تومان بوده که در حال حاضر قيمت آن به 400 تا 500 هزار تومان رسيده است .
+ نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم فروردین 1388ساعت 11:12 بعد از ظهر توسط نیما |

پژوهشگر جوان ایرانی به عنوان برترين متخصص حفاظت از حيات وحش دنيا در سال 2009 برگزيده شد.

به گزارش زیستا بر اساس خبر روابط عمومی انجمن یوزپلنگ ایرانی، محمدصادق فرهادی نيا از ميان 148 متخصص حفاظت از حيات وحش (Wildlife Conservationist) از  56 کشور دنيا و درکنار دو پژوهشگر از کشورهای هلند و ساحل عاج به اين مقام ارزشمند دست يافت.

هیئت انتخاب بهترین متخصص حیات وحش سال 2009، فرهادی نیا را به دلیل انجام فعاليتهای گسترده به منظور حفاظت از يوزپلنگ آسيايی و پلنگ ايرانی در ايران طی 15 سال گذشته لایق این جایزه دانست.

فرهادی نیا یکی از موسسان انجمن یوزپلنگ ایرانی و مشاور فعلی پروژه بین المللی حفاظت از یوز پلنگ آسیایی است.

در مراسم اهدای این جایزه که در محل باغ وحش "برگر" کشور هلند برگزار شد، بیش از 300 نفر از چهره های سرشناس دانشگاهی و متخصصان حیات وحش از کشورهای مختلف به همراه مقامات دولت هلند و اعضای سازمان های غیردولتی این کشور حضور داشتند. همچنین سِر ديويد اتن بورو (Sir David Attenborough)، مستندساز مشهور شبکه BBC که به دليل توليد مجموعه های بی نظير درباره طبيعت از اعتبار بين المللی خاصی برخوردار است نيز به عنوان مهمان افتخاری در این مراسم حضور داشت.

در اين مراسم، ديويد اتن بورو به ايراد سخنانی پرداخت و در بخشی از سخنان خود گفت: "بشر در تشکيل سازمانها، نهادها، کنفرانسها و کنوانسيونها بسيار متبحر و علاقمند است، ولی آن چيزی که نيروی محرکه اينهاست، افراد هستند. افرادی که با عشق، علاقه و فداکاری، خود را وقف حفاظت از حيات وحش کرده اند. من بايد تبريک بگويم که اين مراسم برای تقدير از افراد برگزار می شود، نه سازمانها".

وی در ادامه سخنانش افزود "خوب بخاطر می آورم که چندين دهه پيش، تلاشها برای حفاظت از حيات وحش تازه آغاز شده بود و خيلی اميدوار بوديم، ولی نتيجه چندان مثبت نبود... من اميدوارم که با تلاشهايی که امروزه توسط نسل جديد متخصصان حفاظت از حيات وحش صورت می گيرد، بتوانيم به آينده حيات وحش اميدوار باشيم".

پس از آن، برگزيدگان جوايز خود را از دست ديويد اتن بورو دريافت کردند. فرهادی نيا نیز پس از دریافت جایزه خود، به بيان فعاليتها و دستاوردهای پژوهشگران ایرانی در زمینه حیات وحش پرداخت که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

در پايان مراسم، برگزيدگان با شرکت در يک کنفرانس خبری، به پرسشهای خبرنگاران پاسخ گفتند. فرهادی نيا در پاسخ به این پرسش که "به عنوان برنده چنين مقام معتبری چه احساسی دارید؟" گفت: چنين افتخاری در نخستين گام اطمينانی است برای ما که زندگی حرفه ای خود را  در مسيری درست سپری نموده ايم و اين بدون شک مسئوليت ما را برای حفظ حيات وحش کشورمان دوچندان خواهد کرد.

دکتر محمود کرمی، استاد دانشکده منابع طبيعی دانشگاه تهران طی نامه ای، ضمن تبریک اين موفقيت بزرگ، نوشت:اين افتخاری برای همه ماست و من اطمينان دارم که در کارهای آتی موفقيتهای بيشتری کسب خواهيد نمود.

دکتر جورج شالر از انجمن حفاظت از حيات وحش آمريکا که عنوان برترين طبيعيدان قرن بيستم را نيز در کارنامه خود دارد، ضمن ارسال نامه تبريک آميزی گفت: شما برای گربه سانان بزرگ ايران، تلاش فراوانی کرده و فداکاری قابل توجهی از خود نشان دادید. اين جايزه کاملا برازنده شماست.

دکتر اورس برايتن موزر، رئيس گروه متخصصان گربه سانان اتحاديه جهانی حفاظت IUCN در نامه ای به فرهادی نیا نوشت: اين اتفاق بدون شک نقطه عطفی در زندگی حرفه ای شما به عنوان يک زيست شناس حيات وحش بوده و تمايل دارم اين جايزه مهم را به شما تبريک بگويم. من شک ندارم که اين اتفاق نه فقط يک موفقيت شخصی، بلکه موفقيتی برای حيات وحش ايران و البته مهم تر از همه گربه سانان ايران خواهد بود.

خانمها لاری مارکر و سينتيا اولسون از بيناد حفاظت از يوزپلنگ نيز ضمن ارسال نامه های تبريک، اين انتخاب را کاملا شايسته دانستند و نوشتند: ما از اينکه شما را عنوان دريافت کننده اين جايزه می شناسيم، به خود می باليم.

گفتنی است جایزه بهترین متخصص حیات وحش، هر سال یکبار از طرف دولت هلند اهدا می شود و یکی از معتبرترین جایزه ها در اروپا و جهان محسوب می شود. به طوری که اکثر متخصصان مطرح دنیا برای شرکت در آن، اقدام می کنند.

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم فروردین 1388ساعت 11:9 بعد از ظهر توسط نیما |

عموما صاحبین گربه از دامپزشکان در مورد علت استفراغ کردن گربه شان پرسش می کنند . دلائل مختلفی می توانند منجر به استفراغ در گربه شوند ، و این دلائل می تواند از خوردن چیزی غیرقابل هضم ، تا علائم یک بیماری جدی متفاوت باشند . باید توجه داشت که استفراغ کردن اگر به ندرت و به شکل غیرمتوالی در گربه ها دیده شود ، عموما امری کاملا طبیعی است

اگر گربه شما یکی دو بار استفراغ کرد ، ولی متعاقبا دیدید که خوب غذا می خورد ، خوب بازی می کند ، سر حال است و علائمی از بیماری ازخود نشان نمی دهد و همچنین به شکل طبیعی دفع مدفوع می کند ، جای نگرانی ای نیست .

اگر گربه شما به صورت مزمن استفراغ می کند (به گونه ای که به شکل متداوم و در طی دوره زمانی طولانی ، همچنان گاه و بیگاه استفراغ می کند) در آن هنگام حتما گربه خود را نزد دامپزشک ببرید . شما همچنین باید فاکتورهای دیگری را نیز مد نظر قرار دهید . وضعیت عمومی سلامتی گربه شما به چه صورت است ؟ آیا به طور کلی حالش خوب است ؟ آیا بیحال است ؟ آیا علائم دیگری از بیماری مثل اسهال یا بی اشتهایی در او دیده می شوند ؟ از انجا که استفراغ در گربه می تواند از علائم مشکلی حاد در بدن حیوان باشد ، دامپزشک شما احتمالا سوالات فراوانی از شما خواهد پرسید و ممکن است انجام آزمایشات فراوان برای علت یابی استفراغ در گربه شما مورد نیاز باشند .
مهمترین عوامل استفراغ در گربه ها :

*وجود توپ های مویی در معده گربه یکی از اصلی ترین علل استفراغ در گربه هاست . ولی باید به این نکته توجه داشت که وقتی گربه ای بالا میاورد تمامی محتویات معده اش خارج می شوند ، و موها هم بخشی از این محتویات هستند . پس صرف اینکه شما مقداری مو در استفراغ گربه مشاهده می کنید دلیل بر این نیست که علت استفراغ او ، وجود توپ های مویی بوده اند . ممکن است علت ، چیز دیگری بوده باشد .

* مشکلات غذایی
.
گربه بسیار تند غذا می خورد یا بیش از حد شکم خود را پر می کند .
.رژیم غذایی گربه به طور ناگهانی تغییر کرده.
. معده توانایی تحمل آنچه که خورده شده را ندارد .
.مصرف علف و سبزیجات توسط گربه .
.مصرف غذای فاسد .
.خوردن مارمولک یا جوندگان یا حشرات
.
+ نوشته شده در پنجشنبه بیستم فروردین 1388ساعت 0:7 قبل از ظهر توسط نیما |

ظاهرشناسی: قد: نرها cm25-21، ماده‌ها cm23-20، وزن: kg4-3. ناحیۀ صورت باید به اندازۀ یک سوم کل طول سر باشد. پوزه سیاه‌رنگ، منخرین (سوراخ‌های بینی) گشاد، چشم‌ها: درشت، زرد، تیره، گوش‌ها: افتاده، زیر موهای بلندش مخفی، دم: پرمو، برگشته روی پشت، بارزترین ویژگی آن زیبایی موهایش می‌باشد. موها باید براق باشند. طول موها تا cm22 که تا زمین می‌رسند. رنگ‌: سفید خالص، سفید عاج‌فیلی هم مجاز است. هر روز باید برس زده شود.


رفتارشناسی: باهوش، بازیگوش، دلبستۀ صاحبش، با شنیدن صدای غریب دقتش متمرکز می‌شود.

کارایی: اصولاً همدم عالی برای انسان، ظریف و دوست‌داشتنی است و تا نجده سال عمر می‌کند.

توجه: نه‌تنها باید از رطوبت حفظ شود، در ماه‌های بارندگی لازم است به منظور حفاظت موهای زیبایش آن را از معرض برف و باران دور نگه داشت.

گروه نژادی: Tog Dog

کشور منسوب: ایتالیا

+ نوشته شده در دوشنبه دهم فروردین 1388ساعت 0:24 قبل از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در جمعه هفتم فروردین 1388ساعت 11:12 بعد از ظهر توسط نیما |

هقشدسحزشiranspcairanspca


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه سوم فروردین 1388ساعت 5:52 بعد از ظهر توسط نیما |


اوکاپی
نام انگلیسی:okapi
نام علمی:okapia johnstoni

اوکاپی ها حیواناتی کمیاب از خانواده زرافه ها هستند. از نظر ظاهری بسیار شبیه به اسبها هستند اما از نظر رفتاری به زرافه ها شبیهند.آنها در جنگلهای گرمسیری انبوه در کنگو و در ارتفاعات 500 تا 1000 متر زندگی می کنند.
طول بدن 5/2 متر و ارتفاع از شانه ها 5/1 متر است. وزن بدن 200 تا 300 کیلوگرم می باشد. گردن این حیوان به نسبت سایر نشخوارکنندگان بلند است. گوشها بلند و قابل انعطاف می باشد. بدن به رنگ قهوه ای سوخته با خطهای افقی سفید- کرم در پاها تا زانو و بعد تا قوزک پا به رنگ سفید می باشد. گونه ها، گلو و قفسه سینه به رنگ خاکستری- سفید یا برنزه است. رنگ منحصر بفرد اوکاپی به او اجازه می دهد که در انبوهی از گیاهان و برگها قابل دیدن نباشد. اوکاپی نر دارای شاخهای کوچکی مانند زرافه روی سر می باشد که از موهای تنیده شده با هم می باشد و از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند. این شاخها در استخوان پیشانی می باشد. ماده ها ممکن است کمی قرمز رنگ باشند، بدون شاخ و حدود 2/4 سانتیمتر بلند تر از نرها. هر دو نر و ماده دارای غده عرقی در بین شکاف بین سمها هستند.مانند زرافه دارای زبان بلند و سیاهی هستند که از آن برای گلچین کردن شکوفه ها، جوانه ها و شاخ و برگهای درختان و درختچه ها و بوته ها استفاده می کنند و همچنین برای تمیز کردن خود از آن استفاده می کنند.علاوه بر آن اوکاپیها در راه رفتن و یورتمه رفتن کاملا شبیه رزافه ها هستند و دقیقا مانند آنها و در یک زمان گام برمی دارند.
در حیات وحش اوکاپی ها تنها هستند و اصولا فقط در هنگام جفت گیری با هم هستند.اظهارعشق و مراسم جفت گیری آنها فقط در اسارت و باغ وحشها مشاهده شده است.دو شریک(نرو ماده) جفت گیری را با دویدن در کنار هم، بوکشیدن هم و لیسیدن هم آغاز می شود و سرانجام نر سلطه گریش را با دراز کردن گردن و بالا انداختن سر و ضربه به زمین ثابت می کند. بعد از جفت گیری نرو ماده از هم جدا می شوند و ماده برای گذراندن دوره بارداری و زایمان به انزوا درجنگلهای انبوه می روند. دوره بارداری 440 روز است و در پایان دوره 1 بچه بدنیا می آید. اوکاپی های تازه به دنیا آمده در هنگام تولد 14 تا 30 کیلوگرم هستند.آنها در هنگان تولد دارای استقلال هستند و بعد از یک مراقبت 30 دقیقه ای قادر به ایستادن روی پاهای خود هستند. بچه ها 1 تا 2 روز اول زندگی خود را با مادر صرف می کنند و با مادر به کاوش و شناخت محیط اطراف می پردازند.بعد از آن یک مکان مخفی و مناسب پیدا کرده و آن را به عنوان لانه خود بر می گزینند. برای دو ماه آنها 80% زمان خود را در آن لانه صرف می کنند.این رفتار پنهانی برای رشد سریعتر بچه و محافظت در مقابل شکارچیان می باشد.در طول این مرحله پنهان اوکاپی جوان پرستاری و ممارست می شود و نسبتا کم مدفوع می کند.این استراتژی کمک می کند که آنها بوسیله شکارچیان شناسایی نشوند.پایان شیر دهی در 6 ماهگیست اگرچه ممکن است اوکاپی های جوان تا بیش از یکماهگی به شیر خوردن ادامه دهند.در نرها شاخها در یکساگی شروع به رشد می کند و هر دو نروماده در حدود 2 سالگی به بلوغ جنسی و در 4 تا 5 ساگلی به رشد کامل می رسند. عمر اوکاپی ها در اسارت 30 سال گزارش شده آمار در حیات وحش آماری در دسترس نیست.
اوکاپیها یا تنها یا به صورت زوج مادر- فرزند هستند.آنها در قلمروشان همپوشانی مساوی دارند و نوعا در فاصله حدود 60 متری از هم هستند. اگرچه آنها حیواناتی اجتماعی نیستند اما همدیگر رو در حیات وحش تحمل می کنند و ممکن است حتی در گرو ههای کوچک به چرا بپردازند.نرها با ادرار قلمرو خود را نشانه گذاری می کنند و همچنین هر دو نروماده با مالیدن گردنشان در درختان نشانه گذاری می کنند.اوکاپی ها چندین رفتار پرخاشگرانه شامل لگد زدن و انداختن سر به بالا دارند.در اسارت حیوانات حاکم گردنشان را مستقیم نگه می دارند و سر را بالاتر از زیردستان نگه می دارند.در اصل جای سر و گردن علامت واضح اطاعت است.به علاوه تمیز کردن اجتماعی و رفتار های بازی در جوانان و نو جوانان مشترک بنظر می رسد.روابط صوتی در بسیاری در تعاملات و ارتباطات اجتماعی اسارت شامل اتصال مادروفرزند، فریادهای درماندگی و رفتارهای عاشقانه بسیار مهم است.
اوکاپی ها حیواناتی روز فعالند و اصولا از برگ ها، جوانه ها،شکوفه ها و بیشتر از 100 گونه مختلف از گیاهان جنگلی تغذیه می کنند. بسیاری از گونه های گیاهی که توسط اوکاپی ها استفاده می شود بوسیله انسانها سمی شناخته شده است.بعلاوه اوکاپی ها از سبزه ها، میوه ها، سرخس ها و قارچ ها هم تغذیه می کنند. آزمایشات مدفوع اوکاپی ها آشکار می کند که آنها از ذغال چوب درختانی که بوسیله رعد و برق سوخته اند نیز استفاده می کنند.
این حیوان در لیست IUCN درلیست Lower Risk – Near Threatened است.
منبع: http://animaldiversity.ummz.umich.edu/site/index.html
دایره المعارف حیوانات علی فاطمیان
+ نوشته شده در سه شنبه بیست و هفتم اسفند 1387ساعت 3:27 بعد از ظهر توسط نیما |

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) یا جنبش مردم برای رفتار اخلاقی با حیوانات، گروهی است که در راستای حقوق حیوانات فعالیت می کند . با بیش از دو میلیون عضو و طرفدار در سراسر دنیا ، پرطرفدارترین و بزرگ ترین گروه حمایت از حقوق حیوانات است . سرپرستی گروه با خانم Ingrid Newkirk (اینگردید نوکریک) میباشد، که به راستی الههء فعالیت علیه ظلم به حیوانات لقب گرفته .


گروه در سال 1980 فعالیت خود را با 187 عضو در ایالات متحده شروع کرد ولی در حال حاضر هزاران عضو فعال در کانادا ، افریقای جنوبی ، هند و سراسر اروپا دارد .
شعار اصلی پتا این است " حیوانات برای خورده شدن ، پوشیده شدن و انجام آزمایشات و سوء استفادهء بشر نیستند." پتا همچنین فعالیت های زیادی برضد گاوبازی ، جنگ خروس ها ، ماهیگیری ، شکار ، سوء استفاده از حیوانات در مزارع و ... دارد .

بسیاری از افراد سرشناس بالیوودی و غیربالیوودی از طرفداران سرسخت گروه پتا هستند . از این میان می توان اشاره کرد به : Paul McCartney, Pamela Anderson, Dolly Parton,
Morrissey, Jamie Lee Curtis, Pink, Rob Zombie ، Sarah Jessica Parker


خانم نوکریک دربارهء فعالیت های پتا می گوید :" ما چگونه به جنگ با آزار حیوانات می رویم ؟ ما احساسات خفتهء مردم را بیدار می کنیم و حقایق را به انان نشان می دهیم . ما اهدافی را انتخاب می کنیم که نتیجهء آنها به نفع تعداد بیشتری از حیوانات باشد ."
پتا در طی سال های اخیر بسیاری از غول های اقتصادی را به چالش گرفته و مورد حملات شدید قرار داده و باعث شده تا این کمپانی ها در رفتار خود با حیوانات تحدید نظر کنند . از این میان می توان اشاره کرد به کمپانی های : KFC, McDonald's, Wendy's, Burger King,
PETCO, Procter & Gamble, Covance, ، Huntingdon Life Sciences


کمپین پتا بر ضد رفتار وحشیانهء کارمندان ابرکمپانی KFC با مرغ ها


خانم نوکریک همچنین همیشه اعلام کرده که طرفدار این است که مستقیما وارد عمل شوند (Direct Action) . از این میان می توان اشاره کرد به جنجال سال 1997 که منجر به یک سری تظاهرات گشترده در سراسر بریتانیا شد . یکی از اعضاء پتا موفق شده بود که از صحنهء برخورد وحشیانه و کتک زدن سگ ها توسط کارمندان شرکت مشهور HLS فیلمبرداری کند و او سپس فیلم ها را در تلوزیون ملی بریتانیا به نمایش دراورد و موج اعتراضات و تظاهرات خیابانی در پی آن ایجاد شد .

اما مشهورترین و پرآوازه ترین کار گروه پتا ، کمپین های پتاست که در سراسر دنیا مشهوراست . مهم نیست چه کسی و به چه صورت به حیوانات ظلم می کند . پتا در همه حال حاضر است و با کمپین کردن ، افراد خاطی را بی ابرو می کند . از طراحان فشن که از پوست و پشم در طراحی های خود استفاده می کنند تا شرکت های تولید فراورده های گوشتی و لبنی . همه و همه می دانند که درصورتیکه دست از پا خطا کنند ، پتا حاضر است !

هزینه های پتا تماما از طریق کمک های مالی حیوان دوستان ثروتمند فراهم می گردد . سالانه پتا حدودا 25 میلیون دلار کمک مالی دریافت می کند و بیش از هشتاد درصد آن را مستقیما صرف کمک به حیوانات می کند . پتا تلاش فراوانی برای اخته کردن حیواناتی که صاحبین آنان پول برای اخته کردن آنان ندارند می کند . در سال 2007 ، پتا 6300 حیوان از جمله خرگوش ، سگ و گربه های اهلی و غیراهلی (خیابانی) را اخته کرد . همچنین پتا سالانه پناهگاه های زیادی برای سگ ها درست می کند و به تازگی پناهگاهی اختصاصی برای گربه ها در کارولینای شمالی (ایالات متحده) ساخته است . پتا همچنین با نصب بیلبورد های بزرگ در سراسر دنیا ، از مردم می خواهد تا با اخته کردنحیواناتخود از افزایش جمعیت سگ ها و گربه های بی خانمان بکاهند . در این بیل بورد ها همچنین از مردم خواسته شده تا به جای خرید سگ یا گربه ، از پناهگاه ها حیوان بگیرند . این بیلبوردها همچنین از مردم می خواهند تا شرکت هایی که حقوق حیوانات را رعایت نمی کنند ، تحریم کنند .
بیلبورد بزرگ پتا برضد شرکت KFC


پتا با خواباندن حیوانات یا Euthanasia موافق است و سالانه بسیاری از حیوانتی را که تحویل می گیرد می خواباند ، مثلا سگ های پیت بول . خانم نوکریک در این باره می گوید : " ما مرگی آرام ، بدون درد و بدون شکنجه برای حیواناتی فراهم می کنیم که هیچ کس آنان را نمی خواهد ."


منبع : پرشین پت ( سهیل )

+ نوشته شده در جمعه بیست و سوم اسفند 1387ساعت 8:25 بعد از ظهر توسط نیما |

چگونه از ماهی قرمز عید خود نگهداری نماییم ؟؟؟

به خاطر قیمت ارزان ماهی قرمز عید، اغلب بهای لازم به این موجودات زبان بسته و زیبای خداوند داده نمی شود و قیمت ارزان ماهی با ارزان بودن قیمت جان این موجودات اشتباه گرفته می شود ، در حالی که طول عمر این ماهیها بین 25 تا 40 سال گزارش شده است ، به علت سهل انگاری و کم توجهی ما ، ماهیان قرمز عید حتی چند ماه هم عمر نمی کنند . با شروع عید و خوشحالی ما ، مرگ و میر و عذاب این ماهیها شروع می شود ؛ غافل از این که بایستی با جانداران خداوند مهربان بود و با بی دقتی و سهل انگاری خود با جان موجودات خداوند بازی نکرد
متاسفانه ما انسانها این اصل را فراموش کرده ایم که آه و نفرین حیوانات زبان بسته ، حتی اثرپذیرتر از آه و نفرین مادر می تواند باشد . حیوانات نیز درست مثل ما انسانها حق زندگی و حق برخورداری از نعمتهای الهی را دارند . بنابراین لازم است نسبت به سرنوشت این موجودات زبان بسته حساس بود و تا مقداری که توانایی و قدرت داریم با نهایت دقت و تلاشمان ، به نگهداری و مراقبت از جاندارانی بپردازیم که زندگی و جان آنان هم اکنون در اختیار ماست.
نحوه ی تعویض آب ماهیان قرمز عید
زمانی که آب ماهیها تیره شده و یا می بینید که بیشتر ماهیها در فضای بالای سطح آب شنا می کنند و حبابهایی را در سطح آب ایجاد می کنند، بایستی آب ماهی با سرعت و دقت تعویض شود . برای تعویض آب حداقل بایستی 12 ساعت آب سالمی که ماهی را می خواهیم در آن بریزیم ، در جایی بگذاریم تا کلر آب به طور کامل از بین برود و با دمای قبلی آب که ماهی عید در آن بوده هم دما شود . تکرار می کنیم که حتما در تعویض آب ، کلر آن کاملا از بین رفته باشد و حتما کنترل نمایید که دمای آب تازه با دمای آبی که ماهی قبلی در آن بوده ، یکسان باشد یا تفاوت دمایی کمی با هم داشته باشند
چگونگی غذای ماهیها
تمامی موجودات زنده برای زنده ماندن نیاز به غذای مناسب و متنوع دارند . کمبود غذا باعث مرگ و عذاب این ماهیها خواهد بود؛ بنابراین لازم است روزانه حداقل در دو وعده ی صبح و شب ، غذا به ماهیها بدهیم .. یادآوری می کنیم که تنها از یک نوع غذا برای ماهی ها استفاده نشود و تنوع غذایی بایستی در غذای این ماهیها رعایت شود ، چون نیاز های غذایی ماهیها تنها از یک نوع غذا برطرف نمی شود.
چنانچه ما انسانها نیز برای زنده ماندن از وعده های غذایی مختلف و متنوع در برنامه ی غذایی خود استفاده می کنیم ، بایستی برای ماهی عید نیز علاوه بر غذاهای آماده ی مختلفی که از آکواریوم فروشیها می خریم و بسیار هم ارزان است ، می توان از دل و جگر نپخته و تازه ی گوسفند به مقدار بسیار کم ، یا سفیده ی تخم مرغ آبپز شده هم در بعضی از وعده ها به صورت بسیار ریز و قطعه قطعه شده استفاده کرد. غذاها باید به مقداری ریخته شوند که حدودا در عرض پنج دقیقه خورده شوند.چنانچه ظرف نگهداری کوچک بوده یا شیشه ای نباشد ماهی دچار بی اشتهایی وسرانجام مرگ خواهد شد . البته می توان در صورت نبود غذای ماهی از خرده نان نیز استفاده کنیم.اما خرده نان غذایی ناقص بوده و نمی تواند که احتیاجات بدنی ماهی عید را کاملا برآورده سازد
نکات مربوط به نگهداری ماهیهای قرمز عید
**به جای نگهداری ماهی در تنگ های کوچک و نامناسب واجب است ماهی در ظروف شیشه ای بزرگ مثل آکواریوم یا تنگ های شیشه ای مناسبِ بزرگ نگهداری شود ، تا ماهی علاوه بر احساس آزادی و راحتی ، از اکسیژن بیشتری در آب برخوردار باشد و شرایط مناسب برای زندگی ماهیها فراهم شود . تکرار می کنیم ظرف نگهداری از ماهیها حتما بزرگ بوده و شیشه ای باشد . متاسفانه تنگها و ظرفهایی که امروزه فروش آنها معمول شده است ، کار مناسبی نیست و از خرید یا نگهداری ماهی در آن ظرفهای کوچک «زندانها» باید حتما جلوگیری شود
** بهترین دما برای زندگی این ماهی ها حدود 10-25 درجه سانتیگراد می باشد. دمای محیط هرگز نباید فوری و سریع تغییر کند . نگهداری این ماهیها در یخچالها و محیط های سرد نیز کاملا اشتباه می باشد و زندگی در محیط سرد زندگی را برایشان سخت تر می کند . محل نگهداری آنها نیز باید به گونه ای باشد که تغییر در روز و شب در آن احساس شود.
**اگر ماهی بطور ناگهانی از تاریکی به نور یا برعکس وارد شود یا خاموش و روشن نمودن ناگهانی چراغ باعث این امر شود ماهی دچار شوک خواهد شد . روشنی و تاریکی باید تدریجی باشد .
**در صورت بروز هر گونه علایم بیماری یا ناراحتی در ماهیها ، ماهی بیمار بلافاصله باید از سایر همنوعانش جدا شود. برای جلوگیری از سرایت دیگر ماهیها به بیماری، حتما ماهی مریض، جدا از سایر ماهیها نگهداری شود. نگه داشتن ماهی بیمار به مدت بیست دقیقه در آب یک لیتری که یک قاشق نمک هم به آن اضافه شده است در خصوص برخی از بیماریها می تواند مفید واقع شود
**با سر و صداهای ناگهانی و ضربات و تکانهای زیاد ممکن است ماهیها سکته نمایند و از بین بروند؛ بدنشان نیز به آفتاب حساس است و با آفتابی که از پنجره می تابد ، ممکن است بدن ماهی آسیب دیده و بسوزد . بنابراین دور از نور خورشید و در محیط کم سر و صدا و کم رفت و آمد نگهداری شود . از ایجاد استرس شدید ، با رفتن سریع و ناگهانی به سراغ ماهی یا زدن تلنگر و ضربه به ظرف حتما جلوگیری شود تا ماهی دچار شوک و مرگ نشود. حیوانات اسباب بازی نیستند.چنان چه آنها را به خاطر رسم و رسوم یا بچه ها و یا سرگرمی می خرید حتما از این اقدام خودداری کنید . چنانچه خود ما نیز دوست نداریم مورد آزار قرار گیریم این احساس در تمام موجودات زنده حتی حیوانات مشترک است و آنان نیز بازیچه قرار گرفتن و مورد شکنجه قرار گرفتن را دوست ندارند. پیامبر گرامی اسلام برای کسانی که حیوانات را مورد آزار و اذیت قرار می داده و نیازهایشان را برآورده نمی ساختند، بارها مورد لعن و نفرینشان قرار داده و آتش جهنم را به آنان بشارت داده است
** رسم است که در روز سیزده بدر ماهی قرمز در رودخانه یا دریاچه ها رها می شود که این کاری کاملا غلط است . چون ماهی قرمز عید در صورت رهایی در این محیطها، اکوسیستم طبیعی محیط را به علت جفت گیری با سایر ماهیها و اشتهای زیاد در خوردن غذا و تخم سایر ماهیها به هم خواهند زد . در صورت رها سازی در حوضهای شهری نیز به علت تعویض آب حوضها و برای مدتی خالی گذاشتن حوضها از آب ، ماهیها کشته خواهند شد . بنابراین بهتر است اگر شرایط نگهداری مناسب از ماهیها را ندارید به یکی از اقوام یا دوستانی که توانایی و علاقه ی نگهداری از این ماهیها را به طور صحیح و درست را دارند واگذار نمایید. فراموش نکنیم که این موجودات نیز درست مثل ما آدم ها جان داشته و زندگی خود را دوست دارند و با سهل انگاری های خود نباید با جانشان بازی نمود و با حیوانات این موجودات دوست داشتنی و زبان بسته ی خداوند باید مهربانتر باشیم. حیوانات هم احساس و عاطفه دارند و زندگی را دوست دارند
مهاتما گاندی : عظمت و فضایل ملت را از طرز برخورد صحیحشان با حیوانات ارزیابی کنید . حیوانات هم حق زندگی سالم و مناسب را دارند
+ نوشته شده در جمعه شانزدهم اسفند 1387ساعت 7:1 بعد از ظهر توسط نیما |

لطفا برای انتخاب نام بزرگترین سایت مردمی درباره سگ و گربه کمک کنید !!!+ نوشته شده در سه شنبه سیزدهم اسفند 1387ساعت 11:14 بعد از ظهر توسط نیما |

هزاران لاک پشت و پرنده در تالاب پریشان زنده زنده سوختند


هزاران لاک پشت و پرنده مهاجر در یکماه گذشته به شکل تکان دهنده ای در آتش نیزارهای دریاچه پریشان که برای راهسازی از بین رفته زنده زنده سوخته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، آتش زدن چندین هکتار از نیزارهای اطراف تالاب پریشان در دو ماه اخیر، باعث بروز یک فاجعه زیست محیطی شده که بر اثر آن هزاران پرنده مهاجر و لاک پشتهای بومی و همین طور دیگر جانوران دریاچه پریشان در آن سوخته اند.

با این حال و به نقل از شاهدان عینی، در زمان تخمگذاری پرندگان مهاجر و بومی در تالاب پریشان تخم این پرندگان نیمروی نیمروز کارگران و راهسازان شده بود.


بر روی ادامه مطلب کلیک کنید !


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه نهم اسفند 1387ساعت 4:17 بعد از ظهر توسط نیما |

اين كتاب جزء سوم اوستا و حاوي احكام شريعت زرتشت است . "ونديداد"در اصل (وي - ديو - داد )بوده كه به معني قانون ضد ديو است و گويا مقصود از اين عنوان اين است كه قوانين آن ضد پليدي ها - بدي ها- و بزه ها است . كتاب مزبور ۲۲ باب و يا به اصطلاح آنروز بيست و دو " فر گرد " و هر فرگرد مشتمل بر چندين بند يا ( ماده ) است .

اين كتاب را مرحوم " سيد محمد علي داعي الاسلام "‌ترجمه نموده و در سال ۱۳۲۷ شمسي با چاپ سنگي انتشار داده است . مترجم در وصف آن مي نويسد : " قديمي ترين سند تاريخي قوم آرياست "وسپس مي افزايد:" در ترجمه کتاب هیچ لفظی حذف نشده و هیچ گونه خیانتی در ادای مطالب در ترجمه نکرده و تحریفی صورت نپذیرفته است .

" مجازات آزارکنندگان حیوانات : در بند ۱۳ باب سیزدهم : برای کسانی که ضربتی مهلک به سگ پاسبان بزند که منجر به قتل آن حیوان بشود مجازات شدیدی(هفتصد ضرب یا سیخ اسب رانی و هفتصد ضرب با آلت فرمان بری ( تازیانه ) ) تعیین شده است . در بند ۱۴-۱۵-۱۶ همین باب برای همین جرم نسبت به سگ بی صاحب ششصد ضرب و نسبت به توله سگی که تازه به دنیا آمده یا به صدا نیامده و توله سگی که هنوز چشم باز نکرده و همچنین کشتن شغال - روباه و هر نسل سگ که مخلوق اهورا است پانصد ضرب تعیین شده است . در بند دیگر دادن غذای بد به سگ ها و توله سگ ها جرم شمرده شده و نسبت به هر موردی مجازات مقرر گردیده است . در بندهای بعدی که از لحاظ اهمیت عینا" نقل می شود برای صاحب سگ که در نگهداری آن غفلت کند و این عمل باعث شود که سگ به دیگران آزار برساند و همچنین برای خود سگ مجازات تعیین گردیده چرا که طبق قواعد مذهبی حیوانات مفید جزء سپاه اهورا مزدا وصاحب شعور اند و چون ذی شعور بوده اند مسئول اعمال خود نیز شناخته می شوند .

+ نوشته شده در جمعه نهم اسفند 1387ساعت 4:2 بعد از ظهر توسط نیما |

توکسوکاریازیس یک بیماری انگلی است این انگل از خانواده کرمهای گرد است این انگل در بسیاری از حیوانات از جمله انسان قادر به ایجاد بیماری است در سگ و گربه دو گونه توکسوکارا کتی و توکسوکارا کنیسس می تواند سبب ایجاد بیماری شود.


یکی از بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان خانگی از جمله سگ و گربه ، بیماریهای انگلی می باشد.
در این مقاله به بیماری توکسوکاریازیس که در اثر کرمهای اسکاریس ایجاد می شود پرداخته خواهد شد.
● توکسوکاریازیس چیست؟
توکسوکاریازیس یک بیماری انگلی است این انگل از خانواده کرمهای گرد است این انگل در بسیاری از حیوانات از جمله انسان قادر به ایجاد بیماری است در سگ و گربه دو گونه توکسوکارا کتی و توکسوکارا کنیسس می تواند سبب ایجاد بیماری شود.
توله سگها از طریق بند ناف در دوران جنینی و نیز خوردن شیر مادر پس از تولد آلوده می گردند . اما گربه ها فقط از طریق خوردن شیر مادر آلوده می شوند. این انگل نه تنها در سگ و گربه باعث بیماری می گردد ، بلکه مهاجرت لارو انگل در بدن انسان خصوصاً بچه ها ایجاد بیماری می کند.درایلات متحده تخمین زده می شود که سالانه هزار مورد از آلودگی در انسان مشاهده می شود.
تذکر: اصولاً موارد توکسوکاریازیس در انسان نادر است.
● علائم توکسوکاریازیس چیست؟
دو شکل عمده این بیماری وجود دارد:
۱) فرم چشمی
توکسوکاریازیس می تواند منجربه بیماریهای چشمی گردد که درنهایت موجب کوری می گردد. فرم چشمی زمانی ایجاد می گردد که انسان و یا حیوان تخم انگل را ببلعد تخم انگل در داخل روده باز می شود و تبدیل به لارو می شود این لارو می تواند با مهاجرت به سایر نقاط بدن از جمله چشم سبب بروز مشکلاتی برای چشم شود که در نهایت منجر به التهاب و زخم شبکیه شود.هر ساله حدود هفتصد نفر از کودکان مبتلا به فرم چشمی توکسوکاریازیس بینایی خود را از دست می دهند.
۲) فرم احشایی
آلودگی شدید ومرتبط با توکسوکاریازیس اگرچه به ندرت اتفاق می افتد ، اما می تواند منجر به ایجاد فرم احشایی توکسوکاریازیس شود . پس از اینکه تخم توکسوکاریازیس توسط انسان بلعیده شود در داخل روده به لارو تبدیل می شود. این لاروها در داخل بدن شروع به مهاجرت می کنند تا اینکه خود به خود بمیرند. این امر ممکن است چندین سال به طول بیانجامد. ارگانهایی که بیشتر درگیر می شوند ، شامل: مغز ، کبد ، ریه یا چشم می باشند.
علائم بیماری شامل: تب ، سر درد ، سرفه ، درد یا ناراحتی معده ، آسم یا پنومونی می باشد. در بیشتر موارد آلودگی به توکسوکاریازیس خیلی جدی نیست و بیشتر افراد خصوصاً افراد بالغی که به تعداد کمی لارو انگل آلوده شده اند ، علائم خاصی را نشان نمی دهد. موارد بسیار شدید اغلب نادر است ، اما بیشتر در بچه هایی که در مناطق آلوده شده با مدفوع سگ یا گربه بازی می کنند دیده می شود.
● توکسوکاریازیس چگونه منتشر می شود؟
متداول ترین انگل که در انسان خطرساز می باشد توکسوکاراکانیس می باشد.
اگر چه مواردی از توکسوکاریازیس گربه ای نیز در انسان دیده می شود ، اما به دلیل عادت رفتاری گربه در دفع مدفوع ، موارد آن نادر است. انگل از طریق بند ناف یا شیر مادر به توله ها منتقل می شود. لاروها به سرعت در روده توله سگها ، بالغ می شود. وقتی توله سگها به سن سه یا چهار هفتگی می رسند شروع به دفع تعداد زیادی تخم انگل می کنند که از طریق مدفوعشان موجب آلودگی محیط می گردند. تخمها به سرعت تبدیل به لارو عفونی می گردند.
● چگونگی آلودگی به توکسوکاریازیس؟
شما و فرزندانتان می توانید در صورت بلع ناگهانی تخمهای عفونی توکسوکاریازیس که در خاک یا سایر سطوح آلوده وجود دارند (حتی اگر سگ یا گربه هم نداشته باشید) آلوده شوید. تخم این انگل می تواند تا دو سال یا بیشتر در خاک زنده بماند.
● راه تشخیص آلودگی به توکسوکاریازیس؟
در صورت احتمال آلودگی به توکسوکاریازیس با پزشکتان در مورد احتمال آلودگی صحبت کنید. در صورت بروز علائم ، انجام آزمایشات خاص جهت تشخیص آلودگی ضروری است.
● درمان توکسوکاریازیس:
فرم احشایی آلودگی ، با داروهای ضد انگل که معمولاً همراه با داروهای ضد التهاب داده می شوند درمان می گردد. درمان فرم چشمی مشکل تر است و معمولاً تلاش می شود تا از پیشرفت جراحت چشم جلوگیری شود.
● چه کسانی بیشتر در معرض توکسوکاریازیس قرار دارند؟
بچه های کوچک ، صاحبان سگ و گربه بیشتر در معرض ابتلا هستند. بچه های کوچک به دلیل اینکه چهار دست و پا راه میروند و مرتب دستشان را در دهان خود می کنند بیشتر در معرض خطر هستند.
● راههای پیشگیری از توکسوکاریازیس چیست؟
۱) جهت اطمینان از نداشتن آلودگی توله ها سعی نمایید توله هایی خریداری نمایید که مادرانشان طی دوران بارداری بطور کامل تحت درمان ضد انگلی قرار گرفته اند. ضمناً توله ها را بطور منظم از سن دو هفتگی هرسه هفته طبق توصیه دکتر دامپزشک مورد درمان ضد انگلی قرار دهید.
۲) دستهایتان را پس از بازی با حیوان خانگی (تازه خریداری شده و بطور کامل خودتان درمان انگلی را انجام ندادید) یا فعالیت در خارج از خانه بخصوص قبل از خوردن غذا بخوبی با صابون شستشو دهید.
۳) به بچه هایتان بیاموزید همیشه دستها یشان را بعد از بازی کردن با سگ یا گربه و بعد از بازی کردن در خارج از خانه شستشو دهند.
۴) به بچه ها اجازه ندهید در مکانهایی که بوسیله مدفوع حیوانات خانگی یا سایر حیوانات آلوده شده است بازی کنند.
۵) هرگز بچه های کوچک را با سگها تنها نگذارید مگر اینکه سن سگ بیش از شش ماه باشد ضمناً مانع از این شوید که نوزادتان چهار دست و پا روی زمین حرکت کند.
۶) دور محل بازی کودکان را محصور نمایید تا مانع ورود سگها به آن شوید.
۷) تا حدی که امکان دارد از تماس نوزادان با توله سگها و بچه گربه ها قبل از تکمیل برنامه ضد انگلی آنها جلوگیری نمایید.
۸) هرگز بچه های کوچک را مقابل درب ورودی ساختمانهای عمومی روی زمین نگذارید.
۹) فوراً پس از مدفوع کردن سگ محل آن را تمیز نمایید و پس از جمع آوری مدفوع آنرا بطور دقیق و کامل معدوم نمایید. حداقل هفته ای یکبار محل زندگی حیوانات خانگی را تمیز نمایید و سرانجام اینکه دقت نمایید تا سگتان در محلهای عمومی مدفوع نکند.

منبع : اردلان آنلاین

دکتر علیرضا قمریان

+ نوشته شده در جمعه نهم اسفند 1387ساعت 0:52 قبل از ظهر توسط نیما |

انجمن حمایت از کودکان کار و کانون دوست داران حیوانات

برگزاری بازارچه نوروزی ویژه غذا ، پوشاک ،صنایع دستی ،سفره نوروزی ،محصولات فرهنگی و . . .

جمعه 9 اسفند ماه نشانی .خ سر لشکر فلاحی(زعفرانیه) انتهای خیابان اعجازی(عاصف)، کوچه زنبق،کوی مینا،کوهدامن غربی، مجتمع آموزشی شهید مهدوی

منتظر حضور سبزتان هستیم

+ نوشته شده در چهارشنبه هفتم اسفند 1387ساعت 2:10 بعد از ظهر توسط نیما |
+ نوشته شده در یکشنبه چهارم اسفند 1387ساعت 11:15 بعد از ظهر توسط نیما |

گربه در فرهنگ اسلامی ،شان والایی دارد.پیامبر اسلام ،گربه ای به نام معزه داشت که اورا بسیار دوست می داشت و حتا از ابی که گربه خورده بود ،وضو می گرفت.بدرفتاری با حیوانات به خصوص گربه ،گناهی بزرگ است.در فرهنگ موبدان و ایران باستان ،سگ ارج و قرب داشت و گربه واجد روح اهریمنی.گربه حداقل ۹۵۰۰ سال است که با ادمی دوست است و توانایی او برای شکار عقرب ،مارها و...اورا عزیز کرده است.
بخوانیم و بدانیم افراط نکنیم محمد رسول خدا دوستدار گربه بود
+ نوشته شده در پنجشنبه یکم اسفند 1387ساعت 8:58 بعد از ظهر توسط نیما |

بي.بي.سي: موش هاي يك مركز نگهداري حيوانات خانگي در تورنتوي كانادا بيش از 100 گربه را با آتش كشتند! اين موش هاي كينه جو با جويدن سيم هاي برق اين ساختمان (كه براي چراغاني شب كريسمس آماده شده بود) چنان آتش سوزيي راه انداختند كه ساختمان شعله ور شد و در پي آن، بيش از 100 گربه و 3 سگ در آتش سوختند. آتش سوزي اين ساختمان، به شهرداري بيش از 250 هزار دلار خسارت وارد كرد. نجات يافتگان حادثه موش ها فقط 9 سگ و 2 گربه بودند.

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و نهم بهمن 1387ساعت 8:24 بعد از ظهر توسط نیما |


امام جمعه كاشمر ريختن خون حيوانات در مراسم هاي شادي و مذهبي را نكوهش كرد؛


نويسنده: هومن ملوك پور

بياييد چند خبر را با هم مرور كنيم. متاسفانه باز هم خبر از قطع درختان كهنسال در اخبار بود. يادم هست معلمي داشتيم كه حديثي از پيامبر(ص) نقل مي كرد كه <هركس شاخه اي از درختي بشكند، انگار بال فرشته اي را شكسته است.> اين سخن از همان زمان كودكي، آنچنان در خاطره ام حك شده است كه به واقع هر بار كه شاخه درختان را در باد مي بينم، فكر مي كنم فرشتگان دارند بال مي زنند. براي همين است كه الان هم كه مي بينم كسي درختي را قطع مي كند همان حس زمان كودكي به من دست مي دهد. وقتي مي خوانم كه كسي درختي را آن هم به خاطر خرافات چند آدم عامي، از ريشه درآورده حس مي كنم فرشته اي را كشته اند؛ فرشته اي كه از بدو سر برآوردن از خاك براي ما نعمت به همراه دارد تا زمان مرگش و حتي بعد از مرگ.
    چند روز پيش مشغول مرور اخبار بودم. چيزي كه جالب بود تقابل دو ديدگاه از يك جايگاه بود؛ جايگاهي چون تريبون نماز جمعه. يكي از آنها در يك شهرستان، صحبت از آن مي كرد كه اگر كسي بخواهد سينما را به شهرشان ببرد پايش را قلم مي كند و پر بود از تهديد و ارعاب و مجازات هاي اسلامي و... در مقابل از همان تريبون اما در شهري ديگر، امام جمعه اي از حقوق حيوانات، از مهرباني كردن به حيوانات و از الطاف دين مبين مان مي گويد.
    
    
    
جلوي عروس و داماد خون نريزيد
    بگذاريد گوشه هايي از سخنان آقاي حجت الاسلام سيدقاسم يعقوبي امام جمعه محترم شهر كاشمر را برايتان بازگو كنم؛ <اينكه مقابل فردي كه از سفر حج بازگشته است، مقابل هيئت عزاداري، مسوولان، پيش پاي عروس و داماد يا براي افتتاح و ميمنت يك پروژه و... گوسفند يا حيوان ديگري ذبح كنيم هيچ كدام سنت اسلامي نيست... ولي اگر شرايط آن رعايت نشود، امر مكروه و گاهي تبديل به حرام هم مي شود. به عنوان مثال اگر اين ذبحي كه جلوي حاجي يا هيئت عزاداري انجام مي شود، موجب مشكلات بهداشتي شود و سلامت مردم به خطر بيفتد يا مسير عبور و مرور مردم را آلوده كند، چه از حيث نجاست و پاكي، چه از حيث آلودگي هاي غيربهداشتي، در اين صورت عمل قرباني يك امر مكروه و گاهي وقت ها حرام هم محسوب مي شود.>
    امام جمعه كاشمر مي گويد: <اين عمل كه جلوي دسته هاي عزاداري يا عروس و داماد و... خون مي ريزند، هيچ منفعتي ندارد؛ اينكه گمان مي كنند رد شدن از روي خون باعث سلامتي و ايمني مي شود، درواقع خرافات و جاهلي است. حتي گاه ديده مي شود كه برخي افراد، خون قرباني را روي ديوار خانه مي ريزند يا به خودروي خود مي مالند كه اين هم از خرافات است؛ در دوره جاهلي گوسفندي را مي كشتند و خون آن را به ديوار كعبه مي ريختند كه خداوند از آنها قبول كند ولي اسلام، اين عقايد را رد كرد. قرآن در آيه 37 سوره حج مي فرمايد: خدا اين خون ها و اين گوشت ها را از شما نمي خواهد بلكه خداوند از شما پاكي و تقوا مي خواهد.>
    مي بينيد چه ميزان راحت مي توان تفسير هاي متفاوتي ارائه داد؟ چرا راه دور برويم، همين نشريات و سايت هاي اينترنتي كه جديدا به شدت براي حيوانات شمشير از رو بسته اند. چند روز پيش در يكي از نشريات، مطالبي نوشته بودند در رابطه با مضرات نگهداري از حيوانات. البته در اين زمينه مسبوق به سابقه هستند. چند وقت پيش هم خانم دكتري كه تخصص شان را هم ذكر نكرده بودند، مطالبي در رابطه با گربه و مضرات نگهداري آنها در يكي از روزنامه هاي پرتيراژ صبح نوشته بودند كه در جاي خود جوابشان را نوشتم. اصولانمي دانم چرا اين نشريه محترم از نويسندگاني كه اين همه قريحه طنزپردازي بالايي دارند در زمينه حيوانات خانگي و بهداشت آنها استفاده مي كند. چون هم آن مطلب و هم مطلب اخير، بيشتر باعث خنده و انبساط خاطر مي شود تا بالابردن سطح اطلاعات خواننده، البته اين فقط مختص به نويسندگان بخش سلامت اين روزنامه نيست! چند ماه پيش يكي از دوستانم زنگ زد و گفت: <نگفته بودي چشم آدم هم جراحي مي كني.> بعد كه تعجب مرا ديد گفت كه همين روزنامه در خبر افتتاح كنگره چشم پزشكي عكس من را كار كرده و جالب اينجا بود كه در آن عكس در حال جراحي سنگ كليه يك سگ بودم!
    
    
    
توهم بيماري زايي حيوانات خانگي
    با آنكه مقاله مربوط نه از لحاظ علمي و نه حتي املايي قابليت بحث ندارد اما مي خواهيد چند نكته را از آن بخوانيد؟ خيلي كوتاه مي گويم تا حوصله تان سر نرود. مثلااز متداول شدن نگهداري حيوانات خانگي مثل سگ و گربه صحبت كرده بودند و نتيجه گرفته بودند اين امر باعث بروز بيماري هاي مشتركي مي شود. مثال هايي كه ايشان در مقاله شان آورده اند را با هم مي خوانيم؛ <تب مالت، سياه زخم، تب كريمه كنگو، آنفلوآنزاي پرندگان، جنون گاوي و...>! در ضمن توضيح داده بودند كه 8500 بيماري مشترك وجود دارد كه اين رقم در سال هاي بعد بيشتر و بيشتر مي شود.> ظاهرا ايشان تعداد بيماري ها را با مسائل اقتصادي و تورم، كمي اشتباه گرفته اند! در جاي ديگري گفته بودند: <نگهداري حيوان در منزل بيشتر از آنكه نفع داشته باشد، ضرر هم دارد.> ايشان احتمالانمي دانند كه حيوانات خانگي را براي سود و زيان نگهداري نمي كنند و معمولابراي منفعت، گاو و گوسفند و مرغ و... پرورش مي دهند، نه سگ و گربه.
    جاي ديگري متذكر شده بودند كه <چون گربه فاقد شعور و درك است و برايش فرقي نمي كند كه در ظرف غذاي شما اجابت مزاج كند يا در توالت فرنگي >! من به شخصه فكر مي كنم ايشان حتي براي يك بار هم گربه را از نزديك نديده اند وگرنه مي دانستند كه گربه ها محال است به غير از ظرف خاكشان در جاي ديگري اجابت مزاج كنند.
    در يك سايت اينترنتي مصاحبه اي تحت عنوان <نوكيسه گي و سگ و گربه داري> به نقل از يك استاد دانشگاه (بدون ذكر اينكه ايشان در چه رشته اي استاد هستند!) نوشته بودند: <انگيزه اصلي علاقه مندي به حيوانات خانگي ناتواني در مهارت هاي ارتباطي و احساس تنهايي است.> وي افزود: <اين افراد به علت نداشتن مهارت هاي ارتباطي و احساس تنهايي كه در خود مي بينند، درد دل هاي خود را با حيوانات بيان مي كنند تا مشكلات عاطفي و رواني خود را در خانواده برطرف كنند و به اين روش نيازهاي دروني خود را جايگزين مي كنند.> اصلابحثي در اين زمينه نمي كنم، تنها نظر اين استاد دانشگاه را به اين جلب مي كنم كه در كشوري مثل سوئيس، از هر 4 خانوار 3 تايشان حداقل يك حيوان خانگي دارند. نه آمار افسردگي شان به گرد پاي ما مي رسد نه ميزان بزهكاري هاي اجتماعي شان با ما قابل قياس است! راستي معلوم نشد ايشان استاد چه درسي هستند؟
    بگذريم، اگر بخواهم از نوشته ايشان بنويسم خيلي طولاني مي شود. اصولافكر نمي كنم اين مساله كه راجع به چيزي كه نمي دانيم حرف مي زنيم، يا كوركورانه راجع به مسائل نظر مي دهيم بدون آنكه دليلي برايش داشته باشيم، تنها مختص ما ايراني ها باشد ولي فكر مي كنم در رتبه هاي بالاي جدول باشيم. شرطي شدن در جوامع، نسبت به يك حركت اجتماعي خاص و كنش در برابر آن در حدود اطلاعات و تخصص من نيست اما توجه تان را به يك آزمايش كه روي 5 ميمون انجام شده جلب مي كنم. با دقت بخوانيد و مقايسه كنيد.
    
    
    
آزمايش روي ميمون ها
    5 ميمون را در اتاقي نهادند و موزي را هم در گوشه اي از اتاق گذاشتند. هر بار كه يكي از آن ميمون ها به سمت موز مي رفت، روي 4 ميمون ديگر آب سرد مي ريختند كه باعث عصبانيت و تشويش آنها مي شد. بعد از مدتي، هر بار كه ميموني به سمت موز مي رفت، 4 ميمون ديگر براي اينكه آب سرد برويشان نريزند او را به باد كتك مي گرفتند و خب بالطبع آب سرد رويشان ريخته نمي شد. بعد از چند روز ديگر ميموني به سمت موز نرفت، چون مي دانست رفتن به سمت موز مساوي است با كتك خوردن. در مرحله بعد، يك ميمون از آنها كم كرده و ميموني ديگر به آن جمع اضافه كردند. برخورد ميمون تازه وارد جالب بود، تا آمد به سمت موز برود، 4 ميمون ديگر او را كتك زدند تا آب سرد رويشان ريخته نشود. پس موز در جاي خود ماند. ميمون تازه وارد هم بعد از چند بار امتحان كردن، از صرافت خوردن موز افتاد. بعد ميمون هاي قديمي را به ترتيب و دانه دانه از اتاق خارج كرده و ميمون هاي جديدي جايگزين كردند و هر بار كه ميمون هاي جديد به سمت موز مي رفت ميمون هاي ديگر، حتي تازه واردان او را مي زدند. بعد از مدتي 5 ميمون قديمي جاي خود را به 5 ميمون جديد دادند به طوري كه هيچ كدام از ميمون هاي موجود، خاطره اي از تنبيه با آب سرد نداشتند. اما باز هم هر بار كه ميموني به سمت موز مي رفت، او را به باد كتك مي گرفتند. ولي هيچ كدام از ميمون ها نمي دانستند براي چه دارند ميمون بدبخت را كتك مي زند!
    حالاحكايت ما است. بيشتر افراد جامعه ما به بعضي چيزها به همين صورت حساس شده اند. تا صحبت حيوانات مي شود بلافاصله مي گويند <واي حيوون ؟ كثيفه، نازايي مياره، هاره، پشمش ميره توي ريه تبديل به كيست ميشه> و ده ها خرافه ديگر. اما اگر از همين ها بپرسيد كه چند نفر را ديده ايد يا حتي شنيده ايد كه به واسطه حيوانات نازا شده اند، يا چند نفر را ديده ايد كه سگي گازش گرفته و فرد مورد نظر دچار هاري شده باشد، يا مثلادستگاه تنفسي انسان ها به اجرام بالاتر از 20 ميكرون واكنش نشان مي دهد؛ يعني مثلاجرمي در حد اجرام معلق در هوا باعث ايجاد سرفه مي شود، آن وقت چطور ممكن است كه يك موي 5، 6 سانتيمتري يك حيوان وارد ريه شود؟ و... جوابي به جز <چه مي دونم، ميگن ديگه> برايتان ندارند. برگرديد آزمايش ميمون ها را بار ديگر بخوانيد.
    اين است كه بعد از خواندن خطبه هاي حجت الاسلام يعقوبي كه از نزديك نمي شناسم شان اما از دور به گرمي دستشان را مي فشارم، آرزو كردم كاش تعداد بيشتري مانند امام جمعه كاشمر داشتيم و تعداد كمتري از آن دست نويسنده ها و استادها!
     * دامپزشك
+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1387ساعت 3:8 بعد از ظهر توسط نیما |

ظاهرشناسی: سگی متوسط جثه بوده، قد: cm51، وزن: kg8/6-1/4، پوزه‌ای قوی، جمجمه‌ای گنبدی شکل، چشم‌هایی بلوطی‌رنگ، گوش‌هایی آویزان با نوک‌هایی پرمو، دم: پرچمی‌شکل با پیچش به طرف پشت، موها: پشمالو، رنگ‌ها: قهوه‌ای روشن، طلایی، سیا، سیاه با لکه‌های قهوه‌ای متمایل به زرد، کرم، سفید و یا بلوطی


رفتارشناسی: سرزنده، بشاش، سازش‌پذیر، پردقت نسبت به صداها، بین اعضای خانواده دوست‌داشتنی و پراحساس، نسبت به غریبه‌ها سرد.

کارایی: سگی بسیار ایده‌آل برای خانواده بوده، واجد طبیعتی خودکفا و نگهبان عالی است.

گروه نژادی: Compani
on Dog

کشور منسوب: چین+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1387ساعت 0:3 قبل از ظهر توسط نیما |ماهي خورک" پرنده اي حساس و به شدت وابسته به تالابها و محيط هاي آب شيرين و آب شور است که پرنده شناسان اروپايي، براي دومين بار سال جديد ميلادي را نيز به نام اين پرنده زيبا و منحصر بفرد، نامگذاري کرده اند که علت اين نامگذاري اهميت، وابستگي و شدت علاقه اين پرنده به درياچه ها و تالابهاي در حال تخريب در جهان است.

يک پرنده شناس که اين روزها در پارک شهر تهران، رفتار"ماهي خورکها" را مطالعه مي کند و ازآنها عکس برمي دارد به حساسيت بالاي اين پرنده به آلودگي تالابها و چشمه ها و درياچه ها اشاره کرد و گفت: اين پرنده به خاطر از بين رفتن زيستگاه و همين طور سرماي هوا مجبور به مهاجرت شده و به تهران آمده که هوايش آلوده است با اين حال از نشانه هاي موجود ( آثار فضولات پرنده بر روي ديواره محل استراحت و شکار پرنده) چنين برمي آمد که اين پرنده مدت زيادي است در محل پارک شهر تهران حضور دارد.

به عقيده عليرضا هاشمي، اين مهاجرت به تهران در حالي صورت گرفته که "ماهي خورک" علاقه اي به مهاجرت ندارد و به علت تخريب زيستگاه و افزايش آلاينده ها در محيط زندگي اش آواره شده است با اين حال در نزديکي تهران چشمه ها و تالابها و درياچه اي ديگر وجود ندارد که ماهي خورک به انجا پناه ببرد.

اين پرنده شناس حضور"ماهي خورک" در تهران را از يک طرف خوشحال کننده به خاطر ديدن اين گونه نادر پرنده از نزديک و ازطرف ديگر ناراحت کننده به خاطرازبين رفتن زيستگاه وهمين طور ازبين رفتن فضاهاي سبز، باغ ها و آبگيرها در اطراف تهران دانست وگفت: تولد سنگي ديوارها و ساختمانها دليل پناهنده شدن ماهي خورک به پارک هاي سبز و داري حوضچه تهران است.

هاشمي اضافه کرد: اين پرنده به صورت اجتماعي زندگي نمي کند و رنگي سبز و براق دارد و جزو آن دسته پرنده هايي است که "معلق درجا" مي زند. يعني در يک لحظه، نه بالا مي رود نه پايين مي آيد و نه به هيچ کدام از اطرافش حرکتي مي کند، با اين ويژگي مي تواند از دست شکار يان طبيعي و انساني نجات يابد.

يك کارشناس با هشدار نسبت به آلودگي محيط زيست درکشور به خصوص تهران، به زندگي و حضور پرندگان به عنوان وجود بهشت در اطراف مان ياد کرد و اين پرنده را بومي ايران دانست که به جز در مناطق مرکزي و جنوب در ديگر نقاط کشور و در حاشيه تالاب ها و رودخانه ها و آبگيرها مشاهده شده است.

پرويز بختياري به افزايش 100 درصدي تعداد گونه هاي پرنده هاي شناسايي شده درتهران اشاره کرد وگفت: در تحقيقاتي که سال 72 از سوي دکتر منصوري انجام شده 62 گونه پرنده درتهران شناسايي شده بود که از 90 نمونه سابق باقي مانده بودند، با اين حال امسال 120 گونه پرنده را ثبت کرده ايم که محصول 5 سال مطالعه و مشاهده در اين زمينه است.

او مهاجرت" ماهي خورک" به تهران را يک فرصت دانست که خارج از محيط هاي مسکوني و انساني، تخم گذازي و لانه سازي مي کند و با تمام آلودگي در تهران به اين شهر پناه اورده است وبا اين حال پرنده اي مهاجر و خشکي زي است که داري چشم هايي دقيق با قابليت تشخيص شکست نور در آب است و مي تواند ماهيان کوچک را با مهارت خاصي شکار کند.

منبع : جام جم / ۱۹ بهمن ۸۷

+ نوشته شده در شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 11:15 بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در جمعه بیست و پنجم بهمن 1387ساعت 8:47 بعد از ظهر توسط نیما |


ایرنا : مديرعامل سازمان بازيافت و تبديل مواد شهرداري کرج گفت: مطالعات زنده گيري سگ هاي ولگرد در اين سازمان انجام شد.
سيد مجيد مساعد روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: از سال 1384 کار جمع آوري سگ هاي ولگرد منطقه به سازمان بازيافت کرج واگذار شد و اکنون سه تيم فعال، اتلاف سگ هاي ولگرد را برعهده دارند.
وي خاطرنشان کرد: از آنجا که اکنون سگ هاي ولگرد با تيراندازي از بين مي روند، اين روش علاوه بر ايجاد رعب و وحشت در بين شهروندان، مشکلاتي نيز به همراه دارد.
مساعد گفت: به منظور جلوگيري از عواقب اين روش و باهدف حمايت از حيوانات، مطالعه طرح زنده گيري سگ هاي ولگرد در دستور کار قرار گرفت.
اين مسوول ادامه داد: براي اجراي اين طرح مطالعاتي بيش از دوماه در سازمان بازيافت کرج زمان صرف شده است.
وي ادامه داد: اکنون بستر مناسب براي انعقاد قرارداد با پيمانکار مربوطه فراهم شده است.
مديرعامل سازمان بازيافت کرج اشاره اي به چگونگي اجراي اين طرح و اينکه پس از زنده گيري، سگها به کجا انتقال مي يابند، نکرد.
وي يادآور شد: اگر چه با اجراي روش قبلي جمعيت سگ هاي ولگرد در شهر کرج کنترل شد اما مهاجرت سگ هاي ولگرد ازديگر مناطق شهرستان به معابر کلانشهر کرج سبب شده اين مشکل همچنان باقي بماند.
اين مسوول گفت: اجراي طرح جديد نقش اساسي در پيشگيري از ورود سگهاي ولگرد به مناطق شهري خواهد داشت.

 

+ نوشته شده در جمعه بیست و پنجم بهمن 1387ساعت 1:50 بعد از ظهر توسط نیما |


امروزه حفظ سلامتی كار بسیار دشواری است. تمامی حیوانات از هنگام تولد توانایی عجیب و چشمگیری در درمان خود دارند. در حقیقت، بیش از ۸۰ درصد آنها كه دچار بیماری‌های سطحی و زودگذر می‌شوند به تنهایی قادر به درمان بیماری‌شان هستند. این شیوه درمانی در حال حاضر به عنوان سیستمی طبیعی در ساختار دفاعی بدن شناخته می‌شود كه برای درمان جراحت‌ها، زخم‌ها و بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.

متاسفانه، این شیوه درمانی به‌واسطه فاكتورهای مختلفی از جمله رژیم غذایی نامناسب، عدم رعایت بهداشت، استرس‌های اجتماعی و محیطی تهدید و تضعیف می‌شود.
آلودگی محیط موجب آلودگی درونی می‌شود. آلودگی در بدن مانند سم برای سیستم دفاعی مضر است، در بدترین حالت یكی از دو موقعیت زیر قابل پیش‌بینی است. سیستم ایمنی بدن با بیماری‌ها و دردهای مزمن مقابله می‌كند. و یا سیستم دفاعی بدن در مقابل بیماری، بدون عكس‌العمل باقی می‌ماند و موجب پیدایش سرطان می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 11:52 بعد از ظهر توسط نیما |

در حيوانات جهت پيشگيري از شيوع بيماري هاري در يك منطقه دو روش اصلي بكار گرفته مي شود:


1. كنترل جمعيت ناقلين
در نقاطي كه هاري روباه شيوع دارد جهت كاهش جمعيت روباه ها ميتوان از شكار تله گذاري و در بعضي از موارد از سموم و يا گاز كشنده استفاده كرد. كاهش جمعيت روباه ها باعث كاهش موارد الودگي در حيوانات اهلي و در نهايت انسان ميشود، در عين حال پيشرفت بيماري در منطقه بطئي و بالا خره متوقف ميگردد.
نقاطي كه هاري سگ شيوع دارد در صورتي كه واكسيناسون اين حيوانات امكان پذير نباشد مانند كشور هايي كه حيوانات ولگرد در انها زياد و رسيدگي به مسئله واكسيناسون اين حيوانات به عهده سازمان مشخصي نيست، از بين بردن سگ هاي ولگرد مورد تائيد است.
2. واكسيناسون حيوانات ناقل
واكسيناسون انواع حيوانات اهلي كه بالقوه ميتوانند ناقل بيماري باشند،قطعا يكي از روشها جهت مبارزه واز بين بردن بيماري هاري است . البته اين اقدامات زماني موثر خواهد بود كه حداقل هشتاد درصد حيوانات را در بر گيرد.
بنابر اين حيوانات ولگرد و بدون صاحب كه واكسينه نمي گردند بايد معدوم شوند. در ميان انواع حيوانات وحشي كه ناقل اين بيماري ميباشند واكسيناسون روباه ها از طريق توزيع واكسن هاي خوراكي تاكنون مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته و نتايج موفق اميزي جهت ريشه كني بيماري در منطقه داشته است. در مناطق عاري از هاري عامل بيماري هاري فقط به وسيله يك حيوان هار زنده مي تواند وارد منطقه گردد.

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 11:30 بعد از ظهر توسط نیما |

ظاهرشناسی: قد: cm34-5/30، وزن: kg5/8-5/5، صورتی مخروطی و پیشانی پهن دارد. منخرین بینی گشاد، چشم‌ها: تیره‌رنگ و درشت، گوش‌ها: طویل، ابریشمی، واجد چهار سویه است: سیاه رنگ با مناطق قهوه‌ای حنایی براق، سفید خالص، سفید توأم با لکه‌ها، سه رنگ (سیاه – سفید – بلوطی).


رفتارشناسی: سرزنده، ورزشکار، صمیمی و خونگرم.

کارایی: سگی ایده‌آل به عنوان همدم برای انسان است. به خاطر حس بویایی و حس بینایی قوی در اراضی وسیع به عنوان شکارگر استفاده می‌شود

توجه: بعضی پرورش‌دهندگان دوست ندارند دم حیوان بریده شود و ابلته در نمایشگاه‌های سگ این فاکتور یعنی دم مدنظر نمی‌باشد.

گروه نژادی: Toy Dog

کشور منسوب: بریتانیای کبیر

+ نوشته شده در پنجشنبه هفدهم بهمن 1387ساعت 0:9 قبل از ظهر توسط نیما |


ظاهرشناسی: قد: cm35-30، وزن: kg3/7-6، خیلی ریز بودن جثه عیب محسوب می‌شود. سری کشیده، آرواره‌ای قوی، پوزه‌ای کاملاً رشد کرده دارد. آرواره‌ها قیچی‌مانند هستند. چشم‌ها: سیاه و گرد، گوش‌ها، نوک بریده، گردن: طویل، انحناءدار و ظریف، دم: از مهرۀ سوم بریده می‌شود. موها: زبر و نامنظم، ابروها مثل خار، ریش بلند، رنگ: سیاه و یا ممکن است سیاه سفید باشد.

رفتارشناسی: بسیار بااحساس، پرانرژی، مطیع و خوش منظره بوده و پارس می‌کند.

کارایی: یک سگ نگهبان بیدار و صیاد جونده‌ها و موش‌هاست، اما امروزه صرفاً به شکل سگ آپارتمانی به آن نگاه می‌کنند.

گروه نژادی: Companion Dog

کشور منسوب: آلمان


+ نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 11:59 بعد از ظهر توسط نیما |

درمان با کمک حیوانات نوعی از روش درمانی است که در آن حیوانی با خصوصیات ویژه به عنوان بخش بنیادی و اساسی درمان یک فرد بکار گرفته می شود. این نوع درمان برای بهبود جسمی ، وضعیت روحی و عاطفی و / یا روانشناختی فرد طراحی شده و بر اساس مطالعات صورت گرفته تاکنون اثرات مفید آن به اثبات رسیده است.

در حین درمان با کمک حیوانات حتماً باید فردی که تحت درمان است از نظر پیشرفت موفقیت در درمان به طور مستمر مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد.

گونه های مختلفی از حیوانات بسته به مورد به این منظور استفاده می شوند که عبارتند از : سگ ، گربه ، فیل ، پرندگان ، دلفین، خرگوش ، خزندگان و غیره

نوع خاصی از درمان به کمک حیوانات که صرفاً با کمک گرفتن از اسب انجام می شود هم به روان درمانی با کمک اسب مشهور است که در آینده به تفصیل در این باره مطلبی در همین نشریه منتشر خواهد شد. (Hippotherapy)

در دنیا شایعترین دلیل نگهداری از حیوانات توسط مردم نیاز آنها به تماس فیزیکی با یک موجود زنده ، کاهش خلاء عاطفی ناشی از تنهایی و افزایش اعتماد به نفس جهت شرکت در جلسات و روبرو شدن با سایر افراد هنگامی که با حیوان خود وارد جمعی می شوند می باشند. علاوه بر این نگهداری از حیوانات بخصوص در منزل افراد را به افزایش تعهد در تربیت موجود زنده ، مسئولیت پذیری و تبعیت از یک برنامه منظم روزانه تشویق می کند.

شرایط و بیماریهای مختلفی در دنیا تاکنون با استفاده از حیوانات درمان یا کنترل شده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

بهبود وضعیت و توانایی در سسیتم حرکتی عضلانی ، بهبود مهارت های راندن و کنار آمدن با شرایط نشستن بر روی ویلچر ، بهبود مهارت در حفظ تعادل بدن هنگام ایستادن و یا در کارهای روزانه ، احتمالاً کاهش فشار خون و خطر حملات قلبی و سکته مغزی و کاهش افسردگی ، بهبود برخی از اختلالات روانی نظیر اوتیسم ، کاهش هیجان و فشارهای عصبی و غیره

البته در کنار همه تمایلاتی که در دنیا برای رو آوردن به درمان با استفاده از حیوانات وجود دارد و بعضاً تحقیقات اثبات شده ای از اثرات مفید این روش درمانی هم وجود دارد اما در کنار این مسئله انتقاداتی هم به این موضوع وارد است و بطور مثال محققان دانشگاه ایموری آمریکا روش درمان با استفاده از دلفین ها را از اساس قبول نداشته و آنرا فاقد اثرات واقعی و پایدار دانسته و صرفاً یک اثر زودگذر و مبهم برای آن قائلند!

به نظر می رسد با توجه به اطلاعات ضد و نقیض در این مورد باید تحقیقات بیشتری بر روی این موضوع صورت پذیرد. در دنیا این امر در حال انجام است اما در کشور ما آنچنان که باید به اینگونه موضوعات توجه نمی شود که امید است محققان کشورمان به این مسائل توجه کنند تا نتیجه تحقیقاتشان مورد استفاده دنیا قرار گیرد و صرفاً منتظر تحقیق دیگران و استفاده از نتایج آن نباشیم.

منبع : حکیم مهر
+ نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 11:47 بعد از ظهر توسط نیما |


شیر کوهی (نام علمی: Felis concolor) جانوری مهره‌دار از رده پستانداران، راسته گوشتخواران، خانواده گربه‌سانان است. این پلنگ، کوگر (به انگلیسی: Cougar) و پوما (به انگلیسی: Puma) نیز نامیده میشود، و نام دیگر شیر کوهی، یوز پلنگ امریکایی می‌باشد.


شیر کوهی در بین گربه‌سانان کوچک که می‌توانند خرخر کنند ولی قادر به نعره کشیدن نیستند، بزرگ‌ترین جثه را دارد. شیر کوهی یک شکارچی تنها می‌باشد که در پگاه و شامگاه بیشترین فعالیت را دارد.
زیستگاه شیر کوهی

هر شیر کوهی قلمرو خاص خود را دارد. آنها به آرامی به طعمه خود نزدیک می‌شوند و بعد از روی یک درخت یا سنگ به روی شکار می‌پرند. آنها طعمه خود را به‌وسیله پنجه‌های بسیار تیز خود نگه می‌دارند و به‌وسیله یک ضربه روی گردن، طعمه را می‌کشند.
منبع : ویکی پدیا

+ نوشته شده در سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت 11:0 بعد از ظهر توسط نیما |

موها کوتاه ، رنگ پشت و دم زرد شنی ، پشت گوش ها سیاه ، با دسته ای از موهای بلند در نوک آنها ، دست و پا بلند ، دم کوتاه ، طول سر وتنه 65 تا 90سانتی متر .

کاراکال به آسانی از گربه های دیگر مشخص می شود : قامتی بلند و استخوانی ، گوش های سیاه و کشیده که موهای سیاه و بلندی در انتهای آن روییده و دم کوتاه و یکرنگ در انتها دارد.

در گذشته این جانور را تربیت کرده و در شکار خرگوش ، آهو و پرندگان از آن استفاده می کردند. او سرعت و چابکی حیرت آوری دارد به طوری که می تواند پرندگان را در هوا صید کند. غذای او شامل پرندگان و پستانداران کوچک است . محل زندگی کاراکال مناطق بیابانی و دشتی کشور مانند پارک ملی کویر و منطقه بهرام گور در فارس است. جمعیت کمی دارد و نا یاب است . او در زیر بوته ها و شکاف سنگ ها و حفره های طبیعی لانه می سازد و کف آنرا با پشم و پر می پوشاند . روزها معمولا در زیر بوته ها استراحت کرده و شب ها به جستجوی غذا می رود.

همسر یابی و جفت گیری در زمستان انجام می شود. پس از 2 ماه 1 تا 6 نوزاد به دنیا می آید . بچه ها بعد از یک سال زندگی مستقلی را شروع می کنند.

+ نوشته شده در دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 9:9 بعد از ظهر توسط نیما |


یوزپلنگ

نام انگلیسی:cheetah
نام علمی:acinonyx jubatus

تند رو ترین گربه است.به طوری که می تواند تا112 کیلومتر در ساعت بدود. طول بدن از سر تا دم 175-220سانتیمتر است.حیوانی به تنهایی یا با جفت خود یا به صورت دسته جمعی زندگی می کند. در روز فعال است و قوه بینایی اش نقش تعیین کننده ای در شکارش دارد.خرگوش صحرایی، شغال، غزال و پرندگان در لیست غذایی یوزپلنگ هستند. به صورت گروهی به شکار حیوانات بزرگتری مانند گوره خر می پردازند. پس از یک دوره 91-95 روزه، ماده 2-4 توله بدنیا می آورد. زیستگاهش کویر ها و دشتهای هموار. پراکندگی: آفریقا آسیای شرقی، افغانستان، ترکمنستان و ایران.
منبع:دایرت المعارف حیوانات علی فاطمیان

persian pet

+ نوشته شده در چهارشنبه نهم بهمن 1387ساعت 11:30 بعد از ظهر توسط نیما |

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر