سلسله: Animalia


شاخه : Chordata


رده : Mammalia


راسته : Proboscidea


خانواده : Elephantidae


جنس: Mammuthus


گونه : 11 گونه شناخته شده دارند.


معناي اسم : نام این حیوانات Mammuthus است.

این نام از یک کلمه روسی گرفته شده است و معنای آن بزرگ و عظیم الجثه می باشد.

دوران زمين شناسي : ابتدای بخشی از عهد سوم زمین شناسی به نام Pliocene


محدوده زماني: بین 4.8 میلیون تا 4800 سال پیش


محدوده مكاني زندگي: آمریکای شمالی ، آفریقا و محدوده ای بین آسیا و اروپا


وضعيت حفاظت : منقرض شده اند.
ارتفاع : بلندی قامت بزرگترین گونه شناخته شده ، از زمین تا شانه ها به 16 فیت / 5 متر می رسیده است.


وزن : احتمالا" وزنی بین 6 تا 8 تن داشته اند اما شاید وزن نرهای درشت جثه به 12 تن هم می رسیده است.


تغذيه : گیاهخوار بوده اند.


دندان ها: غالبا" مجهز به عاج هایی بلند و انحناء دار بوده اند . بلندترین عاج کشف شده از این ماموتها در سال 2005 ، طولی برابر 11 فیت / 3.3 متر داشته است. در عین حال ، دندان های آسیاب ماموت ها برای جویدن علف ها بسیار مناسب بوده اند.


توليد مثل : بچه زا


ساير اطلاعات : این پستانداران عظیم الجثه ما قبل تاریخ ، در واقع وابستگی نزدیکی به فیل های امروزی داشته اند. گونه های شمالی آنها، بخاطر داشتن موهای بلند ، معروف هستند. ماموت پشمالو woolly mammoth ، آخرین گونه شناخته شده بوده که در نهایت در اواخر عصر یخ بندان از بین رفته است. بزرگترین گونه شناخته شده ، ماموت امپراطور بوده که در محدوده ای که اکنون کالیفرنیا نام دارد ، می زیسته است اما به هر حال بسیاری از گونه های شناخته شده ، به بزرگی فیل های آسیایی بوده اند. بر اساس بررسی های انجام شده روی فیل های امروزی ، به نظر می رسد که احتمالا" دوران بارداری ماموت ها حدودا" 22 ماه به طول می انجامیده و تنها یک بچه به دنیا می آورده اند. به نظر می رسد نوع زندگیشان مثل فیل های آفریقایی و آسیایی بوده است به این ترتیب که ماده ها در گروهی زندگی می کرده اند که سرپرستی آن بر عهده مادر خانواده بوده است در حالیکه نرها به تنهایی زندگی می کرده اند یا اینکه بعد از رسیدن به بلوغ جنسی ، گروه را ترک می کرده اند.


مقياس با انسان :منبع : راز بقا

+ نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم فروردین 1389ساعت 1:55 قبل از ظهر توسط نیما |مشخصات:گوش کوچک و گرد صورت از مو پوشيده شده پوزه نوک دار و قصمت جلوي آن برهنه است چشمها نسبتا کوچک دست و پا نسبتا بزرگ هر کدام 5 انگشت کف دست و پا برهنه است زير بدن قهوه اي
اندازه:
آشيانه:درباغهاي ميوه و جنگلها و بوته زار هازندگي ميکنند.
تغذيه:حيوانات کوچک مانند حشرات کرمها حلزون و همچنينجوندگان کوچک و مارمولک تخم پرندگان ماروحتي پرندگاني که روي تخم خوابيده و گاهي از غذايي گياهي

عادت:در شب فعاليت ميکند وروزهادر لانهکه معمولا در زير بوته ها و برگها و حفره درخت ميخوابند در زمستان توده بزرگياز برگها و گياهان خشک وخزه را در لانه جمع کرده و درزير آن به خواب زمستاني ميروند و از اواخرپاييز تا اوايل بها ر طولميکشد

توليد مثل:در بهاردر جفتگيري ميان نرها نزاع صورت ميگيرد پس ازجفتگيري احتمال دارد نرو ماده تا اخر تابستان بسر ببرند دوران ابستني حدود7 هفته بچهدر اواسط تابستان متولد شده 3 تا 6 بچه ميزايد بچه ها تا آخر پاييز از شير مادر تغذيه کرده و سپس جدا شده و بهار سال بعدبالغ ميشوند


پراکندگي :در ايران اتزماکو و باختران ،غرب تهران کنگاور شمال شرق گرگان
پراکنش:اروپا آسيا اسپانيا ايتاليا دانمارک لهستان يونان شوروي شرق چين عراق ايران فلسطين ترکيه

+ نوشته شده در یکشنبه ششم دی 1388ساعت 2:19 قبل از ظهر توسط نیما |


تنها سوسمار زهر آلود و سمی در جهان غول گیلا (غول مونستر) و انواع بزرگتر ، از خانواده او می باشد . این جانور سم خود را فقط برای دفاع از خود به کار می برد نه برای حمله به حیوانات دیگر . در مناطقی که هوا خیلی سرد می شود و شرایط برای زندگی خزندگان نامناسب می شود ، می تواند زندگی فعال خود را ادامه دهد . دم او مملو از چربی می شود که غذای او را در طول خواب زمستانی تامین می کند.


اسم علمی: هلادرما ساسپکتم

اندازه: قد تا 61 سانتیمتر (2پا)

محل زیست: تیغستانها و کویرها

پراکندگی : جنوب غربی آمریکا ،مکزیک

نحوه تولید مثل: ماده 3 تا8 تخم می گذارد . بعد از 10 ماه نوزادان به دنیا می آیند . طول بدن نوزادان در حدود 15 سانتیمتر (6 اینچ) می باشد.

رژیم غذایی: تخم پرندگان و خزندگان ، بچه حیوانات
+ نوشته شده در یکشنبه ششم دی 1388ساعت 2:18 قبل از ظهر توسط نیما |

مونیتور طلایی

این حیوان یکی از بزرگترین مارمولکهای استرالیاست و شکارچی فعالیست و می تواند مسافتهای طولانی را برای یافتن طعمه طی کند. او اغلب بر روی پاهای عقبش می ایستد و از دم نیرومندش برای حمایت بدن استفاده می کند. و با این عمل او می تواند بالای علفها و پوشش گیاهی دیگر را براحتی زیر نظر بگیرد.
اسم علمی: ورانوس گولدی

اندازه: تا 8/1 متر (6پا)

محل زیست: تیغستان ، مرغزارها و جنگلهای باز

پراکندگی: استرالیا

نحوه تولید مثل: ماده دسته های کوچک تخمها را زیر زمینهای نرم دفن می کند.

رژیم غذایی : پستانداران ، پرندگان ، خزندگان ، حشرات و لاشه حیوانات
+ نوشته شده در یکشنبه ششم دی 1388ساعت 2:16 قبل از ظهر توسط نیما |
لاك پشت مهميز دار : (Mediterranean Spur- Thighed Tortoise)
لاك‌پشت مهميز دار شامل دو زير گونه است كه يكي در نيمه غربي و ديگري در نيمه شرقي كشور پراكنش دارد.-نژاد غرب ايران Testudo graeca ibera-نژاد شرق ايران Testudo graeca zarudnyiدشت و جلگه فلات ايران مزارع و باغات هر جا كه رستني كافي وجود داشته باشد محيط مناسبي است براي لاك پشت مهميز دار.لذا اين 2 در بين لاك پشت هاي ايران داراي وسيع ترين پراكنش هستند. رنگ كاسه پشتي متفاوت ولي معمولا قهوه اي تا زرد است و زير گونه غربي رنگ روشن تر دارد. ضمنا قسمت عقبي كاسه پشتي نژاد شرقي داراي لبه سجاف مانندي است كه نوع غربي فاقد آن است . برآمدگي مخروطي شكل بزرگي شبيه مهميز در پشت ران پاهاي عقب اين نام را به اين گونه داده است . طول كاسه معمولا كمتر از 30 ولي حداكثر تا 35 سانتي متر گزارش شده است .
لاك‌پشت مهميزدار گياهخوار است . ملاحظه مي شود كه اين 2 گونه نيز در خطرند.
+ نوشته شده در جمعه دهم مهر 1388ساعت 4:8 قبل از ظهر توسط نیما |

گروه هاي خوني گوسفند
گوسفندان داراي هفت نوع گروه خوني ميباشند كه با حروف R, M, D, C, B, A و X نمايش داده ميشوند.گوسفندان را بر حسب اين كه گلبولهاي قرمزشان حاوي مقدار زياد يا كم پتاسيم است به دو گروه تقسيم ميكنند. اين ميزان اندازه گيري به وسيله سيستم M تنظيم ميگردد. از گلبولهاي قرمز گوسفندان معمولاً در بررسيهاي ايمني شناسي استفاده مينمايند زيرا به آساني قابل تهيه بوده و به سهولت به دست ميآيند.
گروه هاي خوني اسب
اسبها داراي هفت سيستم گروه خوني هستند كه با حروف Q, P, R, D, C, A و U نمايش داده ميشوند. بيماري هموليتيك در كره اسبها زياد مطرح نيست ولي در كره قاطرها كه اختلالات پادگني بين حيوان نر (الاغ) و حيوان ماده (اسب) زياد است حدود 8 تا 10 درصد كره ها ممكن است مبتلا به بيماري هموليتيك گردند. مكانيسم ايجاد پادتن بر ضد گلبولهاي قرمز چندان روشن نيست ولي تصور ميشود كه گلبولهاي قرمز جنين جريان خون مادر راه پيدا ميكنند. ماديانها در برابر گلبولهاي قرمز جنين به مادر در ماه آخر آبستني و هنگام زايش در اثر شكسته شدن عروق خوني جفت صورت ميگيرد.بيماري هموليتيك در اسبهايي مطرح است كه چندين بار زايمان كرده اند. پادتنهاي موجود در بدن مادر از طريق جفت عبور نميكنند بلكه از راه آغوز به كره منتقل ميگردند. بنابراين كره سالم متولد ميشود ولي چندين ساعت پس از خوردن آغوز آثاري چون ضعف، سستي، رنگ پريدگي مخاطات و زردي را بروز ميدهد.
گروه هاي خوني سگ
سگها حداقل يازده سيستم گروه خوني دارند كه عبارتند از: M, L, K, F, D, C, B, Tr, A و N اما فقط يكي از آنها يعني سيستم A قدرت كافي دارد و از نظر درمانگاهي حائز اهميت است، حدود 60 درصد سگها داراي گروه خوني A هستند. سيستم Tr و پادگن محلول نظير r در گوسفند با سيستمO در خوك معادل ميباشد
.

گروه هاي خوني گربه
در گربه فقط يك سيستم گروه خوني عمده گزارش گرديده است و آن AB ميباشد ولي ممكن است گربه ها داراي گروه خوني B, A و يا A B باشند. گروه خوني 95ـ75 درصد گربه ها A و 25ـ5 درصد آنها B و گروه خوني AB كمتر از يك درصد گزارش شده است. پادگن A در لنفوسيتهاي گربه ديده شده است. ضمناً تزريق يك ميلي ليتر از خون گربه هاي با گروه خوني A به گربه هاي با گروه خوني B موجب شوك، كاهش فشار خون، قطع اعمال تنفسي و توقف حركات قلب در ظرف چند دقيقه ميگردد.
گروه هاي خوني گاو
گاوها داراي يازده سيستم گروه خوني ميباشند كه با حروف Z, T, S, M, L, J, F, C, B, A و R نمايش داده ميشوند و از بين آنها دو سيستم B و J واجد اهميت بيشتري هستند. سيستم گروه خونيBدر گاوها از كليه سيستمهاي شناخته شده پيچيده تر است. به طوري كه دراين سيستم 60 پادگن مختلف برآورد شده است كه اين پادگنها به صورت دسته هاي كوچكتري به شكل فنوگروپ به ارث ميرسند. با وجود اين پيچيدگي تقريباً غير ممكن است كه خون يك گاو دهنده كاملاً مشابه خون گاو گيرنده باشد.
پيچيدگي سيستم B طوري است كه در هر گاو به قدر كفايت تركيب پادگني متفاوت وجود دارد كه بتوان به وسيله آن هر يك از گاوان را مشخص ساخت. طبعاً چنين سيستمي روش ايده آلي براي شناسايي هر يك از دامهاي گله بشمار ميرود و بسياري از مراكز دامپروري براي كنترل اصالت گاوهاي خريداري شده از آن استفاده ميكنند
.

پادگن J ليپيدي است كه به طور آزاد در مايعات بدن گاو وجود دارد و به طور غير فعال (Passive) مجذوب گلبولهاي قرمز گرديده و به آن متصل ميشود، لذا پادگن j نميتواند پادگن حقيقي گلبول قرمز باشد و بدين جهت در خون گوساله هاي نوزاد وجود ندارد. اين پادگن در ظرف 6 ماه پيش از تولد جذب گلبولهاي قرمز گوساله شده و در خون ديده نميشود. گاوهاي واجد پادگن J (J مثبت) دو نوع ميباشند، برخي از آنها پادگن J در عيار بالا دارند به طوري كه ميتوان در سطح گلبولها و سرم آنها را تشخيص داد و برخي ديگر برعكس اين حالت هستند. گاوان واجد J منفي ممكن است در سرمشان پادتن ضد J موجود باشد كه عيار اين پادگن برحسب فصول سال متغير بوده به طوري كه در تابستان و پاييز به حداكثر خود ميرسد
.

با توجه به موارد بالا ميتوان چنين نتيجه گرفت كه به واسطه وجود گاوان j مثبت و j منفي انتقال خون از گروه اول به گروه دوم ممكن است موجب واكنش شديد گردد حتي اگر فبلاً گاوان گيرنده نسبت به پادگن دهنده حساس نشده باشند. بيماري هموليتيك در گوساله هاي نوزاد نادر است ولي پس از واكسيناسيون بر ضد آناپلاسموز و يا بابزيوز ممكن است ايجاد شود زيرا اين واكسنها را از خون گوساله هاي آلوده تهيه مينمايند. بدين صورت كه واكسن آناپلاسموز را از راه مخلوط كرده مقدار زيادي خون گوساله هاي مبتلا توليد ميكنند
.

در اين روش پس از مخلوط كردن خونها، مخلوط خون را خشك و منجمد مينمايد و هنگام مصرف با مواد دير جذب (ادجونت) مخلوط كنند و اما واكسن ضد بابزيوز نيز عبارت است از خون نسبتاً تازه گوساله‌هاي آلوده.

منبع : پرشین پت
+ نوشته شده در جمعه دهم مهر 1388ساعت 3:59 قبل از ظهر توسط نیما |
واحد مرکزی خبر : سگي در چين براي قدرداني از دامپزشکي که اين سگ را درمان کرده بود پنجاه کيلومتر ظرف پنج روز ، طي کرد تا از او به زبان حيوانات قدرداني کند.
به گزارش خبرگزاري المان از پکن ، روزنامه چاينا ديلي روز دوشنبه با اعلام اين خبر نوشت سگ باوفايي که وانگ وينگ ، آن را در کلينيک حيوانات جراحي کرده بود پنجاه کيلومتر را در استان سيچوان طي کرد تا کلينيک اين دامپزشک را پيدا کند.
وانگ وينگ در پنج روزي که اين سگ در کلينيک حيوانات بستري بود از آن با دقت تمام مراقبت کرده بود.
اين دامپزشک و صاحب سگ تصميم گرفتند " هواهوا" را به شخص ديگري که دوستدار حيوانات اهلي است و خانه اش پنجاه کيلومتر از کلينيک مورد نظر دور است بدهند.
اما دامپزشک پس از گذشت پانزده روز مشاهده کرد اين سگ به کلينيک بازگشته است تا به زبان حيوانات از او قدرداني کند.
هواهوا پنج روز طي مسافت کرده بود تا به مقصد برسد .
+ نوشته شده در دوشنبه هجدهم خرداد 1388ساعت 8:35 بعد از ظهر توسط نیما |


یوزپلنگ

نام انگلیسی:cheetah
نام علمی:acinonyx jubatus

تند رو ترین گربه است.به طوری که می تواند تا112 کیلومتر در ساعت بدود. طول بدن از سر تا دم 175-220سانتیمتر است.حیوانی به تنهایی یا با جفت خود یا به صورت دسته جمعی زندگی می کند. در روز فعال است و قوه بینایی اش نقش تعیین کننده ای در شکارش دارد.خرگوش صحرایی، شغال، غزال و پرندگان در لیست غذایی یوزپلنگ هستند. به صورت گروهی به شکار حیوانات بزرگتری مانند گوره خر می پردازند. پس از یک دوره 91-95 روزه، ماده 2-4 توله بدنیا می آورد. زیستگاهش کویر ها و دشتهای هموار. پراکندگی: آفریقا آسیای شرقی، افغانستان، ترکمنستان و ایران.
منبع:دایرت المعارف حیوانات علی فاطمیان

persian pet

+ نوشته شده در چهارشنبه نهم بهمن 1387ساعت 11:30 بعد از ظهر توسط نیما |فک خزر
نام انگلیسی:Caspian seal
نام علمی:pusa caspica

فک خزر تنها پستانداریست که در دریای خزر زندگی می کند و یکی از کوچکترین نمونه های خانواده phocidae است. فک های خزر در فصول مختلف سال به نواحی مختلف دریای خزر مهاجرت می کنند.در اواخر پائیز،زمستان و اوایل بهار در سواحل شمالی هستند که دارای آبهای کم عمقترند و هنگامی که آبهای شمالی شروع به گرم شدن و یخها شروع به آب شدن کردند،در پائیز وارد دهانه رود ولگا و اورال می شوند و در رواخر بهار،تابستان و اوایل پائیز به خزر جنوبی و میانی که دارای آبهای عمیقتر و سردتر است برای زندگی در سواحل شنی و زمینهای سنگی کوچ می کنند که معمولا در جزایر زندگی می کنند و نه در خطوط ساحلی مهم. فکها برای جفت گیری و تولید مثل به نواحی شمال می کوچند.روی یخها زایمان کرده و از بچه ها نگهداری می کنند.که محل زایمان آنها بسته به شرایط یخبندان در بخشهای شرقی و غربی خزر شمالی تغییر می کند.
فکها مانند دیگر پستانداران دریایی دراری شش هشتند و حیواناتی مقاوم نسبت به شوری آبند و دمای کمتر از 20 درجه سانتیگراد برای آنها مطلوب است ولی در تابستان دمای 25 تا 30 درجه را هم تحمل می کنند.

اندازه نر و ماده تقریبا یکسان می باشد.طول بدن در فکهای بالغ 4/1 تا 6/1 متر و وزن 50 تا 86 کیلو گرم می باشد.هر دو دارای پوشش خاکستری-زرد تیره هستند که در زیر شکم روشنتر می شود. در فکهای نر خالهای سیاه در تمام بدن و در ماده ها خالها کمرنگتر و فقط در پشت حیوان دیده می شود.
فصل جفت گیری اواخر پائیز و زمستان می باشد.دوره تولید مثلی در این حیوان 2 تا 3 سال می باشد و در هر بار 1 بچه می باشد.دوران بارداری 11 ماه می باشد.فکها حیواناتی تک همسری هستند و به نظر می اید که برای جفت گیری با هم نمی جنگند.در اواخر بهار فک ماده یک بچه می زاید.نوزادان تازه متولد شده دارای پوششی کرک دار هستند که از خزهای بلند سفید و نقره ای پوشیده شده است.این پوشش کمک می کند که بچه ها گرم بمانند تا چربیهای بدن به رشد کافی برسند. طول بدن در هنگام تولد 65 تا 80 سانتیمتر می باشد و وزنی معادل 5 کیلوگرم دارند.بعد از 2 تا 3 هفته بچه فک پوست اندازی می کند، پوشش اولیه شروع به ریختن می کند و جای خود را به خزهای خاکستری تیره می دهد.این مرحله 6 تا 8 هفته طول می کشد. فکهای متولد شده تا 4 تا 5 هفته از مادر شیر می خورند و بعد از شیر گرفته می شوند.بلوغ جنسی در فکهای جوان بین 6 تا 7 سال می باشد.بارداری سالیانه 40 تا 70 در صد کل جمعیت فکها می باشد که گاهی به 30 در صد می رسد که ممکن است به علت آلودگی آبها و شرایط نامساعد محیطی باشد.

اطلاعات زیادی درباره نگهداری والدین از بچه ها وجود ندارد به جز اینکه فکها اصولا حیوانات اجتماعی نیستند و به همدیگر برای نگهداری از بچه ها کمک نمی کنند و و نرها ماده ها را پس مدت کوتاهی از جفت گیری ترک می کنند و به ماده ها برای بزرگ کردن بچه ها کمک نمی کنند و ماده ها برای زمان کوتاهی برای خوردن غذا بچه ها را ترک می کنند.
طول عمر این حیوان نادر در حیات وحش 35 می باشد. اما تا 50 سال هم گزارش شده است. نرها به نسبت ماده ها سن کمتری بالغ بر 26 سال است.
فکها در فصل جفت گیری در زمستان و تابستان به صورت گروهی زندگی می کنند. در زمستان در کنار هم زندگی می کنند و در تابستان بوسیله خرخر کردن خصمانه و زدن باله ها به هم فاصله هایشان را گوش زد می کنند.اما در بقیه فصول سال بیشتر به صورت انفرادی و تنها زندگی می کنند.

فکهای خزر عمدتا ماهی خوارند و در فصلهای مختلف غذاهای مربوط به آن فصل و قابل دسترس را می خورند.ماهی کیلکا مهمترین منبع غذایی فکهاست و حدود 70 درصد از کل غذایشان را تشکیل می دهد.هنگامی که در نواحی شمالی هستند به خوردن ماهیها و خرچنگها می پردازند و هنگامی که در نواحی جنوبی خزر هستند شاه ماهی،ماهی های کوچک،ماهی کپور،ماهی های خمسی،میگو ها و گاهی مارهای دریایی هم در لیست غذایی آنها می باشند.
از دشمنان آنها به جز انسان،عقابهای دریایی و گرگها هستند.عقابهای دریایی در هنگام تولد بچه فکها را شکار می کنند که حدود 22 درصد بچه فکها بدین وسیله از بین می روند و گرگها که در نواحی شمالی دریای خزر فکها را می کشند و می خورند.

فکها در نزدیکی بالای زنجیره غذایی در دریای خزر قرار دارند و انواع مختلفی از خانواده ماهیها و خرچنگها را می خورند و از بین رفتنشان باعث افزایش بیش از حد ماهیها خواهد شد و کاهش آنها همچنین حتما رو تعداد عقابهای دریایی و گرگها تاثیر خواهد گذاشت.

از عوامل كاهش جمعيت فك خزر، ماهيگيري بي رويه، آلودگی آبها، نشت گاز و نفت و گرمتر شدن آب درياي خزر است. همچنين براساس آخرين آمارها تعداد اين حيوان نادرو زیبا 110عدد تخمين زده شده است و هم اکنون در لیست قرمز IUCN قرار دارد.


منبع : mypet.ir
+ نوشته شده در چهارشنبه دوم بهمن 1387ساعت 10:25 بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در شنبه دوم آذر 1387ساعت 1:2 بعد از ظهر توسط نیما |گُرگ (نام علمی: Canis lupus) پستانداری گوشتخوار از خانواده سگ‌سانان است. گرگ‌ها در قدیم در همه جهان پراکنده بودند ولی امروزه تنها در خاور میانه، اوراسیا و امریکای شمالی دیده می‌شوند.

در ایران هم گرگ‌های مختلف وجود دارد ۱ نمونه آن گرگ خاکستری ایرانی می‌باشد. گرگ سگسانی است بزرگ شبیه به سگ با دم افتاده. رنگ گرگ متغیر است ولی بطور کلی خاکستری و زرد یا قهوه‌ای مخلوط با موهای سیاه می‌باشد. انفرادی یا جفت زندگی می‌ کند وگاهی بصورت یک خانواده یا گله‌ای که از چند خانواده تشکیل شده دیده می‌شود. معمولاً در روز شکار می‌کند، بویژه صبح زود به گله گوسفندان حمله می‌کند، و گاهی هم شبها به آغل گوسفندان حمله می‌کند.

گرگها معمولاً زیر ریشه و تَنهِ درختان افتاده و یا حفرهایی که بوسیله جانوران دیگر ساخته شده بسر می‌برند، احیاناً در سوراخ کوه‌ها نیز آشیانه می‌گیرند، گرگها در جلگه‌ها و جگنلها و مناطق کوهستانی دیده می‌شوند. گرگ حیوانی بسیار خطرناک است. اگر زیاد گرسنه باشد گاهگاه انسان را نیز مورد حمله قرار می‌دهد.
منبع : ویکی پدیا
+ نوشته شده در جمعه دهم آبان 1387ساعت 6:54 بعد از ظهر توسط نیما |

 بدو تولد

  دو و هفت روزگی

 ۲۵ و ۳۵ روزگی

  ۸۰ و ۱۲۰ روزگی

 منبع : www.drlotfi.blogfa.com

+ نوشته شده در یکشنبه سیزدهم مرداد 1387ساعت 1:54 بعد از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در شنبه پانزدهم تیر 1387ساعت 4:19 بعد از ظهر توسط نیما |


عقاب طلایی


عقاب طلایی از خانواده قوشها است و نام گذاری آن به دلیل پرهای طلایی - برنزی تاج ، سر و پشت گردن می باشد. ساق پاها پوشیده از پر که این پرها تا انگشتان ادامه یافته است . این عقاب در هنگام پرواز از فاصله دور .به رنگ قهوه ای تیره تا مشکی به نظر می آید
عقاب طلایی جز بزرگترین پرندگان شکاری بوده به حدی که فاصله انتهای دوبال از یکدیگر 2/3 - 2 متر می .باشد. وزن آن 16 - 8/5 کیلوگرم است و ماده ها بزرگ جثه تر از نرها هستند
قلمرو زیستی این پرنده حدود 90 کیلومترمربع می باشد.. در هنگام پرواز دارای قدرت مانور بسیار بالایی بوده .و توانایی چرخشهای ناگهانی و شیرجه با سرعت بالا را دارا می باشد

سرعت متوسط عقاب طلایی در هنگام پرواز 50 کیلومتردر ساعت بوده که در هنگام شیرجه به 220 کیلومتر در ساعت می تواند برسد. این پرنده توانایی حمل طعمه ای به وزن 7 کیلوگرم را دارا می باشد و عمده غذای او .پستانداران و پرندگان می باشد
: پراکندگی جغرافیایی
امریکای شمالی - اروپا - و شما و مرکز ایران و افغانستان و آسیای میانه
: زیستگاه
.دشتها ، کوهستانهای خشک و استپی ، جنگلهای کوهستانی و صخره های ساحلی یافت می گردد
: تولید مثل
این پرنده جز پرندگانی است که بصورت تک جفت زندگی می نماید. و باجفت خود تا آخر عمر باقی می .ماند
در ماههای فوریه و می جفتگیری کرده و عمدتا 2 تخم می گذارد که عقاب نر و ماده به مدت 45 - 41 .روز روی تخمها می خوابند
عقاب طلایی همزمان 4 - 5 لانه برای زندگی خود می سازد که بستگی به فصل و شرایط محیطی از آنها .استفاده می کند . لانه ها می توانند تا 3 متر قطر و 4 متر ارتفاع داشته باشند
این عقاب در سن 5 - 4 سالگی بالغ شده و توانایی جفتگیری را بدست می آورد . عمر متوسط این .پرنده 43 - 37 سال می باشد
+ نوشته شده در سه شنبه یازدهم تیر 1387ساعت 0:38 قبل از ظهر توسط نیما |

+ نوشته شده در شنبه هشتم تیر 1387ساعت 1:0 قبل از ظهر توسط نیما |