فک خزر
نام انگلیسی:Caspian seal
نام علمی:pusa caspica

فک خزر تنها پستانداریست که در دریای خزر زندگی می کند و یکی از کوچکترین نمونه های خانواده phocidae است. فک های خزر در فصول مختلف سال به نواحی مختلف دریای خزر مهاجرت می کنند.در اواخر پائیز،زمستان و اوایل بهار در سواحل شمالی هستند که دارای آبهای کم عمقترند و هنگامی که آبهای شمالی شروع به گرم شدن و یخها شروع به آب شدن کردند،در پائیز وارد دهانه رود ولگا و اورال می شوند و در رواخر بهار،تابستان و اوایل پائیز به خزر جنوبی و میانی که دارای آبهای عمیقتر و سردتر است برای زندگی در سواحل شنی و زمینهای سنگی کوچ می کنند که معمولا در جزایر زندگی می کنند و نه در خطوط ساحلی مهم. فکها برای جفت گیری و تولید مثل به نواحی شمال می کوچند.روی یخها زایمان کرده و از بچه ها نگهداری می کنند.که محل زایمان آنها بسته به شرایط یخبندان در بخشهای شرقی و غربی خزر شمالی تغییر می کند.
فکها مانند دیگر پستانداران دریایی دراری شش هشتند و حیواناتی مقاوم نسبت به شوری آبند و دمای کمتر از 20 درجه سانتیگراد برای آنها مطلوب است ولی در تابستان دمای 25 تا 30 درجه را هم تحمل می کنند.

اندازه نر و ماده تقریبا یکسان می باشد.طول بدن در فکهای بالغ 4/1 تا 6/1 متر و وزن 50 تا 86 کیلو گرم می باشد.هر دو دارای پوشش خاکستری-زرد تیره هستند که در زیر شکم روشنتر می شود. در فکهای نر خالهای سیاه در تمام بدن و در ماده ها خالها کمرنگتر و فقط در پشت حیوان دیده می شود.
فصل جفت گیری اواخر پائیز و زمستان می باشد.دوره تولید مثلی در این حیوان 2 تا 3 سال می باشد و در هر بار 1 بچه می باشد.دوران بارداری 11 ماه می باشد.فکها حیواناتی تک همسری هستند و به نظر می اید که برای جفت گیری با هم نمی جنگند.در اواخر بهار فک ماده یک بچه می زاید.نوزادان تازه متولد شده دارای پوششی کرک دار هستند که از خزهای بلند سفید و نقره ای پوشیده شده است.این پوشش کمک می کند که بچه ها گرم بمانند تا چربیهای بدن به رشد کافی برسند. طول بدن در هنگام تولد 65 تا 80 سانتیمتر می باشد و وزنی معادل 5 کیلوگرم دارند.بعد از 2 تا 3 هفته بچه فک پوست اندازی می کند، پوشش اولیه شروع به ریختن می کند و جای خود را به خزهای خاکستری تیره می دهد.این مرحله 6 تا 8 هفته طول می کشد. فکهای متولد شده تا 4 تا 5 هفته از مادر شیر می خورند و بعد از شیر گرفته می شوند.بلوغ جنسی در فکهای جوان بین 6 تا 7 سال می باشد.بارداری سالیانه 40 تا 70 در صد کل جمعیت فکها می باشد که گاهی به 30 در صد می رسد که ممکن است به علت آلودگی آبها و شرایط نامساعد محیطی باشد.

اطلاعات زیادی درباره نگهداری والدین از بچه ها وجود ندارد به جز اینکه فکها اصولا حیوانات اجتماعی نیستند و به همدیگر برای نگهداری از بچه ها کمک نمی کنند و و نرها ماده ها را پس مدت کوتاهی از جفت گیری ترک می کنند و به ماده ها برای بزرگ کردن بچه ها کمک نمی کنند و ماده ها برای زمان کوتاهی برای خوردن غذا بچه ها را ترک می کنند.
طول عمر این حیوان نادر در حیات وحش 35 می باشد. اما تا 50 سال هم گزارش شده است. نرها به نسبت ماده ها سن کمتری بالغ بر 26 سال است.
فکها در فصل جفت گیری در زمستان و تابستان به صورت گروهی زندگی می کنند. در زمستان در کنار هم زندگی می کنند و در تابستان بوسیله خرخر کردن خصمانه و زدن باله ها به هم فاصله هایشان را گوش زد می کنند.اما در بقیه فصول سال بیشتر به صورت انفرادی و تنها زندگی می کنند.

فکهای خزر عمدتا ماهی خوارند و در فصلهای مختلف غذاهای مربوط به آن فصل و قابل دسترس را می خورند.ماهی کیلکا مهمترین منبع غذایی فکهاست و حدود 70 درصد از کل غذایشان را تشکیل می دهد.هنگامی که در نواحی شمالی هستند به خوردن ماهیها و خرچنگها می پردازند و هنگامی که در نواحی جنوبی خزر هستند شاه ماهی،ماهی های کوچک،ماهی کپور،ماهی های خمسی،میگو ها و گاهی مارهای دریایی هم در لیست غذایی آنها می باشند.
از دشمنان آنها به جز انسان،عقابهای دریایی و گرگها هستند.عقابهای دریایی در هنگام تولد بچه فکها را شکار می کنند که حدود 22 درصد بچه فکها بدین وسیله از بین می روند و گرگها که در نواحی شمالی دریای خزر فکها را می کشند و می خورند.

فکها در نزدیکی بالای زنجیره غذایی در دریای خزر قرار دارند و انواع مختلفی از خانواده ماهیها و خرچنگها را می خورند و از بین رفتنشان باعث افزایش بیش از حد ماهیها خواهد شد و کاهش آنها همچنین حتما رو تعداد عقابهای دریایی و گرگها تاثیر خواهد گذاشت.

از عوامل كاهش جمعيت فك خزر، ماهيگيري بي رويه، آلودگی آبها، نشت گاز و نفت و گرمتر شدن آب درياي خزر است. همچنين براساس آخرين آمارها تعداد اين حيوان نادرو زیبا 110عدد تخمين زده شده است و هم اکنون در لیست قرمز IUCN قرار دارد.


منبع : mypet.ir
+ نوشته شده در چهارشنبه دوم بهمن ۱۳۸۷ساعت ۲۲:۲۵ بعد از ظهر توسط نیما |

حدود 3سال پیش تصویری دربرخی نشریات داخلی وسایت های اینترنتی منتشر شد که اشک چشم بسیاری را درهمان لحظات اول جاری ساخت .

به گزارش البرز تصویری که ازآن باعناوین مختلف مانند"عشق واقعی" نام برده میشد عکس شیون زدن پرنده نری بود که بالای سرجفت خود که روی آسفالت یک خیابان جان داده بود را نشان میداد.
این تصاویر آنقدر تاثیرگذار بود که کاربه حاشیه پردازی هم رسید طوری که برخی روزنامه ها نوشتند "این پرنده نر وقتی بالای سرجفت بی جان خود شیون میکشیدخودنیزجان داد"اما حقیقت کمی متفاوت ترازاین حاشیه ها بود.

آنچه ازاین تصویر روایت میشود آنست که این اتفاق درکشور اوکراین رخ داده است وعکاس آن بادریافت مبالغ کلانی آن را به یک روزنامه فرانسوی فروخت .
این تصویر آنقدر صریح و شفاف با مخاطب ارتباط برقرارمیکرد که تعدادی از روزنامه های فرانسوی درفاصله کوتاهی اقدام به انتشار آن نمودند . اما تصاویر مذکور توانستند پا را از مرزهای خاکی فراتر گذاشته و پس از فرانسه به خاک آمریکا رسوخ وسپس بسیاری ازکشورها را تحت تاثیرحقیقت خود قرار دهند.
در ابتدا یک تصویر و سپس تصویر دیگری از این مجموعه درکشورمان منتشر میشود که مهمترین آن تصویری است که پرنده نر با دیدن جسم بی جان جفتش درحال ناله کردن است .
روایت این تصویربه این شکل بیان شده که :

در تصویر اول پرنده ماده بدلیلی که هنوز عنوان نشده زخمی شده و روی زمین میافتد
شبکه خبری البرز

بلافاصله پرنده نر بالای سراو حاضرشده وبه مراقبت او جفت خود مشغول میشود, پرنده زخمی که گویا قادر به حرکت نمیشود ساعتها روی جاده وروی آسفالت باقی میماند وهمین مسئله باعث میشود تا جفتش بدنبال تهیه غذا برایش اقدام کند وچند بار باتهیه غذا به سراغش میآید

شبکه خبری البرز


بر روی ادامه مطلب کلیک کنید !!!!!!!!!!!!!

ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۷ساعت ۲۳:۲۵ بعد از ظهر توسط نیما |

زمستان است و سرمای هوا و به تبع آن کم‌شدن غذا برای حیوانات خیابانی سبب می‌شود آنها نیاز بیشتری به کمک ما داشته باشند. گذاشتن پسماندها و دورریز غذای روزانه که در سفره ما ایرانیان کم هم نیست، در ظروف مخصوص یا یکبار مصرف در محل‌های مشخصی در کوچه‌ها برای سگ‌ها و گربه‌ها و درست کردن محفظه‌های سر پوشیده‌ای برای پرندگان و گذاشتن دانه، آرد و تکه‌های نان برای آنها، می‌تواند از وظایف انسانی و دینی ما باشد. در این بین باید به این امر توجه داشت که برخورد و مراقبت از حیوانات خیابانی در کنار لذت و ثوابی که دارد چنانچه براساس اصول اولیه و بهداشتی آن صورت نگیرد، مانند هر کار دیگری می‌تواند مشکل‌ساز و خطرآفرین باشد.

یکی از علایق کودکان و نوجوانان و بعضا بزرگسالان نگهداری از حیوانات خانگی و همچنین غذا دادن و حمایت از حیوانات خیابانی است که چنانچه با اصول نگهداری و بهداشتی آن آشنا باشند، خطر بالقوه‌ای را به همراه ندارد اما با توجه به حضور حیوانات خیابانی و در تماس مستقیم بودن آنها برای کودکان و نوجوانان باید به نکاتی در این زمینه اشاره کرد. خطرناک‌ترین بیماری که از طریق حیوانات گوشتخوار به‌خصوص سگ و گربه می‌تواند به انسان منتقل شود، بیماری هاری است.

خوشبختانه میزان آلودگی سگ و گربه‌های شهری به این بیماری بسیار پایین است اما با توجه به مسری و لاعلاج بودن این بیماری لازم است به علائم آن توجه شود.
علائم سگ یا گربه‌ها: دوران کمون یا خفته این بیماری می‌تواند بسیار طولانی باشد، اما از زمان بروز علائم از قبیل ترس از نور و آب، فلجی عضلات حنجره، ریزش مضاعف بزاق، تا مرگ حیوان حداکثر11 روز طول می‌کشد. این بیماری به دو حالت تهاجمی و خاموش خود را در حیوان نمایان می‌سازد که فرم خاموش بسیار خطرناک‌تر است. زیرا حیوان حالت ترسیده و بیمار را از خود نشان می‌دهد که برای انسان ترحم‌برانگیز است و در صورت نزدیک شدن فرد به حیوان و گزش احتمالی از طرف حیوان، ویروس عامل هاری از طریق بزاق حیوان به فرد منتقل می‌شود. به هر حال به این نکته توجه کنید که هیچ سگ یا گربه‌ای به خودی خود نمی‌تواند هار باشد و حتما برای اینکه یک موجود هار شود، می‌بایست توسط یک موجود هار دیگر گزیده شده باشد. و اما توصیه‌های لازم:
1) چنانچه مورد گزش توسط سگ یا گربه‌ای قرار گرفتید که از سوابق درمانی آن خبر ندارید، سعی کنید تا حد امکان آن حیوان را در محلی به مدت 11 روز نگهداری کنید. اگر حیوان هار باشد ظرف این مدت تلف خواهد شد و چنانچه بعد از 11 روز زنده ماند نشان‌دهنده پاک بودن حیوان از ویروس هاری است.
2) بلافاصله محل گزش را با آب و صابون شست‌وشو دهید و به نزدیک‌ترین محل درمانی جهت تزریق سرم هاری مراجعه کنید. چنانچه محل درمانی از شما دور است طی این مدت هر 15 دقیقه محل گازگرفتگی را با آب و صابون شست‌وشو دهید.
3) چنانچه از نظر شغلی یا در محیط کار یا زندگی احتمال برخورد با حیوانات ولگرد یا خیابانی را دارید بهتر است خود را علیه بیماری هاری مایه‌کوبی کنید.
4) چنانچه از سگ یا گربه در محیط کار یا زندگی‌تان به صورت خانگی نگهداری می‌کنید، با مراجعه به دامپزشک حیوان خود را علیه این بیماری مایه‌کوبی کنید.

در مورد تغذیه کردن آنها، باور کنید اصلا کار سختی نیست. خرید یک بسته ظرف یکبار‌مصرف و ریختن ته‌مانده غذایتان در آن و گذاشتن آن در جایی مناسب، کل داستان همین است. به نظرتان خیلی سخت‌تر از خیلی کارهایی است که در طول روز انجام‌شان می‌دهیم؟ باور کنید نیست. بعد لذت تماشای حیوانات گرسنه‌ای که بعد از سیر شدن با نگاه مهربان‌شان از شما تشکر می‌کنند، نمی‌دانید چه کیفی دارد! اگر هم در مجتمع زندگی می‌کنید که کار راحت‌تر است. کافی است که با مدیر مجتمع هماهنگ کنید تا فضایی را به این کار اختصاص دهد تا همه همان‌جا ظرف‌هایشان را بگذارند. راستی پرنده‌ها یادتان نرود. یادتان باشد، واردات گندم ما برابر با دورریز نان ته سفره‌مان است!


دکتر هومن ملوک پور - drhooman.blogfa.com
+ نوشته شده در سه شنبه دهم دی ۱۳۸۷ساعت ۱:۱۰ قبل از ظهر توسط نیما |جام جم آنلاين : با كشته شدن يك قلاده يوز پلنگ آسيايي در جاده كرمان ‌ راور براي چندمين بار فاجعه‌اي زيست‌محيطي را در سال‌هاي اخير رقم زد و بر لزوم ايمن سازي محيط زيست اين حيوان و ايجاد يك منطقه حفاظت شده براي ادامه حيات اين‌ گونه نادر انگشت تاييد گذاشت.
به گزارش مهر، خبر كشته شدن يك قلاده يوزپلنگ آسيايي در كرمان در حالي انتشار يافت كه به دليل شكار بي‌رويه، خشكسالي در سال‌هاي گذشته و گذر جاده كرمان - راور از قلمرو اين جانور ، زيستگاه ونسل ا‌ين حيوان باشكوه زيبا به شدت در معرض خطر نابودي قرار گرفته است.طبق اعلام اداره محيط زيست استان كرمان، اين يوزپلنگ به دليل برخورد با يك دستگاه خودرو و بي احتياطي راننده در محور كرمان ‌ راور كشته شد در حالي است كه حيوان از شرايط خوب تغديه اي و جسماني برخوردار بوده است.

تلف شدن اين يوزپلنگ براي چندمين بار در سال‌هاي اخير به وقوع مي پيوندد.

در استان كرمان گونه هاي منحصر به‌فردي همچون گور‌خر آسيايي منقرض شده است و بزودي با ادامه روند فعلي نسل خرس سياه و يوزپلنگ نيز به افسانه مي‌پيوندد؛حيواني كه مشخص نيست چند قلاده از آن در حيات وحش زندگي مي كند و رسما جزو حيوانات در معرض انقراض در دنيا محسوب مي شود، از سويي به دليل بي‌احتياطي در اين جاده و از سوي ديگر به دليل بي‌مبالاتي دست‌اندركاران دارد رو به انقراض مي‌رود. به اين مورد، شكارچيان بي‌فرهنگ را نيز اضافه كنيد.

+ نوشته شده در سه شنبه دهم دی ۱۳۸۷ساعت ۱:۷ قبل از ظهر توسط نیما |

پليس در شهر «مسيونيس» آرژانتين پسر بچه يك ساله اي را در جمع چندين گربه ولگرد كه ته مانده غذاي خود را با او قسمت كردند و او را گرم نگه داشتند ، پيدا كرد.
اين پسر بچه يك ساله كه روزها بود گم شده بود توسط يك افسر پليس در حالي پيدا شد كه در كف يك جوي فاضلاب افتاده بود و جمعي از گربه هاي ولگرد او را ليس مي زدند و او را گرم نگه داشته بودند.
اطراف اين پسر بچه مقداري پس مانده غذا بود كه گربه ها برايش جمع كرده بودند.
به گفته اين افسر پليس او وقتي به اين بچه نزديك شدم و او را پيدا كردم گربه هاي اطرافش به من حمله كردند و نمي گذاشتند به او نزديك شوم. گربه ها دور او جمع شده بودند و او را گرم مي كردند. من حدس مي زنم گربه ها كاملا متوجه شده بودند كه اين كودك نياز به مراقبت دارد و بايد از سرما حفظ شود.
به گفته پزشكان گرماي بدن گربه ها اين كودك را از سرما و يخ زدگي نجات داده است ، سرمايي كه مي توانست او را بكشد.
پدر اين كودك كه يك بي خانمان است به پليس گفت چند روز پيش كودكش ناگهان ناپديد شده بود و نتوانسته بود او را پيدا كند.


به گفته پزشكان گرماي بدن گربه ها اين كودك را از سرما و يخ زدگي نجات داده است ، سرمايي كه مي توانست او را بكشد.

+ نوشته شده در سه شنبه سوم دی ۱۳۸۷ساعت ۲۰:۴ بعد از ظهر توسط نیما |جام جم آنلاين: يك دادگاه شهر لس‌آنجلس ايالت كاليفرنيا روز دوشنبه 11 سپتامبر يك مرد 28 ساله كه سگ كوچولو از نژاد چيهواهوا نامزدش را از پنجره آپارتمان بيرون انداخته بود و سگ بينوا در اين سقوط آزاد تلف شده بود رابه يك سال زندان قطعي و 5 سال مراقبت ويژه محكوم كرد

به گزارش خبرگزاري فرانسه ، اميديو خسوس مدينا، 28 ساله در ماه ژانويه گذشته به اتهام بي‌رحمي نسبت به يك حيوان مجرم شناخته شده بود.
او در 30 اوت سال پس از مشاجره با نامزدش در شهرك كامپتون در جنوب لس‌آنجلس خشمگين شد و خشم خود را بر سر سگ كوچك نژاد چيهواهوا نامزدش خالي كرد. مدينا سگ كوچك را بلند كرد و از پنجره آپارتمان بيرون انداخت!
سگ علاوه بر سقوط آزاد زير چرخ‌هاي يك خودروي عبوري له شد
+ نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم آذر ۱۳۸۷ساعت ۱۸:۲۲ بعد از ظهر توسط نیما |

ایسنا: سازمان حفاظت از حيات وحش طي بيانيه‌اي فهرست حيوانات شاخص در سال 2008 ميلادي را اعلام كرد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، يك خرس قطبي به نام «دبي» كه گفته مي‌شد كهنسال‌ترين خرس در جهان باشد در سن 42 سالگي در يكي از باغ وحش‌هاي كانادا مرد. اين در حالي بود كه چندين ميليون نفر براي ديدن اين خرس به كانادا سفر مي‌كردند. «دبي» خرس يتيمي بود كه در شمال روسيه به دنيا آمده و در اسارت و در كانادا به سر مي‌برد...

دومين حيوان، يك بچه نهنگ گم شده بود كه يك قايق استراليايي را به اشتباه مادر خود تصور كرده و توسط سرنشينان اين قايق تغذيه مي‌شد. با اين حال، محافظان بين‌المللي نهنگ به علت آنكه نتوانستند او را نجات دهند، مجبور به كشتن بچه نهنگ شدند.

سومين حيوان، يك فيل چهار ساله است كه معتاد به هروئين بود. اين فيل چهارساله، سه سال در اسارت قاچاقچيان مواد مخدر بود و قاچاقچيان با استفاده از موز آغشته به هروئين حيوان را معتاد كرده بودند. هم اكنون اين فيل در جزيره «رهاب» و مركز ترك اعتياد حيوانات به سر مي‌برد.

گوريل‌هاي باغ وحش كنگو چهارمين گروه حيوانات اين فهرست هستند. چرا كه به علت درگيري ميان دولت و شورشيان اين كشور، هيچ حفاظتي از آنها به عمل نمي‌آمد و اين حيوانات و معرض مرگ و انقراض نسل قرار داشتند.

در رده پنجم روباهي است كه دست زني اهل آريزوناي آمريكا را گاز گرفته بود و صد و دو كيلومتر از دستش آويزان بود و ول نمي‌كرد تا اين زن با رسيدن به بيمارستان ايالتي خود را از شر روباه خلاص كرد.

در رده ششم قاطري مصري است كه از يك انبار ذرت مخصوص موسسه تحقيقاتي كشاورزي، ذرت و ديگر غلات را دزديده بود كه توسط پليس دستگير شد.

يك كانگروي استراليايي كه از باغ وحشي در آلمان فرار كرده بود و پس از ده ساعت توسط ماموران آتش نشاني به دام افتاد، در رده هفتم اين فهرست قرار دارد. ماموران آتش‌نشاني آلمان اين كانگروي نوع والابي را با توري به طول 70 سانتيمتر به دام انداخته و روانه باغ وحش كردند.

اسنوپي، سگي كه با لقاح مصنوعي به دنيا آمده بود، در رده هشتم قرار دارد، اين سگ، ‌اولين حيوان كلون‌سازي شده در جهان است كه پدر شده است.

در رده نهم، هزاران حيوان خانگي و اهلي قرار دارند كه توانستند بموقع خود را از توفان كاترينا و از ايالت نيواورلئان آمريكا نجات دهند. با اين حال هزاران حيوان خانگي ديگر در كنار صاحبانشان مردند.

در رده دهم يك هيولا كه در آب‌هاي سوئد زندگي مي‌كند قرار داد. دوربين‌هاي مدار بسته در درياچه سوئد براي اولين بار از اين هيولا تصويربرداري كردند.

پليس بوسني يك پنگوئن را به اتهام حمل مواد مخدر دستگير كرد. اين پنگوئن در رده يازدهم اين فهرست قرار دارد. اين حيوان قطبي براي يك گروه قاچاقچي مواد مخدر، بسته‌هاي حاوي مواد مخدر به زندان رد و بدل مي‌كرد.

يك خزنده 111 ساله نادر اهل نيوزلند در رده دوازدهم اين فهرست است. «هنري» يكي از خزندگان عصر دايناسورهاست كه براي اولين بار پس از 38 سال پدر شد.

يك طوطي سخنگو پس از آنكه خانواده صاحبش را از آتش‌سوزي و مرگ حتمي نجات داد و عنوان قهرمان ملي انگلستان را به خود اختصاص داد،‌ در رده سيزدهم اين فهرست قرار گرفت.

يك بچه خفاش كه به مدت 19 ساعت در لباس يك دختر نوجوان قرار داشت، در رده چهاردهم اين فهرست قرار گرفت. «ايي هاكينز» گفت كه احساس مي‌كرده تلفن همراهش درون لباسش در حال لرزش است و اصلا انتظار يك بچه خفاش را نداشته!

جوجه مرغ‌ها در رده پانزدهم اين فهرست قرار دارند. چرا كه يك دادگاه در سوئيس ‌دستور داد تا تمامي اين جوجه مرغ‌هاي پر سر و صدا بايد در جعبه‌هاي ضد صدا قرار گيرند تا ساكنين بتوانند در شب خواب راحتي داشته باشند.

به گزارش ايسنا، يك طوطي سخنگو پس از 10 سال توانست با صاحبش ديدار كند. اين طوطي كه در رده شانزدهم اين فهرست است پس از آنكه چندين بار نام و آدرس محل زندگي صاحبش را تكرار كرد توانست بار ديگر نزد صاحبش كه در ژاپن زندگي مي‌كند، باز گردد.

يك سگ كه مست كرده بود در رده هفدهم قرار دارد؛ چرا كه اين سگ آن قدر گرسنه بود كه با خوردن نيم كيلوگرم مخمر جوي تازه به حالت مستي افتاد و صاحبش از ترس جان دادن حيوان،‌ او را به كلينيك دامپزشكي در اتريش منتقل كرد. خوشبختانه اين سگ فضول زنده ماند.

يك مار پيتون با عمل جراحي فوري كه بر روي وي انجام شد در رده هجدهم اين فهرست عجيب قرار دارد. اين پيتون اهل استراليا به علت بلعيدن چهار توپ بزرگ گلف به حالت اغما رفته بود. به عقيده پزشكان اين مار تصور كرده بود كه توپ‌ها، تخم مرغ هستند

+ نوشته شده در جمعه بیست و دوم آذر ۱۳۸۷ساعت ۲۰:۵۶ بعد از ظهر توسط نیما |99 هزار گوسفند قربانی در روز عید قربان ذبح شدند در روز عید سعید قربان 99 هزار گوسفند به منظور به جای آوردن مراسم و مناسک این عید بزرگ قربانی شدند. به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به مکه مکرمه، رئیس سازمان حج و زیارت که در جمع خبرنگاران در صحرای منا سخن می گفت با اعلام این خبر درباره عملیات حج در سال جاری تاکید کرد: تا این لحظه که ایام تشریق و سه روز فعالیت بسیار پراسترس و همه جانبه را سپری می کنیم خوشبختانه برنامه ها طبق انتظار موفقیت آمیز بوده اند و امیدواریم که بقیه روزها نیز به همین روال باشد.
خاکسار قهرودی درباره فعالیتهای تکمیلی حج امسال گفت: اقدامات تکمیلی نظیر امداد و راهنمایی حجاج نسبت به سال گذشته در مشاعر به خوبی انجام شد و با وجود تبلیغات و راهنمایی لازم در کاروانها و با همکاری خوب سعودیها مشکلات سال جاری با حضور پررنگ ناظرین و عوامل اجرایی در کمترین فرصت ممکن رسیدگی و کارها به انجام رسیده تا آنجا که آمار افراد گمشده امسال کاهش چشمگیری داشته است.
وی به بخش پزشکی، خدمات آمبولانس و اتوبوس خاص مستقر در مشاعر اشاره کرد که در مواجهه با بیماریهای خاص در ایام " تشریق " این اقدام نیز با هماهنگی عوامل عربستان توانسته است روند جاری امور را نسبت به سالهای گذشته تسهیل کند اگر چه در فرایند انتقال حجاج به عرفات توقفهای طولانی نیز در برخی موارد ملاحظه شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص وضعیت نامناسب بهداشتی و دفع زباله در منا به فعالیت ویژه سازمان حج درباره مسائل بهداشتی منا اشاره کرد و گفت: در گذشته وضعیت بهداشتی و دور کردن زباله و رفع آن بسیار آزاردهنده و غیر قابل تحمل بود که با بررسی و هماهنگی به عمل آمده و امضای قرارداد با موسسه "مطوفین" و انجام سیستم نظارت و بازرسی در مکاتب 9 گانه توانستیم در حداقل زمان ممکن و گماشتن نیروی خدماتی این موضوع را به حداقل برسانیم و این مسئله نیز با توجه به وضعیت بهداشت و دفع زباله در سالهای گذشته یک اقدام رو به جلو قلمداد می شود.
وی که در صحرای منا به سئوالات خبرنگاران پاسخ می گفت درباره وضعیت زمانی امسال اعلام کرد: امسال توانستیم با برنامه ریزی و دقت نظر در بخشهای مختلف حدود 99 هزار ذبح گوسفند دست یابیم که در طول تاریخ حج بی سابقه بوده است و این موضوع به دلیل شرایط و هماهنگی مناسبی حاکم بوده و مشکلی در رسانیدن گوسفند به قربانگاه وجود نداشته است.
قهرودی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره وضعیت بهداشتی نامناسب بویژه در منا گفت: سرعت فعالیت بهداشتی و همچنین دقت نظر مردم در رعایت آن با کار فرهنگی باید حل شود. ولی در عین حال زمان کوتاه و عجله و ازدحام افراد در جلوی مراکز بهداشتی و عدم رعایت به موقع نکات اعلام شده در مجموع صحنه های غیر قابل قبولی بوجود آورد و تاکنون نتوانسته ایم این مشکل را حل کنیم.
وی به مشکل فضای اختصاص داده شده به حاجیان در منا اشاره کرد و با تاکید مجدد بر محدودیت کلان و عدم وجود امکانات جایگزینی اعلام کرد که با اقدامات شدید بهداشتی و توجه مردم می توانیم این موضوع را سامان دهیم.
رئیس سازمان حج در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره وجود برخی خطوط اتوبوسرانی تندرو و عدم بهره گیری کشورمان از این فرصت مناسب نیز یادآور شد: خطوط اتوبوس تندرو طراحی و در حال انجام است که از شارع 9 شروع شده و کشورهای ترکیه، هند، برخی دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی در حال حاضر به صورت آزمایشی از آن بهره برداری می کنند و قرار بود که ایران نیز امسال به این امکان دست یابند که به دلیل مشکلات بودجه پیمانکار موفق به انجام تعهدات خود نشد که امیدواریم در مراسم حج سال آینده این موضوع نیز اجرایی شود.
قهرودی در مورد عملیات بازگشت حجاج نیز یادآور شد: 50 درصد پروازهای برگشتی بر عهده سازمان هواپیمایی کشور است و 25 درصد پروازها توسط شرکت هواپیمایی ماهان انجام خواهد شد و در مجموع 75 درصد زائران با هواپیماهای ایرانی به کشور باز می گردند ولی 25 درصد پرواز های سعودی نیز به دلیل مشکلات سعودی با ماهان توسط خود شرکت سعودی انجام خواهد شد.
وی اعلام کرد: اولین گروه زائران ایرانی پس از روز 14 ذی الحجه به سمت مدینه می روند و در همین روز که مصادف با 23/9/87 خواهد بود اولین پرواز برگشت از جده به تهران صورت می گیرد.
رئیس سازمان حج در پایان درباره وضعیت و سرنوشت گوشتهای قربانی زائران ایرانی و اینکه آنها درخواستی برای استفاده از این گوشتها دارد یا نه گفت: در صورت تقاضای ما شرکتهای سعودی گوشتهای درخواستی را به صورت بسته بندی تحویل حجاج ایرانی خواهند داد ولی تا کنون هیچ تقاضایی از نهادهای امدادی مثل بهزیستی و کمیته امداد برای تحویل این گوشتها نداشته ایم.منبع :
http://www.mehrnews.com/fa/newsdetai...?NewsID=798645

+ نوشته شده در جمعه بیست و دوم آذر ۱۳۸۷ساعت ۲۰:۵۴ بعد از ظهر توسط نیما |ظاهرشناسی: سگی قوی و ظریف است. قد: نرها cm56-51، ماده‌ها cm52-49، وزن: kg25. سری طویل، پوزه‌ای پیگمانته با سوراخ‌هایی گشاد دارد. پیشانی وسیع و برجسته، لب‌ها تا حدی آویزان و بعضاً کیسه‌مانند است. چشم‌ها: بلوطی، گوش‌ها: خیلی دراز و الاستیک، دم: از بین پاها رد می‌شود. موها: صاف و حالت‌دار، رنگ‌ها: همواره سفید توأم با لکه‌های گرد سیاه و یا پرتقالی، یک تیپ نژادی کوچک‌تر نیز دارد که پوستش الاستیک و ظریف، موهایش کوتاه و براق، به رنگ سفید که لکه‌هایی به رنگ حنایی و یا سیاه نیز دارد. در بعضی‌ها این لکه‌ها در غیر از نواحی گردن، صورت و سینه تا حدی که کل وجود بدن را بپوشاند پراکنده است.
رفتارشناسی: بادقت و سرزنده، صادق، پراحساس.
کارایی: یک تازی ارزشمند می‌باشد که به هر نوع شکار سازگاری دارد. در هوای بسیار گرم ساعت‌ها به انجام وظیفه می‌پردازد.
گروه نژادی:Hound
کشور منسوب: اسپانیا
+ نوشته شده در دوشنبه هجدهم آذر ۱۳۸۷ساعت ۱۴:۳۷ بعد از ظهر توسط نیما |

 
 
با ریشه های نژادی مبهم دابرمن درمقام مقایسه دریک دوره زمانی کوتاه به یک تیپ ثابت تبدیل شده است. ویژگیهای آن ازلحاظ شکل بدنی وهمین طورروحیه وشجاعت نیازوتقاضای داشتن آن را دربسیاری ازکشورها وسعت بخشیده است. منشا آن درناحیه آپولدا واقع درآلمان ودرحدود سال 1890 خوانده شده ودرسال 1900 به طوررسمی شناسائی شده است. این نژاد نام خود را ازنام Louis Doberman اهالی آپولدا کسب کرده است. با داشتن اندازه متوسط وظاهرخوش تراش. قدرت عضلانی زیاد آن درنگاه اول جلب توجه نمی کند. ساختاربدنی. عضلات متراکمی که درزیرپوست قرارگرفته اند. زیبائی وخوش رنگ ونگاری آن هرتازه کاری را به اشتباه می اندازد. هوشیاری. چابکی. چالاکی عضلات ورفتاروجوه آشکاری است که درچشم هربیننده ای جلب توجه می کند. دابرمن سگی باوفا است وبیشترازهرنژادی اثرات حیوانات نجیب زاده را دارا می باشد. پوزه قوی. سرمثلث شکل . زانوی به خوبی شکل گرفته وحاشیه های بدن کاملا مشخص وبارزهستند.

اثرات نترسی وکنجکاوی درچشمهای تیره ودرهماهنگی با ویژگی های بدن کاملا مشخص است. دابرمن ازلحاظ بدنی قوی ترازآنچه که هست به نظرمی رسد وبا غریزه خطاناپذیرخود درحالت آماده باش سریعا پاسخ داده وبه خوبی ازصاحبان خود دفاع می کند وبا این حال سگی فرمانبردار. مطیع واشرافی است. با کمک جفتگیری های انتخاب شده ویژگی های خوب ومناسب نژادهایی که درآن شراکت داشته اند کسب گردیده است. یک دابرمن اصیل وتربیت یافته ماهیت خود را به عنوان یک دوست ویک محافظ باوفا به اثبات رسانده است. همچنان که رشد می کند ویژگی های نبوغ وتوان یادگیری بالایش آن را به یک سگ پلیس وجنگی تبدیل کرده است. دراین حال چالاکی وجرات زیاد آن را بسیاربا ارزش نموده است. این سگ حتی با ایما واشاره متوجه مقاصد صاحب خود می شود. حس بویائی بسیارقوی باعث شده که درپلیس جنایی کاربرد زیاد داشته باشد وهمچنین استفاده های فراوانی ازآن درامرشکاربه عمل آید.

مشخصات استاندارد دابرمن

ظاهرعمومی : سگی است با جثه متوسط. بابدنی توپر. عضلانی وقوی که جهت سرعت زیاد واستقامت طراحی شده است. ازلحاظ ظاهری زیبا وازلحاظ رفتاروحرکات نجیب. پرانرژی. مصمم. هوشیار. نترس. مطیع واشرافی می باشد.

سر:درازو ازمنظره جلوئی وپهلو شبیه به یک مثلث است. هنگامی که ازجلوبه حیوان نگاه می شود سربه طرف قاعده گوشها وبه صورت یک خط صاف وبه تدریج پهن می شود. چشمها بادامی شکل دارای عمق متوسط با حالتی قوی وپرانرژی که رنگ آن ازقهوه ای معمولی تا قهوه ای تیره درسگهای سیاه رنگ وقرمز. خاکستری وحنایی درسگهای لکه دارمتغیراست. سایه های تیره تربهترهستند. گوشهای کوتاه شده را به صورت افراشته نگه می دارد. قله جمجه پهن است. امتداد خط پوزه با خط بالائی جمجمه موازی است. گونه ها پهن وعضلانی هستند. بینی درسگهای سیاه سیاه یک دست است ودرسگهای قرمز. قهوه ای تیره ودرسگهای خاکستری(آبی). خاکستری ودرسگهای حنائی به رنگ برنزمی باشد. لبها کاملا نزدیک به فکها قرارمی گیرد. فکها کامل وقوی است وکاملا فضای زیرچشمها را پرمی کند. دندانها بسیارقوی وسفید هستند. دندانهای پیش پائینی عمودی بوده ودرتماس با سطح داخلی دندانهای پیش بالائی است. لذا عملکرد آن دقیقا به یک قیچی است .

گردن : مغرورانه نگه داشته می شود وبه خوبی عضلانی است. انحنای مناسبی دارد وبه سمت بدن وبه تدریج پهن می شود. کتفها برجسته وایجاد یک ناحیه برآمده درروی بدن می کند.

سینه : پهن وجلوسینه کاملا مشخص است. دنده ها به خوبی درناحیه ستون مهره ها ارتجاع دارد. اما قسمت پائین آن پهن می شود. شکم به خوبی بالا است وبه صورت یک خط منحنی اززیرسینه به سمت عقب شروع می شود کمرپهن وعضلانی است.

دم : تقریبا درحد دومین مفصل بریده می شود. به نظرمی رسد که دم درادامه ستون مهره واقع شده وتنها هنگامی که سگ درحالت هیجان وهوشیاری است کمی بالاترازخط افقی قرارمی گیرد.

دستها : ستیغهای کتف به سمت جلو وپائین تمایل داشته به طوری که بازمین زاویه 45 وبا بازو زاویه 90 تشکیل می دهند. طول ستیغ کتف وبازو برابراست. طول آرنج تا جدوگاه( بالای کتف) تقریبا با طول آرنج تا زمین برابرمی باشد. چنانچه به دستها ازجلو نگاه شود عمودی وازآرنج تا ابتدای پنجه با یکدیگرموازی هستند. انگشتان به خوبی انحنا دارند متراکم بوده وشبیه به پنجه گربه است. انگشتان به داخل یا خارج چرخش ندارند.

پاها : زاویه های اندام حرکتی خلفی درتعادل با اندامهای قدامی است. به طوری که استخوانهای اطراف مفصل رانی لگنی با ستون مهره زاویه 30 می سازد ودرنتیجه ایجاد یک کفل گرد وروبه خارج می نماید. ران طویل. پهن وبا لگن زاویه عمودی دارد. این قسمت ازهردوسو عضلانی است. مفصل زانو به خوبی مشخص است. ران وساق ازطول برابری برخوردارند. چنانچه ازعقب به حیوان نگاه شود پاها عمودی وموازی با یکدیگرند. پنجه ها نظیراندام قدامی وشبیه به گربه بوده وبه داخل یا خارج چرخش ندارند.

موها :صاف. کوتاه. سخت وضخیم هستند.

رنگ ولکه ها:رنگهای مجازعبارتندازسیاه. قرمز. خاکستری(آبی) وبرنز

لکه ها: لکه های زنگاری وکاملا مشخص که دربالای چشمها. روی پوزه. گلو. جلوسینه. برروی تمام اندامهای حرکتی. پنجه ها وزیردم مشاهده می شود. لکه های سفید روی سینه که از3 سانتی مترمربع بزرگترنباشند قابل قبول هستند.

رفتار: سگی است پرانرژی. دقیق. مصمم. هوشیار. نترس. اشرافی ومطیع ودرعین حال مهاجم.

اندازه : ارتفاع درناحیه جدوگاه درسگهای نر65 الی 70 سانتی مترو درسگهای ماده 60 الی 65 سانتی متر. این ارتفاع که ازناحیه جدوگاه تا زمین اندازه گیری می شود باید برابربا اندازه افقی جلو سینه تا زائده پشتی ران باشددوبرمن از پينچر آلماني مشتق شده است.
پوشش: نرم، كوتاه، ضخيم و شفاف
رنگ: سياه يكدست، قهوه اي، آبي و يا بلوطي با نقاط بلوطي روي سر و بدن و پاها
خصوصيات: چشمهاي بادامي، گوشهاي نوك تيز، گردن قوس مناسب، بدن مستطيلي، معمولاً دم را روي مفصل دومين مهره دمي قطع مي كند.
اندازه: نر: قد: inc 28-26 وزن: 88-66 پوند
ماده: قد: inc 26-24 وزن:
نگهداري: نيازمند ميزان زيادي تمرين و تحرك است و هر 2 روز يكبار بايد برس كشيده شود.
خصوصيات رفتاري: سگي فرمانبردار كه مي تواند حيوان دست آموز خوبي براي صاحبش باشد اما بايد به نگهداري و تربيت آن توجه شود

مشاء این نژاد ناحیه آپولدا((Apolda واقع درآلمان بوده ودرسال 1900 بطوررسمی شناسایی شد. این نژاد فوق العاده فداکاروبی نهایت حامی ومراقب صاحبش می باشد. وی دارای جثه متوسطی بوده وبلندی آن تقریبا 65 تا 75 سانتیمتردرنرها و60 تا 65 سانتیمتردرماده ها است. دوبرمن دارای بدنی توپرودندانها وفک خیلی قوی می باشد. ازمشخصات ظاهری حیوان می توان به چشمهای بادامی وگونه های پهن وعضلانی ونزدیک بودن لب ها به فکین وکتف های برجسته وپهن وعضلانی بودن سینه وکمراشاره کرد. سگهای این نژاد بسیارپرانرژی ودقیق وشجاع ونترس واشرافی می باشند نژاد دوبرمن بسیارخطرناک بوده وتنها سگی است که با ایما واشاره چشم وابرو مقاصد صاحبش را درک می کند. این نژاد درپاسبانی ومحافظت بی نظیراست بطوریکه اورا " ژاندارم" می نامند. وی به بیگانه ها با بدبینی خاصی می نگرد وموقعی خطرناک می شود که دشمن قصد ایستادگی ومقاومت دربرابراو داشته باشد دراین مواقع به نواحی بالای بدن( سروگردن) حمله می کند که دراین حالت تنها راه خلاصی دشمن ازدست حیوان شلیک گلوله به وی می باشد چراکه بکاربردن چوب وعصا چاقو دربرابرآن بیهوده خواهد بود وحیوان تا آخرین لحظه ای که جان دربدن دارد به دشمن حمله کرده وهرگزتسلیم نخواهد شد. دوبرمن نسبت به تنبیه های بی موقع صاحب خود حساس بوده وهرگزآن را ازیاد نخواهد برد ودرنهایت تلافی خواهد کرد. بنابراین اگراین نژاد را بعنوان سگ نگهبان برگزیده اید هرگزبا خشونت بی مورد با آن رفتارنکنید. این سگ درحال حاضردراغلب فروشگاههای بزرگ دنیا به منظورنگهبانی شبانه مورد استفاده قرارگرفته ودرپایگاه های نظامی نیزازآن برای امرمحافظت استفاده می شود. این حیوان طالب جست وخیزو دوندگی است واغلب تمایل دارد که اینکاررا با صاحبش انجام دهد.

WWW.MYPET.IR
+ نوشته شده در چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۸۷ساعت ۱۲:۵۴ بعد از ظهر توسط نیما |


ببر سیبری
Siberian Tiger
ببر سیبری
نام عمومی : ببر سیبری

نام علمی : Panthera tigris altaica

وضعیت جمعیت : برآورد ها نشان می دهد که فقط حدود 5000 عدد از این ببر در دنیای وحشی و آزاد موجود باشد اما تعدادی نیز در باغ وحش های کشورهای مختلف موجود می باشد.

توزیع و پراکندگی : بنظر می رسد که گله های پر جمعیت ببر ابتدا در سیبری و خاور دور زندگی می کرده اند. اما برخی گله های کوچک نیز در شمال چین و کره شمالی نیز وجود داشته اند.

محل زندگی : ببرها عموما" در جنگلهای پر از درختان بلند مانند کاج زندگی می کنند. به اینصورت راحت تر می توانند خود را در میان درختان پنهان کنند. هر ببر معمولا" در محدوده ای بین 64 تا 640 کیلومتر مربع زندگی می کند و به عبارتی در آنجا حمکرانی می کند. در این میان قلمرو ببرهای نر در محدوده های بزرگتر و ببرهای ماده در محدوده های کوچکتری قرار دارد. معمول بر این است که محدود قلمرو یک ببر نر با تعداد زیادی از ببرهای ماده تداخل می کند.

Siberian Tiger
بچه ببرها در شش ماهگی از شیر گرفته می شوند
ابعاد بدن : ببر سیبری و خاور دور از گونه های ببر بنگال (Bengal) که در هند مشاهده شده است داری جثه بزرگتری می باشد. این گونه ببر دارای پوست کلفت تری می باشد که توانایی آنها را برای زندگی در سرما بیشتر می کند. طول ببرهای نر سیبری به حدود سه متر می رسد و وزن آنها حدودا" 220 کیلو گرم می باشد، در حالی که برای یک ببر ماده این مقادیر معادل 2.5 متر و 130 کیلو گرم می باشد.

تولید مثل : ببرهای ماده از سن سه تا چهار سالگی قادر به تولید مثل می باشند. طول مدت بارداری آنها حدود سه ماه و نیم می باشد و در هر دوره بارداری تا چهار فرزند به دنیا می آورند. بچه های ببر توانایی دیدن ندارند و نیاز به مراقبت بسیار دارند. آنها از سن شش ماهگی از شیر گرفته می شوند و در 18 ماهگی تقریبا" مستقل زندگی می کنند. ببرها - مانند انسانها - فصل خاصی برای تولید مثل ندارند اما اوج تولید مثل آنها در اواخر زمستان و اوایل بهار می باشد.

رژیم غذایی : یک ببر بالغ به حدود 4.5 کیلو گرم غذا در طی روز نیاز دارد اما مشاهده شده که تا یک ببر تا حدود 40 کیلو گرم هم طی یکروز غذا بخورد، در اینصورت تا یکی دو هفته غذا نخواهند خورد. از جمله غذاهای مورد علاقه ببر می توان به طاووس، خرگوش، خارپشت، آهو، گراز وحشی و گاو اشاره کرد.

سایر موارد : ببرها به شناکردن بسیار علاقه دارند. خطوطی که روی بدن آنها وجود دارد علاوه بر استتار مشخصه ای است برای تشخیص هر یک. ببرها معمولا" با قرار دادن علامتهایی توسط پنجه خود روی درختان، حدود قلمرو خود را مشخص می کنند. قدرت بینایی یک ببر در شب شش برابر بیشتر از یک انسان می باشد. ببرها می توانند تا 20 سال در باغ وحش و تا 15 سال در طبیعت زندگی کنند.
منبع : senmerv.com
+ نوشته شده در دوشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۷ساعت ۱۱:۲۵ قبل از ظهر توسط نیما |

کیف میکنین که دکتر یعقوبی چقدر حرفه ای داره یه سگه بدبختو جراحی میکنه ؟؟؟؟
قضاوتو میزارم با خودتون ...ولی واقعا چطور روشون میشه که یه همچین عملیو که هیچ چیزی رو رعایت نکردن ازش عکس بگیرن و بزارن تو سایتشون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من نمیدونم این دکتر کدوم دانشگاه درس خونده فکر کنم ....آنگولا باشه !!
واقعا متاسفم !!!!!
http://www.jaamejampet.com
http://www.jaamejampet.com/dam.htm


+ نوشته شده در پنجشنبه هفتم آذر ۱۳۸۷ساعت ۱۹:۱۰ بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در شنبه دوم آذر ۱۳۸۷ساعت ۱۳:۲ بعد از ظهر توسط نیما |


طول بدن:cm ۱۳۰-۱۰۰
طول دم:cm ۱۰۰-۸۰
وزن: Kg ۷۵-۲۵
پلنگ برفی كه در انگلیسی اونس (Ounce) نیز نامیده می‌شود ساكن كوهستان‌های آسیای میانه است كه گستره پراكندگی‌اش از شمال غربی چین تا تبت و هیمالیا امتداد می‌یابد. این گربه در دشت‌های كوهستانی و در بوته زارها و جنگل‌های مخروط داران در ارتفاع ۲ تا ۶ هزار متر زندگی می‌كند. تابستان‌ها در مراتع مرتفع و نواحی صخره‌ای دیده می‌شود و در زمستان ممكن است در پی طعمه تا جنگل‌های زیر ۱۸۰۰ متر پائین بیاید. رنگ زمینه بدنش از خاكستری روشن تا خاكستری دودی متغیر است و در قسمت شكم به سفیدی می‌زند. سر، گردن و قسمت‌های انتهائی دست و پا از خال‌های توپر پوشیده شده در حالی كه بقیه بدن از گل بته‌هائی پوشیده شده كه به شكل حلقه‌هائی بزرگ هستند و اغلب خال‌های كوچك‌تری را دربر می‌گیرند. موهایش انبوه است و در پشت تا ۵/۲ سانتی‌متر، روی دم تا ۵ سانتی متر و در ناحیه شكم تا ۵/۷ سانتی متر بلندی دارد. دم در پلنگ برفی در مقایسه با گربه‌های دیگر فوق‌العاده دراز و تقریباً هم طول با بدن است. از دم بلندش هم برای حفظ تعادل در هنگام پرش و هم در اوقاتی كه دما زیر صفر می‌شود برای پوشاندن بدن، به ویژه بینی و دهان استفاده می‌كند. از ویژگی‌های شاخص دیگر پلنگ برفی پنجه‌های بسیار بزرگ و پشمالوی آن است كه هم به عنوان كفش برفی و هم به عنوان بالشتك‌هایی روی صخره‌های تیز به كار می‌رود. فصل جفت گیری از آذر تا اسفند طول می‌كشد، پس از ۹۰ تا ۱۰۳ روز آبستنی در پناهگاهی میان صخره‌ها كه برای گرما با موهای بدن مادر فرش شده یك تا پنج و به‌طور متوسط دو یا سه توله به دنیا می‌آورد. چشم نوزادان تا ۹ روز بسته است. پس از سه ماه به تدریج برای غذا مادرشان را تعقیب می‌كنند و دست كم تا سال بعد به او وابسته می‌مانند. در دو سالگی به بلوغ جنسی می‌رسند. تصور می‌شود پلنگ‌های برفی از نظر روابط اجتماعی بیشتر شبیه ببر باشند یعنی اساساً تك زی اما نه كاملاً غیر اجتماعی. با آنكه زوج‌های پلنگ برفی ممكن است با هم در یك قلمرو ساكن باشند اما تنها در فصل زادآوری با هم جفت می‌شوند. برخلاف گربه‌های بزرگ، پلنگ برفی نمی‌غرد. اما هنگامی كه سعی در جذب جفت دارد به آرامی غر غر می‌كند و افراد برای خوشامد گویی به یكدیگر سرفه‌های خفه‌ای می‌كنند. عمدتاً شبگرد است اما اوج فعالیتش صبح زود و هنگام غروب است. پلنگ برفی به ورزیدگی و چالاكی معروف است به طوری كه می‌تواند تا ۱۵ متر افقی و ۶ متر عمودی بپرد. از قوچ و میش، گراز، گوزن، خرگوش، سنجاب زمینی، موش و پستانداران كوچك دیگر تغذیه می‌كند. از حیوانات اهلی نیز تغذیه می‌كند. یا مستقیماً به طعمه حمله می‌كند یا به كمین آن می‌نشیند. معمولاً از فاصله زیاد و گاه حتی از ۱۵ متری به طعمه حمله می‌كند و خوردن آن را ابتدا از سینه، شكم یا ران شروع می‌كند. در مجموع بین ۴۵۰۰ تا ۷۳۰۰ پلنگ برفی باقی مانده و این گونه در فهرست سرخ IUCN به شدت در خطر انقراض طبقه بندی شده است. مهم‌ترین خطری كه پلنگ برفی را تهدید می كند شكارچیان پوست هستند، پوست لوكس و گران قیمت این گربه علاوه بر آنكه تروفه به حساب می‌آید در بازار سیاه پوست مشتریان فراوانی دارد. چنین بازار‌هائی را در آسیای میانه به راحتی می‌توان یافت. یك پالتوی پوست تمام قد كه برای تهیه آن ۶ تا ۱۰ پوست پلنگ برفی لازم است، می‌تواند حدود ۶۰ هزار دلار قیمت داشته باشد. در سال ۱۹۸۱ در سیاتل، شركتی غیر انتفاعی به نام بنیاد بین المللی پلنگ برفی شكل گرفت كه حفاظت از پلنگ برفی و زیستگاه كوهستانی آن را در دستور كار دارد. در ۱۵۰ باغ وحش در سرتاسر جهان حدود ۵۰۰ پلنگ برفی نگهداری می‌شود. بسیاری از این باغ وحش‌ها در برنامه‌ای تحت عنوان پروژه بقای گونه پلنگ برفی شركت دارند كه برنامه تكثیر هماهنگ میان باغ وحش‌ها است. هدف این پروژه حفظ جمعیتی سالم از نظر ژنتیكی است به امید آنكه روزی بتوان این پلنگ‌های برفی را در طبیعت رها كرد. سایر روش‌های حفاظتی عبارتند از حفظ زیستگاه، تكثیر در اسارت، جریمه‌های سنگین برای شكار آنها و آموزش به مردم.
+ نوشته شده در جمعه یکم آذر ۱۳۸۷ساعت ۱۰:۳۹ قبل از ظهر توسط نیما |
لوریسس های آرام راسته نخستیان هستند (‌مانند انسانها و میمونها ) و تا حدی شبیه هم خانواده شان، لمورها هستند.
آنها در بلندیها در جنگلهای بارانی زندگی می كنند و به ندرت روی زمین دیده شده اند.
فعالیت آنها در شب است و از پرنده ها، تخم پرنده، پستانداران كوچك، حشرات و میوه ها تغذیه می كنند.
اگر چه آرام حركت می كنند اما هنگام شكار به سرعت می دوند و به شكار چنگ می زنند.
غده ای در بازوی لوریسس آهسته سمی را پنهان می كند كه لوریسس برای پس زدن صیادان و شكارچیان استفاده می كند.
ویژگیها:
حیوان كوچك و بدون دم، ساكن درخت باسر (كله) گرد و چشمهای رو به جلو ( در جلوی صورت) و جسور.
موی تن حیوان ضخیم و پشمی است و از رنگ خاكستری تا قهوه ای مایل به قرمز دسته بندی شده است.
چشمهای تیره پهن با نوار باریك سفید بین چشمانش دارد.
طول بدن ۲۴/۱۵ تا ۵/۳۷ سانتی متر و ۱ كیلو وزن دارد.
زیستگاه: جنگلهای استوایی و انواع دیگر جنگلها.
قلمرو: آسیا، شامل چین، ویتنام و تایلند.
گونه هم خانواده: لمورها.
منبع : آفتاب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۸۷ساعت ۲۲:۹ بعد از ظهر توسط نیما |

اگر مایل بودید اینجا را کلیک کنید و بگویید که از بین ده نژاد ارائه شده کدامیک را برای رئیس جمهور آمریکا که ظاهراْ دغدغه زیادی (!) این روزها برای انتخاب سگ همراهش در کاخ سفید دارد پیشنهاد می کنید؟!

منبع : drlotfi.blogfa.com
+ نوشته شده در شنبه بیست و پنجم آبان ۱۳۸۷ساعت ۲۲:۳۱ بعد از ظهر توسط نیما |●معرفی
مرغ‌ عشق‌( <<<نام غلط ) (Budgerigar) یكی‌ از اعضا كوچك‌ خانواده‌ طوطی‌ها محسوب‌ می‌شود. مهد این‌ پرنده‌ زیبا استرالیا می‌باشد.در طول‌ قرن‌ ۱۹ و ۲۰ هزاران‌ جفت‌ از این‌ پرنده‌ به‌ سایر قاره‌ها آورده‌ شد و خیلی‌ زود توانست‌ جای‌ خود را به‌ عنوان‌ یك‌حیوان‌ خانگی‌ محبوب‌ باز كند. رنگهای‌ زیبا، صدای‌ دلنشین‌، توانایی‌ تقلید صدا، طبیعت‌ اجتماعی‌، نگهداری‌ آسان‌ وقیمت‌ ارزان‌، مرغ‌ عشق‌ را به‌ یكی‌ از محبوب‌ترین‌ پرندگان‌ تبدیل‌ كرده‌ است‌.
● خصوصیات
‌ مرغ‌ عشق‌ در رنگهای‌ متنوعی‌ وجود دارد كه‌ از جمله‌ آنها سبز، زرد، آبی‌ و شیری‌ می‌باشد. در طبیعت‌ به‌ كمك‌ منقارقوی‌ و شكل‌ انگشتان‌ پاهایش‌، دو انگشت‌ رو به‌ جلو و دو تا رو به‌ عقب‌ به‌ راحتی‌ از شاخه‌ها بالا می‌رود. مرغ‌ عشق‌ حدودا در ۳ ماهگی‌ بالغ‌ می‌شود. برجستگی‌ روی‌ قاعده‌ منقار در غالب‌ پرندگان‌ نر بالغ‌ آبی‌ روشن‌ یا بنفش‌و در ماده‌ بالغ‌ قهوه‌ای‌ است‌. البته‌ این‌ رنگ‌ در نابالغین‌ كاملا مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ اینكه‌ هنگام‌ بیماری‌ یا پیری‌ رنگ‌بتدریج‌ كم‌ می‌شود. مرغ‌ عشق‌ ماده‌ در هر نوبت‌ به‌ طور متوسط ۴-۶ تخم‌ می‌گذارد. جوجه‌ها ۱۶-۱۸ روز بعد از تخم‌ بیرون‌ آمده‌ و۲۴-۲۸ روز در لانه‌ می‌مانند. در طول‌ این‌ مدت‌ جوجه‌ها به‌ شدت‌ وابسته‌ به‌ مادر هستند.
● سایر مشخصات
‌ طول‌ عمر: ۷-۸ سال‌ وزن‌: ۴۰-۴۵ گرم‌ طول‌ بدن‌ پرنده‌ نر: ۱۸ سانتیمتر
●خریداری‌
 باید توجه‌ داشت‌ كه‌ مرغ‌ عشق‌ (مانند سایر حیوانات‌ خانگی‌) حتما باید از جای‌ مطمئن‌ خریداری‌ شود. سن‌ مناسب‌برای‌ خرید ۶-۷ هفتگی‌ است‌. هنگام‌ خرید به‌ وضعیت‌ پرها دقت‌ كنید چرا كه‌ نشانه‌ خوبی‌ از وضعیت‌ كلی‌ پرنده‌ است‌.در پرنده‌ سالم‌ پرها صاف‌، شفاف‌ و درخشان‌ می‌باشند در حالیكه‌ پرنده‌ بیمار كسل‌ بوده‌ و پرهای‌ ژولیده‌ای‌ دارد. چشم‌هاباید شفاف‌، درخشان‌ و فاقد تورم‌ باشند. پاها به‌ راحتی‌ میله‌ قفس‌ را بگیرند و پرنده‌ در حالت‌ ایستاده‌ زاویه‌ ۳۰ نسبت‌ به‌خط قائم‌ داشته‌ باشد. اطراف‌ مخرج‌ طبیعی‌ و پرنده‌ شاداب‌ باشد.
●رابطه‌ با انسان‌ و حیوانات‌ خانگی‌
مرغ‌ عشق‌ خیلی‌ زود اهلی‌ شده‌ و به‌ خانه‌ خو می‌گیرد. می‌توان‌ به‌ آن‌ یاد داد كه‌ روی‌ انگشت‌ بنشیند (شكل‌ ۲). حضورسگ‌ و گربه‌ موجب‌ ناراحتی‌ پرنده‌ می‌شود حتی‌ اگر به‌ آن‌ دسترسی‌ نداشته‌ باشند. پرنده‌ جدید را باید بتدریج‌ وارد كرد حتی‌ اگر جفت‌ پرنده‌ شما باشد. بهتر است‌ ابتدا در قفسهای‌ مجزا ولی‌ كنار هم‌باشند (بدون‌ تماس‌) تا به‌ هم‌ عادت‌ كنند.
بر روی ادامه مطلب کلیک کنید ...!

ادامه مطلب
+ نوشته شده در یکشنبه نوزدهم آبان ۱۳۸۷ساعت ۱۲:۴۵ بعد از ظهر توسط نیما |

برای دیدن بقیه عکسها به وبلاگ دکتر هومن مراجعه کنید
www.drhooman.blogfa.com

+ نوشته شده در پنجشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۷ساعت ۲۱:۱ بعد از ظهر توسط نیما |

 


ژاله فتوره چي - دبير ارشد پايگاه خبري وت نيوز
از آنجائیکه این روزهاانجام بیشتر امور ساخت و ساز مملکتی (از قبیل نیروگاه ها وجاده ها و ....)‌ بدست چینی ها افتاده است و قراردادهای کلانی با این کشور به امضاء‌ میرسد. موقعیت را مغتنم شمارده کمی دوستان را باوحشیگری های مردم این سرزمین با حيوانات آشنا میسازم.

alt

نگهداری ببرها در شرایط وحشتناک و کشتن آنها بخاطراستفاده از پوست، استخوانها و دیگراجزاء بدنشان عمل انزجار آور و مشمئز کننده ایست که قرنهاست در کشور چین انجام میشود.

alt

دولت چین مسئولیت و سرپرستی تجارت شراب و داروهای مختلف تهیه شده از استخوان ببر را تا سال ۱۹۹۳یعنی تا زمان ممنوعیت آن توسط سازمان ملل متحد، به عهده داشت و هنوز هم بطور پنهانی ازاینگونه تجارت پشتیبانی میکند. داروهای سنتی درست شده از استخوان ببربه غیر از چین در کشورهای خاور دور و جنوب شرقی آسیا و همچنین داروخانه های چینی سراسر دنیا فروخته میشود.
تاجران ثروتمند و سرمایه دار در چین مشغول فشار آوردن به دولت خود برای فسخ قانون وضع شده ممنوعیت استفاده و تجارت اجزاء‌مختلف بدن ببر(چشم - دندان -پنجه - پشم - پوست - گوشت و استخوان) میباشند تا کسب و کار خود را براحتی با جهانیان ادامه دهند.

از آنجائیکه تنها حدود ۴٠٠٠ قلاده ببردر دنیا باقیمانده است، هر گونه سوء استفاده تجاری از این حیوان (حتی آن دسته که در اسارت بسر میبرند)، خطر انقراض نسل این گربه های با شکوه را بدنبال خواهد داشت.

از استخوانهای خورد شده ببر شرابی سنتی درست میکنند و داروئی که معتقدند درمانگر انواع استخوان درد از جمله آرتروز و رماتیسم در انسانها میباشد.

ازآلت تناسلی ببرهای نر سوپی تهیه میشود که معتقدند در تقویت قدرت جنسی بسیار موثر است و به قیمت خیلی بالا دررستورانهای درجه یک سرو میشود.

alt

اجساد ببرها در سردخانه مزرعه پرورش ببر
دراین کشور به ظاهر متمدن ستمگران فاسد اداره کننده حذب کومونیست بطور عمد به حیوانات باغ وحش ها غذای کافی نمیرسانند که در نتیجه آن هفته گذشته در باغ وحشی واقع در شمال شرقی چین یک ببر توسط ۴ ببر دیگر کشته و خورده شد.

شرح جزئیات این واقعه منزجر کننده :

ببرهای گرسنه روز شنبه بعد از ظهر در یک باغ وحش خصوصی در ایالتLiaoning چین از روی ناچاری به یکی از دوستان ۱۲ ساله ۳۳۰ پاندی خود حمله کرده و در ابتدا پای چپ او را کندند. وقتی نگهبان به قفس آنها رسید 4 ببر مشغول خوردن بدن دوستشان که کف قفس افتاده بود بودند. نگهبان از آنجائیکه 5 ببر همسن بوده و 5 سال در جوار هم زندگی میکردند از دیدن این منظره شوکه میشود.

درقسمتی از باغ یا پارک وحش ها حیوانات در محلی زنده فروخته میشوند تا چینی های بیرحم آنها را خریداری کرده و برای تفنن جلوی حیوانات دیگر بیاندازندو از تماشای منظره تکه پاره شدن و خورده شدن آنها لذت ببرند.

alt
در اتوبوس های مخصوص گردش تماشاچیان در پارک وحش ها پنجره های بخصوصی تعبیه شده است که چینی ها از آنجا براحتی بتوانند حیوانات زنده را (از قبیل مرغ و خرگوش و ....)‌ برای خورده شدن به بیرون پرتاب کنند.

alt

ببرها درحال خوردن یک گاو زنده در پارک وحش چین


ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۷ساعت ۲۳:۱۶ بعد از ظهر توسط نیما |

واحد مرکزی خبر : برنامه هاي سرگرمي غيرقانوني جنگ ميان اسب ها در فيليپين به رغم تلاش هاي دولت اين کشور براي مقابله با آن همچنان ادامه دارد.
به گزارش شبکه تلويزيوني اسکاي نيوز طرفداران حقوق حيوانات از دولت و مقامات امنيتي کشور فيليپين خواستند جلوي برگزاري مسابقات غيرقانوني جنگ ميان اسب ها را بگيرند. بنا بر اين گزارش اين مسابقات غيرقانوني، باعث مصدوميت و معلوليت هزاران اسب در هر سال در کشور فيليپين مي شود. پيتر شارپ گزارشگر اين شبکه افزود اين مسابقات که سابقه دويست ساله در اين کشور دارد، ده سال پيش توسط دولت فيليپين غيرقانوني اعلام شد.
در عين حال نيروهاي فاسد پليس محلي در کمک به برگزاري و شرط بندي در اين مسابقات فعالانه شرکت دارند و مردم بسياري براي تماشاي آن جمع مي شوند. وي افزود در هر مسابقه دو اسب نر که براي دستيابي به يک اسب ماده که در محله مسابقه حاضر مي شود، رقابت مي کنند و اين مسابقه تا هنگام از پا افتادن يک اسب يا فرار آن از رينگ مسابقه ادامه مي يابد و معمولاً جنگ ميان دو اسب نر در هر مسابقه، تقريباً يک ساعت به طول مي انجامد.

 منبع : vetnews.ir

+ نوشته شده در یکشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۷ساعت ۲۲:۳۶ بعد از ظهر توسط نیما |


▪ نام علمی: Otocolobus manul
▪ نام انگلیسی: Manul, Pallas Cat
توصیف:
نام این گونه از پیتر سیمون پالاس، طبیعی‌دان آلمانی، گرفته شده که در اکتشاف علمی امپراتوری روسیه نقش تعیین‌کننده‌ای داشت. موهای گربه پالاس به نسبت جثه از تمام گونه‌های دیگر گربه بلندتر و متراکم‌تر است. کمی بزرگ‌تر از یک گربه اهلی است اما بدنش نسبتا حجیم‌تر و سنگین‌تر و پاهایش کوتاه‌تر و محکم‌ترند. پوزه کوتاه، صورت پهن و گوش‌ها بسیار کوتاه و گرد هستند. از آنجا که پایین و بافاصله از هم قرار گرفته‌اند تنها اندکی از لابه‌لای موها بیرون می‌زنند. این ویژگی‌ها حکایت از سازش با محیط سرما دارد. چشم‌ها درشت‌اند و مانند جغد در جلوی سر قرارگرفته‌اند. احتمالا به خاطر اهمیت بینایی در شکار بوده که به این شکل تکامل یافته‌اند. رنگ پوشش بدن خاکستری روشن است که گاهی به زرد نخودی یا نارنجی سوخته و خرمایی می‌زند. در افراد بالغ نوک موها سفید است که به آنها ظاهری یخ‌زده می‌بخشد. روی پیشانی‌اش خال‌های تیره‌ای دارد و دو نوار تیره به شکل مایل در امتداد هر گونه کشیده شده است. لب، چانه و گلو سفید است. آثار نوارهای عرضی ممکن است روی پشت و دست و پا دیده شود و دم علاوه بر چهار حلقه که آن را دربر گرفته است، در انتها نیز تیره است. ابعاد اصلی بدن عبارتند از:
▪ طول سر و بدن: cm ۶۵ - ۵۰
▪ طول دم: cm ۳۱ - ۲۱
▪ وزن: kg ۵/۳ - ۵/۲


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه دهم آبان ۱۳۸۷ساعت ۱۸:۵۶ بعد از ظهر توسط نیما |گُرگ (نام علمی: Canis lupus) پستانداری گوشتخوار از خانواده سگ‌سانان است. گرگ‌ها در قدیم در همه جهان پراکنده بودند ولی امروزه تنها در خاور میانه، اوراسیا و امریکای شمالی دیده می‌شوند.

در ایران هم گرگ‌های مختلف وجود دارد ۱ نمونه آن گرگ خاکستری ایرانی می‌باشد. گرگ سگسانی است بزرگ شبیه به سگ با دم افتاده. رنگ گرگ متغیر است ولی بطور کلی خاکستری و زرد یا قهوه‌ای مخلوط با موهای سیاه می‌باشد. انفرادی یا جفت زندگی می‌ کند وگاهی بصورت یک خانواده یا گله‌ای که از چند خانواده تشکیل شده دیده می‌شود. معمولاً در روز شکار می‌کند، بویژه صبح زود به گله گوسفندان حمله می‌کند، و گاهی هم شبها به آغل گوسفندان حمله می‌کند.

گرگها معمولاً زیر ریشه و تَنهِ درختان افتاده و یا حفرهایی که بوسیله جانوران دیگر ساخته شده بسر می‌برند، احیاناً در سوراخ کوه‌ها نیز آشیانه می‌گیرند، گرگها در جلگه‌ها و جگنلها و مناطق کوهستانی دیده می‌شوند. گرگ حیوانی بسیار خطرناک است. اگر زیاد گرسنه باشد گاهگاه انسان را نیز مورد حمله قرار می‌دهد.
منبع : ویکی پدیا
+ نوشته شده در جمعه دهم آبان ۱۳۸۷ساعت ۱۸:۵۴ بعد از ظهر توسط نیما |


خبرگزاري فارس: معاون فني اداره كل دامپزشكي گيلان گفت: دامپزشكي گيلان رتبه نخست پرورش دام بومي و تخم نوغان‌ كشور را دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، سپهبان شامل پيش از ظهر امروز در گفتگو با خبرنگاران در آستانه چهاردهم مهر روز دامپزشكي، دامپزشكي را حامي توليد‌كننده و حافظ مصرف‌كننده دانست.
وي افزود: عده‌اي انتخاب روز دامپزشكي در مهر و تقارن آن با سال تحصيلي و تاسيس دانشكده دامپزشكي دانشگاه تهران را طبق سند تاريخي، دعاي آرزوي سلامتي حيوانات مي‌دانستند.
شامل با بيان اينكه جايگاه دامپزشكي مهم‌ترين و حساس‌ترين جايگاه در تامين سلامت، حفظ و حراست سرمايه‌هاي دامي ‌است، تصريح كرد: دامپزشكي نقش اساسي در تامين غذاي مورد نياز جامعه و ايجاد امنيت غذايي و كمك به توسعه صادرات غير‌نفتي‌ دارد.
وي در خصوص بيماري‌هاي مشترك بين دام و انسان بيان داشت: بيش از 800 بيماري مشترك بين انسان و حيوان مشخص شده كه دامپزشكي گيلان در پيشگيري و مبارزه و كنترل بيماري‌هاي مشترك بيم انسان و دام نقش بسيار حياتي دارد.
شامل‌ گيلان را استاني داراي ظرفيت بالا از نظر توليدات دامي دانست و گفت: اداره كل دامپزشكي گيلان با 265 نفر پرسنل در قالب 16 شبكه دامپزشكي شهرستان، چهار پست دامپزشكي، دو خانه بهداشت، سه پست قرنطينه بين استاني‌ و يك پست قرنطينه مرزي در 2 هزار و 800 واحد اپيدميولوژيك در سطح استان به ارائه خدمات به دامداران، مرغداران، زنبورداران، نوغانداران، آبزي پروران و شهروندان مي‌پردازد.
معاون فني اداره كل دامپزشكي گيلان از افزايش 11 درصدي واكسيناسيون دامي در پنج ماهه نخست امسال خبر داد و بيان داشت: در اين مدت ‌هزار و 432 واحد اپيدميولوژيك و 139 هزار و 928 دام مورد معاينه قرار گرفته است.
شامل بازديد از 97 مزرعه پرورش ماهي و اخذ ‌هزار و 468 نمونه ماهي و آب براي انجام آزمايش‌هاي مربوطه را از ديگر اقدامات دامپزشكي گيلان در مدت مذكور عنوان كرد.
+ نوشته شده در شنبه چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت ۲۳:۴۵ بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در شنبه چهارم آبان ۱۳۸۷ساعت ۱۸:۴۰ بعد از ظهر توسط نیما |

خبرگزاری ایسکانیوز : سایت «یاهو» اعلام کرد ایران در ثبت رکورد بزرگ ترین ساندویچ جهان ناکام ماند.

به گزارش گروه حوادث ایسکانیوز: روز جمعه بوستان ملت تهران ، میزبان شمار زیادی از شهروندان و سه نماینده از کتاب رکوردهای جهانی «گینس» بود.همه شرایط آماده بود تا نام ایران به عنوان تهیه کننده بزرگ ترین ساندویچ شتر مرغ دنیا جاودانه شود اما...
همزمان با برگزاری دومین جشنواره غذا و تندرستی ، شهرداری تهران مقدمات پخت ساندویچ 1500 متری شترمرغ را فراهم کرد.تلاش شرکت کنندگان از پایین خیابان جام جم شروع شد و تا بوستان ملت ادامه یافت.
سایت «یاهو» به نقل از یکی از خبرنگاران رویترز نوشت : در حالی که سه نماینده «گینس» برای اندازه گیری ساندویچ آماده می شدند ناگهان برخی از شرکت کنندگان هجوم بردند و ساندویچ 1500 متری را در عرض چند دقیقه خوردند.
یکی از مقام های مسوول گفت:ما مدارک و فیلم گرفته شده از این ساندویچ بزرگ را برای گینس خواهیم فرستاد تا شاید با استناد به آن نام ایران را ثبت کنند. گزارش ایسکانیوز می افزاید، رکورد بزرگ ترین ساندویچ دنیا در اختیار ایتالیاست که اردیبهشت 1387 ‌(می 2008) ثبت شد.

+ نوشته شده در جمعه سوم آبان ۱۳۸۷ساعت ۱:۱۹ قبل از ظهر توسط نیما |پلاتیپوس پلاتیپوس جانوری عجیب است.او منقاری شبیه اردکو بدنی همانند سگ ابی دارد و شبیه به یک مار تخم میگذارد ولی بچه هایش را مانند پستانداران شیر میدهد.این جانور عضو گروه کوچکی از جانوران است که پستاندار و تخم گذارند. وقتی زیست شناسان برای اولین بار پوست پلاتیپوس را دیدند تصور کردند با یک شوخی مواجه هستند اما عاقبت معلوم شد که چنین جانوری وجود دارد. پلاتیپوس از نظر ظاهری مانند پستانداران و خزندگان اند.دم این جانور شبیه بیدستر است و پاهایی پهن دارد. پلاتیپوس در استرالیا یافت میشود.ان ها مانند سمور ابی در سوراخ های داخل اب زندگی میکنند و در اب شکار میکنند. این جانور با پوشش خز دار ضخیم و پاهای پره دارش در رودخانه های استرالیای شرقی زندگی میکند او ۵۰ سانت طول دارد و حیوانات کوچگ ابزی را میخورد. پلاتیپوس پوستی شبیه سمور ابی دارد.حتی دم پهنش نیز از مو پوشیده شده است.هنگام شنا کردن با پاهای جلوی خود پارو میزند و با پا های عقبی و دمش جهتش را عوض میکند. از منقار حساس و انعطاف پذیرش برای پیدا کردن غذا در جاهای گل الود استفاده میکند.پلاتیپوس ها،خرچنگ ها ی خار دار،میگو ها،کرم ها،قورباغه ها و ماهی های کوچک را میخورند.ان ها باید هر روز به اندازه ی وزنشان غذا بخورند! پلاتیپوس ماده در کنار رودخانه تونلی چند متری را حفر میکند ودر انجا حد اکثر ۳ تخم کوچک و سفت میگذارد سپس درب تونل را برای جلوگیری از ورود جانوران شکارچی مهر و موم میکند. ایا میدانید؟ ـ تنها پستاندار تخم گذار دیگر،مورچه خوار استرالیا و گینه ی نو است. ـ پلاتیپوس تا ۶۰سانتی متر رشد میکند. ـ پلاتیپوس های بالغ در سوراخ خودشان تنها زندگی میکنند. خطر انقراض نسل پلاتیپوس در قرن ۱۹ به علت شکار بی رویه و استفاده از خز ان تقریبا منقرض شد.وقتی این شکار بی رویه متوقف گردید،جمعیت پلاتیپوس ها به طور غیر منتظره ای افزایش یافت.اکنون خطر انقراض ان ها از بین رفته است.


منبع: myanimals.blogfa.com
+ نوشته شده در جمعه سوم آبان ۱۳۸۷ساعت ۱:۱۳ قبل از ظهر توسط نیما |


مديرعامل شركت ساماندهي صنايع و مشاغل شهرداري تهران با بيان اينكه قرار است با انجمن حمايت از حيوانات صحبت و گربه ها را عقيم كنيم، گفت: به زودي اين طرح به صورت پايلوت در مناطق 7 و 11 شهرداري اجرايي مي شود.
به گزارش خبرنگاراجتماعي فارس، محمدحسن امراللهي ديروز در نشست خبري درخصوص گربه ها گفت: براي جمع آوري آنها بايد حتماً گربه ها را زنده گيري كنيم.
وي افزود: همچنين مرحله دوم طرح مبارزه با موش در 80 محور اصلي همانند خيابان هاي شريعتي، وليعصر، انقلاب، جمهوري، نواب و... انجام مي شود.
مديرعامل شركت ساماندهي صنايع و مشاغل شهرداري تهران ادامه داد: علت وجود موش عدم رعايت نظافت و موارد بهداشتي است كه بايد اين مشكل را برطرف كنيم.
وي با اشاره به اينكه با موافقت محمدباقر قاليباف؛ شهردار تهران و مسعود كرباسيان؛ معاون خدمات شهري شهرداري تهران طرح ضربتي مبارزه با موش هر 3 ماه يك بار انجام مي شود، گفت: براي اين منظور تامين اعتبار نيز شده است.
مديرعامل شركت ساماندهي صنايع و مشاغل شهرداري تهران با اشاره به مرحله دوم طرح ناحيه مبارزه با موش كه از 15مهر آغاز شده است، گفت: كارهاي مقدماتي انجام و نتيجه طرح به زودي مشخص مي شود.
به گفته امراللهي، سمومي كه براي از بين بردن موش ها استفاده مي شوند، خطرناك نيست و مورد تاييد وزارت بهداشت قرار دارد.
وي ادامه داد: بعد از انجام عمليات سمومي كه مصرف نشده اند را جمع آوري مي كنيم.
مديرعامل شركت ساماندهي صنايع و مشاغل شهرداري تهران در پاسخ به اين كه ميزان موش ها در چهارراه ولي عصر به شدت افزايش يافته است، گفت: به دليل انجام عمليات حفاري و زيباسازي لانه هاي تعدادي از موش ها خراب شده به همين دليل به روي زمين آمده اند.
وي درخصوص طعمه گذاري براي موش ها گفت: ما سه روز طعمه گذاري انجام مي دهيم، اگر طعمه ها خوردني باشند موش ها آنها را مي خورند و بعد از چند روز كه سموم بر روي آنها اثر گذاشته از بين مي روند.
به گفته امراللهي، اين سموم براي انسان كشنده نيست.
مديرعامل شركت ساماندهي صنايع و مشاغل شهرداري تهران درخصوص سگ هاي ولگرد، گفت: سگ ها بيشتر در نواحي حاشيه اي شهر تهران قرار دارند و بيشترين سگ ها نيز در منطقه 18 به علت وجود شهرك و باغ هاي اطراف آن وجود دارد.
امراللهي خاطرنشان كرد: اكيپ هاي زنده گيري سگ هاي ولگرد فعال شده اند.

 منبع : vetnews.ir

+ نوشته شده در جمعه سوم آبان ۱۳۸۷ساعت ۱:۸ قبل از ظهر توسط نیما |KING FISHER
هر ساله در آلمان و برخی از کشورهای اروپایی از طرف
سازمان حفظ محیط زیست پرنده ایی را بعنوان پرنده سال معرفی میکنندکه امسال این ارگان ماهی خورک که به آلمانی(Eisvogel ) وبه انگلیسی (Kingfisher ) نامیده میشود را پرنده سال 2009 معرفی کرده اند و برای علاقه مندان نام لاتین این پرنده زیبا Alcedo atthis است .


سازمان حفظ محیط زیست آلمان این رسم نکو را از سال 1971 ابداع نموده است که همین پرنده نامبرده برای دومین بار است این عنوان را از آن خود نموده است .
ماهی خورک پرنده کوچکی که اندازه آن حدود 16 تا 18 سانتی مترو وزن آن هم بین 35 و 40 گرم میباشد و طول بالها هم به 25 سانتی متر موقع بازکردن میرسد زیبایی این پرنده هارمونی رنگهایی است که جثه اش را پوشانده که تمام سطح پشتش ابی و سبز براق ودرخشان و گردن سفید و سینه و گونه به رنگ شاه بلوطی و پاها هم بین نارنجی و قرمز که در کنار دریاچه ها و رودها و تالابها زندگی میکند و از ماهی های کوچک و حشرات تغذیه میکند .
خوشبختانه این پرنده زیبا و چند نوع دیگرش از پرندگان بومی میهن عزیزمان میباشند.
+ نوشته شده در جمعه سوم آبان ۱۳۸۷ساعت ۱:۲ قبل از ظهر توسط نیما |سلامت نیوز : نماينده سازمان جهاني بهداشت درايران گفت: درزمان حاضر هيچ مشکلي در زمينه آنفلوآنزاي پرندگان (مرغي ) در ايران وجود ندارد.

به گزارش سلامت نیوز ، آمبرو جيو ماننتي در نشست سالانه نمايندگان کارگزاريهاي تخصصي صندوق هاي سازمان ملل متحد در جمهوري اسلامي ايران با خبرنگاران اظهارداشت:‌در زمان حاضر در رابطه با آنفلوآنزاي پرندگان همکاري هاي خوبي با وزارت جهاد کشاورزي و بهداشت داريم .
ماننتي همچنين با بيان اينکه در گذشته نيز سازمان جهاني بهداشت در رابطه با آنفلوآنزاي پرندگان با دولت برنامه هايي را اجرا کرده ، به ايجاد کارگاه هاي منطقه اي براي ايجاد سياست هاي مشترک در کشورهاي منطقه در رابطه با اين بيماري اشاره کرد .
وي همچنين در خصوص وضعيت بهداشتي و شاخص هاي بهداشتي ايران نيز اظهارداشت:‌ جمهوري اسلامي ايران در رابطه با اين شاخص ها ، در مقايسه با کشورهاي همسايه و منطقه از وضعيت خوبي برخوردار است که عمدتا به ميزان توسعه يافتگي، نظام بهداشتي نسبتا خوب و پوشش گسترده شبکه بهداشتي اين کشور باز مي گردد.
نماينده سازمان جهاني بهداشت در بخش ديگري از سخنانش به همکاري و کمک اين سازمان با دولت در زمينه ارايه هر چه بهتر خدمات بهداشتي به مردم و ايجاد نظام شبکه خدمات موثر تر و کارآمدتر ، اشاره کرد .
وي گفت:‌اين سازمان همچنين به وزارت بهداشت کمک مي کند تا در هنگام وقوع بلايا آمادگي خود را افزايش دهد که اين قبيل کمک ها بيشتر در قالب ظرفيت سازي است.

منبع : vetnews

+ نوشته شده در جمعه سوم آبان ۱۳۸۷ساعت ۰:۵۷ قبل از ظهر توسط نیما |

روزنامه کارگزاران : سخنگوی دولت هنگ‌كنگ روز دوشنبه اعلام كرد، آزمایش‌های انجام شده روی یك كلاغ خانگی كه جسد آن هفته گذشته در یك منطقه شلوغ هنگ‌كنگ پیدا شد، نشان داد كه این پرنده به شدت به ویروس بیماری‌زای «H5N1» آنفلوآنزای مرغی آلوده بوده است.
ظاهر شدن این ویروس، كه در ماه‌های سردتر سال یعنی در فواصل زمانی میان ماه‌های اكتبر و مارس فعال‌تر می‌شود، با دقت زیر نظر گرفته می‌شود زیرا این امر می‌تواند نشان‌دهنده سطح فعالیت این ویروس در سرزمین چین باشد كه حدود 13 میلیارد قطعه ماكیان در آن وجود دارد. ویروس آنفلوآنزای پرندگان در بخش‌هایی از آسیا شایع شده است اما كارشناسان بیم دارند كه این ویروس به شكلی جهش یابد كه به آسانی از انسان به انسان منتقل شود و با به راه انداختن یك همه‌گیری میلیون‌ها نفر را به دام مرگ بكشاند.
سخنگوی وزارت كشاورزی، ماهیگیری و حفاظت از محیط زیست هنگ‌كنگ گفت كلاغ‌های شهری زیادی در این منطقه وجود دارد اما كسی نمی‌داند كه این كلاغ از كجا آمده یا چگونه آلوده شده است. این كلاغ روز چهارشنبه در سطل زباله عمومی مرده كشف شد. بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت جهانی، ویروس آنفلوآنزای مرغی از سال 2003 تاكنون 387 نفر را در 15 كشور آلوده كرده و موجب كشته شدن 245 نفر شده است.

+ نوشته شده در جمعه سوم آبان ۱۳۸۷ساعت ۰:۵۶ قبل از ظهر توسط نیما |


انسان پیش از تاریخ در دوران پارینه‌سنگی و نوسنگی به مدت ده‌ها هزار سال تنها از شکار حیوانات و گاهی گیاهان وحشی تغذیه می‌کرد تا سرانجام برخی از حیوانات را اهلی کرد. انسان اولیه همواره به رفتار حیوانات می‌نگریست و از آنها درس و الهام می‌گرفت. برخی عقیده دارند نخستین آموزنده پزشکی و دامپزشکی به انسان، حیوانات بوده‌اند. ‌چنانکه زکریای رازی می‌گوید: اگر جوجه پرستو یرقان بگیرد، پرستو سنگ یرقان (سنگ زرده) را آورده و در لا‌نه‌اش می‌گذارد و جوجه‌ها بدین وسیله درمان می‌شوند. مردم از این روش استفاده کرده و به جوجه‌های پرستو زعفران می‌مالند. زردشدن غیرواقعی جوجه باعث می‌شود پرستو تصور کند جوجه‌هایش یرقان گرفته‌اند. پرستو به‌دنبال سنگ یرقان می‌رود و آن را می‌آورد. مردم این سنگ را برداشته و به بیمار یرقانی می‌آویزند. همچنین در کتاب عیون‌الا‌نباد آمده است: <اگر عقاب ماده گرفتار سختی تخم‌گذاری شود عقاب نر سنگی به نام قلقل را آورده و در لا‌نه می‌گذارد، این سنگ که آن را سنگ عقاب می‌نامند از درون خود صدا می‌کند و سبب آسانی تخم‌گذاری می‌شود و مردم همین سنگ را کنار زائو قرار می‌دهند و در همین ارتباط جالینوس در کتاب <الحقن> خود از هرودت نقل می‌کند لک‌لک سیاه که آن روزگار در اطراف رود نیل فراوان بوده است تنقیه را به بشر یاد داده است.> او در این باره می‌نویسد: <لک‌لک سیاه پرخور و گنده‌خوار است. برای رفع دل‌درد، منقار خود را از آب رودخانه پر کرده، در مخرج خود فرو می‌برد و خود را تنقیه می‌کند تا شکمش کار کند و راحت شود.> از این مثال‌ها که انسان از دامپزشکی حیوانات برای پزشکی و همچنین دامپزشکی فراگرفته فراوان است. به هر حال انسان پیش از تاریخ سرانجام از حیوانات الهام گرفت. تجربیات پزشکی و دامپزشکی را به‌دست آورد و آن را سینه به سینه نقل کرد. انسان غارنشین هم به نوعی سراغ دامپزشکی رفته است. از تصاویر کنده‌کاری‌شده روی دیوارهای بعضی از غارها چنین برمی‌آید که در میهمانی‌های اسرارآ‌میز غارها، موبدان(ارتباطی با موبد زرتشتی ندارد) یا جادوگران به سلا‌مت حیوانات توجه کرده و اعمال خاصی انجام می‌داده‌اند. اینان در واقع نخستین پزشکان و دامپزشکان بوده‌اند. بدین ترتیب نوعی طب و دامپزشکی مذهبی ابداع شد که طی قرون و اعصار ادامه یافت. چراغ علم نخستین‌بار در عصر نوسنگی، حدود ۱۰ هزار سال پیش در خاورمیانه افروخته شد. جانوران را اهلی کردند و در مورد فیزیولوژی و زندگی آنان تجربیاتی کسب کردند. اولین دخالت‌های بهداشتی بشر باید برای کمک به گاو در موقع زایمان باشد که در اینجا تنها دانش مطرح نیست و مهارت بسیار موثر است. بشر بیماری‌ها را ناشی از ارواح خبیثه می‌دانست و اعتقاد داشت نوعی جنون و اختلا‌لا‌ت مغزی ناشی از رسوخ دیو در مغز بیماران است. ازاین‌رو عمل شکافتن جمجمه در برخی جوامع ابتدایی معمول بود. جمجمه را می‌شکافتند تا روح خبیث از مغز خارج شود. این توجیه و عمل در تمدن‌های بزرگ خاور نزدیک وجود داشته است. طبیب یا دامپزشک برای دور کردن ارواح خبیثی که به اعتقاد او سروقت بیمارش آمده بودند گاهی ورد می‌خواند و به اشکال مختلفی فال می‌گرفت. از جمله گاهی معجونی قوی به حیوان می‌خوراندند تا ببینند زنده می‌ماند یا خیر. اگر زنده می‌ماند دلیل آن بود که طبیب از مساعدت ارواح پاک بهره‌مند است. گاهی مجسمه دام‌ها را شاید به‌عنوان الهه حیوانات تهیه می‌کردند تا خود و حیوانات‌شان از گزند ارواح خبیثه و بیماری‌ها در امان باشند. ● آشور و اسب آریایی و ارابه اسب را آریاییان به آشور و بابل آوردند و ریشه آن از ایران است. طوایف مختلف آریایی از جمله میتانی‌ها و مادها اسب داشتند و آشوری‌ها از آنها اسب‌داری و سوارکاری را آموختند. در لوحه‌های بابلی، نقاشی‌های حیوانات مختلف به جز اسب وجود دارد. در هزاره اول قبل از میلا‌د آشور به دنبال انحطاط بابل به قدرت فراوانی رسید. در این زمان آشوریان اسب نداشتند ولی مردم نواحی زاگرس از این حیوان استفاده می‌کردند. هدف آشور نصیرپال و جانشینان او گسترش قدرت در زاگرس بود تا بر منابع نقره و رمه‌های اسب لرستان دست یابند. زمین‌های حاصلخیز و مراتع غنی این منطقه برای پرورش اسب و سایر دام‌ها مساعد بود. در این دوران، طوایف سکایی، عناصر عیلا‌می و حتی طوایفی از سامیان که به این نواحی کشانیده شده بودند؛ اتحادیه‌های محلی داشتند. آشور به این اقوام دستبرد می‌زد و به‌خصوص اسبان آنان را می‌ربود. در زمان اسارهادون آشوریان از غرب دریاچه ارومیه برای تصاحب اسب به سایر نواحی ماد از جمله دشت‌های سناء و منطقه همدان حمله‌ور شدند. آنها به پیشروی خود ادامه دادند و بنابر کتیبه‌های آشوری به سرزمینی افسانه‌ای رسیدند که از یک طرف در حاشیه دریای نمک و از سویی در دامنه دماوند پربرف بود. آنان تا <ری> نیز به تهاجم خود ادامه دادند و اسبان سواری، شتر و نشخوارکنندگان مردم را به یغما بردند. در آشور از قرن نهم پیش از میلا‌د که به اسب دسترسی پیدا کردند؛ ارابه‌ها را روی اسب حمل می‌کردند. در هنر آشوری، حیوانات نقش عمده‌ای دارند. در آثار هنری بازمانده از آن دوره، فرشتگان بالدار، عقاب پاسدار با سر انسان و گاوان نر بالدار دیده می‌شوند. در آن زمان رئالیسم هنری نیز رعایت می‌شد به استثنای یک مورد که شیری را در حال مرگ نشان می‌دهد که ۱۸۰ درجه روی ستون فقراتش چرخیده که چنین امری امکان‌پذیر نیست. بین اسامی درباریان آشوری نام رئیس اصطبل را یافته‌اند که از افراد مهم بوده است و نام او بلا‌فاصله بعد از ساقی‌های دربار نوشته شده است. ● دامپزشکی در بین‌النهرین از مشخصات طب بین‌النهرین جراحی حیوانات بود که مخصوصا در مورد شکستگی‌ها انجام می‌شد. درمانگر چون ادوار پیشین، یک روحانی یا شبه‌روحانی بود. برای یاری دادن به دامپزشک انواع وردها و نفرین‌ها به کار گرفته می‌شد. چون بیماری‌ها نیز مانند هر چیز دیگری آفریده خدایان عنوان می‌شد. در بسیاری موارد دامپزشک با توسل به ورد قصد فرونشاندن خشم خدای مسبب بیماری را داشت و البته با کمک داروهای مسکن بیماری را به خیال خود از بن و بر می‌کند. البته ورد مربوط به تمامی دامپزشکان نبود بلکه همانطور که در منابع سومری هم دیده شده است درمان با استفاده از شیوه‌های علمی آن زمان نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. کاهنان بابل به جگر انسان و حیوانات اهمیت داده و آن را مرکز عقل می‌دانستند. در برخی از لوحه‌های بابلی آمده که چگونه می‌توان با ملا‌حظه کبد و احشای حیوانات یا ملا‌حظه وضعیت قطره روغنی که آن را روی آب می‌چکانند، از غیب اطلا‌ع پیدا کرد. در اینجا اولین گام‌های بشر را در مورد شناخت تشریح حیوانات می‌بینیم که روشی به نام جگربینی به‌وجود آمد. ● دامپزشکی در تلمود یهود کتاب مقدس، منبع وسیع و مطمئنی را برای قوم یهود تشکیل می‌دهد. بیماری‌ها منبع ماوراءالطبیعه دارد و پزشکی در اساس، اسرارآمیز و جادویی است. اگر معتقدان مبتلا‌ شوند، بیماری‌ها را به ابلیس نسبت می‌دهند ولی یهوه (خدای بزرگ یهود) نیز انتقام ملت خود را با ایجاد بیماری‌ها از دشمنان می‌گیرد. تمام درمان‌ها جهت درخواست دخالت ایزدی است تا مردم اعمال جادویی انجام نداده و از شیطان کمک نگیرند. این دخالت یهوه است که نوبت به نوبت، ده بلا‌ را بر فرعونیانی که ملت یهود را آزار می‌دادند فرود آورد. ۴ مورد از آنها در عین حال انسان و حیوانات را فرا می‌گیرد. سومین آنها نوعی آبسه‌های چرکی پوست است که مشترک بین انسان و حیوانات است. پنجمین بلا‌ نوعی طاعون است که تمام گونه‌های حیوانات را مبتلا‌ می‌کند. ششمین بلا‌، یک بیماری بثوری است که مخصوص انسان و حیوانات تک‌سمی است. عاقبت دهمین آنها مرگ اولین نوزاد نر در انسان و حیوانات است. در دین یهود به دفعات از دام‌ها و بیماری‌های آنها یاد شده است و بسیاری از انبیای بنی‌اسرائیل دامدار بوده‌اند. چنان‌که ایوب(ع) تعداد زیادی دام داشته است. حضرت موسی(ع) نیز مانند بسیاری از انبیای دیگر مدتی چوپان پدرزن خود شعیب بوده است. یهودیان، اخته کردن را با روش‌های کوبیدن بیضه بین دو سنگ و یا خرد کردن و بیرون آوردن بیضه عملی می‌کردند. گاوهای نر را تنها برای تولید مثل به‌کار می‌بردند و از حیوانات اخته‌شده برای کار در مزارع استفاده می‌کردند. برای قربانی نیز حیوان نباید اخته شده باشد. یهودیان طبق دستور شریعت دین خود کشتار غیریهودی را نباید بخورند و لا‌زم است که بازرسی قبل و پس از کشتار انجام دهند. برای قربانی، حیوان باید نرینه بوده و هیچ عیب ظاهری نداشته باشد. یهودیان اختلا‌لا‌ت پوست و رنگ و پوشش بدن را از دقت در مورد قربانی‌ها شناخته بودند و همچنین ابتلا‌ئات چشمی، عفونت‌های انگلی، آبله و آماس شش را می‌شناختند. تملود که لغتی آرامی و مشتق از تعلیم به زبان عبری است، مجموعه تعالیم دین یهود است که توسط خاخام‌ها تدوین شده است. در تلمود، مطالبی در زمینه بیماری‌های حیوانات و درمان آنها ذکر شده است. تلمود، گاز گرفتن سگ را کشنده توصیف می‌کند. در مورد سل گاوی به نظر می‌رسد که تفسیرکنندگان تلمود، سل ریوی را می‌شناختند؛ مخصوصا از ندول‌های سنگ‌واری که ممکن است در ریه حیوانات به‌ویژه گاو به‌وجود آید و همچنین از تومورهای ریه که ممکن است به پرده‌های سروزی برسند، اطلا‌ع داشتند. در تلمود عنوان شده که در عزای پادشاهان پی‌پای اسب جنگی او را قطع می‌کردند تا دیگر کسی نتواند سوار آن شود و البته این موضوع در شاهنامه فردوسی نیز در مورد اسب سیاوش ذکر شده است. ● فریدون؛ نخستین پزشک و دامپزشک ‌ نام فریدون به‌صورت تریته در اوستا دیده می‌شود. خاندان فریدون (اثویه) همه رمه‌های گاو داشتند و به شغل گاوداری مشغول بودند. بنابر مندرجات اوستا؛ فریدون که با عنوان <تریته> از او یاد شده اولین طبیب به حساب می‌آید. در ایران قدیم پزشک و دامپزشک یکی بوده‌اند. پسر او هم اولین پزشک و دامپزشک است. شاید کلمه درمان انگلیسی از نام تریته (فریدون) منشا گرفته باشد، فریدون نماینده تمام‌عیار پزشکی و دامپزشکی است و هم اوست که کشنده روح خبیث است. حمزه اصفهانی در سنی الملوک الا‌رض می‌گوید فریدون از گیاهان داروهایی برای معالجه بیماری‌های جانوران ساخت و همچنین ذکر شده که او اولین کسی است که خر را با اسب جفت کرد و استر به‌وجود آورد که نیروی خر و تندری اسب را دارد. در اوستا به دفعات فریدون اهل ورنه ذکر شده است. پورداود با تبعیت از بیشتر متشرقین ورنه را در گیلا‌ن می‌داند. در تفسیر پهلوی اوستا، ورنه را پدشخوارگر محسوب کرده‌اند که در ناحیه جنوب‌غربی دریای خزر واقع شده است. ● فال‌بینی از اندام‌ها و حرکات حیوانات یکی از راه‌های غیب‌گویی که بابلیان شاید با الهام از سومریان به کار می‌بردند، روش جگربینی بود که با بازرسی جگر حیوانات به‌ویژه گوسفند انجام می‌شد. اینان ۵ قطعه کبد را مورد دقت قرار داده و بسته به وضعیت آن پیشگویی می‌کردند. نوشته‌های پراکنده‌ای در مورد جگربینی بابلیان باقی مانده است که از‌آنها به دانش فیزیولوژی اولیه می‌توان پی برد. بابلیان به اهمیت خون پی برده و خونین‌ترین عضو بدن را جگر می‌دانستند و برای آن اهمیت زیادی قائل بودند. بر پایه همین تجربیات اعتقاد داشتند که کبد جایگاه عواطف و احساس است. مطالعه امعا و احشای حیوانات تا زمان رومیان و بعد از آن نیز ادامه داشته و همین مبنای عمده کار کالبدشناسی و فیزیولوژی حیوانی اولیه بوده است. شانه‌بینی یا معرفه‌الا‌کتاف نیز نوعی استخوان‌شناسی آمیخته با خرافات است. شانه‌بین‌ها که بیشتر شبان بودند با نگریستن به استخوان کتف گوسفند به قول خود از وقایع آینده مطلع می‌شدند. در مورد شانه‌بینی در برخی از رسالا‌ت مطالبی آمده که از همه ‌آنها جالب‌تر <فرخ‌نامه جمالی> است. در آن شانه‌بینی ابتدا به‌عنوان یکی از راه‌های بررسی بیماری‌های گوسفندان و وضعیت تغذیه‌ای آنها مطرح شده است. در این رساله عنوان شده که بعدها این کار به غیب‌گویی تغییر پیدا کرده است. ‌ فال‌گیری از رفتار حیوانات گاهی به نابودی حیوانات بی‌گناه می‌انجامید. در شاهنامه آمده است که اسفندیار وقتی برای جنگ با رستم به زابل لشکر کشید، شتر پیشاهنگش در راه خوابید. وی این مطلب را به فال بد گرفت و شتر را کشت و خودش نیز به دست رستم کشته شد. همچنین در خمسه نظامی مطالبی در این مورد بیان شده است، از جمله حمله اسکندر. اسکندر که قصد گرفتن ایران را داشت، روزی به شکار رفته و دو کبک را در حال جنگ می‌بیند، نام یکی را اسکندر و دیگری را دارا می‌گذارد. عاقبت کبک اسکندر پیروز می‌شود و اسکندر آن را به فال نیک می‌گیرد. در عین حال ساسانیان نیز از رفتار حیوانات پیشگویی می‌کردند. بنا به گفته پروکوپیوس رومی در جریان جنگ انوشیروان با ژوسیتینین، وقتی خسرو به شهر <سورا> واقع در ساحل فرات رسید، اسبش شیهه کشید و سم به زمین کوفت. موبدان گفتند شهر به آسانی فتح خواهد شد؛ خسرو همان‌جا اردو زد و دستور حمله را صادر کرد. در همین ارتباط جرجی زیدان نوشته که اعراب پس از اسلا‌م نیز همانند سایر ملت‌های معاصر از چنگ کهانه و عرافه یعنی غیب‌گویی از گذشته و آینده و فال‌گیری از آهنگ پرواز پرندگان رهایی نیافتند. البته مسلمانان واقعی به این خرافات توجهی نداشتند. به‌طور قطع پرواز پرندگان، جگر یا نشانه حیوانات به هیچ‌وجه نمی‌تواند اثری در اطلا‌ع از آینده داشته باشد و اگر گاهی پیشگویی به حقیقت پیوسته، بر حسب تصادف و یا قوه واهمه ناشناخته گوینده بوده است.
+ نوشته شده در چهارشنبه یکم آبان ۱۳۸۷ساعت ۲۳:۵۷ بعد از ظهر توسط نیما |


ظاهرشناسی: سگی جثه متوسط است. قد: حداکثر cm50، وزن: kg30-25، واجد آرواره‌ای قوی و چشمانی کوچک، سرزنده و به رنگ بلوطی، گوش‌هایی V شکل و افتاده دارد. دم: مادرزادی بسیار کوتاه یا بریده می‌باشد. حداکثر طول cm15-10 و نباید بیشتر باشد. موها: زبر، براق و کوتاه، رنگ: از زرد تا قهوه‌ای روشن با زمینۀ سیاه تغییر می‌کند. لکه‌ها باید متقارن باشند.

رفتارشناسی: به انواع وظایف و موقعیت‌ها آداپته می‌شود. خستگی‌ناپذیر بوده و دائماً دقیق می‌باشد. نسبت به گله‌های گاو بسیار قاطع و خشن، لیکن با کودکان میانه خوبی دارد.

کارایی: خصوصاً در مناطق کوهستانی به عنوان مراقب گله بسیار باارزش هست. جاهایی مثل آغل، کلبه و منزل را با تحرک و انرژی محافظت می‌کند. این سگ به گروه سگ‌های «شیرفروش» منسوب است. حتی امروزه نیز در نقل و انتقال ارابه‌های حامل بیدون‌های شیر و پنیر از نواحی کوهستانی به کار گرفته می‌شود. داخل منزل بسیار با متانت و نشاط، سگی هم‌بازی و رفیق محسوب می‌گردد. با بچه‌ها نیز بازی می‌کند و در موارد لزوم از آنها مواظبت و دفاع می‌نماید.

گروه نژادی: Mastiff

کشور منسوب: سوئیس
+ نوشته شده در سه شنبه سی ام مهر ۱۳۸۷ساعت ۲۳:۱ بعد از ظهر توسط نیما |


سنجاب پرنده، جانوری است از خانواده روباه‌ها و مانند روباه، دم بزرگ و کلفتی دارد. سنجاب پرنده از دور کاملاً شبیه روباه است و چشمانی بزرگ و سیاه‌رنگ و پوستی خاکستری رنگ دارد. این حیوان جانوری شب‌رو و شب‌گرد است اما برخلاف روباه که او هم به شکار شبانه می‌پردازد، گیاهخوار و میوه‌خوار است. آنان روزها را در سوراخ‌هایی که دارکوب‌ها ساخته‌اند و اینان اشغالش کرده‌اند، می‌خوابند و هنگام غروب از لانه بیرون می‌آیند.

سنجاب‌های پرنده ویژگی‌های جالبی دارند. آنان همواره بر روی درختان هستند و هیچگاه از درخت پایین نمی‌آیند. آنان با اندامی که دست و پای آنانرا به یکدیگر متصل کرده و شبیه بال به نظر می‌آید و تا اندازه‌ای کار بال را انجام می‌دهد، می‌توانند تا حدود صد متر در هوا بجهند و از درختی به درخت دیگر جابجا شوند. آنان به هنگام اینکار بال نمی‌زنند و تنها دست و پای خود را می‌گشایند.

سنجاب‌های پرنده دارای خواب زمستانی هستند و حدود اواخر زمستان که فصل جفت‌گیری آنان نیز هست، از خواب بر می‌خیزند. جنس ماده این سنجاب‌ها دارای زندگی یکجانشینی و جنس نر، کوچنده است و پس از جفت‌گیری که دو بار در سال و در ماه‌های اسفند و فروردین انجام می‌شود، کاشانه ماده را ترک می‌کند و هرگز فرزندان خود را نمی‌بیند.

سنجاب‌های پرنده وابستگی زیادی به جنگل دارند و بدون آن قادر به ادامه حیات نیستند. به همین خاطر، با از میان رفتن جنگل‌ها در سده‌ها و دهه‌های گذشته، بشدت از جمعیت آنان کاسته شده ا
+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۷ساعت ۲۲:۲۴ بعد از ظهر توسط نیما |

موش خاردار Spiny mouse
این پستاندار متعلق به راسته جوندگان و خانواده موش می باشد. خانواده موش از نظر ظاهری و جثه، تفاوتهای زیادی با هم دارند؛ ولی به طور کلی دم و کف پای عقب آنها سخت و بدون مو است، هر یک از دندانهای آسیای آنها تیز دارای شیار است. و اما موش خاردار:


این موش در قسمتهای جنوبی ایران هر جا یخبندان صورت نمی گیرد، فراوان دیده می شود. موش خاردار در مناطقی که در لابلای صخره ها، بوته هایی روییده باشد، فراوان تر است، زیرا این بوته ها بذر فراوانی را برای خوارک تاین حیوان تامین می کنند. در بدن موش خاردار برای دور کردن دشمنانش تغییرات مناسبی ایجاد شده است. اولا پشت این موش با خارهای با قسمتی از بدنش که چندان مهم نیست مشغول می شوند و خود فرار می کند. یک موش خاردار مسن با دم کامل به ندرت دیده می شود. بعضی از سوسمارها نیز چنین خصوصیتی دارند، با این تفاوت که موش خاردار مانند سوسمارها نمی تواند مجددا دم در بیاورد.

ماده ها تنها چهار پستان دارند. تعداد نوزادها یک تا سه، و اغلب یکی است، و این پدیده در میان جوندگان بسیار نادر است. هر چند میزان تولید مثل موش خاردار خیلی کم است، ولی با وجود این تعداد آنها در منطقه بسیار زیاد است، بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که موش خاردار طعمه با ارزشی برای گوشتخواران نیست.
+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۷ساعت ۲۲:۲۰ بعد از ظهر توسط نیما |Quaker Parrot, Quaker Parakeet, Monk Parakeet.
نام علمی : Myiopsitta monachus
کشور منسوب : امریکا
اندازه : به طور متوسط 29 سانتی متر
وزن : 100 گرم – ماده ها 10%-20% سبکتر از نرها
عمر : 20-30 سال
تعداد تخم ها : 4-8 عدد
رنگ : سر , بالها و دم سبز روشن و سینه و صورت پرنده سفید مایل به خاکستری
تغذیه : کواکرها به شدت در خوردن حریص هستند و از میوه های تازه و سبزی جات تغذیه میکنند .
کواکر (Myiopsitta monachus) یاMonk Parakeet پرنده ای جذاب و دوست داشتنی از خانواده Myiopsitta است . Quaker ها پرندگانی اجتماعی هستند و گروهی زندگی میکنند . سریع سخنگو میشوند و پرنده های با وفایی هستند . کواکر ها پرندگانی فعال هستند و از بازی کردن لذت میبرند . نیاز به توجه و تمرین زیاد دارند و .برای سرگرم کردنشان میتوانید از اسباب بازی های مخصوص استفاده کنید همچنین ساعاتی از روز پرنده را از قفس بیرون بیاورید.کواکر ها بسیار سریع با انسان اخت میشوند .در فلوریدا , نیو یورک , نیو جرسی و لینه به صورت گروهی زندگی میکنند و جز 10 طوطی ای هستند که توانایی عجیبی در تقلید اصوات دارند.این طوطی منحصر بفرد در اقصی نقاط جهان یافت می شود. در آرژانتین، برزیل و اروگوئه این نوع طوطی به عنوان آفت و بلای کشاورزی شناخته می شوند. جمعیت آنها در آمریکا، بخصوص آمریکای جنوبی با توسعه و گسترش جنگلهای اوکالیپتوس(نوعی کاج) روبه افزایش است. این جنگلها مصنوعی به طوطی این امکان را می دهد که برای خودش لانه هایی محافظت شده بسازد و با این کار مانع از انقراض نسلشان می شوند. این نوع طوطی به طور سریعی به محصولات کشاورزی حمله ور می شود و ضرر و زیان زیادی به آنها می زند اما تا کنون به عنوان عامل جدی و خطرناک از بین رفتن محصولات کشاورزی شناخته نشده است. این نوع پرنده تنها طوطی ی است که برای خودش روی درخت خانه می سازد و یا از لانه های ساخت دست بشر استفاده می کند و هیچ وقت درختان را برای زندگی سوراخ نمی کند. معمولا هم لانه هایی بزرگ و پهن روی شاخته های درختان می سازد. زندگی این نوع طوطی بین 15 تا 20 سال تخمین زده شده است و حتی شاهد بوده اند که تا 25 و یا 30 سال هم عمر کرده اند. عمر آنها بستگی به شرایط و نوع زندگی آنها دارد و اگر در جایی نامناسب و غیر از جنگل باشد، عمرش چندان نخواهد شد.
www.mypet.ir

+ نوشته شده در جمعه نوزدهم مهر ۱۳۸۷ساعت ۲:۴۳ قبل از ظهر توسط نیما |

منبع : www.mypet.ir

+ نوشته شده در دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۷ساعت ۲۲:۳۲ بعد از ظهر توسط نیما |+ نوشته شده در دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۷ساعت ۱۸:۳۳ بعد از ظهر توسط نیما |

آرواناها ماهیان بزرگ ، شاهانه و با ابهت ، با پولک های بزرگ و مرواریدوار هستند . این خانواده(osteoglossidae) در دوره ی ژوراسیک(jurassik) پدیدار شده اند و به نظر می رسد که در 150 میلیون سال اخیر تغییرات اندکی داشته اند . آنها گروهی منحصربه فرد و برجسته از ماهی ها هستند و اغلب در تجارت ماهیان زینتی بیشتر مطالبه شده و مشتریان فراوانی دارندذ . تا این ، تنها 3 مورد تخم ریزی در اسارت این ماهی سندیت پیدا کرده است .

آرواناها یکی از با ارزش ترین ماهیان تزئینی هستند که قیمت به صد و یا هزاران دلار می رسد . اسم چینی این ماهی Dragon fish  = هیولا ماهی God fish  باعث ایجاد شبهاتی در مورد اسرار و رموز با این ماهی ها میگردد .

آروانای نقری ( Osteoglessum bicirrhosum ) که بومی آمریکای جنوبی است مشهورترین عضو این خانواده قدیمی یعنی آروانا است . از این خانواده تنها گونه های نقره ای و سیاه می توانند با مجوزهای سخت گیرانه و مشکل حمل و نقل و صادر شوند . گونه های قرمز و طلایی آرواناها در خطر انقراض می باشند و تنها در بازار سیاه است که میتوان آنها را بدست آورد . با این وجود تنها جائی که میتوان این ماهی ها را راحتتر بدست آورد جنوب شرقی آسیاست و آن بدین دلیل است که سود سرشار آن جریمه های مالی این کار را جبران می کند . یک عدد آروانای طلایی در بازار سیاه اندونزی قیمتی بالغ بر $1400 دلار دارد . آروانا ی نقره ای

در سال 1991 ما به تانکی که 240 سانتیمتر بود 12 بچه آروانا که حتی در بعضی از آنها کیسه ی زرده مشاهده می شد افزودیم . تانک دارای سیستم تصفیه آب و همچنین سرپوش توری بود . داشتن سرپوش یکی از مهمترین نیازها است زیرا این ماهی ها صرفنظراز اندازه و سن انها از تانکشان بیرون خواهند پرید . بنابراین تانکشان " همیشه " باید پوشیده باشد . ماهیان پشه خور و مولی ها نیز به عنوان غذا به تانک افزوده می شوند . تنها 5 عدد از 12 آروانا توانستند این دوره ی 3 ساله را طی کرده و به بلوغ جنسی برسند .

5 ماهی زنده مانده و هم اکنون در حدود 120 سانتیمتر هستند که به نظر می رسد Max سایز آنها باشد . با این وجود در این ماهی ها متناقض و ناجور است . البته سایزهای آکواریمی آن تا حدود 60-70 سانتیمتر رشد می کنند .

آرواناها در مورد شرایط آب خود بسیار نکته بین و حساس نیستند برخلاف سایر ماهیهای حوزه آمازون آرواناها به آب سبک و اسیدی برای پرورش موفق نیاز ندارند .ما تغییرات مفصلی را در خصوص دمای این ماهی منظور نکردیم و اغلب دمای آن ثابت و حدود 60 درجه فارنهایت بود . PH و سختی آب نیز زیاد مودر توجه دقیق قرار نگرفت ولی سختی اب نیز تقریباً در حدود 60 میلیمتر در لیتر میزان شده بود . PH نیز اغلب ما بین 8-7 بود . با این وجود تأکید ما بر تمیزی آکواریم بخصوص در دوران بلوغ و تخم ریزی بود . اعتقاد ما بر استفاده از غذاهای زنده یا تمیز کردن آکواریم پیوند خورده بود .

به محض اینکه این ماهی نشانه هایی مبنی بر نزدیک شدن دوران بلوغ را عرضه داشتند ، آنها از مرکز تحقیق و پرورش  به انستیتویی در هاوایی منتقل شدند . ابتدا این ماهی ها از 60 به حدود 75 سانتیمتر رشد کردند .

در طول تابستان نشانه هایی آشکار از تکامل یافتن تخم دان در 2 تا از آرواناها بروز یافت . و نیز نشانه های رفتاری مبنی بر جفت یابی مشهود گشت .

این ماهی ها پرورش دهندگان بچه های خود می باشند ، به خصوص نرها کم تخم ها و یا بچه ها را حداقل برای مدت 2 ماه در دهانش نگاه می دارد . قطرتخم ها 5-4 میلیمتر است . بچه ها نیز 7-5 سانتیمتر می باشند و حدود 30-12 عدد می باشند . والدین باید سریعاً از بچه ها جدا شوند . این عمل میتواند با بازکردن و جستجوی دهان پدر صورت پذیرد . البته اگر والدین از بچه ها نگهداری می کنند نیازی به جداسازی نمی باشد ، حتی جداسازی می تواند باعث وارد شدن لطمات روحی به والدین گردد . ولی اگر نشانه هایی مبنی بر خورده شده تخم ها و یا نوزادان توسط والدین مشاهده گردد سریعاً باید از هم جدا گردند . برخی از پرورش دهندگان مزیت هایی را در جداسازی والدین و تخم ها ذکر می کنند که شاید مهم ترین انها تسریع زمان تخم ریزی بعدی است . 

 با غذاهایی چون آرتمیا و نوزادان ماهیان و نوزادان ماهیان زنده زا بچه آرواناها به سرعت رشد می کنند . نگهداری تعداد زیادی آروانا در یک مکان ممکن است منجر به زدوخورد بین آنها و در نهایت کاهش تعداد آنها گردد ، بنابراین بچه ماهی ها باید فضای کافی برای رشدشان در اختیار داشته باشند . روش معمول نگهداری 12 بچه آروانا در تانکی به درازی 240 سانتیمتر است . آنها باید در تانک های بزرگ و یا حوضچه ها پرورش یابند و در آن مکان نیز باید بزرگترین ماهی باشند . در صورت نگهداری چندین آروانا مشکلی که ممکن است پدیدار گردد ، درگیری آنها می باشد . برای جلوگیری از امر فوق میتوان از ماهی دیگری بعنوان هدف استفاده کرد . برای مثال از یک گلدفیش 15 سانتیمتری بعنوان هدف استفاده می شوند و با قرار دادن آن در تانک حاوی آروانا دیگر آرواناها توجهشان با همنوعانشان قطع و یا کم می شود .
+ نوشته شده در دوشنبه پانزدهم مهر ۱۳۸۷ساعت ۰:۲۴ قبل از ظهر توسط نیما |

روز دامپزشک مبارک


+ نوشته شده در شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۷ساعت ۲۱:۳۲ بعد از ظهر توسط نیما |

معرفی :
بیماری گامبورو ( IBD ) از بیماریهای حاد ویروسی بسیار مسری جوجه های جوان میباشد . این بیماری از انواع بیماریهای ویروسی بوده که بافت لنفاوی و بخصوص بورس پرنده را بعنوان نخستین هدف مورد تهاجم قرار میدهد .
این بیماری برای نخستین بار در سال 1962 میلادی توسط Cosgrove بعنوان نوعی بیماری خاص شناخته شد و بدلیل ضایعات مشاهده شده در کلیه پرندگانی که از این بیماری مرده بودند ، این بیماری را به Avian Nephritis تعبیر نمودند . بدلیل آن که این بیماری برای نخستین بار در منطقه ایی موسوم به Gumboro , Delaware شیوع یافت ، این بیماری را گامبورو نامیدند . نامی که هنوز هم استفاده می گردد .
اهمیت این بیماری را از 2 بعد میتوان مورد بررسی قرار داد . نخست آنکه برخی از گونه های ویروسهای عامل این بیماری سبب 20 درصد تلفات در جوجه های با سن 3 هفته یا بالاتر خواهد شد . دومین و مهمترین مسئله ایی که میتوان مورد بحث قرار داد ، ضعف ایمنی جوجه هایی است که در سنین پائین به این بیماری دچار میشوند . این ضعف ایمنی میتواند سبب مشکلات متعددی از جمله :
 Anemia Syndrome .
 E.Coli Infection .
 شکست عملیات واکسیناسیون شوند .

حفاظت پرندگان جوان در برابر درگیری زودهنگام با این بیماری ، از اهمیت ویژه ایی برخوردار است . عملی که بطور معمول از طریق آنتی بادیهای مادری در جوجه های تازه بدنیا آمده محقق میگردد . ویروس عامل این بیماری ، انسان را بیمار نکرده و تاثیری بر سلامت عمومی نمیگذارد .

تشخیص :
شیوع حاد کلینیکی بیماری بورس عفونی پرندگان در پرندگان مشکوک ، براحتی قابل شناسایی میباشد و براحتی میتوان به تشخیص احتمالی دست یافت . ظهور ناگهانی ، شیوع بالا ، ازدیاد منحنی تلفات و بهبود سریع نشانه های کلینیکی ( بین 5 تا 7 روز ) از مشخصه های بارز این بیماری میباشند .
اطمینان از تشخیص صحیح بیماری را میتوان از طریق کالبدگشایی لاشه های تلف شده و از طریق ضایعات موجود در بورس پرنده ، بدست آورد . بخاطر داشته باشید که تغییرات مشخصی در اندازه و رنگ بورس پرنده در طول دوره بیماری ، قابل مشاهده خواهد بود ( تغییر اندازه بدلیل التهاب و آتروفی ) .
آلودگی در پرندگان بسیار جوان و یا پرندگان واجد سطوحی از آنتی بادی مادری بطور معمول ، تحت کلینیکی بوده و از طریق مشاهدات موجود در کالبدگشایی و آتروفی ماکروسکوپیک بورس پرنده تشخیص داده میشود .
آلودگی پرندگان در هر سنی و با هر یک از عوامل IBDV ، تنها از طریق هیستوپاتولوژی بورس پرنده و یا جداستزی ویروس ، امکانپذیر میباشد .

جداسازی و شناسایی عامل بیماری :
بورس و طحال پرندگان ، بافتهای انتخابی جهت جداسازی عامل بیماری بورس عفونی پرندگان میباشند . این در حالی است که در اغلب موارد ، از بورس پرندگان استفاده میشود . سایر ارگان ها نیز میتوانند محتوی ویروس عامل این بیماری باشند ولی با غلظتی بسیار کمتر و احتمالا بدلیل بروز Viremia . بافتهای مورد نظر بایستی در محیطهای آنتی بیوتیکی یا Saline ، مرطوب شده و در جهت زدوده شدن از قطعات بزرگ بافتی ، سانتریفیوژ گردند .
مایع شناور را میتوان برای تلقیح در جنین تخم مرغ و یا کشت سلولی مورد استفاده قرار داد . Hitchner این نکته را بیان نمود که غشای Chorioallantoic یا CAM جنین 9 تا 11 روزه ، حساس ترین مسیر جهت جداسازی ویروس میباشد . متعاقبا ، ویروس به کیسه آلانتوئیک و کیسه زرده عادت یافته و برای تلقیح مناسب خواهد بود .
بطور معمول نیز پس از 3 تا 5 روز ، مرگ جنین آلوده را شاهد خواهیم بود . این در حالیست که بایستی واریانت های مختلف IBD را از ویروسهای استانداردی که مسبب Splenomegaly و نکروز کبد و تلفات جزئی میشوند ، تفکیک نمود . تخم مرغ جنین دار به احتمال بالا ، بهترین محل برای جداسازی IBDV میباشد .
McFerran و همکاران ، نقص در رشد ویروس عامل بیماری بورس عفونی ( IBDV ) را در سلولهای فیبروبلاست سه تا هفت جنین جوجه یا CEF را گزارش نموده اند .
تکرار ویروس در لنفوسیت های B ، به اثبات رسیده است . از اینرو ، سلولهای اولیه بدست آمده از بورس یا سلولهای لاین با منشاء سلولهای B را میتوان بهترین انتخاب برای جداسازی ویروس برشمرد . بنظر میرسد که برخی از گونه های ویروسی به سختی رشد یافته و به رغم تکرار این ویروسها در جنین تخم مرغ و لنفوسیتهای B ، عادت یافتن آنها به سلولهای CEF یا سلولهایی از سایر ارگانها چون کلیه ها و کبد ، مشکل خواهد بود .
استفاده از میکروسکوپهای الکترونی و ایمنوفلورسانس در جهت شناسایی سریع IBDV را میتوان معیاری مناسب برشمرد . محیط کشت مشتمل بر 50 درصد لنفوسیت های بورس پرنده و 50 درصد CEF جهت جداسازی موفقیت آمیز سروتایپهای مختلف IBDV پیشنهاد شده است . فیبروبلاست ها ، بعنوان ماتریکسی برای لنفوسیتها بکار میروند و لنفوسیتهای آلوده نیز توسط ایمنوفلوروسنس شناسایی میشوند . برای جداسازی ویروس عامل بیماری بورس عفونی پرندگان ( IBDV ) ممکن است از سلولهای BMG-70 نیز استفاده شود .
شناسایی ویروس به وسیله ایمنوفلورسنت مستقیم ارگانهای درگیر با بیماری یا استفاده مستقیم از میکروسکوپ الکترونی نیز از سایر روشهای الحاقی در جهت شناسایی IBDV میباشند . در صورت شناسایی آنتی ژن یا ویروس در نمونه های مزارع آلوده توسط رشهای ذکر شده ، بایستی هر تلاشی را در جهت جداسازی ویروس با استفاده از تکنیکهای جنین تخم مرغ و کشت سلولی نمود .
مطالعات بیماری شناختی ، آزمایشات آنتی ژنیک و جداسازی ویروس از موارد موجود در مزارع بایستی در جهت شناخت تغییرات جمعیت ویروسهای وحشی ادامه یابد .
مطالعات بر روی اسید نوکلوئیک و آنتی بادیهای مونوکلونال ، در جهت تشخیص و تمایز مستقیم ویروس در بافتها در تشخیص های سریع مفید واقع خواهند شد . بر اساس نتایج یکی از تحقیقات بعمل آمده ، روش کشت سلولی حساسیت بیشتری از روش Enzyme – Capture داشته و در عوض ، روشهای Enzyme – Capture به همراه آنتی بادی های پلی کونال ، حساس تر از آنتی بادی های منوکلونال میباشند .
در مطالعه دیگری نیز که بر روی تعدادی از پرندگان آلوده به ویروس بیماری بورس عفونی پرندگان صورت پذیرفت ، روش RT – PCR حساس ترین آزمایش برای شناسایی این ویروس بود .

تشخیص های افتراقی :
بروز ناگهانی بیماری و آشفتگی پرها در شیوع اولیه بیماری ما را به سمت شیوع حاد کوکسیدیوز خواهد برد . در برحی از موارد ، وجود خون در مدفوع پرنده ما را به کوکسیدیوز مشکوک می کند . خونریزی های عضلانی و همچنین ادم همراه با خونریزی در بورس پرنده ، بیماری بورس عفونی پرندگان را مشخص میکند .
پرندگانی که بدلیل ابتلا به بیماری گامبورو تلف میشوند ، ممکن است علائم نفروز حاد را نشان دهند . شرایط مختلفی ممکن است منجر به ضایعات کلیوی شوند . از اینرو مشاهده اینگونه ضایعات ، نمیتواند بطور حتم ناشی از بیماری فوق باشد . بطور معمول ، ضایعات موجود در بورس پرنده میتواند سبب تمایز بیماری IBD از سایر عوامل نفروز کلیه ها شود . عدم مصرف آب میتواند سبب بروز تغییرات در کلیه ها و آتروفی بورس پرنده شود .
بهرحال در صورتی که این وضعیت در کل جمعیت روی ندهد ، تنها در تعداد محدودی از پرندگان مشاهده خواهد شد .تشخیص قطعی بیماری با استفاده از تاریخچه راحت تر خواهد بود .
ویروس نفروتوکسیک بیماری برونشیت عفونی میتواند سبب بروز نفروزیس شود . در چنین مواردی ، در ابتدا ضایعات تنفسی مشاهده خواهند شد و از سوی دیگر هیچ نشانه ایی در بورس پرنده دیده نخواهد شد . اینگونه موارد را میتوان بدین صورت از بیماری بورس عفونی پرندگان متمایز نمود . از سوی دیگر نمیتوان از احتمال بروز دو بیماری بصورت همزمان چشم پوشی کرد .
خونریزی ماهیچه ایی و خونریزی موکوس مشاهده شده در اتصال میان Proventriculus و سنگدان شبیه به علائم سندرم هموراژیک بوده و از طریق ضایعات بورس پرنده که همراه با بیماری گامبورو می باشند قابل تمایز خواهند بود . این مورد از آن جهت ذکر گردید که ممکن است بیماری بورس عفونی پرندگان ، به اشتباه سندرم هموراژیک تشخیص داده شود .
Jakowski و همکاران ، آتروفی بورس جدا شده از چهار مورد بیماری مارک را گزارش داده اند . آتروفی ذکر شده ، 12 روز پس از تلقیح مشاهده شده بود . این در حالی بود که پاسخ بافتی کاملا از آنچه که در IBD مشاهده میشود ، متمایز بود .
Grimes و King طی گزارشی این نکته را اذعان نمودند که آلودگی تجربی جوجه های یکروزه عاری از آلودگی خاص ( SPF ) با تیپ 8 آدنو ویروس پرندگان ، آلودگی مختصری را در فولیکول های بورس پرندگان در هفته دوم آلودگی ایجاد خواهد کرد . سایر ارگان ها مانند کبد ، طحال ، پانکراس و کلیه ها بشدت درگیر شده بودند و همچنین Inclusion Bodies در کبد و پانکراس مشاهده شدند .

سرولوژی :
در حال حاضر تکنیک ELISA ، مرسوم ترین روش برای ارزیابی میزان آنتی بادیهای IBDV در گله های طیور میباشد . Marquardt و همکاران برای نخستین بار ELISA غیرمستقیم را برای ارزیابی میزان آنتی بادیها توصیف نمودند و از آن زمان ، پژوهشگران بسیاری ، استفاده از این تکنیک و مقایسه نتایج آن با نتایج حاصل از تکنیک VN را بررسی نموده اند . تکنینک ELISA از انواع آزمایشات سریع ( Rapid Test ) میباشد که میتوان نتایج آن را بصورت مستقیم به نرم افزارهای کامپیوتری انتقال داد . بنابراین روش فوق ، واجد مزایای بسیاری میباشد .
با استفاده از چنین نرم افزارهایی میتوان به میزان آنتی بادی های گله مادر پی برد که بطور حتم بیان کننده سطوح ایمنی آنها میباشد . با توجه به چنین نتایجی نیز میتوان به طراحی برنامه ایی در جهت ایمن سازی گله مادر و سپس جوجه های حاصل از چنین گله هایی پرداخت .
در جهت تهیه چنین برنامه هایی و ارزیابی کیفی عملیات واکسیناسیون بر روی گله ها بایستی حداقل تعداد 30 نمونه سرمی را مورد آزمایش قرار داد . برخی از تولیدکنندگان نیز 50 تا 100 نمونه سرمی را مورد آزمایش قرار می دهند . توجه داشته باشدی که تاریخچه آنتی بادی را میتوان از طریق سرم خون گله مادر و یا جوجه های یکروزه نیز تهیه و تنظیم نمود .
در صورت استفاده از سرم جوجه های یکروزه ، دقت داشته باشید که میزان تیتر بدست آمده از آنها بین 60 تا 80 درصد کمتر از تیتر گله مادر خواهد بود . این نکته را بایستی مورد توجه قرار داد که تکنیک ELISA تفاوتی را میان آنتی بادی های سروتایپ 1 و 2 قائل نمیشود .
پیش از این ، جهت تشخیص آنتی بادی در چنین مواردی در اکثر مواقع روش VN مورد استفاده قرار می گرفت که در سیستمهای میکروتیتر به اجرا گذاشته می شد . روش VN تنها آزمایش سرولوژیکی میباشد که توانایی شناسایی سروتایپهای مختلف IBDV را داشته و در حال حاضر نیز آزمایش انتخابی در جهت تشخیص تفاوتهای آنتی ژنیک ویروسهای جدا شده میباشد . این امکان وجود دارد که ویروس های مورد استفاده در آزمایش VN ، تفاوت های اساسی را در طی آزمایش فوق از خود نشان دهند که میتوان چنین نتایجی را بدلیل تفاوتهای آنتی ژنیک سروتایپهای مختلف دانست .
از سایر روشهایی که برای تشخیص ویروس عامل بیماری بورس عفونی پرندگان ( IBDV ) استفاده میشود ، میتوان به آزمایش AGP اشاره نمود . در بریتانیا ، از آزمایش کمی AGP بصورت روزمره استفاده می شود . این در حالیست که استفاده از این روش در ایالات متحده ، بصورت کمی نمیباشد . این آزمایش توانایی تشخیص تفاوتهای سروتایپی را نداشته و آنتی ژنهای قابل حل مشخص را مورد سنجش قرار میدهد .

درمان :
هیچ درمان Therapeutic یا حمایتی که سبب بروز تغییر در روند بیماری IBD گردد تاکنون یافت نشده است . بدلیل بهبود سریع گله های آلوده ، در صورت استفاده از درمان فاقد حمایت ، ممکن است تاثیرات بالایی مشاهده گردد . تاکنون ، گزارشی در نوشتجات و تحقیقات ، مبنی بر استفاده از برخی ترکیبات آنتی ویروس و یا القا کننده های اینترفرون در جهت درمان بیماری بورس عفونی پرندگان ، منتشر نشده است .

منبع :
www.mypet.ir
+ نوشته شده در جمعه دوازدهم مهر ۱۳۸۷ساعت ۱۳:۱۱ بعد از ظهر توسط نیما |


Sun Parakeet یا Sun Conure
Aratinga solstitialis


طوطی خورشیدی

پراکندگی : شمال و جنوب آمریکا , شرق ونزویلا , شمال و جنوب برزیل و شمال امازون
وزن : 100-120 گرم ميباشد.
طول : تقريبا 30 سانتي متر
ظاهر شناسی :
خورشيدي ها داراي حلقه سفيدي به دور چشم هايشان دارند .این پرنده دارای پرهایی با رنگامیزی فوق العاده و دارای پوشپرهای سبز رنگ میباشند.پرنده های جوان پرهای سبز بیشتری دارند و بعد از چند وقت پرهای رنگی درآنها ظاهر میشود.
نر و ماده این طوطی شبیه هم هستند . یک فرد با تجربه و متخصص میتواند از روی ظاهر نر و ماده این پرنده را حدس بزند . به طور مثال ماده ها کله ای گرد و کوچک تر از نرها دارند و نرها دارای کله ای مربع شکل و پیشانی صاف میباشند . این روش برای تشخیص نر و ماده ها دقیق نیست و بهترین روش برای تعیین جنسیت این پرنده آزمایش DNA یا عمل جراحی میباشد.
عمر : خورشیدی ها میتوانند بین 25-30 سال زندگی کنند.
خصوصیات :
خورشیدی ها صدای بلندی نسبت به جثه کوچکشان دارند. خیلی زود با انسان اخت میشوند .
بازیگوش و زرنگ ، و حساس تر از مرغ عشق ها و کاکادو ها هستند .در بین CONUR ها این نژاد میتواند بهترین انتخاب باشد.شخصی قادر به نگهداری این پرنده است که با شخصیت مرغ عشق ها و کاکادوها آشنایی کامل داشته باشد.
خورشیدی ها پرنده های پر تحرکی هستند و بازی کردن , جویدن و جستجو کردن را دوست دارند
. توصیه میشود برای سرگرم کردنشان اسباب بازیهای گوناگونی را در قفس قرار بدهید.
پرنده اي اجتماعی است که موجب شادی شما و اعضای خانواده میشود .اگر وقت کافی برای توجه به این پرنده ندارید مسلما این پرنده انتخاب مناسبی برای شما نیست . خورشیدی ها نیاز به ساعت ها توجه دارند . سخنگوی خوبی است و میتواند چیزهای زیادی بیاموزد. فقط با تمرین و توجه زیاد
www.mypet.ir

+ نوشته شده در چهارشنبه دهم مهر ۱۳۸۷ساعت ۱۸:۴۶ بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در دوشنبه یکم مهر ۱۳۸۷ساعت ۱۹:۲۹ بعد از ظهر توسط نیما |

خاستگاه : در یاچه مالاوی
خانواده : سیکلیده
زیر خانواده : بارشها
دشواری پرورش : 2
طول ماهی بالغ : 9-11 سانتی متر
حداقل طول اکواریوم 80 سانتی متر
دمای مناسب آب : 22-28
غذا : تترافیل
ویژگی های جنسی : ماهی نر شکمی بسیار تیره داردپرورش این ماهی چندان آسان نیست و بیشتر مورد استفاده ی متخصصان قرار میگیرد و آکواریوم این ماهی باید شرایط خاصی داشته باشد که شامل غارهای زیاد داشتن است یعنی آکواریوم این ماهی باید به گونه ای طراحی شود که غار های زیادی داشته باشد . این ماهی آب های سخت را ترجیح میدهد و از مشخصه های دیگر این ماهی آن است که تخم های خود را در دهانش نگه میدارد مانند اکثر گونه های بارش . نام دیگر و عامیانه تر این ماهی بارش طلایی میباشد .

منبع : پرشین پت : www.mypet.ir+ نوشته شده در یکشنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۱۸:۵۸ بعد از ظهر توسط نیما |ظاهرشناسی: از لحاظ زیبایی‌شناسی بسیار چشمگیر بوده، ظاهری باوقار و مغرور دارد، با پوزۀ نوک‌تیز، گوش‌های افراشته و موهای حنایی رنگش به مخلوط روباه و چائوچائو (Chow Chow) بیشتر شباهت دارد. قد: نرها cm50-44، ماده‌ها 10% کمتر، وزن: kg27-23، با گردنی کوتاه و عضلانی، سینه‌ای فراخ، شکمی تو رفته دارد. چشم‌ها: سرزنده ترجیحاً سیاه رنگ، دم: به طرف پشت پیچ خورده، موها: کوتاه و لطیف، واجد لایۀ دوم از موهای نرم روی پوست می‌باشد. رنگ‌ها: حنایی قهوه‌ای و یا حنایی زرد، روی سینه و یا پاها لکه‌های سفید دیده می‌شوند.

رفتارشناسی: صادق، رفیق همراه، جسور

کارایی: یک زمانی توسط شکارچی‌های منطقۀ Lappland در شکار و تعقیب خرس‌ها و گوزن‌های قطبی به کار می‌رفت. در این اواخر در شکار پرندگان به ویژه مرغ جنگلی استفاده شده است و به همین دلیل لقب «سگ پارس کنندۀ صیاد پرندگان» را به خود گرفته بود. هم‌زمان با اینها یک نگهبان ایده‌آل برای منزل می‌باشد.

گروه نژادی: Northern

کشور منسوب: فنلاند
+ نوشته شده در شنبه سی ام شهریور ۱۳۸۷ساعت ۱۸:۱۵ بعد از ظهر توسط نیما |روزي خداوند به موسي گفت: برو پست ترين مخلوق منو پيدا و به من معرفي كن. موسي براه افتاد، مدت زيادي جستجو كرد ولي نتونست كسي رو پيدا كنه تا اينكه به يك پيرمرد لاغر، نحيف و بيمار برخورد. پيش خودش گفت احتمالا اين خودشه، ولي كمي بيشتر فكر كرد و گفت شايد اين مرد كارهايي انجام داده باشه كه نزد خدا محبوب باشه، اين بود كه دوباره به جستجو مشغول شد. ديگه داشت تاريك مي شد، به خرابه اي رسيد. در اونجا چشمش به سگي افتاد كه بسيار ضعيف بود و مقداري از موهاي بدنش هم ريخته بود، خلاصه از هر جهت اوضاع نابساماني داشت. موسي به خودش گفت كه اين سگ بايد هموني باشه كه دنبالش بودم، رفت جلو و اونو گرفت كه ببره كه لحظه اي درنگ كرد! به خودش گفت اگر اين سگ هم پيش خدا جايگاهي داشته باشه چي؟ اگر پست ترين نباشه چي؟ اين بود كه اونو رها كرد و رفت. به خدمت خدا رسيد و گفت خدايا من كسي رو پيدا نكردم كه پست باشه. خداوند گفت پس اون سگ چطور؟ موسي قضيه رو بيان كرد. خداوند گفت: مي دوني اگر اون سگ رو مي آوردي از مقامت خلعت مي كردم.

منبع : پرشین پت ( با تشکر از دکتر میلاد نوری )
+ نوشته شده در جمعه بیست و نهم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۳:۳۹ قبل از ظهر توسط نیما |

 

ظاهرشناسی: نباید قد cm30 و وزن از kg2/3 بیشتر باشد. هرچقدر کوچک‌تر باشد ارزشمندتر خواهد بود. تا حد ممکن سری درشت، سوراخ‌های بینی گشاد، کانال بینی بسیار کوتاه، صورتی فشرده و تورفته دارد. پیشانی به طرف جلو برجسته است. چشم‌ها: بادامی شکل و تیره رنگ با نگاه‌هایی معنی‌دار، گوش‌ها: به شکل V معکوس و پرمو، دم: به طرف پشت افتاده، موها: سیاه و یا با لکه‌های حنایی، سفید خالص، نواحی غیر از سر را موهای بلند و لطیف می‌پوشاند.

رفتارشناسی: به صاحبش بسیار دلبسته، سازش‌پذیر، پراحساس، باهوش، لیکن نسبت به غریبه‌ها بداخلاق.

کارایی: سگی همدم برای انسان هست. به راحتی دچار بیماری می‌شود بنابراین مراقبت زیادی می‌طلبد.ایده‌آل برای اراضی وسیع و مزارع ویلایی. کل فصول سال را قادر است در بیرون و هوای آزاد به سر برد. خستگی ناپذیر بوده و با اطمینان جهت مراقبت گوسفندان و گله‌های گاو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گروه نژادی: Toy Dog
کشور منسوب: ژاپن
+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۱۷:۵۱ بعد از ظهر توسط نیما |به گزارش شبكه خبر به نقل از تلویزیونی الجزیره انگلیسی ، این آلودگی كه در سواحل غربی برزیل رخ داده ناشی از نشت نفت از یك شناور برزیلی است .

بر اثر این فاجعه زیست محیطی دست كم یك صد و هشتاد پنگوئن از بین رفتند. دویست پنگوئن دیگر نیز به خاطر ورود آلاینده های نفتی به بدنشان بیمار شدند و به مراكز درمانی مخصوص حیوانات انتقال پیدا كردند.

نشت نفت از یك هفته پیش در این منطقه مشاهده شده است .

نیروهای امداد رسان برزیل علاوه بر دریا ازطریق هواپیما نیز در تلاش هستند آبزیان را از این منطقه دور كنند و آبزیان گیر افتاده در میان این لكه نفتی را نجات بدهند.

با وجود تلاش های گسترده مسوولان گارد ساحلی برزیل بسیار بعید است كه عوامل این فاجعه زیست محیطی و كشتی ای كه این آلاینده های نفتی از آن نشت كرده است شناسایی شود
+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۱۷:۴۰ بعد از ظهر توسط نیما |

خبرگزاری دانشجویان ایران : معاون محيط طبيعي اداره کل محيط زيست مازندران گفت: تکرار طوفان چند شب گذشته در استان با توجه به تغييرات جوي كه مشاهده مي‌شود، بعيد نيست.

داريوش مقدس در گفت‌ وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، منطقه مازندران، درباره علت طوفان چند شب گذشته در استان، اظهار كرد: عامل اصلي اين طوفان به تغييرات جوي هوا در چند روز گذشته بر مي‌گردد و ما هنوز بررسي دقيقي در خصوص خسارات وارده به محيط زيست انجام نداده‌ايم.

وي ادامه داد: با توجه به خشکسالي که در تابستان امسال داشتيم بي‌شک خساراتي نيز به محيط زيست وارد شده است.

مقدس به آسيب‌هايي که تغييرات جوي به محيط زيست وارد مي‌کند اشاره کرد و گفت: معمولا بارندگي‌هايي که با شدت زياد در زمان کم صورت مي‌گيرد باعث افزايش روان آب و فرسايش خاک در مناطق مي‌شود و تکرار طوفان چند شب گذشته در استان با توجه به تغييرات جوي كه مشاهده مي‌شود، بعيد نيست.

وي با بيان اين که خشکسالي باعث نابودي پوشش گياهي در ارتفاعات شده است، افزود: پوشش گياهي باعث جذب بيشتر آب به خاک مي‌شود ولي خشکسالي باعث شده که پوشش گياهي زيادي را از دست بدهيم.

مقدس با اشاره به اين كه خشکسالي آسيب‌هاي زيادي را به محيط زيست وارد کرده است به ايسنا گفت: خشکسالي باعث خشک شدن چشمه‌هاي مناطق بالا دست ارتفاعات شده و موجب شده تا حيوانات براي تغذيه به ارتفاعات پايين دست مهاجرت کنند که اين امر به نوبه خود باعث آسيب پذير شدن جمعيت حيوانات شده است.

وي ادامه داد: براي رفع اين مشکل آبشخورهايي در مناطق بالادست تعبيه شد تا حيوانات کمتري به پايين دست مهاجرت کنند.

معاون محيط زيست در خصوص اثرات خشکسالي گفت: آتش سوزي ، کاهش پوشش گياهي ، فرسايش خاک و کاهش زاد و ولد حيوانات از اثرات مهم خشکسالي در استان است.

مقدس خاطر نشان كرد: حمايت و مشارکت مردم باعث افزايش بازدهي در کار زيست محيطي شده است و محيط زيست بدون مردم موفقيت چنداني ندارد.

منبع : وت نیوز

 

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۱۷:۳۷ بعد از ظهر توسط نیما |1- اسبهاي نر مانند حيوانات ديگر همجنس خود پس از بلوغ بد خلق و وحشي مي شوند و گاهي بدخلق وحشي مي شوند و گاهي عادات بد و حتي خطرناك پيدا مي كنند . گاز گرفتن – لگد زدن – صدمه زدن به اسبهاي ديگر و اشخاصي كه با آنها سر و كار دارند و برخي اوقات اتفاقاتي كه ممكن است باعث مرگ شود و اين از نتايج وضع رواني اسبها در اين دوره از زندگي آنها است . نگهداري اسبهاي نر هميشه گرانتر تمام مي شود زيرا بايد پيوسته در اطاقكهاي انفرادي نگهداري شوند كه به توجه دائمي نياز دارند. 2- خلق و خوي بد اغلب اسبهاي اخته نشده را حيواناتي غير قابل اعتماد مي كند . در مسابقات نمي توان بر روي چنين اسبهائي حساب كرد و بخصوص اگر مادياني در اطراف باشد ممكن است غير قابل كنترل شوند و وضع ناخوشايندي بوجود آورند كه باعث صدمه خوردن سواركار و اسبهاي ديگر و خود حيوان شود . حالت وحشي حيوان بر روي تربيت كننده و سواركار و صاحب اسب اثر مي گذارد و باعث مي شود كه آنها از حيوان بترسند . اسب اين وضع را درك مي كند و ترس اشخاص را تشخيص مي دهد .اين ترس او را وحشي تر مي كند تا جائي كه كاملا غير قابل كنترل و خطرناك مي شود. در اين موقعيت تربيت كننده و خدمه و سواركار براي اعمال كنترل ناچار به استفاده از روشهاي غلط مي شوند و شلاق زدن و آزار بدني را براي فرمانبردار كردن حيوان مورد استفاده قرار مي دهند. 3- اسب از تنبيهات بيزار است و بتدريج كينه سواركار و تربيت كننده خود را بدل مي گيرد و گاهي بر عليه آنها چنان مي شورد كه باعث صدمه فراوان و حتي مرگ آنها مي شود . اخته كردن اسب بر هيچيك از توانائي ها و كيفيات مطلوب حيوان اثر نمي گذارد و فقط خلق و خوي وحشيانه اش را ناپديد مي كند . حتي فكر اينكه اخته كردن نيروي بدني يا سرعت اسب را كم مي كند اشتباه محض است كافيست كه نگاهي به مسابقات اسبدواني و برندگان آن بياندازيم و يا در مسابقات سه روزه مي بينيم كليه برندگان آنها از اسبهاي اخته بوده اند . بنابراين اخته كردن كليه كيفيتهاي لازم براي رقابت و مسابقه اسبها را محفوظ نگه مي دارد خواه اين رقابتها پرش و يا مسابقات سرعت باشد و يا شكار و چوگان و غيره … اسب اخته شده قابل اعتمادتر است ، خوش اخلاق تر است و براي كودكان و سواركاران تازه كار و آنانكه براي تفريح سواركاري مي كنند مناسب است چنين اسبي از نظر اقتصادي بسيار با صرفه تر است زيرا خرج نگهداري آن به مراتب كمتر و زندگي قابل استفاده اش طولاني تر است . در چه سني اخته كنيم ؟ بهتر است كه اسب را در جواني و قبل از اينكه عادتهاي بد و خوي ناخوشايند بيابد اخته كنيم . بهترين موقع هنگامي است كه حيوان به بلوغ رسيده باشد ، معمولا بين يكسال و نيم تا دو سالگي موقع مناسبي است . اسبانيكه ديرتر به بلوغ مي رسند طبيعتا ديرتر اخته مي شوند زيرا بيضه هاي آنها ديرتر پائين مي افتد . گرچه بهترين موقع اخته كردن هنگامي است كه حيوان هنوز بد خلق نشده باشد ليكن اسب را مي توان در هر سني اخته كرد . اگر حيوان خلق بد و عادات ناخوشايند را پيدا كرده باشد اخته كردن نتيجه مطلوب را در بر نخواهد داشت ليكن بي اثر نيز نيست و تاثير آن تقريبا هميشه مثبت است . جراحي : اخته كردن عملي نسبتا ، بسيار ساده است و با جنبه استثناء براي اسب بي خطر است ، عمل بايد حتما بوسيله يك دامپزشك جراح صورت گيرد كه در صورت بروز هر گونه اشكالي از عهده كار برآيد. اخته كردن در ايران متاسفانه شهرت خوبي ندارد . علت آن اينست كه اغلب اشخاص بي تجربه و ناوارد در گذشته عمل مزبور را انجام داده اند و اسبهاي اخته شده نيز پس از عمل مورد مواظبت و مراقبت بهداشتي لازم قرار نگرفته اند . عمل جراحي پس از اينكه محل مورد نظر با دقت شسته و استرليزه شده در حاليكه اسب ايستاده است و با كمك داروهاي بي حس كننده موضعي و يا بوسيله داروهاي بيهوشي در حاليكه حيوان دراز كشيده است انجام مي گردد. كيسه محتوي بيضه بطول ده تا پانزده سانتيمتر شكافته مي شود و بيضه خارج مي گردد. رگها و مجراهاي متصل به بيضه بوسيله گيره هاي جراحي بسته شده و سپس قطع مي گردند.عمل براي خارج كردن بيضه دوم عينا تكرار مي شود . در اين عمل مانند هر عمل جراحي ديگر مقداري خونريزي وجود خواهد داشت كه بيشتر رگهاي پوست شكافته شده كيسه محتوي بيضه ها است و اهميت چنداني ندارد . در ميان اسبها خونريزي شديد و خطرناك كم ديده مي شود زيرا تعداد بسيار كمي از اسبها به خونريزي مزمن مبتلا مي شوند شكافهاي ايجاد شده پس از خارج ساختن بيضه ها دوخته نمي شوند. دليل آن اينستكه بيضه هاي خارج شده حجم قابل ملاحظه اي را در داخل كيسه اشغال مي كرده اند و در صورتيكه بخيه زده شوند مقدار زيادي خونابه و سرم بدن و مايعات لنفاوي در كيسه جمع مي شوند و باعث ورم كيسه و عفونت مي گردد . بنابراين شكافهاي مزبور بحال خود گذارده مي شوند تا مواد نامبرده بتوانند از داخل كيسه ها خارج شوند . خونابه و ساير تراوشات بايد روزانه با آب سرد از روي پاهاي حيوان شسته شود ليكن نبايد اجازه داد كه آب مستقيما بر روي زخم پاشيده شود . براي اينكه تراوشات بخوبي از شكافها خارج شوند بايد اسب را ورزش داد ، روز بعد از جراحي بايد اسب را سوار شد يا براي مدتي حدود يك ساعت يرتمه برد . اين برنامه را بايد براي مدت دو هفته ادامه داد . پرش از روي مانع ها كوتاه نيز بي ضرر است ولي بايد هوشيار بود كه كثافات از سطح زمين بر روي زخم پاشيده نشود . با همه مراقبت ها موضع جراجي شده قدري ورم خواهد كرد كه در اسبهاي سالخورده از اسبهاي جوان و چاق بيشتر محسوس است . درصورتيكه ورم فوق به عفونت مربوط نباشد طبيعي است و نبايد باعث نگراني باشد . بدين ترتيب شكافها نيز كم كم سرتاسر جوش مي خورند. بهبود كامل سه هفته طول مي كشد. عمل اخته اگر در محل مخصوص و مدرن جراحي اسب انجام نگيرد و در امكاني كه وجود احتمال باكتري ها و ميكروبها وجود دارد انجام بگيرد مي تواند منشاء خطراتي براي حيوان اخته شده باشند. علاوه بر محيط مناسب و تميز دامپزشك جراح احتمال خطر عفونت را با شستن دقيق و سائيدن محل جراحي با محلولهاي ضد عفوني به حداقل مي رساند . او احتمالا براي پيشگيري از عفونت براي مدت پنج تا شش روز مقداري داروي آنتي بيوتيك نيز تجويز خواهد كرد . محل استراحت اسبهاي اخته شده بايد كاملا تميز نگه داشته شود . كاه تميز براي خوابيدن حيوان بايد فرآهم گردد و فضولات اسب از محل برداشته شود .محل خوابيدن تميز تا زماني كه زخم كاملا بهبود يابد مي بايست ادامه داشته باشد . بدين ترتيب است كه اسب مي تواند دراز بكشد و استراحت كند .بستن حيوان بطوريكه مجبور باشد دائما سرپا بايستد نه تنها باعث ناراحتي و خستگي حيوان مي شود بلكه ممكن است اشكالات خطر ناك ديگري را نيز بوجود آورد . بايد توجه داشت كه زخم عمل اخته محل مناسبي براي فعاليت ويروس كزاز است در صورتيكه كزاز باعث عفونت شود خطر مرگ حيوان وجود خواهد داشت از طرفي بايد آگاه بود كه پهن و فضولات اسب خود انباشته از ويروس كزاز است . دامپزشك جراح بهنگام عمل اخته واكسن كزاز نيز به اسب مي زند . ليكن در صورتيكه اين اولين باري است كه حيوان واكسينه مي شود امكان دارد نتواند با سرعت كافي خود را براي دفاع در مقابل بيماري كزاز آماده كند . از طرفي چون هر زخمي محل احتمالي مناسبي براي فعاليت ويروس كزاز است توصيه مي شود كه تمام صاحبان اسب اطمينان حاصل كنند كه اسبهايشان بهر حال بوسيله دامپزشك واكسينه شده باشند . در تعداد بسيار محدودي از اسبها بيماري فتق بروز مي كند و در مورد اسباني كه تازه اخته شده اند اين ناراحتي باعث مي شود كه مقداري از روده هاي حيوان به داخل كيسه بيضوي راه يابد و يا از شكافها خارج شود. اين ناراحتي بكلي مربوط به عمل اخته كردن نيست . بايد دانست كه اگر اسبي پس از اخته شدن دچار فتق شود بدون عمل اخته نيز دير يا زود بدان مبتلا مي شده است . بهرحال اين ناراحتي بندرت ظاهر مي شود .ولي اگر بروز كند يا هر قسمتي از بافتهاي داخلي در ميان شكافها قرار بگيرد بايد فورا مورد توجه دامپزشك جراح قرار گيرد .زيرا شكافها با وجود آنها التيام نخواهد يافت . مراقبت هاي قبل از عمل جراحي اخته شامل 12 تا 24 ساعت گرسنگي و تشنگي است . معمولا اگر داروي بيهوشي مصرف شود حيوان را براي 24 ساعت گرسنه و تشنه نگه مي دارند .برخي اوقات از ميزان غله حيوان كاشته مي شود زيرا غله باعث ورم پس از عمل جراحي مي شود

منبع : پرشین پت
+ نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۲۱:۱۵ بعد از ظهر توسط نیما |برای دیدن بقیه عکس ها بر روی ادمه مطلب کلیک کنید !!!

ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۷ساعت ۲۲:۲۷ بعد از ظهر توسط نیما |

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر