+ نوشته شده در چهارشنبه یکم مهر 1388ساعت 3:2 قبل از ظهر توسط نیما |این بیماری به دلیل اختلال در عملکرد ماهیچه قلب به وجود می آید . علت بروز این بیماری زیاد است به این ترتیب این بیماری یک بیماری خاص نیست بلکه در نتیجه برخی از اختلالات در ماهیچه قلب به وجود می آید. هنوز همه علل این بیماری در دست نیست

این بیماری در دو نوع مختلف ظاهر می شود که عبارتند از :
Dilated Cardiomyopathyhy
Pertrophic Cardiomyopathy

Dilated cardiomyopathy
زمانی رخ میدهد که ماهیچه های قلب شل و دیواره بطن ها نازک و بزرگ می شوند یکی از علل این اختلال taurine deficiency است که در اکثر غذاهای گربه استفاده می شود . یکی دیگر از علل این نوع بیماری ورم عضله قلب و یا التهاب عضله قلب است.

نوع دیگر این بیماری cardiomyopathy Hypertrophic معمولا گربه های یک تا پنج ساله را تحت تاثیر قرار می دهد .
در این نوع از بیماری دیوار بطن ها سفت و قلب ضعیف می شود . این نوع از بیماری قلب اغلب بدون علایم آشکار می باشد.

سخت نفس کشیدن در هنگام استراحت وسردی پاها و گوش و پایین بودن درجه حرارت بدن در این بیماری طبیعی هستند .
از دیگر علایم این بیماری قلبی بی اشتهایی , ضعف , غش و اشک میتوان نام برد

درمان :

برای درمان این بیماری تشخیص دقیق لازم است اغلب دارو های مخدر مورد استفاده در درمان بیماری های قلبی در انسان برای مقاصد مشابه در حیوانات کوچک نیز استفاده می شود . انتخاب داروی مناسب در این بیماری بستگی به مرحله بیماری و وجود یا عدم وجود بستگی دارد.
محدود کردن فعالیت های گربه و مدتی استراحت در قفس می تواند برای گربه مفید باشد.

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و چهارم تیر 1388ساعت 2:36 بعد از ظهر توسط نیما |ابتدا باید انواع دندون ها روبشناسیم که عبارتند از :

incisor (i) : ثنایا

canine (c) : گرگی یا نیش

premolar (pm) : پیش آسیاب

molar (m) : آسیا

سگ و گربه فرمول دندانی خاصی دارن که باید اونم دونست :

x/y = فک بالا/فک پایین

puppy(توله سگ) : (i 3/3 - c 1/1 - pm/m 3/3)2= 24


dog(سگ بالغ) : ( i 3/3 - c 1/1 - pm 4/4 - m 2/3 )2= 42

==--==--==--==--==--==--==

kitten (بچه گربه): (i 3/3 - c 1/1 - pm/m 3/2 )2=26

cat (گربه): (i 3/3 - c 1/1 - pm 3/2 - m 1/1)2=30

==--==--==--==--==--==--==

خصوصیات دندان شیری و دائمی :

دندان شیری سفید رنگ - باریک - نور گذر و با استحکام پائین ولی

دندان دائمی درشت - مضرج - کدرتر و فاصله بین دندانها کمتر می باشد

اولین دندان شیری که جوانه میزند :

ثنایای مرکزی در فک پایین که رد سگ 4-6 هفتگی و در گربه 3-4 هفتگی است

در حدود 1.5 ماه طول می کشد تا ریذف دندانی در فک پایین کامل شوذ (یعنی سن 2.5 - 3 ماهگی)

و در حدود 3-5 ماهگی

در سگ و گربه اولین دندان دایمی که اونم ثنایای مرکزی فک پایین هست در میاد و تا 8 تا 12 ماهگی

بسته به تغذیه جنس و نژاد دندونا کامل میشن

در سن 1.5 سالگی جفت دندان ثنایای پایین سائیده میشن و بعد از اون به ازای هر سایش که ترتیب اونو پایین میگم 6 ماه به سن حیوان افزوده میشه .

1) جفت ثنایای مرکزی فک پایین با جفت ثنایای میانی فک پایین

2) ثنایای مرکزی فک بالا با ثنایای میانی فک بالا

3) جفت ثنایای جانبی فک پایین با نیش فک بالا

4) ثنایای جانبی فک بالا با نیش فک پایین

از سن 5 به بعد حیوان پیر محسوب میشودو تحمین سن بیشتر تجربی میباشد که :

جمجمه بزرگتر به نظر میرسد ( به دلیل لاغری) و برامدگیهای استخوانی

مخصوصا در سر و صورت واضح تر میشوند . چربی زیر جلدی کمتر میشود . موهای صورت سقید میشوند

چشم دچار کاتاراکت میشه و بعد از 9 سلگی حلقه سفید دور لیمبوس(حاشیه قرنیه) چشم رو فرا میگیره

+ نوشته شده در چهارشنبه سوم تیر 1388ساعت 1:44 قبل از ظهر توسط نیما |


سبزپرس – گروه محیط طبیعی : یک گربه پالاس نیمه جان در ارتفاعات فیروزکوه ، توسط محیط بانان محیط زیست استان تهران ، تحویل تیم جراحی شد و مورد مداوا قرار گرفت .

دکتر هومن ملوک پور ، سرپرست " تیم جراحی کلینیک دکتر هومن " ، درباره روند مداوای این توله پالاس به سبزپرس گفت : سه روز پیش محیط زیست استان تهران ، این گربه را در حالی که شرایطی بسیار وخیم داشت به ما ارجاع داد . حال عمومی حیوان بسیار نگران کننده بود و فقط 10 درصد هوشیاری داشت . پس از معاینه ، متوجه شدیم که نزدیک به یک هفته است که معده حیوان ، خالی مانده و دارای درد فراوان و به شدت عصبی بود . از دست هایش که به شدت مجروح بود عکسبرداری کردیم و متوجه شدیم هر دو دست ، شکسته است .
دکتر ملوک پور در ادامه گفت : در چنین شرایطی ، پس از انجام مقدمات درمان و بهبود اوضاع عمومی پالاس ، دیروز او را برای جراحی آماده کردیم و او را تحت عمل جراحی قرار دادیم . او حال عمومی توله پالاس را در حال حاضر مطلوب و رضایتبخش اعلام کرد .
دکتر ملوک پور در پاسخ به این سوال سبزپرس که " علت جراحت و شکستگی دستان توله پالاس چه بود گفت : از تیزی شکستگی در ناحیه دست ها و در یک راستا بودن زخم ، به نظر می رسد حیوان مورد هجوم و ضربه توسط جسم سنگین از سوی یک فرد راست دست قرار گرفته ؛ چرا که معمولا در تصادف با خودرو و یا افتادن از ارتفاع ، شکستگی بیشتر حالت پخش و خورد شده گی دارد .

گفتنی است اسامی اعضای تیم جراحی " کلینیک دکتر هومن " که مسئولیت مداوای پالاس را بر عهده داشتند به شرح زیر است : دکتر هومن ملوک پور ، سرپرست تیم جراحی ؛ دکتر حمید فتاحیان ، استادیار عوم تحقیقات دانشگاه آزاد ؛ دکتر حمید محی الدین ، رادیولوژیست و دکتر علیرضا مشیری ، کمک جراح .
گربهٔ پالاس یا مانول یک گربه‌سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه است . این جانور تقریبا به اندازهٔ یک گربه خانگی است و دارای حدودا ۶۰ سانتی‌متر طول (بدون احتساب دم ۲۵ سانتی‌متری‌اش) و به طور متوسط ۳٫۶ کیلوگرم وزن است. رنگ موهای بدنش خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوارهای عمودی است که گاهی در میان موهای انبوه و متراکم بدن، دیده نمی‌شوند . این گربه که از گونه های کمیاب گربه سانان دنیاست آخرین بار در سال 75 در ایران دیده شد .

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1388ساعت 0:0 قبل از ظهر توسط نیما |

تيمي از جراحان دامپزشكي در يك جراحي بي‌سابقه در كشور، عارضه شكستي دست يك قلاده «گربه پالاس» از گونه‌هاي جانوري كمياب كشور را درمان كردند.

دکتر هومن ملوک پور، سرپرست تيم جراحي «گربه پالاس» در حاشيه انجام اين عمل دامپزشكي به خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: اين جراحي از دو جنبه حائز اهميت بود، در وهله اول مساله كمياب بودن اين گونه گربه است و در مرحله دوم نوع آسيبي كه حيوان ديده بود و نوع درماني كه انجام شد، در كشور بسيار كم بر روي حيوانات خانگي انجام شده كه آنها هم در گونه‌هاي ديگري غير از اين گربه‌سان كمياب بوده است.

وي با موفقيت آميز خواندن اين عمل جراحي، اظهار كرد: به نظر مي‌رسد كه عامل شكستي حيوان انساني بوده، يعني توسط انسان آسيب ديده است، زيرا كوفتگي‌هايي مشاهده نمي‌شود كه بتوان گفت از جايي افتاده يا با حيوان ديگري درگير شده و كاملا مشخص است كه شي بلندي مثل چوب يا فلز به گربه برخورد كرده و اين مساله را امتداد شكستگي‌ها به وضوح نشان مي‌دهد.

دكتر حميدرضا فتاحيان، استاديار دانشكده علوم تخصصي دامپزشكي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي و جراح اين تيم نيز با اشاره به اين كه حيوان آسيب ديده از سوي كارشناسان سازمان محيط زيست جهت درمان آورده شده است، اظهار كرد: پس از انجام راديوگرافي مشخص شد كه اين گربه از ناحيه دو دست دچار شكستگي شده، به طوري كه شكستگي دست چپ كامل بوده است، لذا پس از بررسيها به نتيجه رسيديم كه بايد تحت عمل جراحي قرار بگيرد.

وي ادامه داد: متاسفانه با محدوديت‌هايي در زمينه‌ وسايل جراحي حيوانات در ايران مواجهيم مثلا قطعات فلزي به اندازه اين حيوان كوچك سه يا چهار كيلوگرمي وجود ندارد، بنابراين آنچه كه در دسترس بود فراهم كرديم و تحت شرايط جراحي باز، دستي را كه هر دو استخوان آن با هم شكسته بود، پس از باز كردن موضع، جراحي كرديم كه پس از راديوگرافي مشخص شد كه اين استخوان كاملا در مسير خود قرار گرفته است.

عضو هيات علمي دانشكده علوم تخصصي دامپزشكي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي، خاطر نشان كرد: با توجه به شرايط موجود نيازي به عمل جراحي دست ديگر نبوده و با آتل بندي معمولي مي‌توان به بهبود وضع وي كمك كرد تا بتواند به محيط زيست برگردد.

وي طول درمان را بين 4 تا 8 هفته عنوان كرد و افزود: بايد پس از جوش خوردن استخوان، پيچ و پلاكها بيرون آورده شود و حيوان پس از دو هفته مي‌تواند به محيط برگردانده شود.

فتاحيان اظهار داشت: سالهاست در ايران اين مشكل وجود دارد كه متاسفانه كسي باور نمي‌كند كه مي‌توان در دست گربه دو كيلويي نيز مي‌توان پلاكت گذاشت، لذا لازم است كساني كه لوازم پزشكي مربوط به رشته دامپزشكي را فراهم مي‌كنند، اقدام به تهيه اين گونه وسايل كه مورد نياز است، نيز كنند، چرا كه در اكثر كشورها وجود دارد، اما در ايران نيست و در اين راستا معتقدم كه سازمان دامپزشكي و صنف لوازم پزشكي اين گروه بايد حمايتهاي لازم را داشته باشند.

امير عباس مشهدي احمدي ــ كارشناس حيات وحش اداره كل محيط زيست استان تهران ــ هم در گفت‌وگو با خبرنگار «علمي» ايسنا در اين رابطه اظهار كرد: پنجشنبه گذشته از طريق اداره حفاظت محيط زيست شهرستان فيروز كوه مطلع شديم يك قلاده گربه پالاس كه از نوع گربه‌هاي كمياب است، پيدا شده و به دليل مجروح بودن و شكستگي از ناحيه دو دست وضعيت نامساعدي دارد.

وي ادامه داد: تحقيقات ما در اين رابطه ادامه دارد در حال حاضر با قطعيت نمي‌توان گفت كه چه حادثه‌اي رخ داده، اما آنچه مبرهن است ، اين كه گربه توسط انسان مورد تهاجم قرار گرفته و اين مساله در بخش حقوقي سازمان حفاظت محيط زيست در حال پيگيري است.

كارشناس حيات وحش اداره كل محيط زيست استان تهران، خاطر نشان كرد: پس از انجام كارهاي مقدماتي مانند بيومتري و شرايط سنجي توانستيم اندازه‌گيريها را انجام داده و سپس هماهنگي‌هاي لازم براي عمل جراحي و بهبود شرايط حيوان به عمل آمد.

وي در خصوص اين كه حيوان پس از بهبودي در چه مكاني نگهداري مي‌شود، اظهار كرد: اميدواريم در صورت بهبودي كامل بتوانيم حيوان را به طبيعت برگردانيم، البته با پارك پرديسان و يا مراكزي كه امكانات نگهداري را داشته باشند، مكاتبه مي‌كنيم كه در نهايت بتوان رهاسازي را براي اين گونه حيوان انجام داد.

احمدي درباره ويژگيهاي اين گونه گربه‌ها، توضيح داد: «گربه پالاس» جزو خانواده‌ گربه سانان و در گروه گوشت خواران است كه از جمله گربه‌هاي بسيار كمياب ايران به شمار مي‌رود. در واقع ظاهر آن شبيه گربه‌هاي معمولي است، اما سر آن پهنتر از گربه معمولي است، گوشهايش گرد و كوچك و بر روي پيشاني خالهاي سياه ديده مي‌شود. همچنين رنگ عمومي بدن گربه نارنجي بوده و نوك موها به سفيدي مي‌زند.

به گفته وي «گربه پالاس» از نوع گربه‌هايي هستند كه بسيار خجالتي و منزوي بوده و معمولا در مناطق استپي مرتفع با پوشش گياهي متراكم زندگي مي كنند. زيستگاه اين گونه حيوان در تهران، اصفهان، شمال شرق ايران مثل سرخس و تركمن صحرا و نيز بخش‌هايي از آذربايجان غربي است و در واقع بيشتر در مناطق نسبتا سرد زندگي مي‌كنند.

اين كارشناس حيات وحش اضافه كرد: «گربه پالاس» به دليل پشمي كه دارد به عايق خوبي در مقابل سرما مجهز است. البته اين گونه خيلي كم و به ندرت - چهار يا پنج بار - در كشور ديده شده و آخرين بار سال گذشته در منطقه شكار ممنوع كوه سفيد و در سال 86 نيز يك بار توسط دوربين در پارك ملي «خجير» مشاهده شده است. مي‌توان گفت اين گربه در پارك ملي كوه سفيد فيروز كوه وجود دارد، اما از نظر تعداد و جمعيت به دليل نوع منزوي بودن اين حيوان و مطالعات كمي كه صورت گرفته نمي‌توان به طور قطع جمعيت آن را بيان كرد.

وي بيان كرد: از عمده تهديدهايي كه در بين گوشتخواران علي‌الخصوص براي گربه‌هاي وحشي و كوچك جثه وجود دارد، تخريب و از بين بردن زيستگاه اين حيوانات است.

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 11:58 بعد از ظهر توسط نیما |


▪ نام علمی: Otocolobus manul
▪ نام انگلیسی: Manul, Pallas Cat
توصیف:
نام این گونه از پیتر سیمون پالاس، طبیعی‌دان آلمانی، گرفته شده که در اکتشاف علمی امپراتوری روسیه نقش تعیین‌کننده‌ای داشت. موهای گربه پالاس به نسبت جثه از تمام گونه‌های دیگر گربه بلندتر و متراکم‌تر است. کمی بزرگ‌تر از یک گربه اهلی است اما بدنش نسبتا حجیم‌تر و سنگین‌تر و پاهایش کوتاه‌تر و محکم‌ترند. پوزه کوتاه، صورت پهن و گوش‌ها بسیار کوتاه و گرد هستند. از آنجا که پایین و بافاصله از هم قرار گرفته‌اند تنها اندکی از لابه‌لای موها بیرون می‌زنند. این ویژگی‌ها حکایت از سازش با محیط سرما دارد. چشم‌ها درشت‌اند و مانند جغد در جلوی سر قرارگرفته‌اند. احتمالا به خاطر اهمیت بینایی در شکار بوده که به این شکل تکامل یافته‌اند. رنگ پوشش بدن خاکستری روشن است که گاهی به زرد نخودی یا نارنجی سوخته و خرمایی می‌زند. در افراد بالغ نوک موها سفید است که به آنها ظاهری یخ‌زده می‌بخشد. روی پیشانی‌اش خال‌های تیره‌ای دارد و دو نوار تیره به شکل مایل در امتداد هر گونه کشیده شده است. لب، چانه و گلو سفید است. آثار نوارهای عرضی ممکن است روی پشت و دست و پا دیده شود و دم علاوه بر چهار حلقه که آن را دربر گرفته است، در انتها نیز تیره است. ابعاد اصلی بدن عبارتند از:
▪ طول سر و بدن: cm ۶۵ - ۵۰
▪ طول دم: cm ۳۱ - ۲۱
▪ وزن: kg ۵/۳ - ۵/۲
رده‌بندی:
دانشمندان بر این باورند که گربه پالاس که مدت‌ها در جنس Felis رده‌بندی می‌شد، خویشاوند نزدیک گربه وحشی یا Felis silvestris است. با وجود این در بازنگری جنجالی تاکسونومی گربه‌سانان در سال ۱۹۹۳ که توسط C.Wozencraft در شماره ۱۸ خبرنامه گربه‌ها به چاپ رسید، به این گونه جایگاهی منحصر به فرد در سطح جنس اختصاص داده شده است: Otocolobus. علت این تصمیم‌گیری وجود برخی ویژگی‌های جمجمه‌ای است که بیشتر شبیه سیاه‌گوش‌ها است. علاوه بر این برخلاف بیشتر گربه‌های کوچک یا اعضای جنس Felis، مردمک چشم گربه پالاس گرد است. در این گونه سه زیرگونه توصیف شده است:
▪ مغولستان، غرب چین O.m.manul
▪ آسیای میانه، افغانستان و ایران O.m.ferrunginea
▪ تبت و کشمیر O.m.nigripecta
پراکندگی و زیستگاه:
گربه پالاس در سرتاسر آسیای میانه از ماورای قفقاز و ساحل شرقی دریای خزر تا ترکمنستان، ازبکستان، شرق و مرکز قزاقستان، تبت تا آلتایی، تووا (منطقه‌ای در جنوب سیبری هم‌مرز با مغولستان)، مغولستان، سیچوآن و از جنوب تا ایران، افغانستان و شرق لاداخ (منطقه‌ای کوهستانی در شمال شرقی کشمیر). این ناحیه شامل زیستگاه‌های مختلفی همچون دشت، بیابان، فلات‌های مرتفع و دامنه‌های صخره‌ای بی‌درخت است. زیرگونه O.m.nigripectus در مجاورت کشمیر یافت می‌شود. در طول آخرین عصر یخبندان گربه پالاس در اروپا حضور داشت و اکنون در منطقه لاداخ در ارتفاع بالاتر از چهارهزارمتری دیده شده است. در نقشه روبه‌رو پراکندگی کنونی پالاس به رنگ خاکستری دیده می‌شود. این نقشه بر اساس اطلاعاتی ترسیم شده که در بررسی وضعیت گربه‌های وحشی و برنامه عمل حفاظتی توسط گروه متخصصان گربه (CSG) وابسته به IUCN در سال ۱۹۹۶ تهیه شده است.
رژیم غذایی:
گربه پالاس عمدتا از پایکا یا همان خرگوش‌موش، موش‌ها، سنجاب زمینی و پرندگان تغذیه می‌کند. در یک بررسی مشخص شد که ۸۹ درصد از طعمه‌ها را پایکا و چهاردرصد آنها را حشره‌خواران تشکیل می‌دهند.
رفتار:
گربه پالاس، تک‌زی و پنهانکار، در سوراخ‌هایی که مارموت‌ها می‌کنند و حفره‌های جانوران دیگر لانه می‌کنند. اگرچه عمدتا شبگرد هستند، در طول روز هم مشاهده شده‌اند. برآوردها نشان می‌دهند که جولانگاه (home range) گربه پالاس نر حدود چهار کیلومترمربع است. گفته شده است که گوش‌های گربه پالاس به خاطر آن کوچک شده، پایین آمده و دیده نمی‌شود که نیمرخ کوتاهی داشته باشد و به آسانی پنهان شود. در مناطق باز با پوشش گیاهی و موانع بسیار اندک، این شکل سر به کمین کردن و تعقیب مخفیانه خیلی کمک می‌کند. از دیواره‌های سنگی به‌راحتی بالا می‌روند. در تماس‌های اجتماعی ظاهرا بیش از همه روی به هم مالیدن بدن‌هایشان تاکید دارند.
تولیدمثل:
گربه پالاس در فروردین و اردیبهشت تولیدمثل می‌کند. دوره آبستنی ۶۶ روز گزارش شده است. در هر زایمان سه تا چهار بچه‌گربه به دنیا می‌آورد.
وضعیت حفاظتی:
ظاهرا تعداد گربه پالاس از گربه بیابانی چین بیشتر است زیرا تعداد پوست‌های آن که در بازارهای غیرقانونی فروخته می‌شود بیشتر است. میزان صید سالانه آن در ایالت سیچوآن در سال ۱۹۸۰ حدود صد گربه بود. طبق گزارشی که در سال ۱۹۸۹ در شماره ۱۱ خبرنامه گربه‌ها به چاپ رسید، مغولستان در فاصله سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۸ بیش از ۴۳۵۶ پوست گربه پالاس صادر کرده است. CITES (پیمان بین‌المللی داد و ستد گونه‌های در خطر انقراض)، گربه پالاس را در ضمیمه شماره دوی خود قرار داده که خرید و فروش آن را به تعداد بسیار محدود و کاملا ضابطه‌مند مجاز می‌سازد. فهرست سرخ گونه‌های در خطر انقراض IUCN، زیرگونه گربه پالاس قرمز O.m.ferrugineoa که در ایران دیده می‌شود را تقریبا تهدید‌شده اما زیرگونه‌های دیگر گربه پالاس را در گروه «با کمترین نگرانی» جای داده است. استدلال چینی‌ها برای آنکه این گربه را یک گونه حفاظت‌شده به حساب می‌آورند آن است که مقادیر زیادی از جوندگان موذی را می‌خورند. اگرچه تکثیر این گونه در اسارت در آمریکای شمالی تا حد قابل قبولی موفق بود، اما این جمعیت در حال حاضر از بین رفته است. این امکان وجود دارد که گربه پالاس در بخش‌هایی از گستره پراکندگی‌اش کاملا فراوان باشد. این گربه در اسارت تنها در باغ‌وحش‌های ایالات متحده، روسیه، لیتوانی،‌ ژاپن، فرانسه، فنلاند، چک و کانادا وجود دارد.
منبع : آفتاب

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 11:56 بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 11:52 بعد از ظهر توسط نیما |


غلظت پروژسترون در خون به سرعت بین هفته - های اول تا چهارم آبستنی افزایش می یابد. در هفته های سوم و چهارم آبستنی سرپستانک ها پرخون (قرمز) می شوند. غلظت پروژسترون به تدریج از هفته پنجم به بعد کاهش می یابد و دو روز قبل از زایمان دچار افت بسیار شدیدی می شود...

حکیم مهر -  کوتاه و کاربردی از تولید مثل در گربه ها

 

مراحل مختلف چرخه فحلی در گربه ها به اختصار عبارتند از :

 

1 -  Anestrus : در این مرحله گربه ماده از نظر جنسی غیر فعال است. این دوره حدود سه ماه در پاییز و زمستان به طول می انجامد.

2 -  Proestrus : این مرحله حدود یک تا دو روز طول می کشد گرچه گاهی هم اصلاً مشخص نمی گردد. گربه ماده حیوان نر را به خود جلب می -  کند ولی از جفت گیری ممانعت بعمل می آورد.

3 -  Estrus : در این مرحله گربه ماده نسبت به حیوان نر روی خوش نشان می دهد. در خلال این دوره ترشح صورتی رنگ و کدر از واژن بدون خونریزی مشاهده می شود. طول مدت این مرحله از سه تا شانزده و به طور میانگین هفت روز است. تخمک گذاری در گربه های ماده خود بخودی نبوده و 23 تا 30 ساعت پس از  جفت گیری انجام می شود.

4 -  Interestrus : این مرحله از دو تا نه روز و به طور متوسط هفت روز به طول می انجامد ، آنهم زمانی که جفت گیری انجام نشود یا جفت گیری قبل از رسیدگی فولیکول انجام گرفته باشد.

5 -  Metestrus : این مرحله زمانی است که گربه ماده تخمک گذاری کرده ولی آبستن نیست. طول این دوره از 35 تا 70  و به طور متوسط 45 روز است. ممکن است علاوه بر آن حدود 35 روز زمان لازم باشد تا فحلی بعدی بروز یابد.

 

-          تشخیص آبستنی در گربه ها

 

در ابتدا باید دانست که غلظت پروژسترون در خون به سرعت بین هفته -  های اول تا چهارم آبستنی افزایش می یابد. در هفته های سوم و چهارم آبستنی سرپستانک ها  پرخون (قرمز) می شوند. غلظت پروژسترون به تدریج از هفته پنجم به بعد کاهش می یابد و دو روز قبل از زایمان دچار افت بسیار شدیدی می شود.

در طی روزهای 16 تا 26 پس از جفت گیری می توان از راه لمس شکم آبستنی را تشخیص داد. از طریق سونوگرافی ، وزیکولهای کروی و anechoic  در 11 تا 14 روزگی پس از جفت گیری قابل مشاهده اند.

در رادیوگراف های تهیه شده پس از 49 روزگی آبستنی سیستم استخوانی جنین به طور کامل قابل مشاهده است .

 

البته ذکر این نکته لازم است که دانسیته های استخوانی در استخوانهای طویل نظیر ران یا دنده ها در رادیوگرافهای تهیه شده در 38 روزگی هم قابل مشاهده است.

 

-          زایمان طبیعی در سگ و گربه

 

در مورد سگ ها حدود 24 ساعت قبل از زایمان درجه حرارت مقعدی به 37 درجه و یا زیر آن می رسد. البته در حین زایمان معمولاً این درجه حرارت به میزان طبیعی باز می گردد.

در گربه های ماده افت درجه حرارت 12 ساعت قبل از زایش رخ می دهد ولی این مسئله نسبت به سگ کمتر به عنوان معیار قابل اتکا برای تشخیص زمان زایمان مطرح است.

زایمان طبیعی به طور کلی به سه مرحله تقسیم می شود :

 

1 -  مرحله اول : این مرحله در سگها و گربه ها بطور معمول بین 12 تا 24 ساعت طول می کشد.

 

در این زمان قدرت و تعداد انقباضات رحمی افزایش یافته  و سرویکس هم باز می شود. حیوان در این مرحله به تناوب رفتارهایی نظیر گوشه گیری  و بی قراری را نشان می دهد و به فراهم کردن محل زایمان می پردازد و گاهی هم استفراغ مشاهده می شود. له له زدن و لرز نیزگاهی از علائم این مرحله است. ترشحات واژن حیوان نیز در این مرحله آبکی و شفاف می باشد.

 

2 -  مرحله دوم : در این مرحله حیوان به طور کامل زور زدن شکمی را بروز می دهد که نتیجه انقباضات قوی رحم است و در زمان خروج نوزاد به اوج خود می رسد. این زور زدن نباید بیش از یک تا دو ساعت بین تولد نوزادان طول بکشد. بی اشتها شدن ، لرز و له له زدن حیوان نیز معمولاً در این مرحله قابل انتظار است.

معمولاً در مورد ماده سگها اولین توله در عرض 4 ساعت پس از شروع مرحله دوم به دنیا می آید و توله های بعدی با فاصله 15 دقیقه تا 2 ساعت از هم به دنیا می آیند.

 در گربه ها معمولاً اولین بچه در عرض یک ساعت پس از شروع مرحله دوم و بچه های بعدی با فاصله 10 تا 60 دقیقه از هم به دنیا می آیند.

 

3 -  مرحله سوم : این مرحله مخصوص خروج جفت است. البته در مورد سگ ها و گربه ها نمی توان این مرحله را بطور کامل جدا از مرحله دوم درنظر گرفت و در حقیقت این مرحله در دل مرحله دوم قرار دارد. به عبارت دیگر سگ ها و گربه ها که چند قلوزا هستند دائم در بین مراحل دوم و سوم در رفت و آمد هستند. معمولاً در مورد سگ جفت مربوط به هر نوزاد تا 15 دقیقه پس از آن دفع می شود. در گربه هم این زمان عموماً بین 5 تا 15 دقیقه است. البته مواردی هم مشاهده شده که جفت مربوط به یک نوزاد همراه نوزاد بعدی دفع شده است.

 hakimemehr.ir

+ نوشته شده در شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388ساعت 11:22 بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 9:51 بعد از ظهر توسط نیما |


سنگها از مواد معدنی و مواد ارگانیک با قوام شبیه موکوس شکل می گیرند. از میان سنگهای مختلف آنچه در گربه ها بیشتر شیوع دارد دو نوع استروویت (منیزیم آمونیوم فسفات) و کلسیم اکسالات است. در گذشته استروویت از شیوع بسیار بیشتری برخوردار بود. با این حال در سالهای اخیر ، تعداد موارد شیوع سنگهای کلسیم اکسالات افزایش یافته و امروزه با نوع استروویت برابری می کند...


سنگ مجاری ادراری عمدتاً در مثانه و گاهی هم در کلیه گربه ها دیده می شود. برخی مطالعات نشان داده اند که حدود 13% گربه‌هایی که بیماری بخشهای تحتانی سیستم ادراری دارند دچار سنگ هستند. گرچه ممکن است وجود سنگ با نشانه هایی همراه نباشد اما عموماً با هماتوری (خون در ادرار) ، تکرر ادرار و سختی دفع ادرار مشخص می شود. اغلب گربه هایی که بیماری دستگاه ادراری تحتانی را دارند بیرون از جعبه یا محل مخصوص ادرار می کنند. گاهی هم سنگها منجر به انسداد در urethra میشوند بطوریکه دفع ادرار کاملاً مختل می شود و یا به حداقل ممکن می رسد. انسداد که معمولاً با درد زیادی همراه است یک اورژانس در دامپزشکی تلقی می شود و می تواند حیات گربه را به خطر بیاندازد.

سنگها از مواد معدنی و مواد ارگانیک با قوام شبیه موکوس شکل می گیرند. از میان سنگهای مختلف آنچه در گربه ها بیشتر شیوع دارد دو نوع استروویت (منیزیم آمونیوم فسفات) و کلسیم اکسالات است. در گذشته استروویت از شیوع بسیار بیشتری برخوردار بود. با این حال در سالهای اخیر ، تعداد موارد شیوع سنگهای کلسیم اکسالات افزایش یافته و امروزه با نوع استروویت برابری می کند.

سنگهای استروویت در هر دو جنس نر و ماده دیده می شوند اما گربه های ماده از بخت بیشتری برای ابتلا برخوردارند و در سنین یک تا دو سالگی بیشتر در معرض ابتلا هستند. متوسط سن ابتلا در گربه ها پنج سالگی است اما بچه گربه های یکماهه و حتی گربه های بیست ساله هم مبتلا به این سنگ ها شده اند. وقتی بچه گربه های زیر یک سال دچار سنگ استروویت می شوند عفونت باکتریایی معمولاً با آن همراه است در صورتی که در گربه های مسن تر معمولاً خبری از عفونت باکتریال نیست.

سنگهای کلسیم اکسالات قدری بیشتر از ماده ها در نرها دیده می شوند. با افزایش سن احتمال ابتلا به این نوع سنگ هم افزایش می یابد بطوریکه بیشترین خطر ابتلا به گربه های عقیم شده نر10 تا 15 ساله مربوط است. نژادهای Persian ، Hialayan و Burmese بیش از سایر نژادها مبتلا می شوند. عفونت باکتریایی معمولاً با سنگهای کلسیم اکسالات دیده نمی شوند. برخی از گربه های مبتلا به این نوع سنگ کلسیم بالایی در خون خود دارند.

درمان به نوع سنگ بستگی دارد. اگر گربه مبتلا به انسداد باشد باید در اسرع وقت نسبت به رفع آن اقدام نمود. گربه مبتلا به انسداد اغلب دهیدراته است و دچار عدم تعادل الکترولیت و اسید – باز می باشد و در جریان خون خود مقدار قابل توجهی از ترکیبات مضر و زاید را دارد. این مسئله می تواند به نقص در عملکرد قلب و کلیه و آسیب مثانه و در صورت عدم درمان به مرگ منجر گردد.

بسیاری از سنگها را می توان با عکسبرداری اشعه X تشخیص داد. با این حال بعضی از سنگها را نمی توان به دلیل کوچکی به این روش تشخیص داد. در برخی موارد سونوگرافی مثانه می تواند راهگشا باشد. سنگهای استروویت را می توان در یک بازه زمانی چند ماهه از طریق جیره غذایی خاص درمان کرد اما سنگهای کلسیم اکسالات را باید از طریق جراحی خارج نمود


منبع : حکیم مهر
+ نوشته شده در شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 9:45 بعد از ظهر توسط نیما |


دکتر آرش مقدمي ،‌دامپزشک و محقق در زمينه حيوانات خانگي سگ و گربه در حالي از خالص سازي پرشين در کشورهاي ديگر خبر مي دهد که پيش از اين پرورش گربه پرشين صرفاً در ايران صورت گرفته و از ايران به کشورهاي ديگر فرستاده مي شد .
اومي گويد : در حال حاضر بسياري کشورها از جمله انگليس ،‌ارمنستان ،‌اوکراين ،‌ترکيه و برخي کشورهاي آسياي ميانه ، توله گربه پرشين را با قيمت پائين از ايران خريده و پس از پرورش آن ،‌به قيمت بالا مي فروشند که البته درآمد خوبي نيز از آن دارند به گونه اي که توله آن را به قيمت 100تا 150هزارتومان خريده و به قيمت يک ميليون تومان و بيشتر مي فروشند .
مقدمي مي افزايد : علاوه بر مسئله خالص سازي گربه پرشين در کشورهاي ديگر، اتفاق ديگري که در اين زمينه افتاده ،‌پائين آمدن قيمت آن است که مي شود گفت :‌50 درصد قيمت سابق آن کاهش يافته است .
به گفته اين دامپزشک و برخي کارشناسان ديگر درآمد پرورش گربه پرشين ، قيمت گربه پرشين ،‌بيش از اين در يک سال گذشته بين 800 تا يک ميليون تومان بوده که در حال حاضر قيمت آن به 400 تا 500 هزار تومان رسيده است .
+ نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم فروردین 1388ساعت 11:12 بعد از ظهر توسط نیما |


▪ نام علمی: Otocolobus manul
▪ نام انگلیسی: Manul, Pallas Cat
توصیف:
نام این گونه از پیتر سیمون پالاس، طبیعی‌دان آلمانی، گرفته شده که در اکتشاف علمی امپراتوری روسیه نقش تعیین‌کننده‌ای داشت. موهای گربه پالاس به نسبت جثه از تمام گونه‌های دیگر گربه بلندتر و متراکم‌تر است. کمی بزرگ‌تر از یک گربه اهلی است اما بدنش نسبتا حجیم‌تر و سنگین‌تر و پاهایش کوتاه‌تر و محکم‌ترند. پوزه کوتاه، صورت پهن و گوش‌ها بسیار کوتاه و گرد هستند. از آنجا که پایین و بافاصله از هم قرار گرفته‌اند تنها اندکی از لابه‌لای موها بیرون می‌زنند. این ویژگی‌ها حکایت از سازش با محیط سرما دارد. چشم‌ها درشت‌اند و مانند جغد در جلوی سر قرارگرفته‌اند. احتمالا به خاطر اهمیت بینایی در شکار بوده که به این شکل تکامل یافته‌اند. رنگ پوشش بدن خاکستری روشن است که گاهی به زرد نخودی یا نارنجی سوخته و خرمایی می‌زند. در افراد بالغ نوک موها سفید است که به آنها ظاهری یخ‌زده می‌بخشد. روی پیشانی‌اش خال‌های تیره‌ای دارد و دو نوار تیره به شکل مایل در امتداد هر گونه کشیده شده است. لب، چانه و گلو سفید است. آثار نوارهای عرضی ممکن است روی پشت و دست و پا دیده شود و دم علاوه بر چهار حلقه که آن را دربر گرفته است، در انتها نیز تیره است. ابعاد اصلی بدن عبارتند از:
▪ طول سر و بدن: cm ۶۵ - ۵۰
▪ طول دم: cm ۳۱ - ۲۱
▪ وزن: kg ۵/۳ - ۵/۲


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه دهم آبان 1387ساعت 6:56 بعد از ظهر توسط نیما |این نژاد جزء قدیمی‌ترین نژادهای گربه محسوب می‌شود، گفته می‌شود گربه‌های مو کوتاه آبی‌رنگی در Archangel (بندری واقع در روسیه) دیده شده و بعدها به وسیلۀ دریانوردان انگلیسی در بریتانیا با نام گربه‌های فرشته (Angel cat) نمایش داده شدند. گربه‌های این نژاد بسیار صلح‌جو بوده، با محیط خانه به راحتی انس گرفته و به طرز عجیبی وابسته به صاحب خود می‌شوند. آنها بدنی عضلانی و تا حدی دراز دارند و اغلب به رنگ آبی دیده می‌شوند.
+ نوشته شده در شنبه بیست و سوم شهریور 1387ساعت 11:22 بعد از ظهر توسط نیما |این نژاد برای اولین بار در سال 1900 میلادی در ایالات متحده نمایش داده شد. وی برخلاف ظاهر نه چندان مهربانش، بسیار اجتماعی وخوش خلق بوده و رفتار دوستانه‌ای با کودکان، سایر گربه‌ها و سگ‌ها دارد. مراقبت از پوشش موئی حیوان کمی مشکل است. این گربه جثۀ بزرگ، بدنی عضلانی و قفسۀ سینۀ پهنی دارد. وی تنها نژادی است که تنها به رنگ‌های طبیعی خود یعنی سیاه، آبی، قرمز، آبی و کرم و کرم دیده می‌شود.
+ نوشته شده در شنبه شانزدهم شهریور 1387ساعت 7:59 بعد از ظهر توسط نیما |


 شرح خبر : گربه ها را مثل سگها تا وقتی کثیف نشده اند نباید حمام کرد و در مورد بچه گربه ها بهتر است این کار اصلا صورت نگیرد زیرا نسبت به سرما خوردگی بسیار حساس می باشندواگر گربه شماکثیف شد بهتر است با پارچه نمدار تمیز شود همچنین تجربه نشان داده که شانه زدن مرتب گربه در تمیز ماندن گربه نقش عمده ای دارد .نکته ای که گربه را از دیگر پستانداران متمایز می کند اینست که گربه ها حیوانات بسیار تمیزی بوده وروزانه چندین بار با لیس زدن (زبان گربه پرزداروزبر می باشد) خود را تمیز می کنند.

برای حمام کردن گربه ها بهتر است گربه رادر تشت( و یادر ظرفشویی) قرار داده،تشت را 10-5cmاز آب هم دمای بدن حیوان(حدود38درجه) پرکرد،باید توجه داشت که محل شستشوی گربه سرد نباشد همچنین درب ها وپنجره ها بسته باشد تا گربه فرار نکند.گربه ها معمولا از حمام کردن بیزار هستند که البته این در گربه های مختلف زیاد وکم داردولی اگر می بینید که گربه شما خیلی اذیت می کند بهتر است گربه را در یک کیسه کتانی قرار داده وفقط سر گربه بیرون بماند ،اگر از این روش استفاده کردیدباید شامپو را درون کیسه ریخته و با ماساژ دادن کیسه گربه تان راتمیز کنید .برای شستن گربه در شرایط عادی یک دست خود را زیر کپل ودست دیگر را پس گردن گربه قرار دهیدواز فرد دیگری بخواهیدشامپو را روی بدن گربه ریخته و با یک اسفنج ماساژ بدهد، بهتر است به صورت گربه شامپو نزنید(برای تمیز کردن صورت بهتر است پس از استحمام از یک پارچه کتانی استفاده کنید) .
پس از شامپو زدن گربه را خوب آبکشی کنید ومطمئن شوید که کف بین موهای حیوان نمانده باشد.سپس گربه رابوسیله یک حوله بزرگ وگرم خشک کنید اگر گربه شما از سشوار نمی ترسد ،استفاده از آن اشکالی ندارد البته به شرطیکه روی درجه کم باشد تا باعت سوختگی نشود.بعد از خشک شدن حیوان موهای گربه را شانه بزنید.
در مورد شامپو می توانید از شامپوهای مخصوص حیوانات که در داروخانه ها ویا کلینیک های دامپزشکی به فروش می رسد استفاده کنید همچنین شامپوهایی که مواد قلیایی کم دارند مثل شامپوهای مخصوص نوزادان (مثل شامپو بچه ایوان یا شامپو بچه گلرنگ) برای این کار مناسب می باشند.
نکته پایانی اینکه درموقع حمام کردن گربه آرامش خود را حفظ کرده واگر گربه شما پنجه کشید و یا فرار کرد ، حیوان را به هیچوجه تنبیه نکنید.

منبع » drhooman.com

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و چهارم مرداد 1387ساعت 8:38 بعد از ظهر توسط نیما | شرح خبر : گربه موي بلند ايراني (Persian Cat) معروفترين وزيباترين نژاد دربين گربه هاي جهان محسوب مي شود كه طرفداران فراواني دارد. علاوه برآن گربه چين چيلاي ايراني، تورتوايس شل، هيماليايي، برمه اي، موكوتاه اروپايي ، روسي ، سيامي ، مغولي، ركس وگربه بي موي اسفينكس ازنژادهاي ديگرگربه محسوب مي شوند.

اگرقصد خريدگربه اي راداريدبه موارد زيردقت كنيد:

1- روي موي گربه دست بكشيد، موي گربه بايد صاف وغيرنمدي وعاري ازانگل باشد.

2- گوشها بايد تميز باشد، مطمئن شويد كه گوشها بوسيله چرك مسدود نشده.

3- چشمها بايد تميز وبراق وبيني هم مرطوب باشد.

4- دهان بايد صورتي رنگ، دندانها سالم باشد دقت كنيد لثه ها متورم نباشد.

5- ناحيه مقعدرا به منظور نداشتن اسهال مورد توجه قراردهيد.

6- شكم بايد گرد بوده وسفت نباشدبررسي كنيد كه دراين ناحيه فتق مشاهده نشود
منبع : drhooman.com
+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و چهارم مرداد 1387ساعت 8:36 بعد از ظهر توسط نیما |

 

 

این نژاد نام خود را از واژۀ Abyssinian (حبشی کنونی) گرفته است. گربۀ حبشی فعال، صمیمی و بسیار باهوش است. وی دارای جثۀ متوسطی بوده و مراقبت از موهایش بسیار راحت است. این نژاد اغلب به رنگ‌های قرمز و سفید، آبی، آهویی و نقره‌ای دیده می‌شود البته بچه‌گربه‌ها هنگام تولد رنگشان تیره است ولی به تدریج با افزایش سن، رنگ موها روشن‌تر شده و پس از گذشت چند ماه رنگ نهایی آنها ظاهر می‌شود.
+ نوشته شده در شنبه نوزدهم مرداد 1387ساعت 9:47 بعد از ظهر توسط نیما |


دانستنیهایی از گربه ها

 

صاحبان حیوانات خانگی معمولاً بر اساس شنیده های خود تصوراتی از رفتار حیوانات دارند که در هنگام مراجعه به دامپزشک آنها را بیان می کنند. آنچه در ذیل می خوانید شایعترین شنیده هاست که صاحبان حیوانات خانگی در آمریکا از دامپزشکان در مورد گربه پرسیده اند و دامپزشکان پاسخ صحیحی به این پرسش ها داده اند :

 

1 - آیا گربه ها همیشه هنگام سقوط از بلندی حتماً با پاهایشان به زمین می آیند؟

 

این مسئله اصلاً عمومیت ندارد و چنین اتفاقاتی لزوماً رخ نمی دهد. آمار شکستگی های استخوانی متعاقب سقوط در جمعیت گربه‌ها هم همین مسئله را روشن می سازد.

 

2 - گربه ها هر روز باید شیر بخورند؟

 

اغلب گربه ها شیر را دوست دارند اما اگر بخوبی تغذیه شوند لزوماً روزانه به آن نیاز ندارند. همچنین ، بسیاری از گربه ها هم با مصرف شیر به اسهال مبتلا می شوند.

 

3 - گربه های عقیم یا اخته شده دچار افزایش وزن می شوند؟

 

مثل انسانها ، گربه ها هم با پرخوری و عدم تحرک دچار افزایش وزن می شوند. در بسیاری از موارد عقیم و اخته کردن حیوان در سنی انجام می شود که متابولیسم حیوان کند شده و نیاز حیوان به غذا کاهش یافته است. اگر گربه به همان میزان قبل غذا بخورد و به این نیاز کمتر خود به غذا توجه نکند طبیعتاً افزایش وزن پیدا می کند.

 

4 - آیا درست است که گربه ها دچار هاری نمی شوند؟

 

اغلب پستانداران خون گرم نظیر گربه ، خفاش ، موش خرما و ... ممکن است به هاری دچار شوند و مانند سگ ها باید گربه ها هم در مقابل این بیماری واکسینه شوند.

 

5 - کرم های نواری حاصل غذای بد است؟

 

اغلب موارد حیوانات خانگی از خوردن کک که انگل دارد مبتلا می شوند. همچنین گربه ها با خوردن موش مبتلا و عفونی و سایر حیوانات موذی دیگر هم ممکن است مبتلا شوند.

 

6 - مخلوط کردن غذای گربه با سیر باعث عدم ابتلا به کرم می شود؟

 

سیر ممکن است باعث خوشمزه تر شدن غذای گربه شود ولی ابداً تأثیری بر انگل ندارد. بهترین راه غلبه بر انگل درمان پیشگیرانه بر اساس دستور دکتر دامپزشک است.

 

7 - زنان باردار نباید از گربه نگهداری کنند؟

 

به دلیل احتمال ابتلای گربه به بیماری توکسوپلاسموزیس بهتر است این دسته از زنان از تماس مستقیم با گربه و بخصوص تمیز کردن جای گربه و تعویض خاک مخصوص مدفوع خودداری کنند.

 

8 - سبیل گربه ها به حفظ تعادل آنها ارتباط دارد؟

 

گربه ها از موهای اطراف بینی و دهانشان بعنوان حسگر استفاده می کنند نه برای حفظ تعادل!!!

 

9 - گربه ها با لیسیدن زخم هایشان در بهبود زخم مؤثرند؟

 

به طور کلی لیس زدن زخم روند بهبود را کند می سازد و حتی می تواند به آن آسیب بیشتری وارد سازد.

منبع : www.hakimemehr.ir+ نوشته شده در پنجشنبه سوم مرداد 1387ساعت 4:35 بعد از ظهر توسط نیما |


این نژاد بسیار صلح‌جو و آرام بوده و به راحتی خود را با محیط اطراف و سایر حیوانات خانگی وفق می‌دهد. وی همنشینی با انسان را بسیار دوست دارد. گربه‌های موبلند اروپایی به رسیدگی و بهداشت چندانی نیاز ندارند و در واقع یک بار شانه زدن موهای حیوان در هفته کافی است. این نژاد گربه، جثۀ متوسط و تا حدی بزرگ داشته، پوشش موئی آن متراکم و کوتاه است و اغلب به رنگ‌های سیاه، قرمز، آبی و کرم دیده می‌شود.
+ نوشته شده در دوشنبه سی و یکم تیر 1387ساعت 9:54 بعد از ظهر توسط نیما |

سیامی Siamese

 

 

محل پیدایش گربه‌های سیامی خاور دور است و در واقع نام آنها از Siam (تایلند کنونی) گرفته شده است. آنها به خاطر خلق و خوی خاصشان در دنیا معروف هستند. این گربه‎‌ها صدای گوش خراشی داشته و دائم در حال میومیو کردن هستند. گربه‌های سیامی در محیط خانه نیاز به همدم و دوست دارند. آنها جثۀ متوسط و تا حدی بزرگ داشته، بدنشان کشیده و دراز است و به خاطر نوع پوشش موئی که دارند به آرایش و رسیدگی کمتری نیاز دارند.

منبع : Buddy.ir
+ نوشته شده در پنجشنبه بیستم تیر 1387ساعت 0:46 قبل از ظهر توسط نیما |
                             

+ نوشته شده در سه شنبه یازدهم تیر 1387ساعت 1:9 قبل از ظهر توسط نیما |


 
 
● تشخیص‌ نر و ماده‌

نرها بزرگتر از ماده‌ بوده‌ و دارای‌ گردن‌ قوی‌ می‌باشند.در بچه‌ گربه‌ها تفریق‌ نر و ماده‌ به‌ كمك‌ شكل‌ زیر براحتی‌ میسرمی‌باشد

● تولید مثل‌
گربه‌ ماده‌ ۲ بار در سال‌ می‌تواند زایمان‌ كند حالت‌ فحلی‌ او در هر فصل‌ چندین‌ بار تكرار شده‌ تا جفت‌گیری‌ انجام‌شود. در زمان‌ فحلی‌ گربه‌ ماده‌ بیقرار بوده‌ و پر سرو صدا می‌شود. گربه‌ ماده‌ تنها در پاسخ‌ به‌ عمل‌ جفت‌گیری‌،تخمك‌گذاری‌ را انجام‌ می‌دهد.
گربه‌ آبستن‌ تا هفته‌ پنجم‌ آبستنی‌ نیاز به‌ توجه‌ بیشتر ندارد و تنها حمل‌ و نقل‌ آن‌ باید با احتیاط باشد. در ۴ هفته‌ پایانی‌اشتهای‌ آن‌ زیاد شده‌ و نیاز به‌ غذای‌ بیشتری‌ دارد (بویژه‌ گوشت‌ و ماهی‌).
در ۲ هفته‌ پایانی‌ رشد جنین‌ها سریع‌ بوده‌ و به‌ مادر باید شیر كافی‌ و سایر غذاها به‌ هر میزان‌ كه‌ می‌خواهد داده‌ شود.دادن‌ قرصهای‌ ویتامین‌ و مكمل‌ نیز در این‌ زمان‌ سودمند است‌.
برای‌ زایمان‌ ماده‌ گربه‌ باید یك‌ جعبه‌ مناسب‌ آماده‌ شده‌ و در مكانی‌ نسبتا تاریك‌ قرار داده‌ شود زیرا نوزادان‌ به‌ نورزیاد حساس‌ می‌باشند (حتی‌ قبل‌ از باز شدن‌ پلكها). نوزادان‌ هر كدام‌ با جفت‌ جداگانه‌ به‌ دنیا می‌آیند. گربه‌ ماده‌ بچه‌ها را به‌تنهایی‌ بزرگ‌ كرده‌ و آنها را در برابر گربه‌ نر نیز حفظ می‌كند
● عقیم‌ كردن‌
صاحبانی‌ كه‌ نمی‌خواهند گربه‌شان‌ بچه‌دار شود می‌توانند با مراجعه‌ به‌ دامپزشك‌ آن‌ را عقیم‌ كنند. سن‌ مناسب‌ برای‌این‌ عمل‌ بین‌ ۵-۶ ماهگی‌ می‌باشد.
 


+ نوشته شده در سه شنبه بیست و یکم خرداد 1387ساعت 10:37 بعد از ظهر توسط نیما |

تصاویر بسیار زیبا با(  format rar) ☺ از پرشین کت

کلیک کنید
+ نوشته شده در دوشنبه دوم اردیبهشت 1387ساعت 7:29 بعد از ظهر توسط نیما |

گربه هيماليايي (خمر) Himalayan
Image

پوشش: با موهای بلند، بافتی نازک و نرم به رنگ شکلاتی یا رنگ‌های دیگر که در گربه‌های سیامی موجود است مانند کرم و سفید. لکه‌ها به صورت فشرده و سایه‌دار می‌باشند.

بدن: گرد و کوتاه و پایین افتاده با دم کوتاه، انحنای دم این نژاد به عنوان یک نقص یا عیب به شمار می‌رود.

چشم: بزرگ و گرد و آبی پررنگ.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در شنبه سی و یکم فروردین 1387ساعت 2:32 بعد از ظهر توسط نیما |

Image
تاریخچه نژاد:
تاریخچه گربه ایرانی در حقیقت تاریخچه تمام نژادهای مو بلند است ، زیرا تقریباً با اطمینان می توان گفت که تمام گونه های مو بلند از نژادهای ایرانی به وجود آمده اند . البته نژاد Balinese (سیامی مو بلند) و نژادها سومالی (Abyssinian مو بلند) دو استثنا بر این مدعا هستند. تصور می شود این نژاد ها از جهش یک نژاد مو بلند مستقل به وجود آمده باشند.
این که اولین گربه های ایرانی کی . کجا پیدا شده اند ، مشخص نیست . با این حال شهرت و افتخار آنها به طور کلی نصیب مردم کشور ترکیه ، ایران (ایران قدیم) وهمسایه های نزدیک آنها گردیده است. گربه های مو بلند از حدود قرن 16 میلادی و حتی زودتر در این کشورها دیده شده اندو این در زمانی بوده است که اولین گربه های از این نوع به اروپا راه یافته اند. هیچ گربه ای از نژادهای وحشی وجود ندارند که موهای بلند داشته باشند ، بنابراین باید پذیرفت که این ویژگی از یک جهش در گربه های مو کوتاه که حتماً از خواستگاه مصر برخواسته اند ایجاد شده است. آب و هوای سرد تر زمستانی ترکیه و ایران بدون شک چنین جهشی را امکان پذیر کرده است.
از زمان به وجود آمدن این گربه ها علاقه زیادی در بین دوستداران گربه برای نگهداری آنها ایجاد شد. این علاقه باعث شد که این گربه ها ارزش بیشتری نسبت به خویشاوندان مو کوتاه خود پیدا کنند.
تصور می شود گربه های خانگی به نام علمی Felis Catus ، از گربه جنگلی Felis Chaus یا گربه وحشی افریقایی ، Felis Lybica مشتق شده باشند. این گونه به گفته بعضی از جانور شناسان نوع خاصی از گربه وحشی اروپایی ، Felis Sylvestris تلقی می شوند. اگر این نظر صحیح باشد ، گربه خانگی با نام باشکوه تری یعنی Felis Sylvestris Catus ، نامگذاری خواهد شد.

گربه های اصیل ایرانی:
گربه های اصیل ایرانی امروزی ، از نظر طول موها ، رنگ و آناتومی از شباهت کمتری نسبت به همنوعان اولیه خود برخوردارند. این پدیده حاصل سالها کوشش مستمر در جفت کشی انتخابی این موجودات است. اگر می توانستیم به زمانهای قبل برگردیم ، متوجه می شدیم که گربه های مو بلند از ایران و ترکیه به اروپا ، به خصوص کشور فرانسه ، جایی که مورد توجه زیاد مردم قرار می گرفتند ، حمل می شدند.
طبیعی دان فرانسوی Comet de Buffon کتاب Historie Naturelle خود را در سال 1756 میلادی نوشت. او در کتاب خود ، به متنی از قرن 16 میلادی که به وسیله یک جهانگرد ایتالیایی به نام Pierto della vella نوشته شده ، اشاره کرده است که گربه های مو بلند آن روز را توصیف کرده و بر این نکته تأکید نموده که آنها از منطقه ای در شمال ایران به نام خراسان آمده اند. او گفته آنها نژادی هستند با موهای بلند ، نرم و شبیه ابریشم ، مخصوصاً در قسمت دم. او همچنین آنها را به رنگ یک دست خاکستری تشریح کرده است که در قسمت سر کمی تیره تر بودند. از مشخصه دیگر این گربه ها ، اهلی بودن آنها بوده است. Buffon ذکر کرده که جدا از رنگ ، این نژاد دقیقاً مشابه نژادهایی بوده که در فرانسه Angora شناخته می شود.
نژاد Angora نژادی بوده که در زمانهای قدیم تر به سفیدی رنگ مشهور بوده است ، ولی در واقعیت آنها رنگ های مختلفی داشته اند. با این حال رنگ سفید آنها که نزد اشراف زاده های فرانسوی و اروپایی نگهداری می شدند ، از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده است. نژاد Angora بومی کشور ترکیه بوده است. دیپلمات پرآوازه فرانسوی Cardinal Richelieu که در سال 1642 میلادی از دنیا رفت ، از دوستداران فوق العاده گربه ها بوده است. شگفت این که او درست در زمانی می زیست که کلیسا خود از بزرگترین دشمنان گربه ها بوده و به دستور آنها ، گربه ها را از بالای برج ها پایین می انداختند ، می سوزاندن و از راه های مختلف با بی رحمی با آنان رفتار می کردند. Richelieu صاحب یک Chat Angora به نان Lucifer به رنگ سیاه بوده است. به نظر می رسد که در آن روزگار بیشتر موضوع این بوده که چه کسی صاحب گربه است. در واقع وضعیت صاحب گربه تعیین کننده این موضوع بوده که آیا گربه ها دارای روحی پاک ، یا همنشین و هم قدم شیطان اند.
به همین ترتیب شاید می بینید در اروپا در قرن 19 میلادی ، گربه های مو بلند را بنابر میل صاحبان آنها گربه ایرانی یا Angora می نامیدند و این حقیقت که تفاوت های کوچکی چه از نظر موها و چه استخوان بندی بین این دو نزاد شبیه به هم ولی مختلف وجود داشته ، مورد توجه واقع نشده است. Harrison Weir انگلیسی که از او به عنوان پدر نگهداری از گربه های خانگی یاد می شود ، در اواخر قرن 19 میلادی گفته که گربه ای دو رگه زیادی به عنوان نژاد روسی ، Angoran یا نژادهای ایرانی به فروش می رسیدند که این نکته به روشنی نشان می دهد که او به تفاوت میان گونه های ایرانی و Angoran واقف بوده است.
مشاهده تابلوهای نقاشی از گربه هایی که به همراه صاحبان خود در طول قرن 18 میلادی به تصویر کشیده شده اند ، تصویر واضحی از ظاهر گونه اصیل گربه ایرانی به ما می دهد و آنها خیلی شبیه Angora های امروزی بوده اند. این بدین معنی است که آنها یک سر عادی گربه مانند با پوزه ای که به طور آشکار گُوه مانند است ، دارند. آنها استخوان بندی خوبی داشتند ولی نه خیلی حجیم. موها خیلی بلند و ابریشمی ، نه بیش از اندازه فشرده و نه پشم مانند بوده اند.
در سال 1968 میلادی Chas Ross گفته جالبی را در کتاب Book Of Cats راجع به گربه های ایرانی ذکر می کند. با وجود این که او همانند Buffon که در 100 سال قبل از خود رنگ گربه های ایرانی را خاکستری می دانسته ، ولی بر این نکته نیز تأکید می کرده که نژاد گربه ایرانی موهای بسیار بلند و ابریشمی ، شاید بیش از نژاد Angora داشته اند. او ادامه می دهد آنها بی اندازه آرام و ملایم از لحاظ رفتاری بوده و احتمالاً یکی از زیباترین این گونه بوده اند.
به نظر می رسد که در آن دوران رنگ آنها ، نه استخوان بندی آنها معیار اصلی افتراق بین گربه های اصیل ایرانی و گربه Angoran بوده است. در هر صورت در آن زمان هیچ انجمنی برای گربه ها ، هیچ کتابی برای جفت انداختن آنها و هیچ شجره نامه ای برای ارزشیابی آنها وجود نداشته است. اگر شخصی ادعا می کرده که دارای یک گربه ایرانی یا Angoran است ، هیچ کسی واقعاً نمی توانست خلاف ادعای او را ثابت کند (غیر از طریق رنگ آنها) ، زیرا هیچ استاندارد و هیچ راهی برای نفی چنین گفته ای وجود نداشته است.
Image
منبع
woofwoof.ir


+ نوشته شده در شنبه سی و یکم فروردین 1387ساعت 2:25 بعد از ظهر توسط نیما |گربه خانگی یک حیوان جذاب است که نوازش آن لذت می تواند بخش باشد. اما اگر شما زوج جوانی هستید و قصد تشکیل خانواده دارید بهتر است کمی مراقب این قضیه باشید.
با توجه به بررسی های ارائه شده در کنفرانس بین المللی انجمن وابسته به بیماریهای تنفسی آمریکا در ۲۱ ماه می، گربه ها قادرند ریسک ابتلای نوزادان را به بیماری پوستی اگزما افزایش دهند.
این تحقیقات که روی ۴۸۶ کودک از بدو تولد انجام گرفت، نشان داد که وجود دو یا تعداد بیشتری سگ در خانه تأثیر محافظتی اندکی بر ریسک افزایش اگزما در بچه ها خواهد داشت.
در مطالعاتی که در دانشگاه آریزونا ی امریکا صورت گرفت، از والدین در مورد تعداد گربه و سگهایی که در زمان تولد بچه در خانه نگهداری می شدند سؤال شد و یکسال بعد دوباره این موضوع پیگیری شد تا مشخص شود کدام کودک مبتلا به اگزما تشخیص داده شده است.
پژوهشگران دریافتند از میان ۱۳۴ کودک که در خانه شان گربه نگهداری می شد، ۲۷.۶ درصد با سن یک سال دارای بیماری اگزما بودند که این آمار در بین ۲۸۶ کودک دیگر(بدون گربه در خانه) ۱۷.۸ درصد بود.
همچنین متذکر شدند درحالیکه تماس با گربه ریسک ابتلای کودک به اگزما را افزایش می دهد خواه مادر دچار بیماری آسم باشد یا نه، تاثیر این قضیه بر کودکانی که مادر آنها مبتلا به آسم نیستند پررنگتر است.
دکتر مورالز(Dr Morales) که تیم پژوهشگران را در این بررسی هدایت می کرد گفت اگرچه تحقیقات قبلی نشان می داد حیوان خانگی در برابر بیماریهای آلرژی زا نقش حفاظتی دارد، تحقیقات جدید حاکی از این امر است که بودن در معرض ترکیبی با نام اندوتوکسین که در سگ و گربه وجود دارد، در سالهای اولیه زندگی کودک ممکن است حتی موجب نا متوازن کردن سیستم مقاومتی بدن نیز بشود.

ibnlive.com
+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و نهم فروردین 1387ساعت 2:5 بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و هشتم فروردین 1387ساعت 10:51 بعد از ظهر توسط نیما |

 گربه هيماليايي (خمر) Himalayan
Image

پوشش: با موهای بلند، بافتی نازک و نرم به رنگ شکلاتی یا رنگ‌های دیگر که در گربه‌های سیامی موجود است مانند کرم و سفید. لکه‌ها به صورت فشرده و سایه‌دار می‌باشند.

بدن: گرد و کوتاه و پایین افتاده با دم کوتاه، انحنای دم این نژاد به عنوان یک نقص یا عیب به شمار می‌رود.

چشم: بزرگ و گرد و آبی پررنگ. گربه چين‌چيلاي ايراني Chinchilla

رنگ: سفید برفی بوده تنها در ناحیۀ پشت، پهلو، دم، گوش‌ها و نوک موها سیاه رنگ می‌باشد. ناحیۀ چانه، قفسۀ سینه و شکم باید سفید خالص باشد

پوشش: ابریشمی، ضخیم و انبوه

بدن: چهارشانه و توپی با پاهای کوتاه و دم کوتاه پهن و پرمو

سر: گرد و پهن، گوش‌ها کوتاه با فاصلۀ مناسب، بینی کوتاه و سربالا، پوزه‌ پهن

چشم: بزرگ و گرد با رنگ سبز زمرّدی یا سبز متمایل به آبی


آنگوراي ترکي Turkish Angura
Image

گربۀ آنگورای ترکی جزء قدیمی‌ترین نژادهای گربه در جهان محسوب می‌شود و منشأ آن کشور ترکیه است. این نژاد گربه، فوق‌العاده کنجکاو، دم‌دمی مزاج و بسیار بی‌باک است. ساختار بدنی وی انعطاف‌پذیر و شیک بوده و از عضلات نیرومندی برخوردار است. از ویژگی‌های جالب توجه آن می‌توان به کوتاه‌تر بودن پاهای عقبی از پاهای جلویی‌اش اشاره کرد. آنگورای ترکی اغلب به رنگ‌های سفید درخشان (بیشتر با چشم‌های آبی‌رنگ) دیده می‌شود البته رنگ‌های دیگری از این نژاد از جمله سیاه، قرمز، کرم و آبی نیز وجود دارد.

 گربه موبلند ايراني Persian Longhair
Image
این نژاد از محبوبیت بسیار بالایی در بین دوست‌داران گربه برخوردار است و در واقع یکی از چهار نژاد معروف گربه به حساب می‌آید. گربۀ موبلند ایرانی طبیعت صلح‌جو و آرامی داشته و بسیار اجتماعی و صمیمی است. گربه‌های این نژاد به رسیدگی و بهداشت روزانه نیاز دارند و اغلب به رنگ‌های سفید، زرد، آبی، شکلاتی، سفید و سیاه، نقره‌ای، دودی و طلایی دیده می‌شوند.
 Main Coon
Image
این نژاد برای اولین بار در سال 1900 میلادی در ایالات متحده نمایش داده شد. وی برخلاف ظاهر نه چندان مهربانش، بسیار اجتماعی وخوش خلق بوده و رفتار دوستانه‌ای با کودکان، سایر گربه‌ها و سگ‌ها دارد. مراقبت از پوشش موئی حیوان کمی مشکل است. این گربه جثۀ بزرگ، بدنی عضلانی و قفسۀ سینۀ پهنی دارد. وی تنها نژادی است که تنها به رنگ‌های طبیعی خود یعنی سیاه، آبی، قرمز، آبی و کرم و کرم دیده می‌شود. گربه موبلند اروپايي European longhair
Image
این نژاد بسیار صلح‌جو و آرام بوده و به راحتی خود را با محیط اطراف و سایر حیوانات خانگی وفق می‌دهد. وی همنشینی با انسان را بسیار دوست دارد. گربه‌های موبلند اروپایی به رسیدگی و بهداشت چندانی نیاز ندارند و در واقع یک بار شانه زدن موهای حیوان در هفته کافی است. این نژاد گربه، جثۀ متوسط و تا حدی بزرگ داشته، پوشش موئی آن متراکم و کوتاه است و اغلب به رنگ‌های سیاه، قرمز، آبی و کرم دیده می‌شود.
منبع : ardalan.id.ir
+ نوشته شده در دوشنبه دوازدهم فروردین 1387ساعت 2:44 بعد از ظهر توسط نیما |

کوتاه و کاربردی از تولید مثل در گربه ها

 

 

 

مراحل مختلف چرخه فحلی در گربه ها به اختصار عبارتند از :

 

1 - Anestrus : در این مرحله گربه ماده از نظر جنسی غیر فعال است. این دوره حدود سه ماه در پاییز و زمستان به طول می انجامد.

2 - Proestrus : این مرحله حدود یک تا دو روز طول می کشد گرچه گاهی هم اصلاً مشخص نمی گردد. گربه ماده حیوان نر را به خود جلب می - کند ولی از جفت گیری ممانعت بعمل می آورد.

3 - Estrus : در این مرحله گربه ماده نسبت به حیوان نر روی خوش نشان می دهد. در خلال این دوره ترشح صورتی رنگ و کدر از واژن بدون خونریزی مشاهده می شود. طول مدت این مرحله از سه تا شانزده و به طور میانگین هفت روز است. تخمک گذاری در گربه های ماده خود بخودی نبوده و 23 تا 30 ساعت پس از جفت گیری انجام می شود.

4 - Interestrus : این مرحله از دو تا نه روز و به طور متوسط هفت روز به طول می انجامد ، آنهم زمانی که جفت گیری انجام نشود یا جفت گیری قبل از رسیدگی فولیکول انجام گرفته باشد.

5 - Metestrus : این مرحله زمانی است که گربه ماده تخمک گذاری کرده ولی آبستن نیست. طول این دوره از 35 تا 70 و به طور متوسط 45 روز است. ممکن است علاوه بر آن حدود 35 روز زمان لازم باشد تا فحلی بعدی بروز یابد.

 

- تشخیص آبستنی در گربه ها

 

در ابتدا باید دانست که غلظت پروژسترون در خون به سرعت بین هفته - های اول تا چهارم آبستنی افزایش می یابد. در هفته های سوم و چهارم آبستنی سرپستانک ها پرخون (قرمز) می شوند. غلظت پروژسترون به تدریج از هفته پنجم به بعد کاهش می یابد و دو روز قبل از زایمان دچار افت بسیار شدیدی می شود.

در طی روزهای 16 تا 26 پس از جفت گیری می توان از راه لمس شکم آبستنی را تشخیص داد. از طریق سونوگرافی ، وزیکولهای کروی و anechoic در 11 تا 14 روزگی پس از جفت گیری قابل مشاهده اند.

در رادیوگراف های تهیه شده پس از 49 روزگی آبستنی سیستم استخوانی جنین به طور کامل قابل مشاهده است .

 

البته ذکر این نکته لازم است که دانسیته های استخوانی در استخوانهای طویل نظیر ران یا دنده ها در رادیوگرافهای تهیه شده در 38 روزگی هم قابل مشاهده است.

 

- زایمان طبیعی در  گربه

 

در گربه های ماده افت درجه حرارت 12 ساعت قبل از زایش رخ می دهد ولی این مسئله نسبت به سگ کمتر به عنوان معیار قابل اتکا برای تشخیص زمان زایمان مطرح است.

زایمان طبیعی به طور کلی به سه مرحله تقسیم می شود :

 

1 - مرحله اول : این مرحله در  گربه ها بطور معمول بین 12 تا 24 ساعت طول می کشد.

 

در این زمان قدرت و تعداد انقباضات رحمی افزایش یافته و سرویکس هم باز می شود. حیوان در این مرحله به تناوب رفتارهایی نظیر گوشه گیری و بی قراری را نشان می دهد و به فراهم کردن محل زایمان می پردازد و گاهی هم استفراغ مشاهده می شود. له له زدن و لرز نیزگاهی از علائم این مرحله است. ترشحات واژن حیوان نیز در این مرحله آبکی و شفاف می باشد.

 

2 - مرحله دوم : در این مرحله حیوان به طور کامل زور زدن شکمی را بروز می دهد که نتیجه انقباضات قوی رحم است و در زمان خروج نوزاد به اوج خود می رسد. این زور زدن نباید بیش از یک تا دو ساعت بین تولد نوزادان طول بکشد. بی اشتها شدن ، لرز و له له زدن حیوان نیز معمولاً در این مرحله قابل انتظار است.

 در گربه ها معمولاً اولین بچه در عرض یک ساعت پس از شروع مرحله دوم و بچه های بعدی با فاصله 10 تا 60 دقیقه از هم به دنیا می آیند.

 

3 - مرحله سوم : این مرحله مخصوص خروج جفت است. البته در مورد  گربه ها نمی توان این مرحله را بطور کامل جدا از مرحله دوم درنظر گرفت و در حقیقت این مرحله در دل مرحله دوم قرار دارد. به عبارت دیگر گربه ها که چند قلوزا هستند دائم در بین مراحل دوم و سوم در رفت و آمد هستند. معمولاً جفت مربوط به هر نوزاد در گربه عموماً بین 5 تا 15 دقیقه دفع می شود. البته مواردی هم مشاهده شده که جفت مربوط به یک نوزاد همراه نوزاد بعدی دفع شده است.
منبع:

hakimemehr.ir

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و هشتم اسفند 1386ساعت 10:47 بعد از ظهر توسط نیما |