سبزپرس- گروه محیط طبیعی: در حالی که یکی از مشاغل مرزنشینان در غرب ایران، معاملات مرزی از طریق چارپایان است، نیروی انتظامی از سه سال پیش برای جلوگیری از قاچاق کالا، اقدام به کشتن دسته جمعی چارپایان کرده است.

عثمان مزین، حقوقدان، با بیان این مطلب به سبزپرس گفت: با توجه به مقررات و تسهیلاتی که برای مرزنشینان در نظر گرفته شده است و این که کارخانه و کارگاهی برای کار آن ها وجود ندارد، این معاملات مرزی در منطقه کردستان رایج است.

به گفته او، در سال گذشته فرمانداری سردشت 8 هزار کارت تردد مرزی برای این منظور صادر کرده است و این بدان معنا است که مردم تحت نظارت فرمانداری می توانند این معاملات را انجام دهند، اما در 3 سال گذشته، کشتار چارپایان برای مقابله با این معاملات رایج شده است.

به گفته مزین، در مواردی حتی 60 چارپا در روستایی در کردستان کشته شده و اجسادشان برای ایجاد اشمئزاز در محل رها شده است و در منطقه مریوان و سردشت این اقدام در سطح وسیعی انجام می شود.

مزین گفت: پیش از این اگر از افرادی که قاچاقچی تلقی می شدند، چارپایی گرفته می شد، دولت آن را به مزایده می گذاشت و این درآمدی نیز برای دولت به همراه داشت، اما در حال حاضر چارپایان قتل عام می شوند که این حتی می تواند به انقراض چارپایان در این منطقه منجر شود.

به اعتقاد مزین، حتی اگر ثابت شود که اقدام مرزنشینان در این معاملاتی که طی آن از چارپایان استفاده می کنند، قاچاق است، ماموران انتظامی در مقام ضابط قضایی صرفا باید کالا را ضبط کنند و مبادرت به قتل چارپایان جرم محسوب می شود و تخریب مال است و در تضاد کامل با آموزه های دینی قرار دارد.
+ نوشته شده در سه شنبه پانزدهم تیر 1389ساعت 10:7 بعد از ظهر توسط نیما |

سلام به همه دوستان عزیز

به دلیل پایین بودن سرعت نتم تا اطلاع ثانوی وبلاگ تعصیل میباشد احتمالا از هفته آینده با وصل شدن adsl دوباره بر میگردم

در ضمن دوستانی که در مورد حیوانات اطلاعاتی دارند برای عضویت در جمع نویسندگان این وب برای این پست کامنت بزارن و لطفا بفرمایید در مورد چه حیواناتی اطلاعات دارید و تجربه نگهداری چه حیواناتی رو داشتید

+ نوشته شده در پنجشنبه بیستم خرداد 1389ساعت 8:57 بعد از ظهر توسط نیما |

برای کشتن یک پرنده یک قیچی کافی ست. لازم نیست آن را در قلبش فرو کنی یا گلویش را با آن بشکافی.پرهایش را بزن...خاطره پریدن با او کاری می کند که خودش را به اعماق دره ها پرت کند

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1389ساعت 3:17 قبل از ظهر توسط نیما |

سلام به همه عزیزان

این عکسهایی که میزارم شاید خیلیا تحمل دیدنشو نداشته باشند فقط توصیه من به اونایی که معتقد هستند انسان اشرف مخلوقاته این تصاویر رو ببینن بعد قضاوت کننداغ کن - کلوب دات کام
+ نوشته شده در پنجشنبه دوم اردیبهشت 1389ساعت 10:34 بعد از ظهر توسط نیما |


قابل توجه دوستداران گوشت


Foie Gras


و این غذا یکی از لوکس ترین و گرانبهاترین غذاهایی است که یک نوع غذای فرانسوی بوده که از طریق غذا دادن اجباری به غاز برای بروز بیماری کبد چرب در غاز بوجود می آید.


حال به چگونگی تشکیل این غذای عجیب و گران قیمت می پردازیم.
غاز بایستی بخورد، حتی اگر تمایلی به خوردن غذا نداشته باشد.


لوله فلزی از طریق گلوی وارد معده غاز می شود... پس به اجبار باید بخورد!

بنابراین جگر غاز بزرگ و بزرگتر،چاق و چاقتر خواهد شد.


برای تبدیل تمام غذا به چربی و پرهیز از مصرف هر گونه انرژی توسط غاز، قفسی که غازها در آن نگهداری می شود، بسیار کوچک می باشد.
به چشمهای ناراحت و معصومشان نگاه کنید.


پاهایشان از ایستادن طولانی مدت روزانه ورم می کند. نیازی به خواب نیست، چرا که مجدداً نوبت خوردن غذا است.


غازها سعی در دفاع از خود می کنند، اما بی فایده است.زندگی چقدر غم انگیز است....آنقدر به آنها غذا خورانده می شود، که بالاخره مرگ عده ای را که خوشبخترند، آسوده خواهد کرد. گاهی اوقات قادر به تحمل بدن فربه خود را ندارند.... و همانطور که می بینید... غذا از دهانشان بیرون زده!!!!غازهایی که زنده می مانند از شدت چاقی پشتشان ملتهب شود... مدفوعشان کاملاً مملو از خون است.

نه تنها دهان و گلوی آنها آسیب می بیند، بلکه هر زمان که به اجباربه آنها غذا خورانده می شود، درد شدیدی در معدشان ایجاد میگردد، چربی وارد پاهای متورمشان نیزمی شود، هیچ خوابی در کار نیست، هیچ تحرکی. هیچگاه در زندگی اشان مجاز به حرکت نمی باشند. هرگز نمی توانند آسمان یا رودخانه ای را ببینند.و این همان جگری است که شاید خیلی ها بعنوان غذای سالم مایل به بلعیدنش هستند.

جگر سفیدی که طی زجر و عذاب غاز تا این اندازه بزرگ شده است.زندگی عذاب آور غازها فدای لذت لحظه ای عده ای شکم چران می شود.
این شکنجه روزانه و بی رحمی به این حیوانات بیچاره را متوقف کنید.
تولید این غذا و تجارت را متوقف کنید.

مرغهای سوخاری و انواع ترکیباتی که با مصرف گوشت و مرغ در این رستورانهای زنجیره ای پر طرفدار تولید می شود، نیز محصول عذاب این حیوانات با روشی مشابه آنچه در بالا ذکر شد، می باشند.

مک دونالد و KFC را تحریم کنید.

درباره عمر فاجعه ای که روزانه توسط بشر صورت میگیرد، تنها لحظه ای تامل کافی است تا مصرف گوشت را قطع کنیم.


ترجمه: یاسمن

پرشین پت

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و نهم فروردین 1389ساعت 1:54 قبل از ظهر توسط نیما |


سرگذشت تنها یوزپلنگ آسیایی موجود در اسارت
آزادی در اسارت

مژگان جمشیدی

در پیچ و خم جاده خاکی به سمت میاندشت در حال حرکت بودیم و هر بار با افتادن خودرو اخل یک عارضه طبیعی سرم محکم به سقف ماشین می‌خورد، اما شوق و نگرانی از لحظه ملاقات ما با تنها یوزپلنگ آسیایی موجود در اسارت اجازه نمی‌داد تا به درد سر فکر کنم، هر چند این نخستین بار نبود که به دیدار «کوشکی» می‌رفتم اما دلم می‌خواست یکبار دیگر او را از نزدیک ببینم تا قصه پرغصه او و دیگر یوزپلنگ‌های ایران را برای خوانندگان روایت کنم. شاید بتوان کاری کرد که دیگر حكایت ماریتا (یوزپلنگی که 9 سال در پارک پردیسان تهران زندگی کرد و سرانجام درتنهایی مرد) برای کوشکی تکرار نشود و حداقل بتوان از این یوز برای آگاه‌سازی افکار عمومی استفاده‌ای مناسب کرد. با این حال نگران لحظه برخورد گروه اعزامی خبرنگاران با این یوزپلنگ تنها بودم. هرچند همه آنها افرادی بودند علاقه‌مند به محیط زیست اما هیچ یک تاکنون یوزپلنگ را از نزدیک ندیده بودند و همین امر باعث ایجاد هیجان در اغلب آنها شده بود تا هر چه زودتر به سایت تحقیقاتی و تکثیر یوزپلنگ ایرانی در پناهگاه حیات وحش میاندشت برسند.
دوربین فیلمبرداران صدا و سیما و عکاسان از کیلومترها آن طرف‌تر آماده ثبت این لحظه بود و علیرضا جورابچیان، مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی به اتفاق نگارنده بارها در مورد نحوه برخورد با «کوشکی» با خبرنگاران صحبت کردیم. «داخل محوطه محصور رفتید لطفا پراکنده نشوید، گروهی حرکت کنید، موبایل‌ها را خاموش کنید، با هم حرف نزنید، مقابل دوربین همکارانتان قرار نگیرید تا آنها فیلم و عکس مورد نظرشان را تهیه کنند، هیجانات خود را کنترل کنید، جیغ نکشید، اگر می‌ترسید داخل محوطه نیایید، مطمئن باشید که یوزپلنگ هیچ آسیبی نه به شما که به هیچ انسانی وارد نمی‌کند و بیشتر از آنکه شما از او بترسید او از شما می‌ترسد، این موارد را رعایت کنید تا استرس و فشار کمتری به حیوان وارد شود و...»

میاندشت و غیبت چند‌ساله یوزها
پناهگاه حیات وحش میاندشت تنها زیستگاه دشت‌زی یوزپلنگ ایرانی در کشور محسوب می‌شود چرا که سایر زیستگاه‌های دشتی کشور با توسعه اراضی کشاورزی، کانون‌های تجمع انسانی و تبدیل به چراگاه از بین رفته و همین امر موجب شده تا جمعیت آهو نیز در دشت‌های کشور تا حد زیادی کاهش یا حتی در برخی مناطق کاملا منقرض شود بدین ترتیب یوزپلنگ‌ها نیز با کمبود طعمه مواجه شده یا از گرسنگی و ضعف از بین رفتند یا در تیررس شکارچیان و مردم قرار گرفتند و همان تعداد محدود باقیمانده نیز به کوهپایه‌ها پناه بردند اما در میاندشت هنوز نزدیک به 300 راس آهو وجود دارد و گفته می‌شود تعداد اندکی یوزپلنگ نیز در این منطقه باقی مانده است(هر چند اکنون پنج‌سالی است که گزارش مستندی از مشاهده یوزپلنگ در این منطقه منتشر نشده است).
میاندشت در جنوب استان خراسان‌شمالی و در حوزه استحفاظی شهرستان جاجرم واقع شده و اکنون دو سال است که میزبان یک قلاده یوز ایرانی است که پیشتر از یک شکارچی محلی گرفته شده بود. نامش کوشکی است و در یک محوطه محصور در میاندشت نگهداری می‌شود. سرنوشت کوشکی شاید همچون سرنوشت دیگر یوزپلنگ‌های ایران دردآور نباشد اما وقتی در فاصله 6،5 متری او برای دقایقی آرام می‌گیری و چشم در چشم او می‌دوزی نگاهش از درد اسارت و تنهایی حکایت می‌کند.
زمستان 86 بود که یکی از شکارچیان محلی او را از دیگر شکارچیان منطقه در اطراف شاهرود تحویل می‌گیرد و به سازمان محیط زیست می‌سپارد. در آن زمان او توله‌ای 7،6 ماهه بیشتر نبود و گفته می‌شد شکارچیان با تعقیب یک ماده یوز که مادر این توله بوده سرانجام موفق شدند مادر را از فرزند جدا کرده و توله را بربایند. توله مدت‌ها در اختیار شکارچیان بود تا با دریافت مبلغی آن را به خریداران یوز در خارج از کشور تحویل دهند. اما یک شکارچی دیگر با اطلاع از این موضوع و با علم به اینکه نسل یوزپلنگ آسیایی در سراسر قاره آسیا منقرض شده و تنها درایران تعداد محدودی از آن باقی مانده، این توله را در قبال پرداخت مبلغی از دیگر شکارچیان می‌خرد و در اختیار سازمان محیط زیست می‌گذارد. نام این شکارچی، کوشکی بود و به همین دلیل توله یوز از آن به بعد کوشکی نام گرفت.
کوشکی از دست شکارچیان آزاد شد اما این آزادی برای او رنج اسارت و زندان دیگری را به همراه داشت. شاید بیندیشید که کوشکی، یوزپلنگ خوشبختی بود که مانند سایر توله یوزها در آتش ناآگاهی چوپانان محلی زنده زنده کباب نشد و یا مانند دیگر توله‌های یوز که در سال 1373 از فرط تشنگی برای خوردن آب به سر چشمه‌ای در حاشیه یکی از نخلستان‌های شهر بافق آمده بودند، زیر ضربات چوب و چماق مردم له نشد و یا مانند دیگر یوزهایی که هر ساله در اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده‌های مرکزی ایران کشته می‌شوند، نمرد و یا با شلیک گلوله شکارچیان کشته نشد و پوست زیبایش پای تخت خواب شکارچی پهن نشد اما در نهایت به گوشه زندانی افتاد که زندانبانش خواسته و ناخواسته سازمان حفاظت محیط زیست بود! به چه جرمی؟! به جرم اهلی شدن! چرا که او از حالت یک حیوان وحشی به یک حیوان نیمه وحشی و در برخی موارد حتی اهلی، تبدیل شده بود و دیگر قابلیت رهاسازی در طبیعت را نداشت.

لحظه دیدار فرا رسید
تیم اعزامی خبرنگاران از خودروهای سازمان محیط‌زیست پیاده می‌شوند و با اشتیاق پشت محوطه 12 هکتاری که برای او فنس‌کشی شده، قرار می‌گیرند، دوربین‌ها آماده می‌شوند و تذکرات بار دیگر از سوی مدیر کل محیط‌زیست استان خراسان شمالی و مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی تکرار می‌شود‌: «سکوت کنید، پراکنده نشوید و...» بچه‌ها وارد محوطه شده و در یک چشم به هم زدن در سراسر منطقه پراکنده می‌شوند، عده‌ای دوربین به دست می‌دویدند و عده‌ای نیمه خیز کمین می‌کردند و ناگهان از جا بلند شده و می‌دویدند. یکی از خبرنگاران رسانه ملی به محیط‌بان منطقه می‌گفت: تفنگ با خودتان آوردید؟! اگر حمله کرد... !»
کوشکی که محل اختفایش برای همه لو رفته بود از کنار فنس محوطه شروع به دویدن کرد و تعدادی از خبرنگاران و عکاسان و فیلمبرداران نیز به دنبال او‌! تا اینکه در کنج محوطه محصور، توسط خبرنگاران احاطه شد. شاتر دوربین‌ها پشت هم به صدا در می‌آمد و کوشکی که از حضور این جماعت احساس وحشت کرده بود خرناس می‌کشید و جلو عقب می‌رفت. انگار همه فراموش کرده بودند که قرار بود در گوشه‌ای آرام بگیرند تا خرگوشی که به عنوان طعمه،هر دو روز یکبار توسط محیط‌بانان برای او زنده‌گیری می‌شود رهاسازی شود تا بعد، از لحظه شکار طعمه او عکاسی و فیلمبرداری کنند. کوشکی در یک چشم به هم زدن سرانجام خود را از دام خبرنگاران نجات داد و در محوطه، دور از چشم گروه خود را استتار کرد. علیرضا جورابچیان ناامید از این رفتار به بیرون منطقه رفت اما خبرنگاران که متوجه عجله خود و رفتار اشتباه‌شان شده بودند در یک گوشه جمع شدند تا شاید دوباره کوشکی بیاید. سرانجام بعد از یک ساعت کوشکی آمد، خرگوش نیز بعد از دقایقی رهاسازی شد اما از فرط استرسی که به او وارد شده بود و مدت‌ها در دست محیط‌بان دست و پا زده بود‌، عضلاتش از کار افتاده و روی زمین بی‌حرکت مانده بود. کوشکی بالای سر خرگوش آمد، با دهان ضربه آرامی به او زد اما از خیر شکار آن گذشت و دوباره از نظرها محو شد. هرچند اغلب خبرنگاران از این رخداد و عجله‌ای که به خرج داده بودند پشیمان بودند، اما بعد از این ملاقات انگار موجی از علاقه و اشتیاق به حیات‌وحش در آنها ایجاد شده باشد، مرتبا از علت تنهایی کوشکی و سرنوشت سایر یوزهای ایران می‌پرسیدند. چرا یک جفت برای کوشکی نمی‌آورید؟ چرا او را در طبیعت رها نمی‌کنید؟ چه برنامه‌ای برای کوشکی دارید؟ چند یوز در ایران باقیمانده است؟ و ده‌ها چرای دیگر.
برای او نمی‌توان یک ماده از طبیعت زنده‌گیری کرد و به این محوطه انتقال داد، چون جمعیت یوز این‌قدر در طبیعت کم است که جدا کردن یک ماده از طبیعت، تنها ریسک انقراض را بیشتر می‌کند و کارشناسان خارجی و داخلی آن را تایید نمی‌کنند. نمی‌توان او را در طبیعت رها کرد چون در طول زندگی‌اش جز خرگوش و نهایتا توله گراز چیز دیگری نخورده و قدرت تعقیب طعمه برای شکار در مسافت‌های طولانی را از دست داده است. این یوزپلنگ به قدری اهلی شده که حتی از حضور یک بز اهلی در محوطه محصورش هم می‌ترسد! به همین دلیل او اکنون محکوم به حبس ابد است.
کوشکی یکی از آخرین بازمانده‌های جمعیت کوچک یوزپلنگ آسیایی است که امروز در سراشیبی انقراض قرار گرفته است. هر چند پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و گروه‌های همکار آن در داخل و خارج و نیز محیط‌بانان زحمتکش محیط‌زیست تلاش زیادی برای حفاظت از این گونه کمیاب کرده‌اند اما هنوز هم بسیاری از تصمیم گیران و برنامه ریزان دولتی بی‌توجه به آنچه از دست می‌رود سعی در بهره‌برداری از منابع طبیعی (با صدور پروانه چرا و پروانه شکار علفخواران)، منابع معدنی و نفت و گاز موجود در این مناطق و احداث جاده‌های متعدد و تکه تکه کردن زیستگاه‌های یوز دارند. جمعیت یوز ایران از 500 قلاده‌ای که اسکندر فیروز (بنیان‌گذار سازمان محیط‌زیست ایران ) و دکتر اسماعیل اعتماد در 60 سال گذشته تخمین زده بودند، امروز به 70 قلاده رسیده است. تعداد زیستگاه‌های یوز از 46 زیستگاهی که در سال‌های قبل از انقلاب موجود بود امروز به 10 زیستگاه کاهش یافته، ضمن اینکه نسل یوز در بسیاری از مناطق کشور همچون خوش‌ییلاق و پارک ملی گلستان کاملا منقرض شده است.
وضعیت رقت‌انگیزی که امروز دچار سریع‌ترین دونده جهان شده، معلول بی‌توجهی ما ایرانیان است. ما انسان‌هایی که انقراض و نابودی گونه‌های جانوری و گیاهی کشورمان، هرگز شرمساری و ملال و دغدغه خاطری در ما بر‌نمی‌انگیزد. غافل از آنکه آنچه از دست می‌دهیم دیگر برگشت‌پذیر نیست و چه مفت و آسان تنوع زیستی ایران را ازدست می‌دهیم. انقراض هرگونه جانوری و گیاهی در کشورمان همچون انقراض نسل ببر مازندران و شیر ایرانی، زنگ خطر بزرگی برای تخریب اکوسیستم و محیط پیرامون ما است که در نهایت عواقب این تخریب‌ها دامن خود ما انسان‌ها را می‌گیرد. یوزپلنگ ایرانی امروز سمبل حیات وحش و نماد تنوع زیستی ایران و بخشی از گنجینه ژنتیکی کشور ماست که اگر دیر بجنبیم شاید فردا دیگر دیر باشد.

4492d572b06963aa29522d7091dbc687

+ نوشته شده در پنجشنبه بیست و ششم فروردین 1389ساعت 1:0 بعد از ظهر توسط نیما |این مصاحبه مجموعه‌ای از اندیشه‌های صادق هدایت است که در آثارش مطرح شده و مهدی عاطف‌راد آنها را به صورت مصاحبه‌ای خیالی گردآوری کرده است.

 

روز ‌یازدهم آذر سال ١٣٢٩، درست ‌یک روز پیش از آخرین سفر هدایت به اروپا، خبرنگار گمنام‌ی‌کی از نشریات تهران، مصاحبه‌ای با صادق هدایت انجام داد. فردای آن روز، صادق هدایت به اروپا رفت و چند ماه بعد، در فروردین سال ١٣٣٠، در پاریس خودش را کشت.‌یک هفته پس از سفر هدایت به اروپا، نشریه‌ای که خبرنگار برای آن کار می‌کرد و مصاحبه را هم برای انتشار در آن انجام داده بود، توقیف شد و خبرنگار بخت برگشته نتوانست مصاحبه‌اش را در آن به چاپ برساند. بیکاری، بی‌پولی، ناامیدی نسبت به آینده و سرخوردگی از زندگی سبب شد که آن خبرنگار  بی‌نوا، چند هفته زودتر از صادق هدایت، بر او پیشدستی کند. او در شهر اصفهان، خودش را از روی سی و سه پل، به زاینده رود انداخت و در امواج خروشان آن غرق شد. به این ترتیب مصاحبه‌ی آن خبرنگار ناکام تا به امروز منتشر نشده ماند و کسی از آن با خبر نشد. چندی پیش، به طرزی باور نکردنی، دست نوشته‌های این خبرنگار – شامل ‌یادداشت‌ها و روزنوشته‌هایش و چند مصاحبه از جمله مصاحبه‌ی‌ منتشر نشده‌اش با صادق هدایت - به دستم افتاد؛ و چون مصاحبه را جالب و خواندنی‌ یافتم، حیفم آمد که دوستداران صادق هدایت را از آن محروم بگذارم. به همین دلیل تصمیم گرفتم متن این مصاحبه را به طور کامل و در نهایت امانت داری، بدون هیچ دخل و تصرفی، در اختیار خوانندگان محترم قرار دهم تا بتوانند از زبان صادق هدایت با خلاصه‌ای از اندیشه‌ها و ایده‌هایش آشنا شوند. اینک این شما و این مصاحبه‌ی‌ تاریخی و تاکنون منتشر نشده‌ی‌ خبرنگار گمنام با صادق هدایت ناکام.

 

خبرنگار: آقای هدایت عزیز، خیلی ممنون از این که به من فرصت دادید تا در این عصر سرد پاییزی، ساعتی از وقت شریف‌تان را بگیرم و پرسش‌هایم را با شما در میان بگذارم.

هدایت: خواهش می‌کنم. بفرمایید.

 

خبرنگار: اجازه بدهید از زندگی شروع کنیم. به عنوان نخستین پرسش، می‌خواستم بدانم زندگی را چگونه می‌بینید؟

هدایت: زندگی‌ یک زندان است، زندان‌های گوناگون. ولی بعضی‌ها به دیوار زندان صورت می‌کشند و با آن خودشان را سرگرم می‌کنند. بعضی‌ها می‌خواهند فرار کنند، دست‌شان را بیهوده زخم می‌کنند. و بعضی‌ها هم ماتم می‌گیرند. ولی اصل کار این است که باید خودمان را گول بزنیم. همیشه باید خودمان را گول بزنیم. ولی وقتی می‌آید که آدم از گول زدن خودش هم خسته می‌شود... آدمی‌زاد‌ی ‌که تنها و بی‌پشت و پناه است و در سرزمین ناسازگار گمنامی ‌زیست می‌کند که زاد و بوم او نیست... همین که به دنیا آمدیم در معرض داوری قرار می‌گیریم و سرتاسر زندگی ما مانند‌ یک رشته کابوس است که در دندانه‌های چرخ دادگستری می‌گذرد.

 

خبرنگار: زندگی خود را چطور حس می‌کنید؟

هدایت: سرتاسر زندگی‌ام میان چهار دیوار گذشته است. میان چاردیواری که اتاق مرا تشکیل می‌دهد و حصاری که در زندگی و افکار من کشیده، زندگی من مثل‌ یک کُنده‌ی‌ هیزم تر است که گوشه‌ی‌ دیگدان افتاده و به آتش هیزم‌های دیگر برشته و زغال شده، ولی نه سوخته است و نه تر و تازه مانده، فقط از دود و دم دیگران خفه شده.

 

خبرنگار: که اینطور! حال بگویید بدانم مرگ را چگونه می‌بینید؟

هدایت: تنها مرگ است که دروغ نمی‌گوید. حضور مرگ همه‌ی‌ موهومات را نیست و نابود می‌کند. ما بچه‌ی‌ مرگ هستیم و مرگ است که ما را از فریب‌های زندگی نجات می‌دهد، و در ته زندگی، اوست که ما را صدا می‌زند و به سوی خودش می‌خواند. در سن‌هایی که ما هنوز زبان مردم را نمی‌فهمیم، اگر گاهی در میان بازی مکث می‌کنیم، برای این است که صدای مرگ را بشنویم... و در تمام مدت زندگی، مرگ است که به ما اشاره می‌کند.

 

خبرنگار: با این حساب، شما از کدامیک بیشتر می‌ترسید؟ از زندگی ‌یا از مرگ؟

هدایت: همه از مرگ می‌ترسند، من از زندگی سمج خودم.

 

خبرنگار: حال که زندگی را چیز چنین وحشتناکی می‌بینید، به نظر شما چگونه باید زندگی کرد؟

هدایت: باید دم را غنیمت دانست. گیرم که بشر هم بود، بعد از آن که مُردیم، چه اهمیتی دارد که‌ ی‌ادگار موهوم ما در کله‌ی ‌‌یک دسته میکروب که روی زمین می‌غلتد، بماند یا نه و از کارهای‌مان دیگران کیف بکنند ‌یا نکنند؟

 

خبرنگار: یعنی فلسفه‌ی‌ زندگی شما همان فلسفه‌ای است که خیام می‌گوید: حالی خوش باش؟

هدایت: بله. به ما چه که وقت خودمان را سر بحث پنج حواس و چهار عنصر بگذرانیم؟ پس به امید و هراس موهوم و بحث چرند وقت خودمان را تلف نکنیم، آن چه گفته‌اند و به هم بافته‌اند افسانه‌ی‌ محض است، معمای کائنات نه به وسیله‌ی‌ علم و نه به دستیاری دین هرگز حل نخواهد شد و به هیچ حقیقتی نرسیده‌ایم. در ورای این زمینی که رویش زندگی می‌کنیم نه سعادتی هست و نه عقوبتی. گذشته و آینده دو عدم است و ما بین دو نیستی که سر حد دو دنیا است، دمی ‌را که زنده‌ایم در‌ی‌ابیم. استفاده بکنیم و در استفاده شتاب بکنیم. به عقیده‌ی‌ خیام، کنار کشتزارهای سبز و خرم، پرتو مهتاب که در جام شراب ارغوانی هزاران سایه منعکس می‌کند، آهنگ دلنواز چنگ، ساقیان ماهرو، گل‌های نوشکفته،‌ یگانه حقیقت زندگی است که مانند کابوس هولناکی می‌گذرد. امروز را خوش باشیم. فردا را کسی ندیده. این تنها آرزوی زندگی است: حالی خوش باش زان که مقصود این است.

 

خبرنگار: پس به نظر شما تلاش برای کسب معرفت و فضیلت هیچ فایده‌ای ندارد؟

هدایت: نه علوم و نه عقاید گوناگون و نه فرض‌های فلسفی نتوانسته از دردهای روحی بشر بکاهد.

 

خبرنگار: به نظر شما اگر مرگ نبود زندگانی چطوری می‌شد؟

هدایت: اگر مرگ نبود همه آرزویش را می‌کردند، فریادهای ناامیدی به آسمان بلند می‌شد، به طبیعت نفرین می‌فرستادند. اگر زندگانی سپری نمی‌شد چه قدر تلخ و ترسناک بود!

 

خبرنگار: چرا شما این قدر مرگ را دوست دارید؟

هدایت: چون مرگ همه‌ی‌ هستی‌ها را به‌ یک چشم نگریسته و سرنوشت آن‌ها را‌ ی‌کسان می‌کند. نه توانگر می‌شناسد، نه گدا، نه پستی، نه بلندی؛ و در مغاک تیره  آدمیزاد، گیاه و جانور را در پهلوی ‌ی‌کدیگر می‌خواباند. تنها در گورستان است که خونخواران و دژخیمان از بیدادگری خود دست می‌کشند، بی‌گناه شکنجه نمی‌شود، نه ستمگر هست، نه ستم دیده، بزرگ و کوچک در خواب شیرین غنوده اند. چه خواب آرام و گوارایی است که روی بامداد را نمی‌بینند، داد و فریاد و آشوب و غوغای زندگی را نمی‌شنوند!

 

خبرنگار: انسان را چگونه تعریف می‌کنید؟ آیا او را اشرف مخلوقات می‌دانید؟

هدایت: انسان روی گرگ و جانوران خونخوار روی زمین را سفید کرده است.

 

خبرنگار:  انسان برتر است ‌ی‌ا حیوان؟

هدایت: حیوانات بر ما برتری دارند، زیرا که انسان محتاج به وجود آن‌ها است، در صورتی که آنان احتیاجی به ما ندارند.

 

خبرنگار: ریشه‌ی‌ اصلی بدبختی‌های بشر را در چه می‌دانید؟

هدایت: در گوشت خواری. خوب است پیش از این که وارد مطلب بشویم بیدادگری و درندگی را که از عادت گوشت خواری ناشی می‌شود در نظر بیاوریم. آیا می‌دانید که احتیاج ‌ی‌ا لذت گوشت‌خواری هر روز سبب کشتار کرورها از حیوانات اهلی می‌شود؟... حساب کرده‌اند از روی سیل خونی که از این کشتار مشئوم راه می‌افتد، می‌توانند به آسانی کشتی رانی کنند... ستمگری و کشتار نسبت به حیوانات، دشنام و ناسزا به شرافت و مقام انسانیت است. پیدایش آنان، به دنیا آمدن و بازی و شادی و درد کشیدن و مهربانی مادری و ترس از مرگ و هوا و هوس، اعضای بدن و همچنین مرگ و سرنوشت حیوانات، همه شبیه و مانند انسان است.

 

خبرنگار: مگر روح آن‌ها پست تر از روح ما نیست؟

هدایت: اما بالاخره مثل ما احساس درد و شادی می‌کنند. پستی آن‌ها برای ما تکلیف برادر بزرگ‌تر را معین می‌کند، نه حق دژخیمی ‌و ستمگری را. این گوشتی که مردم می‌خورند درد و شکنجه‌ی‌ جانوران بی‌گناه و بی‌آزار است که نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند. خون ریخته شده‌ی‌ آنان، فریاد انتقام می‌کشد و نفرین می‌فرستد به انسان و ستاره‌ای که روی آن زندگی می‌کنیم... چرا زندگی ظالمانه آدمی‌زاد باید سبب آن قدر درد و زجر دیگران را بیهوده فراهم بیاورد و از درهم شکستن خوش بختی و سرور جنبندگان استفاده‌ی‌ موهوم کند؟ آیا تمدن او ناگزیر است که به خون بی‌گناهان آلوده بشود؟ هر چه بکارند همان را درو خواهند کرد. انسان خون می‌ریزد، تخم بیدادگری و ستم گری می‌کارد، پس در نتیجه، ثمره‌ی‌ جنگ و درد و ویرانی و کشتار می‌درود. انسانیت پیشرفت نخواهد کرد و آرام نخواهد گرفت و روی خوش بختی و آشتی نخواهد دید تا هنگامی‌که گوشت خوار است.

 

خبرنگار: پس احساسات عالیه‌ی‌ انسانی چی؟ مگر انسان دارای احساسات عالیه نیست؟ مگر دارای فکر و اندیشه نیست؟

هدایت: زر پرستی و شکم پروری، همه‌ی‌ احساسات عالیه‌ی‌ انسان را خفه می‌کند... مردم شکم خودشان را پر از این گوشت مردار کرده و در همه‌ی‌ خانه‌ها هنگام خوراک، بوی دل به هم‌ زن عضلات سرخ کرده و پخته شده که با هزار گونه آب و تاب رنگرزی پیرایش کرده‌اند، بلند می‌شود. بچه، زن، مرد از این تکه‌ها می‌خورند و این‌ها همان مردمانی هستند که لاف تربیت و ظرافت اخلاق و پاک‌دامنی و پرهیزکاری و مهربانی می‌زنند: قاضی، ملا، آموزگار، شاعر، ادیب، نقاش، نویسنده و همه‌ی‌ کسانی که گمان می‌کنند در زندگی کمال مطلوب عالی‌تری از زرپرستی و شکم چرانی دارند، هنگامی‌ که می‌خواهند فکر بکنند، معده‌ی‌ آنان از لاشه و خون لخته شده‌ی‌ جانوران سنگین است.

 

خبرنگار: آقای هدایت، به نظر شما آیا بشر در طول تاریخ پیشرفتی هم داشته؟

هدایت: به طور کلی بشر در باطن همیشه‌ ی‌ک جور بوده، ‌ی‌ک جور احساسات داشته و ‌ی‌ک جور فکر کرده. از این حیث آدم امروزه با آدم-‌میمون بیست هزار سال پیش فرقی نکرده، ولی تمدن تغییرات ظاهری به آن داده است. همه‌ی‌ این احساسات امروزه ساختگی است. حق به جانب لُختی‌ها است که پشت پا به تمدن بشر زده‌اند. چون با ارث میلیون‌ها سال که پشت سر ما است، انسان همیشه از دیدن جنگل، سبزه، گل و بلبل بیشتر کیف می‌برد تا از قصرهایی که از افکار متمدن ناخوش درست کرده. چون که بشر میلیون‌ها سال زیر شاخه‌ی‌ درخت‌ها خوابیده، آرامش جنگل را حس کرده، صبح زود از آواز پرندگان بیدار شده، شب‌های مهتاب به آسمان نگاه کرده و حالا به واسطه‌ی‌ محروم ماندن از این کیف‌ها است، به واسطه‌ی‌ دور افتادن از محیط طبیعی خودش است، که به صورت امروز در آمده. مثلاً من از مهتاب بیشتر کیف می‌برم. هر وقت به ماه نگاه می‌کنم فکر می‌کنم که نیاکان انسان، همه به آن نگاه کرده‌اند، جلو آن فکر کرده‌اند، گریه کرده‌اند، و ماه سرد و بی‌اعتنا درآمده و غروب کرده. مثل این است که ‌ی‌ادگار آن‌ها در آن مانده است. من از مهتاب بیشتر کیف می‌کنم تا از بهترین چراغ‌هایی که بشر اختراع کرده.

 

خبرنگار: پس با این حساب شما به طبیعت علاقه‌ای خاص دارید. حالا از میان عناصر طبیعی، به کدام‌ ی‌ک دلبستگی بیشتری دارید؟

هدایت: من برای آب می‌میرم. وقتی که شنا می‌کنم، مثل این است که همه‌ی‌ پرندگان، همه‌ی‌ طبیعت با من گفت و گو می‌کنند. دلم می‌خواست همه‌ی‌ روزهایم را جلو دریا باشم. زمزمه‌ی‌ آب با من حرف می‌زند. مرا می‌خواند و به سوی خودش می‌کشاند. شاید من بایستی ماهی شده باشم. برای این که ماهی را بکُشم باید خودم را بکُشم. چون از دریا و آب که دور می‌شوم، مثل این است که ‌یک تکه از هستی من، آن جا در خیزاب دریا موج می‌زند و اندوه بی‌پایان مرا می‌گیرد.

 

خبرنگار: آقای هدایت، آدم طبیعی به نظر شما چطوری باید زندگی کند؟

هدایت: آدم طبیعی، آدم سالم، باید خوب بخورد، خوب بنوشد، و خوب عشق‌ورزی بکند. خواندن، نوشتن و فکر کردن، همه‌ی‌ این‌ها بدبختی است، نکبت می‌آورد. لختی‌ها عاقل‌اند که می‌گویند باید به طبیعت برگشت. انسان هر چه از طبیعت دور بشود، بدبخت‌تر می‌شود.

 

خبرنگار: مردم روزگار خود را چطور مردمی ‌می‌بینید؟

هدایت: از جانوران هم کمتر‌اند. آنچه که آن‌ها را اداره می‌کند اول شکم و بعد شهوت است، با‌ یک مشت غضب و‌ یک مشت باید و نباید که کورکورانه به گوش آن‌ها خوانده‌اند.

 

خبرنگار: نسبت به میهن‌تان چه احساسی دارید؟

هدایت: سرزمین ما دشنام زده شد... لگد مال شد... میهن این گوشه‌ی‌ خاکی است که ما به گیتی آمده‌ایم... که نیاکان ما در آن خفته‌اند... و بچه‌های ما‌ یک روزی در آن لبخند می‌زنند... این مرغزاری است که رودخانه‌ها از میان آن می‌گذرد... جنگل‌های انبوهی است که پر شده از آوای پرندگان... بوستانی است که زیر پرتو زرین خورشید، شاخه‌ی‌ درخت‌ها از گل خمیده... دشت‌های سبز است، تپه‌های شنگرفی است... آسمان لاجوردی است که مرغان هوا روی آن پرواز می‌کنند... میهن همه‌ی‌ این گل و گیاه و جانورانی هستند که با روان ما آشنا شده‌اند، که نیاکان آن‌ها با نیاکان ما زندگانی کرده و آن‌ها را مانند ما به این آب و خاک دلبستگی می‌دهد.

 

خبرنگار- وضعیت زندگی مردم مملکت‌تان را چگونه می‌بینید؟

هدایت- روزها را ‌یکی از پس دیگری با سلام و صلوات به خاک می‌سپاریم و از گذشتن آن هم افسوس نداریم. همه چیز این مملکت مال آدم‌های به خصوصی است: کیف، لذت، گردش و همه چیز...

 

خبرنگار: آیا علاقه‌ای به زندگی در مملکت‌تان دارید؟

هدایت: در مملکتی که آدم مثل ‌یهودی سرگردان زندگی می‌کند به چه چیزش ممکن است علاقه‌مند باشد؟

 

خبرنگار: آیا امیدی به تغییر و تحول در اوضاع مملکت و بهبود زندگی مردم دارید؟

هدایت: به هر حال، هر اتفاقی که بیفتد در زندگی احمقانه‌ی‌ ما تغییری پیدا نمی‌شود. ما هم به طور احمقانه آن را می‌گذرانیم چون کار دیگری از دست‌مان برنمی‌آید.

 

خبرنگار: آیا راهی برای گریز از این اوضاع می‌شناسید؟

هدایت: خفقان‌ یگانه راز گریز برای انسان امروز است که در سرتاسر زندگانی‌اش دچار خفقان و تنگی نفس بوده است.

 

خبرنگار: برای کی می‌نویسید؟

هدایت: من فقط برای سایه‌ی‌ خودم می‌نویسم.

 

خبرنگار: اصلی‌ترین آرزوی شما چیست؟

هدایت: می‌خواهم سرتاسر زندگی خودم را مانند خوشه‌ی‌ انگور در دستم بفشارم و عصاره‌ی‌ آن را، نه، شراب آن را، قطره قطره، در گلوی خشک سایه‌ام، مثل آب تربت، بچکانم.

 

خبرنگار: و آخرین حرف‌تان.

هدایت: باید رفت!


4492d572b06963aa29522d7091dbc687

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم فروردین 1389ساعت 2:28 قبل از ظهر توسط نیما |

حتما همه ی شما هر روز صدای پرندگان رو می شنوید ، اما آیا شما قادر به شناختن آن پرنده از روی صدایش وقتی بار دیگر میخواند هستید ؟ تماشای پرندگان( Birdwatching ) یا(birding) سرگرمی عمومی هست که محبوبیتش در سرتاسر جهان روز به روز افزایش پیدا میکند .
مبادرت به تماشا و شنیدن صدای انواع گوناگون پرنده ها میتواند عملی بسیار پربار و آرامش بخش برایتان باشد . تمام چیزی که شما نیاز دارید یه دوربین ، یک راهنما و شانس دیدن آنهاست .


1. یک دوربین تهیه کنید . دوربینی با بزرگنمایی مناسب (7x یا8x) و وزن کم معمولا در جاهای درهم و برهم مثل جنگل یا درختزار بهتر کار میکند .
بزرگنمایی بیشتر (10x یا 12x و وزن بیشتر) برای زمینهای باز یا بردینگ زمینهای مرطوب مناسب است . اما بعضی از مردم نگهداشتن در دست آنها را سخت تر یافته اند و از این رو به داشتن تصاویری لرزان تن در داده اند .


* بین دو گونه ی پرو پریسم ( porro prisms ) و روف پریسم ( roof prisms ) یکی را انتخاب کنید . بیشتر بردر ( birder ) های حرفه ای از روف پریسم با برد بالا استفاده می کنند که شامل : Swarovski EL, Leica Ultravid or Zeiss Victory FL میشود . مدل های بالا اکثرا طوری طراحی شده اند که جمع و جورترند و راحت تر میتوان از آنها استفاده کرد . دوربینهای گرانقیمت معمولا پرو پریسم هستند .

* همچنین به بند دوربین توجه داشته باشید . وقتی شما برای بیردینگ میروید باید یک وزن مداوم را بر روی گردنتان داشته باشید پس مطمئن شوید که بند دوربین آزاد و راحت باشد . بعضی از بردر ها از بندهایی به شکل زیر استفاده میکنند . این کار وزنرا به جای آنکه فقط بر گرده باشد بر روی شانه ها و پشت پخش میکند .

2. یک کتاب راهنما تهیه کنید . بعضی از افراد ترجیح میدهند از تصاویر استفاده کنند چون عکسها میتوانند به دور از مسائلی چون نور کم ، فلاش ، پوزیشن و … شما را راهنمایی کنند . قبل ازینکه به تماشای حیوانات بنشینید راجع به عادات ، اصوات و نشانه های آنها یاموزید . در این صورت شما قادر خواهید بود تا بلافاصله بعد از دیدن پرنده ای خاص او را تشخیص دهید .

3. برد واچر ( bird watchers ) های دیگری پیدا کنید . اگر واقعا از برد واچینگ ( bird watching ) لذت میبرید به طور آنلاین جستجو کنید و گروه های بردینگ دیگری در نزدیکی محلتان پیدا کنید . راهنمایان پرنده ها که میتوانید برای پیاده روی به آنها بپیوندید . با دانشگا هها یا پارک های محلی تماس بگیرید تا از کلاسها یا پیاده روی هایی که تشکیل میشود مطلع شوید . با چشمها و گوشهایی که بیتر بازند میتوانید پرندگان بیشتری را بیابید ، مخصوصا اگر با برد واچری همراه شوید که از شما با تجربه تر است .

4. برد واچینگ ( bird watching ) را در صبح آغاز کنید ، زمانی که پرندگان در جستجوی غذا هستند ، و گوش کنید . بیشتر اوقات شما با اصوات و نغمه های گوناگون محاصره میشوید ، اما نمی توانید پرنده ی تنهایی را ببینید . به حرکات روی درختها نگاه کنید و دوربینتان را روی چشمتان بگذارید . سعی نکنید پرنده را بوسیله ی دوربینتان بیابید .


* اگر نمیتوانید به جایی بروید که پرندگان هستند کاری کنید که پرتدگان به پیش شما بیایند . قرار دادن ظرف غذایی برای پرندگان و آن را مملو از غذاهای تازه ی پرندگان نگه داشتن میتواند راه موثری برای جذب پرندگان به باغچه ی شخصی تان باشد . آزمایشاتی انجام دهید تا بتوانید تعیین کنید چه نوع غذاهایی قادر است آن نوع خاص از پرندگان که شما مایل به تماشای آن هستید را جذب کند .

* لباس خاصی برای گردشتان داشته باشید . اگر رنگهای آن با رنگ محیط اطرافتان مخلوط گردد کمک میکند تا از فرار پرندگان بر اثر مشاهده ی شما جلو گیری کند .

* به آرامی حرکت کنید . با ثدای بلند راه رفتن یا خندیدن میتواند باعث رفتن پرندگان قبل ازینکه حتی به آنها نزدیک گردید بشود

5. پرنده هایی را که در راهنمایتان مشخص کرده اید بشناسید . شما باید پرنده ای را بیابید که با مشخصات اصلی آن گونههم خوانی داشته باشد – نقشه ی مشخصات گونه ها در راهنمایتان نشان داده شده است – تمرکزتان را فقط بر رنگ نگذارید ، این کار میتواند شما را کمراه کند . بر شکل ، اندازه ، علائم ، ژستها ، رفتارها و … تمرکز کنید .

* اگر زمان دارید و اگر به داشتن یادداشتهای بصری علاقه مندید ، از پرندگان عکس بگیرید . شاید در ابتدا مشکل به نظر برسد .مخصوصا زمانهایی که به استفاده همزمان دوربین دو چشمی ، تلسکوپ ( ابتدایی ) و دوربین بر روی سه پایه نیاز دارید تا عکسی تهیه کنید .

* برای یافتن پرندگان بیشتر و متفاوت تر بهتر است برنامه ی مسافرت به مکانهای مختلف را بگذارید : جنگلها ، باتلاقها ، برکه ها ، رودخانه ها و چمنزار های وسیع . شاید در نهایت حتی مایل باشید برنامه ی سفر به جاهایی را بریزید که میزبان پرندگانی باشند که دیدنشان در نزدیکی خانه تان غیر ممکن است .


6. ” لیست جانوران ” تان را تهیه کنید . این لیستی است از تمام گونه های پرندگانی که باید ببینید . سرانجام ممکن است مجبور شوید لیست های مختلف دیگری هم تهیه کنید : لیست مسافتی ، لیست ماهانه ، لیست سالانه ، لیست کیفی و غیره .
سپس شاید مجبور شوید خودتان را به زمین و زمان بزنید تا بتوانید به سفری رفته و تصاویری از پرندگان ثبت شده در لیستتان بدست آورید .
گونه ی پرنده ، جنسیت ( اگر میتواند بگویید ) ، مکان و زمان آن را یادداشت کنید .

ترجمه : دنیا صادقی

+ نوشته شده در دوشنبه بیست و سوم فروردین 1389ساعت 1:39 قبل از ظهر توسط نیما |


درباره عوارض مصرف شیر گاو می‌توان از نقش آن


در تولید بیماری پوکی استخوان، بیماری‌های قلب و عروق،

اسهال، عدم تحمل قند لاکتوز، آلودگی‌های هورمونی و آنتی‌بیوتیکی

 که خود امروزه منشأ بسیاری اختلالات بیماری‌زا می‌باشند نام برد.


جالب توجه است که بدانیم برعکس باور عوام و بخش اعظمی از پزشکان

شیر باعث ایجاد و نه بهبودِ بیماری پوکی استخوان می‌گردد.


شیر با تولید محیط اسیدی در خون (به علت میزان پروتئین بالای شیر)

آنرا از حالت قلیایی طبیعی خود خارج می‌کند.

بدن برای ترمیم و تصحیح این آنرمالی

 که می‌تواند در صورت ادامه بسیار خطرناک گشته

 کار ارگان‌ها و سلول‌ها را مختل کند،

 دست به دامن استخوان‌ها و دندان‌ها می‌گردد تا کلسیم آنها برای قلیایی کردن خون آزاد کند.

 کلسیم بهترین و سریع‌ترین عامل قلیایی کردن خون می‌باشد.

 این کلسیم آزاد شده از استخوان‌ها سپس توسط کلیه‌ها دفع می‌گردد.

در نتیجه مصرف شیر باعث پوکی استخوان‌ها و ضعف دندان‌ها می‌گردد.

+ نوشته شده در شنبه بیست و یکم فروردین 1389ساعت 1:39 قبل از ظهر توسط نیما |


آیا میخواهید یک بچه گربه ی خیابانی را بگیرید اما او نمیخواهد بیاید ؟ اینجا به شما میگوییم چطور این کوچولو را بگیرید .


1. کمی غذا برای وسوسه کردن بچه گربه در دست بگیرید . یک چیز تحریک کننده و اشتها آور بهتر جواب میدهد و بچه گربه می آید .2. مطمئن شوید که به حد کافی نزدیک هستید ، اما تلاش نکنید که بچه گربه را بقاپید یا غافل گیرش کنید چون خودتان که میدانید گبه ها چقدر سریعند .3. دو زانو بنشینید . مقداری غذا درون جعبه ای برای حمل و تقل آن بگذارید و مقداری هم روزنامه برای وقتی گربه داخل شد .


4. وقتی فکر کردید بچه گربه به اندازه ی کافی نزدیک شده است و یا داخل جعبه است ، در لحظه آنرا ببنیدید . همین! البته اگر بچه گربه به طور ناگهانی بیرون نپرد و شما را غافل گیر نکند !


5. از نخ استفاده کنید . برای اینکه جلو استفاده از مهارتهای بچه گربه را بگیرید یک نخ با غذا یا اسباب بازی بسته شده در انتهایش برای وسوسه کردن بچه کربه را دنبال خود بکشید .


6. وقتی بچه گربه نزدیک تر شد او را بگیرید یا او را درون جعبه بندازید .
   


ترجمه : دنیا صادقی

+ نوشته شده در پنجشنبه دوازدهم فروردین 1389ساعت 1:59 قبل از ظهر توسط نیما |

رييس اداره محيط زيست فومن و شفت گفت: 9 آلماني هفته جاري براي شكار گراز به فومن و شفت مي‌آيند.

علي اصغر روشني در افزود: مهمترين حيات وحش منطقه حفاظت شده گشت رودخان و سيامزگي خرس، پلنگ، گزار، مرال، شوكا، گربه جنگلي، شنگ، تمشي، گوركن، سنجاب و قرقاول است كه با حفاظت و حراست محيط بانان شاهد آمار رو به رشد اين جانوران بويژه گربه جنگلي و گراز در منطقه شفت و فومن هستيم.

وي با اشاره به اينكه آمار گرازها در منطقه نيز رو به رشد بوده است، افزود: از آنجايي كه اين حيوان به شاليزارها آسيب زيادي وارد مي‌كند و جزء حيوانات حرام گوشت نيز هستند، از كشور آلمان تقاضاي شكار اين حيوانات را داشتيم كه با توافقات انجام شده 9 نفر آلماني در منطقه آزاد و خارج از مناطق حفاظت شده به همراه محيط بانان اداره محيط زيست مجاز خواهند بود هر كدام 4 گراز را شكار كنند و با خود ببرند.

وي به ايسنا گفت: جانمايي‌ها انجام شده است و هفته جاري اين افراد به فومن و شفت خواهند آمد و مجاز به شكار 36 گراز خواهند بود.

رييس اداره محيط زيست فومن و شفت با بيان اين كه افزايش ديگر گونه‌هاي پستانداران و پرندگان بويژه عقاب طلايي را نيز در منطقه شاهد هستيم، خاطرنشان كرد: حفظ محيط زيست توسط مردم خوب مديريت مي‌شود و بايد با افزايش آگاهي و اطلاع‌رساني به مردم همچنان در حفظ محيط زيست و حيات وحش منطقه كوشا باشند.

+ نوشته شده در چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 3:6 بعد از ظهر توسط نیما |

بهشت در انتظار دوست داران حيوانات

در سراسر قرآن آيات زيادي است که طبيعت ‏يعني زمين، آسمان، ستارگان، خورشيد، ماه، ابر، باران، جريان باد، حرکت کشتي‌ها در درياها، گياهان، حيوانات و بالاخره هر امر محسوسي‏ را که بشر در اطراف خود مي‏بيند به عنوان موضوعاتي که درباره آن دقيقاً بايد انديشيد و تفکر و نتيجه‏گيري کرد ياد کرده است. براي نمونه يک آيه ذکر مي‏کنيم: "بگو به مردم، دقت و مطالعه‏کنيد، ببينيد در آسمانها و زمين چه چيزهايي هست."

شعور در حيوانات
تحقيق و مطالعه در مورد انواع حيوانات اعم از پرندگان، خزندگان، چارپايان و ... ما را به اين نكته مي‌رساند كه حيوانات هم مانند انسانها داراي آرا و عقايد فردي و اجتماعي‌اند. بله، تعجب نكنيد، آنچه حيوانات در مراحل گوناگون زندگي خود به صورت فعل يا انفعال انجام مي‌دهند كه به منظور بقا و جلوگيري از نابودي است، همه بر مبناي عقايد و آداب خاصي صورت مي‌گيرد. نگاهي به زندگي حيواناتي كه روحيه جمعي دارند، مثل مورچگان و زنبوران عسل، بيانگر نكاتي عميق از داشتن نوعي شعور در اين اجتماع است كه نميتوان همه آنها را غريزه محض دانست. در اين زمينه آنچه قرآن كريم از برخورد مورچه و سليمان پيامبر(ع) نقل مي‌كند يا توصيف هدهد از كشور سباء، حاكي است كه مثلاً هدهد مي‌داند كشور چيست، نام آنها با هم تفاوت دارد، پادشاه كيست و خدا و دين در ميان مردم جلوه‌هاي گوناگوني دارد (سوره مباركه نمل آيت 22 تا 28). همچنين دانسته مي‌شود كه مورچه مي‌داند سليمان، پيامبر و پادشاه است. مي‌داند او رهبر سپاهي است كه وارد قلمرو مورچگان شده است و فرق بين عمد و سهو را هم مي‌داند. لذا مي‌گويد مورچگان به خانه‌هايتان برويد! تا مبادا سليمان و سپاهيانش شما را در حالي كه متوجه نيستند، سهواً پايمال كنند. (سوره مباركه نمل آيه 18). اين دو داستان بيان كننده نوعي شعور در حيوانات است نه فقط غريزه مطلق.
پناه آوردن گنجشک به محضر امام رضا ( ع)
سليمان بن جعفر گويد: در باغي حضور امام رضا (ع) بودم. ناگهان گنجشکي آمد و رو به روي حضرت به سر و صدا پرداخت و اظهار نگراني کرد؛ امام به من فرمود: "اي سليمان مي‏داني اين گنجشک چه مي‏گويد؟ گفتم: نه. امام فرمود: "مي‏گويد ماري آمده مي‏خواهد جوجه‏هاي مرا بخورد. برخيز و عصا را به دست بگير و به خانه‏اي که لانه گنجشک در آن است برو و آن مار را بکش. سليمان مي‏گويد من برخاستم و با عصا به آن خانه رفتم، ديدم ماري در خانه مي‏گردد، با عصايم او را کشتم."
آيا حيوانات محشور مي شوند؟
اين سؤال ممكن است بارها به ذهن شما خطور كرده باشد. اگر به دلايل معاد نگاهي كنيم، ميبينيم هدف از معاد، رسيدن به عدالت حقيقي است. دنياي مادي، مسافرخانه كوچكي است كه توان ماندن آدمي را كه داراي روحي خدايي است، ندارد. اينجا فقط محل گذر است، اما در اين گذرگاه آنچه انسان انجام مي‌دهد كه نشان دهنده باطن و روحيات اوست، تعيين مي‌كند كه آدمي به بهشت وارد شود يا در جهنم مسكن گزيند. پاداش شايسته احسان كنندگان فقط در بهشت برين صورت واقعي خود را مينماياند و جزاي بدكارانِ بدانديش فقط در جهنم است كه تمثل مي‌يابد. پس عدالت حقيقي در معاد متجلي مي‌شود اما قيامت مختص انسان نيست و شامل همه جنبندگان مي‌شود. چنانکه در آيه 38 سوره مباركه انعام آمده: "هيچ جنبنده‌اي در زمين و پرنده‌اي كه با دو بال خود پرواز مي‌كند، نيست، مگر اينكه آنها نيز مانند شما گروههايي هستند و همه به سوي پروردگار خود محشور خواهند شد و ما در كتاب از بيان چيزي فروگذار نكرديم."
آيه فوق صريحاً مي‌فرمايد ساير موجودات مانند شما انسانها، امت و گروههايي هستند؛ يعني با هدف و عقيده‌اي خاص و هماهنگ عمل مي‌كنند. معناي امت گروهي است كه با يك هدف مشترك دور هم جمع شده‌اند و اين هدف قطعاً چيزي وراي به دست آوردن غذا و مسكن است؛ زيرا انسانها بر اساس آرا و عقايدشان امتي به شمار مي‌روند كه هدفي مشترك دارند، نه بر اساس به دست آوردن غذا و مسكن و ازدواج. سپس مي‌فرمايد همه اين موجودات به سوي پروردگارشان محشور مي‌شوند. از مطالعه قرآن اين نكته به دست مي‌آيد كه هر جا سخن از حشر مي‌شود، مراد قيامت است. پس آيه حكم فصل خطاب دارد. بنابراين همه موجودات، اعم از انسانها، جنيان، حيوانات، پرندگان و ... همه و همه روز قيامت محشور خواهند شد، اما قطعاً نحوه رسيدگي به اعمال آنها متفاوت است. انسان كه اشرف مخلوقات است، از تكليفي سنگين برخوردار است و آن روز بايد پاسخگو باشد.
کبوتران کعبه
روزي امام سجاد(ع) به اصحاب خود فرمود: "آيا مي‏دانيد سبب بودن کبوتران در کعبه چيست؟ گفتند: نه، اي پسر رسول خدا، شما بفرماييد. حضرت علت را چنين فرمود: در زمان قديم مردي بود که خانه‏اي داشت و در ميان آن خانه درخت نخلي بود و کبوتري در شکاف آن آشيانه کرده بود، پس هر وقت جوجه مي‏گذارد، آن مرد بالاي نخل مي‏رفت و جوجه‏هاي آن را مي‏گرفت و مي‏کشت. مدتي بر اين منوال گذشت، پس آن کبوتر از دست آن مرد به خدا شکايت کرد، به آن کبوتر گفته شد: اين مرتبه که مي‏آيد جوجه‏هاي تو را بردارد از درخت مي‏افتد و مي‏ميرد. بار ديگر که کبوتر جوجه گذارده بود، آن مرد بالاي درخت رفت. کبوتر ايستاد، ببيند چه مي‏شود، وقتي آن مرد بالاي درخت رفت، صداي سائل و محتاجي از در خانه بلند شد، پايين آمد و به او چيزي داد و برگشت بالاي درخت و جوجه‏هاي کبوتر را برداشت و کشت و به او آسيبي نرسيد.
کبوتر به خدا ناليد و گفت: خدايا، پس وعده‏اي که به من داده بودي چه شد؟ به او گفته شد، که اين مرد جان خود را به واسطه آن صدقه‏اي که داد، خريد؛ اما ما به همين زودي نسل تو را زياد مي‏کنيم و جايي تو را مسکن مي‏دهيم که ديگر هيچ کس نتواند به شما تا روز قيامت آزاري برساند. خداوند آنها را در خانه کعبه منزل داد و در امن و امان قرار داد و کسي نتوانست آنها را صيد و شکار کند."
نفقه چهار پايان
نفقه چهارپاياني که انسان در اختيار دارد واجب است بدون هيچ اختلاف نظري ميان فقيهان و بايد توجه داشت که کرم ابريشم و زنبور عسل نيز در زمره آن‏ها قرار دارد چه آن حيوانات حلال گوشت باشند و چه حرام گوشت و چه از آنها انسان نفعي ببرد و چه نبرد. سکوني از امام صادق(ع) در اين باره چنين روايت کرده است: چهارپا بر صاحب خود شش حق دارد: بيش از طاقت حيوان از او کار نکشد، پشت حيوان را محلي که بر آن بنشيند و با ديگران سخن بگويد، قرار ندهد (بي‏جهت بر حيوان سوار نشود). هرگاه پياده مي‏شود به فکر تهيه علوفه و خوراک حيوان باشد. او را دشنام ندهد. به صورت حيوان نزند؛ زيرا او تسبيح خداي را مي‏گويد. هرگاه به آب رسيدند آب را بر او عرضه کند ...
داغ کردن حيوان لعنت دارد
بعضي از صاحبان حيوانات که نمي‏خواستند حيوان آنها با حيوان ديگري اشتباه شود، او را نشان مي‏کردند. يکي از راههاي نشانه‏گذاري اين بود که بر بدن يا چهره آنها داغ مي‏گذاردند. اثر آهن تفتيده بر بدن آنها همواره باقي مي‏ماند؛ اما حيوان بسيار آزرده مي‏شد. روزي پيامبر اکرم(ص) از راهي گذر مي‏کرد. الاغي را ديد که بر چهره او داغ گذارده شده بود. حضرت با ديدن اين حيوان فرمود: "مگر نشنيده‏اي که من داغ گذارنده بر صورت حيوانات را لعنت کرده‏ام و کسي که به صورت آنها بزند مورد لعنت من است."
مشاهده شکنجه زني در شب معراج
از حضرت رسول نقل شده است که فرمود: "در شبي (شب معراج) مرا بر جهنم سير دادند تا از چگونگي آن آگاه شوم. زني را ديدم شکنجه مي‏شود، از علت عذاب شدن وي پرسيدم، در پاسخ گفتند: او گربه‏اي را بست و به او آب و غذا نداد و رهايش نکرد و اين عمل به مردن گربه انجاميد و به همين دليل است که عذاب مي‏شود. در همان شب معراج در بهشت زن بدکاره‏اي را ديدم، از علت داخل شدن وي به بهشت پرسيدم، در پاسخ به من گفتند: او بر سگي گذشت که در چاهي افتاده بود و از شدت تشنگي له له مي‏زد، پس لباس خود را به چاه انداخت و آب آن را در دهان سگ فشرد (و اين عمل را آن قدر تکرار کرد) که سگ سيراب شد و خداوند به همين دليل او را بخشيد."

رها کردن حيوانات جايز نيست
حاكمان شرع اين حکم را بديهي مي‏دانند که جايز نيست انسان حيواني را به گونه‏اي رها سازد که از تشنگي يا گرسنگي و يا از هر گونه فشار و آزار و اذيتي تلف شود. بلکه بايد به اندازه کافي آب و غذا در اختيار او قرار دهد و از گرما و سرماي کشنده حفظش کند. به همان سان که نبايد او را در معرض آزار و اذيت حيوانات ديگر قرار دهد و در اين حکم ميان انواع حيوانات تفاوتي نيست.
اگر حيوان، بچه شيرخوار داشته باشد
اگر حيوان بچه شيرخوار داشته باشد، بايد مالک اجازه دهد به مقدار کافي از شير مادرش بنوشد؛ زيرا نوشيدن شير به مقدار کافي از نفقه حيوان به شمار مي‏آيد. اگر دوشيدن شير براي خود حيوان به دليل کمبود علف و يا هر دليل ديگر زيان‏آور باشد، دوشيدن او جايز نيست. اما اگر دوشيدن شير براي حيوان و بچه‏اش ضرري نداشته باشد بهره نگرفتن از شير او مکروه است و يا جايز نيست؛ زيرا به ضايع کردن مال مي‏انجامد. ليکن مالک بايد مراقب باشد تا آخرين قطرات شير را از پستان حيوان بيرون نکشد؛ زيرا سبب آزار او مي‏شود. مستحب است دوشنده شير ناخن‏هاي خود را کوتاه کند تا حيوان اذيت نشود.

عاقبت زن کافري که به پرندگان دانه داد
ذوالنون مصري، يک زن نامسلمان را ديد که در فصل زمستان مقداري گندم به دست گرفته، براي پرندگان بيابان برد و جلوي آنها ريخت. وي به آن زن گفت: "تو که کافر هستي، اين دانه دادن تو به پرندگان چه فايده دارد؟" او گفت: فايده داشته باشد يا نه من اين کار را مي‏کنم. چند ماه از اين جريان گذشت، ذوالنون در مراسم حج شرکت کرد، همان زن را در مکه ديد که همراه مسلمانان به انجام دادن مراسم حج اشتغال دارد. آن زن وقتي ذوالنون را شناخت به او گفت: "به سبب همان يک مقدار گندم که به پرندگان دادم، خداوند نعمت اسلام را به من احسان نمود و توفيق قبول اسلام را يافتم."
رعايت حقوق کرم ابريشم و زنبور عسل
مقداري که عرفاً زنبور عسل در برخي از زمان‏ها مثل زمستان به عسل نيازمند است بايد در کندو ذخيره شود تا از آن بهره برد، و مستحب است مقداري از حد ضرورت بيشتر نگه‏داري شود؛ مگر اينکه براي حيوان زيان‏آور باشد. نيز گفته‏اند کرم‏هاي ابريشم چون از برگ توت ارتزاق مي‏کنند بايد مالکان آن‏ها به اندازه کفايت از برگ توت برايشان فراهم آورند و آن‏ها را از تلف شدن حفاظت کنند.
مهرباني با گربه
اميرمؤمنان علي(ع) مي‏فرمايد: "ما در حضور پيامبر(ص) بوديم؛ ايشان مي‏خواست وضو بگيرد؛ در اين هنگام گربه‏اي به خانه آن حضرت پناه آورد. پيامبر(ص) فهميد که گربه تشنه است، ظرفي را که آب داشت و با آن وضو مي‏گرفت، جلوي گربه گذارد، گربه از آن آشاميد، سپس پيامبر(ص) از بقيه آب آن وضو گرفت."
بي‏رحمي به حيوان
در اسلام بي‏رحمي حتي نسبت به حيوانات نکوهش شده است. مسلمانان حق ندارند حيواني را بيازارند يا حتي به آن ناسزا بگويند از اين رو پيامبر اکرم در حديثي مي‏فرمايد:"اگر ستمي که بر حيوانات مي‏کنيد بر شما بخشيده شود بسياري از گناهان شما بخشوده شده است."
کشتن حيوانات حلال گوشت براي مصرف، از نظر اسلام جايز است؛ در عين حال، ذبح آنها آدابي دارد که تا حد ممکن، حيوان کمتر رنج ببيند. يکي از آداب ذبح اين است که نبايد حيوان را در برابر چشم حيواني مانند او سر بريد. چنانکه امام علي(ع) فرمود: "گوسفند را نزد گوسفند و شتر را نزد شتر ذبح مکن در حالي که آن ديگري به او مي‏نگرد." بنابراين سر بريدن بچه حيوانات نزد مادرشان به شدت نکوهش شده و حاکي از نهايت سنگدلي و بي‏رحمي است و آثار ويرانگري بر زندگي انجام دهنده آن خواهد داشت.
پناهندگي شتر
پيامبر(ص) در مسافرت بود، شتري به حضورش آمد و جلوي گردنش را به زمين کوبيد و گريه کرد، به گونه‏اي که اشک چشمانش دو طرف صورتش را تر کرد. پيامبر (ص) به حاضران فرمود: "آيا مي‏دانيد اين شتر چه مي‏گويد؟ اين شتر گمان کرده که صاحبش مي‏خواهد او را فردا قربان کند." آنگاه پيامبر(ص) به صاحب آن شتر فرمود: "آيا حاضري اين شتر را بفروشي؟" او گفت: من مالي ندارم که به آن مانند اين شتر، علاقه‏مند باشم. پيامبر به او سفارش کرد که با اين شتر به نيکي رفتار کن.
زراره نقل مي‏کند: امام سجاد (ع) بيست بار با شتري از مدينه به مکه براي انجام مناسک حج رفت و در اين بيست بار حتي يک بار شتر را با تازيانه نزد. به نقل ديگر، تازيانه را بلند مي‏کرد و اشاره مي‏نمود و مي‏فرمود: "ترس از قصاص دارم."
پي کردن حيوانات ممنوع
در اسلام کشتن و پي کردن حيوانات بدون جهت و دليل ممنوع شده است. رسول خدا (ص) به مجاهدان اسلام سفارش مي‏نمود که حيوانات را بي‏جهت کشتار نکنند: "حيوانات حلال گوشت را جز در صورت احتياج به گوشت آنها، کشتار نکنيد."
در اسلام مُثله کردن حيوانات و خوردن چهارپايان مُثله شده، مورد نکوهش شديد قرار گرفته و در حديث آمده است: "کسي که حيواني را مثله کند خداوند او را لعنت کرده است."
بهشت حيوانات
در اسلام تمام انسانها در برابر حمايت از حيوانات و جانداران مسوول شناخته شده‌اند. دکترگوستاولوبون نوشته است: در بلاد اسلامي جمعيت حمايت از حيوانات لازم نيست، اين قطعه از دنيا را مي‏توان بهشت حيوانات دانست؛ مسلمانان حقوق سگ، گربه و طيور را رعايت مي‏کنند، مخصوصاً در مساجد و معابر، طيور با کمال آزادي پرواز مي‏کنند، و در مناره‏ها لانه دارند، مسلمانان در اين باره به گونه‏اي هستند که بايد ما اروپائيان خيلي چيزها را از آنان بياموزيم.

+ نوشته شده در چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 3:4 بعد از ظهر توسط نیما |


Dew claw

هزاران سال پیش، سگها و گربه های بر هر پنجه پنج انگشت داشتند. سگها و گربه ها، حیواناتی هستند که به میزان کم به اطراف کوچ می کنند و طی سالها با جابجا شدن نواحی زمین، پنجه آنها نیز شکل دیگری گرفت. می توان گفت حیوانات تغییرات زیست محیطی را پذیرفتند، همانگونه که ما پذیرفته ایم. برای مثال اگر ما به مکان کوهستانی مهاجرت کنیم، از اتومبیل شاسی بلند، سیستم نویگیتور و دیگر وسایل مجهز برای راهنمایی مسیر استفاده میکنیم. متاسفانه حیوانات فاقد چنین موتور و وسایل نقلیه مجهز و لوکسی می باشند؛ آنها از چهار پا ی خود استفاده می کنند. بنابراین برای تطبیق با تغییرات محیط زیست، برای سگها و گربه ها آسانتر شد که برای هدایت مسیر ازچهار انگشت بجای پنج انگشت استفاده کنند. به مرور نخستین انگشت که انگشت پنجم نامیده می شود به سمت بالایی پاها صعود کرد تا سر راه قرار نگیرد. اگر چه این انگشت، دیگر نقش حیاتی در حرکات منظم حیوانات خانگی ایفا نمی کند، اما اثر آن همچنان باقی است.

آیا این اتفاق در مورد دیگر گونه های حیوانات نیز رخ داده است؟

بله، این اتفاق به مرور زمان در مورد گونه های زیادی از حیوانات رخ داده است و منحصر به سگ و گربه نمی باشد. برای نمونه، خوکها هم در قسمت بیرونی و هم در قسمت داخلی پاهایشان ناخن پنجم دارند. اسبها سابقا پنج انگشت داشته اند که به مرور به یکی که همان سم آنهاست تقلیل یافته است. بسیار عجیب است که دوستان چهار پای ما با گذشت زمان اینچنین با شرایط کنار آمده و حیوانات پیشرفته امروزی شده اند.چرا ناخن پنجم را ناخن شبنمی نامیده می شود؟

نام و ترجمه عینی کلمه dew claw ناخن شبنمی است چرا که در هنگام پیاده روی سگ در بیرون از منزل، ناخن پنجم به شبنم های سبزه و علفها تماس پیدا می کند.

با ناخن پنجم چه کنیم؟

در برخی از نژادهای سگ، ناخن پنجم توله ها در چند روزگی برداشته می شوند، همچنین میتوان نسبت به برداشتن ناخن پنجم در هنگام عقیم کردن حیوان نیز اقدام کرد. معمولاً ناخن پنجم ر نژاد بیگل در دوران تولگی آنها برداشته می شود.

برداشتن ناخن پنجم در توله ها، بسیار ساده است تا حدی که تنها ممکن است حیوان کمی احساس ناخوشایندی داشته باشد.در ایالت متحده آمریکا، ناخن پنجم نژاد بیگل در تولگی و سن بسیار کم برداشته می شود، چرا که زمانیکه توله ها بسیار جوان هستند، ناخن پنجم به استخوان نچسبیده و تنها توسط پوست نگاه داشته است. ناخن پنجم زمانیکه سگ ایستاده یا راه می رود با زمین تماس ندارد اما در برخی سگها معمولاً در هنگام دویدن زمین را لمس خواهد کرد

آیا نیازی به برداشتن ناخن پنجم سگ هست؟

خیر. بسته به موقعیت ناخن، نوع نژاد و نوع فعالیت سگ شما این نیاز را حس خواهید کرد. در برخی از سگها، برداشتن ناخن پنجم شدیداً توصیه میشود چرا که شکل ناخن آنها به نوعی است که به راحتی به همه جا گیر کرده و خراشیده می شود. برای مثال در مورد نژادهای شکاری از جمله بیگل برداشتن ناخن پنجم توصیه می شود چرا که معمولاً این سگها بیرون بوده و ناخن آنها با سطوح ثابت مالیده می شود. این ناخن به راحتی بجایی گیر کرده و پارگی دردناکی ایجاد می کند که برای درمان آن الزاماً بایستی به دامپزشک مراجعه کرد.

آسیب دیدگی ناخن پنجم موجب عدم تحرک کافی و عدم شادابی سگ خواهد شد، چرا که ناخن پنجم به همه جا از جمله فرش، قالیچه، پتو، طناب و یا حتی درهای توری گیر می کند.آیا ناخن پنجم نیاز به کوتاه کردن دارد؟

بله. ناخن پنجم مانند سایر ناخنها رشد میکنند حتی بنظر می رسد که سرعت رشد آنها بیشتر از سایر نانخنهاست چرا که بطور طبیعی در هنگام راه رفتن سگ این ناخن با سطح سفت تماس نداشته و سایش نمی یابد. بازدید و کوتاه کردن متناوب ناخن ها، بسیار مهم است. در غیر اینصورت، ناخنها معمولاً تا اندازه ای بلند می شوند که به سمت عقب پیچ خورده و در پنجه سگ فرو می روند. متاسفانه این اتفاق بسیار رایج است در حالیکه به سادگی با کوتاه کردن مرتب ناخن ها، قابل پیشگیری است. همچنین بایستی بیاد داشته باشیم که ناخن پنجم نیز همانند ناخنهای معمولی بوده و به همان روش کوتاه می شود، کوتاه کردن ناخن از ته آن موجب پارگی مویرگ خواهد شد.


ترجمه: یاسمن بهارمست
+ نوشته شده در سه شنبه بیست و چهارم آذر 1388ساعت 11:49 بعد از ظهر توسط نیما |


چرا مردم قفس را آفریدند

چرپروانه را از شاخه چیدند

چرا پروانه ها را پر شکستند

چرا آواز ها را سر بریدند

پس از کشف قفس پرواز پژمرد

سرودن بر لب بلبل گره خورد

کلاف لاله سر در گم فرو ماند

شکفتن در گلوی گل گره خورد

چرا نیلوفر آواز بلبل

به پای مییله های سرد پیچید

چراآواز غمگین قناری

درون سینه اش از درد پیچید

چرا لبخند گل پرپر شدو ریخت

چه شد آن آرزوهای بهاری

چرا در پشت میله خط خطی شد

صدای صاف آواز قناری

چرا لای کتابی

خشک کردند

برای یادگاری پیچکی را

به دفتر های خود سنجاق کردند

پر پروانه و سنجاقکی را

خدا پر داد تا پرواز باشد

گلویی داد تا آواز باشد

خدا می خواست باغ آسمان ها

به روی ما همیشه باز باشد

خدا بال و پرو پروازشان داد

ولی مردم درون خود خزیدند

خدا هفت آسمان باز را ساخت

ولی مردم قفس را آفریدند 

قیصر امین پور


+ نوشته شده در سه شنبه بیست و هشتم مهر 1388ساعت 9:37 قبل از ظهر توسط نیما |

گروه هاي خوني گوسفند
گوسفندان داراي هفت نوع گروه خوني ميباشند كه با حروف R, M, D, C, B, A و X نمايش داده ميشوند.گوسفندان را بر حسب اين كه گلبولهاي قرمزشان حاوي مقدار زياد يا كم پتاسيم است به دو گروه تقسيم ميكنند. اين ميزان اندازه گيري به وسيله سيستم M تنظيم ميگردد. از گلبولهاي قرمز گوسفندان معمولاً در بررسيهاي ايمني شناسي استفاده مينمايند زيرا به آساني قابل تهيه بوده و به سهولت به دست ميآيند.
گروه هاي خوني اسب
اسبها داراي هفت سيستم گروه خوني هستند كه با حروف Q, P, R, D, C, A و U نمايش داده ميشوند. بيماري هموليتيك در كره اسبها زياد مطرح نيست ولي در كره قاطرها كه اختلالات پادگني بين حيوان نر (الاغ) و حيوان ماده (اسب) زياد است حدود 8 تا 10 درصد كره ها ممكن است مبتلا به بيماري هموليتيك گردند. مكانيسم ايجاد پادتن بر ضد گلبولهاي قرمز چندان روشن نيست ولي تصور ميشود كه گلبولهاي قرمز جنين جريان خون مادر راه پيدا ميكنند. ماديانها در برابر گلبولهاي قرمز جنين به مادر در ماه آخر آبستني و هنگام زايش در اثر شكسته شدن عروق خوني جفت صورت ميگيرد.بيماري هموليتيك در اسبهايي مطرح است كه چندين بار زايمان كرده اند. پادتنهاي موجود در بدن مادر از طريق جفت عبور نميكنند بلكه از راه آغوز به كره منتقل ميگردند. بنابراين كره سالم متولد ميشود ولي چندين ساعت پس از خوردن آغوز آثاري چون ضعف، سستي، رنگ پريدگي مخاطات و زردي را بروز ميدهد.
گروه هاي خوني سگ
سگها حداقل يازده سيستم گروه خوني دارند كه عبارتند از: M, L, K, F, D, C, B, Tr, A و N اما فقط يكي از آنها يعني سيستم A قدرت كافي دارد و از نظر درمانگاهي حائز اهميت است، حدود 60 درصد سگها داراي گروه خوني A هستند. سيستم Tr و پادگن محلول نظير r در گوسفند با سيستمO در خوك معادل ميباشد
.

گروه هاي خوني گربه
در گربه فقط يك سيستم گروه خوني عمده گزارش گرديده است و آن AB ميباشد ولي ممكن است گربه ها داراي گروه خوني B, A و يا A B باشند. گروه خوني 95ـ75 درصد گربه ها A و 25ـ5 درصد آنها B و گروه خوني AB كمتر از يك درصد گزارش شده است. پادگن A در لنفوسيتهاي گربه ديده شده است. ضمناً تزريق يك ميلي ليتر از خون گربه هاي با گروه خوني A به گربه هاي با گروه خوني B موجب شوك، كاهش فشار خون، قطع اعمال تنفسي و توقف حركات قلب در ظرف چند دقيقه ميگردد.
گروه هاي خوني گاو
گاوها داراي يازده سيستم گروه خوني ميباشند كه با حروف Z, T, S, M, L, J, F, C, B, A و R نمايش داده ميشوند و از بين آنها دو سيستم B و J واجد اهميت بيشتري هستند. سيستم گروه خونيBدر گاوها از كليه سيستمهاي شناخته شده پيچيده تر است. به طوري كه دراين سيستم 60 پادگن مختلف برآورد شده است كه اين پادگنها به صورت دسته هاي كوچكتري به شكل فنوگروپ به ارث ميرسند. با وجود اين پيچيدگي تقريباً غير ممكن است كه خون يك گاو دهنده كاملاً مشابه خون گاو گيرنده باشد.
پيچيدگي سيستم B طوري است كه در هر گاو به قدر كفايت تركيب پادگني متفاوت وجود دارد كه بتوان به وسيله آن هر يك از گاوان را مشخص ساخت. طبعاً چنين سيستمي روش ايده آلي براي شناسايي هر يك از دامهاي گله بشمار ميرود و بسياري از مراكز دامپروري براي كنترل اصالت گاوهاي خريداري شده از آن استفاده ميكنند
.

پادگن J ليپيدي است كه به طور آزاد در مايعات بدن گاو وجود دارد و به طور غير فعال (Passive) مجذوب گلبولهاي قرمز گرديده و به آن متصل ميشود، لذا پادگن j نميتواند پادگن حقيقي گلبول قرمز باشد و بدين جهت در خون گوساله هاي نوزاد وجود ندارد. اين پادگن در ظرف 6 ماه پيش از تولد جذب گلبولهاي قرمز گوساله شده و در خون ديده نميشود. گاوهاي واجد پادگن J (J مثبت) دو نوع ميباشند، برخي از آنها پادگن J در عيار بالا دارند به طوري كه ميتوان در سطح گلبولها و سرم آنها را تشخيص داد و برخي ديگر برعكس اين حالت هستند. گاوان واجد J منفي ممكن است در سرمشان پادتن ضد J موجود باشد كه عيار اين پادگن برحسب فصول سال متغير بوده به طوري كه در تابستان و پاييز به حداكثر خود ميرسد
.

با توجه به موارد بالا ميتوان چنين نتيجه گرفت كه به واسطه وجود گاوان j مثبت و j منفي انتقال خون از گروه اول به گروه دوم ممكن است موجب واكنش شديد گردد حتي اگر فبلاً گاوان گيرنده نسبت به پادگن دهنده حساس نشده باشند. بيماري هموليتيك در گوساله هاي نوزاد نادر است ولي پس از واكسيناسيون بر ضد آناپلاسموز و يا بابزيوز ممكن است ايجاد شود زيرا اين واكسنها را از خون گوساله هاي آلوده تهيه مينمايند. بدين صورت كه واكسن آناپلاسموز را از راه مخلوط كرده مقدار زيادي خون گوساله هاي مبتلا توليد ميكنند
.

در اين روش پس از مخلوط كردن خونها، مخلوط خون را خشك و منجمد مينمايد و هنگام مصرف با مواد دير جذب (ادجونت) مخلوط كنند و اما واكسن ضد بابزيوز نيز عبارت است از خون نسبتاً تازه گوساله‌هاي آلوده.

منبع : پرشین پت
+ نوشته شده در جمعه دهم مهر 1388ساعت 3:59 قبل از ظهر توسط نیما |


این سگ‌ها اولین سگ‌های شبیه سازی جست‌وجوگر با قابلیت خاص بویایی در جهان هستند که برای انجام وظایف پلیسی به کار گرفته شده‌اند...

مقامات گمرک کره جنوبی ادعا کرده‌اند که نخستین سگ‌های شبیه سازی شده جهان با قابلیت بو کشیدن و ردیابی مواد خاص را به کار گرفته‌اند.

هفت قلاده از این نژاد جدید سگ‌های جست‌وجوگر در اواخر سال 2007 از روی یک سگ کانادایی شبیه سازی شدند که اکنون شش تای آنها برای انجام وظیفه پس از تکمیل 16 ماه دوره آموزشی آماده به مقامات گمرکی کره جنوبی واگذار شده‌اند.

هفتمین سگ بر اثر جراحت نتوانست تمرینات را با موفقیت به پایان برساند و از بقیه جدا شد.

این سگها «TOPPY» نام دارند که به معنی «پاپی‌های آینده» هستند.

به گفته پارک جئونگ هئون ــ سخنگوی خدمات گمرک کره در فرودگاه بین‌المللی اینچئون ــ این سگ‌ها اولین سگ‌های شبیه سازی جست‌وجوگر با قابلیت خاص بویایی در جهان هستند که برای انجام وظایف پلیسی به کار گرفته شده‌اند.

این گونه جدید در شناسایی مواد مخدر و غیر قانونی خیلی بهتر از سگهای معمولی عمل می‌کنند.

منبع : hakimemehr.ir

+ نوشته شده در پنجشنبه یکم مرداد 1388ساعت 7:48 بعد از ظهر توسط نیما |

من فکر می کنم این خرس پاندا حوصله اش سر رفته و نیاز به هیجان توی زندگیش داره+ نوشته شده در جمعه بیست و ششم تیر 1388ساعت 2:33 قبل از ظهر توسط نیما |

پایگاه تحلیلی خبری وت نیوز : دیر یا زود ، این سوال به ذهن هرکسی خطور خواهد کرد که آیا سگ پرتغالی باراک اوباما از اهمیت خود مطلع است ؟!


اما هفته گذشته مطلبی در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد و سوال فوق توسط بسیاری از کارشناسان مورد نقد و بررسی قرار گرفت . Cecelia Ruggles از معروف ترین پرورش دهندگان سگ که جوایز متعددی را نیز در این زمینه کسب کرده است ، معتقد است که سگ ها نسبت به جایگاه خود آگاهند و نگرش مشخصی را نسبت به جایگاه خود دارند .

به اعتقاد خانم Ruggles ، حیوانات به عملکرد خود آگاهند و با توجه به برخورد دیگران ، وضعیت خود را درک می کنند .

به گزارش سرویس بین الملل پایگاه تحلیلی خبری دامپزشکان ایران زمین، یکی از اساتید مطرح فیزیولوژی دانشگاه British Columbia در پاسخ به ما نظری متفاوت داشت . به اعتقاد وی این حیوانات تنها میتوانند میزان راحتی خود را ارزیابی نموده و تقاضای صاحبان خود را تا حدودی اجرا نمایند .

در نهایت ، به نظر می رسد که با توجه به نظرات متفاوت متخصصین ، این سوال تا انجام تحقیقات تکمیلی بازهم بدون جواب بماند .

 
+ نوشته شده در پنجشنبه هجدهم تیر 1388ساعت 1:9 قبل از ظهر توسط نیما |
اولين مورد بيماري آنفلوآنزاي نوع A/H1N1 مربوط به يك نوجوان 16 ساله ايراني الاصل مقيم آمريكا كه به همراه خانواده وارد تهران شده، تاييد شد.
به گزارش ايلنا, اين فرد هفته گذشته در هنگام ورود به كشور با علائم عفونت تنفسي مورد آزمايش قرار گرفت و در اين آزمايش ابتلا وي به بيماري آنفلوآنزاي نوع (A(H1N1 قطعي شد. از زمان تشخيص بيماري، اقدامات درماني براي بيمار و اقدامات پيشگيرانه براي اطرافيان وي آغاز گرديد كه در حال حاضر با درمان‌هاي صورت گرفته، حال عمومي بيمار رضايتبخش گزارش شده است.
گفتني است سازمان جهاني بهداشت، هفته گذشته فاز 6 بيماري آنفلوآنزاي نوع A/H1N1 يعني مرحله نهايي همه گيري جهاني اين بيماري را اعلام كرد كه بر اين اساس اين بيماري ظرف 6 ماه آينده در تمام قاره‌هاي جهان رخ خواهد داد.
در حال حاضر اين بيماري در 84 كشور جهان از جمله 7 كشور همسايه ايران گزارش شده است.
سازمان جهاني بهداشت شدت همه گيري جهاني بيماري آنفلوآنزاي نوع A/H1N1 را «متوسط» ارزيابي كرده است.
وزارت بهداشت، با توجه به تشخيص قطعي يك مورد بيماري آنفلوآنزاي نوع A/H1N1 در كشور به هم وطنان توصيه كرد كه از مسافرت‌هاي غير ضروري به كشورها، به ويژه كشورهاي با شيوع بالاي اين بيماري نظير آمريكا با 20 هزار مورد ابتلا،‌ مكزيك، كانادا، كشورهاي آسياي جنوب شرقي نظير فيليپين، تايلند و برخي از كشورهاي اروپايي مانند انگلستان و آلمان خودداري كنند.
اين وزارتخانه همچنين بر رعايت نكات بهداشت فردي، به ويژه خودداري از تماس نزديك با مبتلايان، استفاده از دستمال در هنگام عطسه و شستشوي دستها تاكيد كرده است.
گفتني است، داروي درمان اين بيماري «اسلتامي وير) (Oscltamivir) است كه كشورمان موفق به فرمولاسيون اين دارو شده و در حال حاضر اين دارو در داخل كشور توليد مي‌شود

+ نوشته شده در پنجشنبه یازدهم تیر 1388ساعت 1:57 قبل از ظهر توسط نیما |

ايران: نتايج آخرين سرشماريهاي انجام شده نشان مي دهد که تنها 60 قلاده يوزپلنگ ايراني باقي مانده اند و نسل اين گونه کم نظير حيواني به شدت در معرض انقراض قرار دارد.

معاون امور زيستگاههاي سازمان محيط زيست کشور با اعلام اين خبر به مهر، گفت: پروژه بين المللي حمايت از يوز پلنگ آسيايي که 6 سال پيش آغاز به کار کرد، توانسته نگاه مديران، محيط بانان و فعالان محيط زيست را به حيات يوز آسيايي معطوف کند. به گفته او، بعد از اجراي اين طرح که از سوي سازمان ملل متحد حمايت مي شود، تمام مشاهدات متخصصان در مطالعه يوز آسيايي که ديگر آن را ايراني مي نامند ثبت مي شود.
امير عبدوست با اعلام اينکه تمام حالات و رفتارهاي يوز در هنگام شکار، غذا خوردن، دويدن و ... بر اساس امکانات GPS نقطه برداري مي شود اضافه کرد: در اين زمينه ضمن تهيه عکس و فراهم کردن ديگر اطلاعات، اينها به دفتر UNDP براي تکميل پروژه حمايت از يوز آسيايي ارسال مي شود.
اين متخصص محيط زيست و حيات وحش با تاکيد بر اينکه طرح بين المللي حمايت از يوز آسيايي توانسته به حفاظت بهتر و با کيفيت تر از اين گونه در حال انقراض کمک کند افزود: منطقه اي که يوز ايراني زندگي مي کند به شدت در کنترل است و روز به روز رصد مي شود و همين توجه به خودي خود کارساز بوده چرا که امنيت اين گونه را از تمامي جهات مثل آب، غذا، زيستگاه و ... تامين کرده است، نيروي هاي اجرايي در اين زيستگاه اضافه شده و به شکلي برجسته زيستگاه يوز پلنگ کنترل مي شود.
معاون امور زيستگاههاي سازمان محيط زيست با اشاره به استفاده از امکاناتي مثل تله گيري، حلقه گذاري، راديومتر و... براي سنجش و مشاهده نحوه حضور در زيستگاه و کريدورهاي مهاجرتي اين گونه وحشي اضافه کرد: تا قبل از اين طرح، اطلاعاتي در اين خصوص نداشتيم و اتفاقا با اين مطالعه براي کارشناسان ثابت شد که آب و غذا و پناهگاه و زيستگاه يوز پلنگ چگونه بايد تامين و مديريت شود.
عبدوست اضافه کرد: در ادامه فعاليتهاي عمراني طرح بين المللي حمايت از يوز پلنگ آسيايي، در مناطقي از پارک ملي کوير، منطقه توران، نايبند، دره انجيري و کالبد بهادران طرح عمراني براي تامين آب و علوفه براي حيوانات طعمه يوز پلنگ ايراني فراهم شد.

+ نوشته شده در دوشنبه یکم تیر 1388ساعت 3:29 قبل از ظهر توسط نیما |

يک متخصص دامپزشکي نسبت به شيوع بيماري سل ميان حيوانات باغ وحش هاي کشور هشدار داد. دکتر آل داوود با اعلام اين خبر به خبرنگار مهر گفت: ماموران نگهداري از حيوانات در باغ وحشهاي کشور توجه چنداني به مباحث پزشکي حيوانات ندارند و بسياري از اين حيوانات بيمار هستند.

بنا به گفته آل داوود نتايج مطالعات روي حيوانات در باغ وحشهاي کشور نشان مي دهد که به علت سکون و بي تحرکي حيواناتي که در آنها نگهداري مي شود به سرعت بيمار مي شوند.
اين دامپزشک با اشاره به تشريح جسد يک ميمون در باغ وحش تهران در دانشکده دامپزشکي تهران گفت: مطالعات دقيق دامپزشکان روي اين حيوان نشان داد که اين حيوان به بيماري سل مبتلا بود و من فکر مي کنم که برخي از ديگر گونه هاي حيواني در باغ وحشهاي کشور هم به اين بيماري مبتلا باشند

+ نوشته شده در دوشنبه یکم تیر 1388ساعت 3:7 قبل از ظهر توسط نیما |


واحد مرکزی خبر : چند نفر که گربه های آمریکا را می کشتند و تکه تکه می کردند باتلاش پلیس ایالت «میامی» دستگیر شدند.
سخنگوی شهرداری «پالمتو بی» ایالت «میامی» اعلام کرد قاتلان گربه ها سرانجام شنبه شب با تلاش شبانه روزی پلیس در جنوب شرق آمریکا بازداشت شدند.
«بیل کرس» ادامه داد : این تبهکاران طی چند هفته اخیر ، افزون بر 25 گربه را در «پالمتو بی» و اطراف آن کشتند ، قطعه قطعه کردند و در خیابانها انداختند.گفتهخ می شود کارآگاهان برای دستگیری قاتلان گربه ها 10 هزار دلار جایزه گذاشته بودند.گزارش ایسکانیوز می افزاید، قرار است فردا پلیس «میامی» جزئیات این عملیات را برای خبرنگاران تشریح کند.پیش تر تصور بر این بود که قاتلان گربه ها، بیمار روانی هستند.

 

+ نوشته شده در دوشنبه یکم تیر 1388ساعت 3:3 قبل از ظهر توسط نیما |همشهری : تهران بيش از 140 گونه پرنده دارد و بيشترين پرنده‌هاي پايتخت در پارك شهر مشاهده شده‌اند. اين خبر در جلسه كميته محيط زيست شوراي شهر تهران اعلام شد.

به گزارش ايسنا، شصت و چهارمين جلسه كميته محيط زيست شوراي شهر تهران به بررسي وضعيت پرندگان پايتخت اختصاص داشت.

بختياري، عضو گروه پرنده نگري طرلان در اين جلسه با اشاره به اينكه پرنده‌نگري راهي براي بهره‌وري پايدار از طبيعت است، افزود: در تهران هفت زيستگاه مناسب براي پرندگان داريم و آخرين بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد بيش از 140 گونه پرنده در تهران وجود دارد كه طي سالهاي گذشته تراكم پرندگان در پايتخت افزايش يافته است.

وي بيشترين مكان‌هاي مشاهده پرندگان را پارك‌ها و فضاهاي سبز داخلي، كوه‌ها و كشتزارهاي جنوب تهران عنوان كرد و گفت: آمارها نشان مي‌دهد نيمه دوم اسفندماه بيشترين تنوع پرندگان را در تهران داريم.

جعفري، معاون سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري تهران نيز با اشاره به پژوهش انجام شده در خصوص پرندگان تهران گفت: اين پژوهش نشان مي‌دهد در سال 81 حدود 58 گونه پرنده در تهران شناسايي شده كه اين رقم در سال 87 به 146 گونه افزايش يافته است كه بدين ترتيب تنوع گونه‌هاي پرنده در تهران افزايش يافته است.

وي با اشاره به اينكه اين پژوهش در 14 پارك تهران انجام شده است افزود: نتايج اين بررسي نشان مي‌دهد «پارك شهر» بيشترين تعداد پرندگان پايتخت را در خود جاي داده است. اين در حاليست كه پارك جنگلي سرخه‌حصار عليرغم مساحت بالا ولي به دليل برخي مخاطرات زيست محيطي، آلودگي‌ها و طي سالهاي گذشته ساخت و سازهاي غير مجاز در مجاور و حاشيه آن كمترين تعداد پرندگان را داشته است.

معاون سازمان پاركها و فضاي سبز شهرداري تهران افزود: پس از پارك شهر بيشترين پرنده‌هاي تهران در پارك جمشيديه مشاهده شده است.

وي با اشاره به اجراي طرح احداث آشيانه براي پرندگان در پارك‌هاي سرخه حصار، جمشيديه و چيتگر گفت: خوشبختانه اجراي اين طرح با استقبال مردم و تشكل‌هاي زيست محيطي مواجه شده و تلاش مي‌كنيم شمار اين آشيانه‌ها امسال افزايش يابد.

دكتر معصومه ابتكار، رئيس كميته محيط زيست شوراي شهر تهران نيز در اين جلسه با تاكيد بر ضرورت احداث لانه‌هاي ويژه براي پرندگان پايتخت گفت: يكي از بهترين جمعيت پرندگان در مركز دفن زباله كهريزك مشاهده شده است.

وي تاكيد كرد: كارگروه ويژه براي پرندگان در شوراي شهر با حضور نمايندگان بخش‌هاي مرتبط از جمله تشكل‌هاي غيردولتي، صاحبان پارك‌ها، دامپزشكي و ... در راستاي فرهنگسازي حفاظت از پرندگان و ارائه راهكارها در اين زمينه و پايش سالانه پرندگان تشكيل مي‌شو

+ نوشته شده در دوشنبه یکم تیر 1388ساعت 2:56 قبل از ظهر توسط نیما |

آفتاب : بیشتر حیوانات وحشی مثل شیر که به طرق قاچاق خریداری و در منازل شخصی نگهداری می‌شوند، به طرز دردناکی بدون آنکه مسئولین سازمان محیط زیست متوجه شوند، می‌میرند.
یک دامپزشک در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این مطلب گفت: «به عنوان مثال در جشن کودک که سال گذشته در دارآباد تهران برگزار شد، سه توله شیر 7 ماهه که دلالان به مردم فروخته بودند به دلایل مختلف تلف شدند».

این در حالی است که به گفته دکتر علیرضا باقری بیشتر مراجعات به دامپزشکان برای درمان حیوانات از جنس بچه شیرها به خاطر بیماریهایی است که نهایتا منجر به مرگ آنها می‌شود.

در همین رابطه دامپزشک کلنیک دامپزشکی تهران، در گفتگو با خبرنگار مهر علایم بیماریهای ویروسی در حیوانات وحشی که به شکلهای مختلف در دست شهروندان عادی قرار می‌گیرد را مشهود دانست و گفت: «در سال گذشته چندین مورد مراجعه به خاطر بیماریهای ویروسی خطرناک در چند توله شیر داشتیم که توسط شهروندان در آپارتمان و محیطهای غیر بهداشتی نگهداری می‌شدند».

دکتر احمدی ضمن تایید غیر مجاز بودن دسترسی و نگهداری حیواناتی از جنس شیر، با استناد به مشاهدات خود در کلنیک دامپزشکی تهران، قاچاقچیان را عامل ورود این‌گونه حیوانات از مرزهای شرقی کشور به خصوص هند و پاکستان و افغانستان به ایران دانست و تلف شدن اغلب این حیوانات را تایید کرد.

با این حال دکتر آل داود متخصص دامپزشکی تعداد حیوانات وحشی و زاد و ولد آنها در مراکز زیر زمینی و غیر مجازرا دلیل احتمالی فروش این حیوانات به شهروندان دانست و گفت: «شهروندان بسیاری به ما مراجعه می کنند که خواهان استفاده از انواع واکسنها برای نگهداری از توله شیرهایی هستند که در منزل نگهداری می‌کنند».

آل داوود بزرگ کردن حیوانات وحشی در آپارتمان و منازل تهران را به دلیل خوی ذاتی آنان، غیر منطقی خواند و افزود: «این حیوانات به شیوه‌های مختلف و به این خاطر که از محیط مناسبی برخور دار نیستند به زودی تلف می شوند. آن هم در شرایطی که وجود و حضور این گونه حیوانی خطرات بالقوه بسیاری برای کسانی دارند که از آنها نگهداری می‌کنند».

 
+ نوشته شده در دوشنبه هجدهم خرداد 1388ساعت 8:28 بعد از ظهر توسط نیما |

بازتاب : مدير كل حيات وحش سازمان محيط زيست گفت: پلاك‌گذاري لاك‌‌پشت‌ها در سواحل خليج‌فارس توسط سازمان محيط زيست آغاز شده است.
حسين محمدي در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس، با اشاره به آغاز فعاليت معاونت محيط دريايي و دفتر حيات وحش در زمينه لاك‌پشت‌ها و خزندگان، افزود: با توجه به اين‌كه فصل تخم‌گذاري لاك‌پشت‌ها از يك‌ ماه گذشته در سواحل و خليج‌فارس آغاز شده است، پلاك گذاري لاك پشت‌ها نيز شروع شده است.
به گفته مدير كل حيات وحش سازمان محيط زيست پلاك‌گذاري ميزان مهاجرات و پراكنش لاك‌پشت‌ها را مشخص مي‌كند.
با اشاره به آمار خزندگان،گفت: بر طبق آخرين گزارش‌ها حدود 220 گونه خزنده در فهرست خزندگان ايران است كه حدود 15 گونه از اين خزندگان در فهرست اتحاديه حفاظت از طبيعت و منابع طبيعي وجود دارد.
وي با بيان اين‌كه هر ساله بر اساس گونه‌هاي جانوري ليستي منتشر مي‌شود، گفت: البته فهرست ديگري به نام فهرست سرخ نيز منتشر مي‌شود و داراي رده‌هاي حفاظتي مختلف شامل بحراني، در معرض خطر انقراض، آسيب‌پذير است.
وي در رابطه با برخي از گونه‌هايي كه در معرض خطر انقراض قرار دارند، گفت: لاك پشت‌هاي سبز، سرخ، زيتوني، لاك پشت فراتي، افعي البرزي و افعي آذربايجان جز گونه‌هايي هستند كه در معرض خطر انقراض هستند.
مدير كل حيات وحش سازمان محيط زيست با اشاره به اين‌كه لاك‌پشت پوزه عقابي در سطوح بحراني قرار دارد، تصريح كرد: لاك پشت پوزه عقابي، سبز و زيتوني جزو گونه‌هاي دريايي محسوب مي‌شو
+ نوشته شده در سه شنبه دوازدهم خرداد 1388ساعت 2:18 قبل از ظهر توسط نیما |

هرچه بيشتر انسان ها را مي شناسم، سگ ها را بيشتر ستايش مي کنم " .

تولستوی: فرق انسان و سگ در آنست كه اگر به سگی غذا بدهی هرگز تو را گاز نخواهد گرفت
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1388ساعت 0:24 قبل از ظهر توسط نیما |


سبزپرس – گروه محیط طبیعی : یک گربه پالاس نیمه جان در ارتفاعات فیروزکوه ، توسط محیط بانان محیط زیست استان تهران ، تحویل تیم جراحی شد و مورد مداوا قرار گرفت .

دکتر هومن ملوک پور ، سرپرست " تیم جراحی کلینیک دکتر هومن " ، درباره روند مداوای این توله پالاس به سبزپرس گفت : سه روز پیش محیط زیست استان تهران ، این گربه را در حالی که شرایطی بسیار وخیم داشت به ما ارجاع داد . حال عمومی حیوان بسیار نگران کننده بود و فقط 10 درصد هوشیاری داشت . پس از معاینه ، متوجه شدیم که نزدیک به یک هفته است که معده حیوان ، خالی مانده و دارای درد فراوان و به شدت عصبی بود . از دست هایش که به شدت مجروح بود عکسبرداری کردیم و متوجه شدیم هر دو دست ، شکسته است .
دکتر ملوک پور در ادامه گفت : در چنین شرایطی ، پس از انجام مقدمات درمان و بهبود اوضاع عمومی پالاس ، دیروز او را برای جراحی آماده کردیم و او را تحت عمل جراحی قرار دادیم . او حال عمومی توله پالاس را در حال حاضر مطلوب و رضایتبخش اعلام کرد .
دکتر ملوک پور در پاسخ به این سوال سبزپرس که " علت جراحت و شکستگی دستان توله پالاس چه بود گفت : از تیزی شکستگی در ناحیه دست ها و در یک راستا بودن زخم ، به نظر می رسد حیوان مورد هجوم و ضربه توسط جسم سنگین از سوی یک فرد راست دست قرار گرفته ؛ چرا که معمولا در تصادف با خودرو و یا افتادن از ارتفاع ، شکستگی بیشتر حالت پخش و خورد شده گی دارد .

گفتنی است اسامی اعضای تیم جراحی " کلینیک دکتر هومن " که مسئولیت مداوای پالاس را بر عهده داشتند به شرح زیر است : دکتر هومن ملوک پور ، سرپرست تیم جراحی ؛ دکتر حمید فتاحیان ، استادیار عوم تحقیقات دانشگاه آزاد ؛ دکتر حمید محی الدین ، رادیولوژیست و دکتر علیرضا مشیری ، کمک جراح .
گربهٔ پالاس یا مانول یک گربه‌سان وحشی کوچک بومی آسیای میانه است . این جانور تقریبا به اندازهٔ یک گربه خانگی است و دارای حدودا ۶۰ سانتی‌متر طول (بدون احتساب دم ۲۵ سانتی‌متری‌اش) و به طور متوسط ۳٫۶ کیلوگرم وزن است. رنگ موهای بدنش خاکستری روشن یا زرد تیره همراه با نوارهای عمودی است که گاهی در میان موهای انبوه و متراکم بدن، دیده نمی‌شوند . این گربه که از گونه های کمیاب گربه سانان دنیاست آخرین بار در سال 75 در ایران دیده شد .

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1388ساعت 0:0 قبل از ظهر توسط نیما |

تيمي از جراحان دامپزشكي در يك جراحي بي‌سابقه در كشور، عارضه شكستي دست يك قلاده «گربه پالاس» از گونه‌هاي جانوري كمياب كشور را درمان كردند.

دکتر هومن ملوک پور، سرپرست تيم جراحي «گربه پالاس» در حاشيه انجام اين عمل دامپزشكي به خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) گفت: اين جراحي از دو جنبه حائز اهميت بود، در وهله اول مساله كمياب بودن اين گونه گربه است و در مرحله دوم نوع آسيبي كه حيوان ديده بود و نوع درماني كه انجام شد، در كشور بسيار كم بر روي حيوانات خانگي انجام شده كه آنها هم در گونه‌هاي ديگري غير از اين گربه‌سان كمياب بوده است.

وي با موفقيت آميز خواندن اين عمل جراحي، اظهار كرد: به نظر مي‌رسد كه عامل شكستي حيوان انساني بوده، يعني توسط انسان آسيب ديده است، زيرا كوفتگي‌هايي مشاهده نمي‌شود كه بتوان گفت از جايي افتاده يا با حيوان ديگري درگير شده و كاملا مشخص است كه شي بلندي مثل چوب يا فلز به گربه برخورد كرده و اين مساله را امتداد شكستگي‌ها به وضوح نشان مي‌دهد.

دكتر حميدرضا فتاحيان، استاديار دانشكده علوم تخصصي دامپزشكي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي و جراح اين تيم نيز با اشاره به اين كه حيوان آسيب ديده از سوي كارشناسان سازمان محيط زيست جهت درمان آورده شده است، اظهار كرد: پس از انجام راديوگرافي مشخص شد كه اين گربه از ناحيه دو دست دچار شكستگي شده، به طوري كه شكستگي دست چپ كامل بوده است، لذا پس از بررسيها به نتيجه رسيديم كه بايد تحت عمل جراحي قرار بگيرد.

وي ادامه داد: متاسفانه با محدوديت‌هايي در زمينه‌ وسايل جراحي حيوانات در ايران مواجهيم مثلا قطعات فلزي به اندازه اين حيوان كوچك سه يا چهار كيلوگرمي وجود ندارد، بنابراين آنچه كه در دسترس بود فراهم كرديم و تحت شرايط جراحي باز، دستي را كه هر دو استخوان آن با هم شكسته بود، پس از باز كردن موضع، جراحي كرديم كه پس از راديوگرافي مشخص شد كه اين استخوان كاملا در مسير خود قرار گرفته است.

عضو هيات علمي دانشكده علوم تخصصي دامپزشكي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامي، خاطر نشان كرد: با توجه به شرايط موجود نيازي به عمل جراحي دست ديگر نبوده و با آتل بندي معمولي مي‌توان به بهبود وضع وي كمك كرد تا بتواند به محيط زيست برگردد.

وي طول درمان را بين 4 تا 8 هفته عنوان كرد و افزود: بايد پس از جوش خوردن استخوان، پيچ و پلاكها بيرون آورده شود و حيوان پس از دو هفته مي‌تواند به محيط برگردانده شود.

فتاحيان اظهار داشت: سالهاست در ايران اين مشكل وجود دارد كه متاسفانه كسي باور نمي‌كند كه مي‌توان در دست گربه دو كيلويي نيز مي‌توان پلاكت گذاشت، لذا لازم است كساني كه لوازم پزشكي مربوط به رشته دامپزشكي را فراهم مي‌كنند، اقدام به تهيه اين گونه وسايل كه مورد نياز است، نيز كنند، چرا كه در اكثر كشورها وجود دارد، اما در ايران نيست و در اين راستا معتقدم كه سازمان دامپزشكي و صنف لوازم پزشكي اين گروه بايد حمايتهاي لازم را داشته باشند.

امير عباس مشهدي احمدي ــ كارشناس حيات وحش اداره كل محيط زيست استان تهران ــ هم در گفت‌وگو با خبرنگار «علمي» ايسنا در اين رابطه اظهار كرد: پنجشنبه گذشته از طريق اداره حفاظت محيط زيست شهرستان فيروز كوه مطلع شديم يك قلاده گربه پالاس كه از نوع گربه‌هاي كمياب است، پيدا شده و به دليل مجروح بودن و شكستگي از ناحيه دو دست وضعيت نامساعدي دارد.

وي ادامه داد: تحقيقات ما در اين رابطه ادامه دارد در حال حاضر با قطعيت نمي‌توان گفت كه چه حادثه‌اي رخ داده، اما آنچه مبرهن است ، اين كه گربه توسط انسان مورد تهاجم قرار گرفته و اين مساله در بخش حقوقي سازمان حفاظت محيط زيست در حال پيگيري است.

كارشناس حيات وحش اداره كل محيط زيست استان تهران، خاطر نشان كرد: پس از انجام كارهاي مقدماتي مانند بيومتري و شرايط سنجي توانستيم اندازه‌گيريها را انجام داده و سپس هماهنگي‌هاي لازم براي عمل جراحي و بهبود شرايط حيوان به عمل آمد.

وي در خصوص اين كه حيوان پس از بهبودي در چه مكاني نگهداري مي‌شود، اظهار كرد: اميدواريم در صورت بهبودي كامل بتوانيم حيوان را به طبيعت برگردانيم، البته با پارك پرديسان و يا مراكزي كه امكانات نگهداري را داشته باشند، مكاتبه مي‌كنيم كه در نهايت بتوان رهاسازي را براي اين گونه حيوان انجام داد.

احمدي درباره ويژگيهاي اين گونه گربه‌ها، توضيح داد: «گربه پالاس» جزو خانواده‌ گربه سانان و در گروه گوشت خواران است كه از جمله گربه‌هاي بسيار كمياب ايران به شمار مي‌رود. در واقع ظاهر آن شبيه گربه‌هاي معمولي است، اما سر آن پهنتر از گربه معمولي است، گوشهايش گرد و كوچك و بر روي پيشاني خالهاي سياه ديده مي‌شود. همچنين رنگ عمومي بدن گربه نارنجي بوده و نوك موها به سفيدي مي‌زند.

به گفته وي «گربه پالاس» از نوع گربه‌هايي هستند كه بسيار خجالتي و منزوي بوده و معمولا در مناطق استپي مرتفع با پوشش گياهي متراكم زندگي مي كنند. زيستگاه اين گونه حيوان در تهران، اصفهان، شمال شرق ايران مثل سرخس و تركمن صحرا و نيز بخش‌هايي از آذربايجان غربي است و در واقع بيشتر در مناطق نسبتا سرد زندگي مي‌كنند.

اين كارشناس حيات وحش اضافه كرد: «گربه پالاس» به دليل پشمي كه دارد به عايق خوبي در مقابل سرما مجهز است. البته اين گونه خيلي كم و به ندرت - چهار يا پنج بار - در كشور ديده شده و آخرين بار سال گذشته در منطقه شكار ممنوع كوه سفيد و در سال 86 نيز يك بار توسط دوربين در پارك ملي «خجير» مشاهده شده است. مي‌توان گفت اين گربه در پارك ملي كوه سفيد فيروز كوه وجود دارد، اما از نظر تعداد و جمعيت به دليل نوع منزوي بودن اين حيوان و مطالعات كمي كه صورت گرفته نمي‌توان به طور قطع جمعيت آن را بيان كرد.

وي بيان كرد: از عمده تهديدهايي كه در بين گوشتخواران علي‌الخصوص براي گربه‌هاي وحشي و كوچك جثه وجود دارد، تخريب و از بين بردن زيستگاه اين حيوانات است.

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 11:58 بعد از ظهر توسط نیما |

همشهری : اين روزها مدام مي‌شنويم كه كشورهاي مختلف جهان طي روزهاي گذشته اقدامات محافظتي، امنيتي و مراقبتي شديدي اعمال كرده‌اند .

و عامل تمام اين احتياط‌ها و نگراني‌ها اپيدمي آنفلوانزاي جديد و البته كشنده موسوم به «آنفلوانزاي خوكي» بوده است.

البته شنيدن اين عبارات بايد خوشحالمان كند چون بالاخره بعد از گذشت حدود 50 روز، يعني روزي كه نخستين موردآنفلوانزاي خوك يدر مكزيكپيدا شد و بعد به شهرهاي مكزيكوسيتي و ساير شهرهاي اين كشور انتقال يافت، دولت ما هم تصميم گرفت ستاد مقابله با آنفلوانزا با عضويت معاون اجرايي رئيس‌جمهوري، معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست‌جمهوري، وزير كشور، وزير بهداشت، وزير آموزش و پرورش و وزير جهاد كشاورزي تشكيل دهد.

جاي خوشحالي ديگري هم البته هست چون دولت ستاد مقابله با آنفلوانزا را با 4 وزير كابينه‌اش در حالي تشكيل مي‌دهد كه مسئولان بهداشتي كشورمان خيلي وقت است خيال مردم را راحت كرده‌اند كه با وجود گسترش جهاني، آنفلوانزاي خوكي درايرانوجود ندارد.

پس ما حتما خيلي پيشرفته هستيم كه با وجود عدم‌ظهور در حال حاضر، آنفلوانزاي جديد ستاد مبارزه با آن را تشكيل داديم.

علاوه بر اين چند روز پيش هم با خبر شديم كه داروي مبارزه با آنفلوانزاي خوكي هم در كشور توليد مي‌شود و ايران تنها كشور در خاورميانه است كه توانايي توليد اين دارو به شكل كپسول را دارد (البته بماند كه دبير انجمن داروسازان ايران مي‌گويد كه دارو‌هاي ضد‌آنفلوانزا از جمله آنفلوانزاي خوكي كه از خانواده تاميفلوها هستند، در ايران توليد نمي‌شود و كاملا وارداتي هستند).

ما به اختلاف نظر بين مسئولان چه كار داريم؟ مگر پيشرفته‌تر از كشورهايي نيستيم كه از همان ابتدا وقت خود را صرف آموزش مردم و حتي كودكان براي آشنايي با بيماري‌ جديد كرده‌اند.

ما كه به اين اقدامات نيازي نداريم چون مردمانمان آنقدر اطلاعات علمي بالايي دارند كه نيازي به صرف هزينه براي آموزش آنها نيست. فقط نمي‌دانم چرا وقتي اسمي از آنفلوانزاي خوكي مي‌آيد، صاحب‌نظران با خيال راحت مي‌گويند ما كه نه گوشت خوك مي‌خوريم، نه خوك پرورش مي‌دهيم، پس جاي نگراني نيست.

يا مي‌گويند اين آنفلوانزاي خوكي چيست كه اين همه سر زبان‌ها افتاده؟ پس خدا را شكر كه همه مي‌دانند كه ويروس اين بيماري از راه هوا و از طريق انسان به انسان منتقل مي‌شود و نه از راه حيواني به اسم خوك.

حالا هم اگر هم بر فرض كاملا محال نمونه‌اي از اين بيماري از راه مرز‌هاي كاملا كنترل شده كشور و از طريق يك مسافر وارد شود، اگر خداي نكرده يكي از همين مردم، مبتلا به علائم آنفلوانزاي جديد شود، حتما مي‌داند كه چون با خوك در تماس نبوده پس با نخستين سرفه و عطسه و تب و لرز مي‌تواند قرص سرماخوردگي مصرف كند؛ مراجعه به پزشك و آزمايشگاه و از اين حرف‌ها كه معني ندارد!

همه چيز خوب خوب است آنقدر كه هنوز نه ما خبرنگارها مي‌دانيم و نه مسئولانمان كه سازمان جهاني بهداشت اعلام كرده اسم اين بيماري از اول ماه مي‌2009 از H1N1 به AH1N1 تغيير كرده دليل اين تغيير نام هم اين است كه آنفلوانزاابتدا با خوك شروع شد و بعد به انسان انتقال يافت.

پس الان هم ويروس از انسان به انسان منتقل مي‌شود؛ يعني اين بيماري ديگر انساني است نه خوكي. ولي همچنان ما از اين بيماري به‌عنوان آنفلوانزاي خوكي H1N1 ياد مي‌‌كنيم.

خدا را شكر كه هنوز موردي از آنفلوانزاي جديد به كشور وارد نشده چون اگر اين اتفاق بيفتد، فقط خدا مي‌داند كه با اين همه پيشرفت چه بلايي بر سرمان مي‌آيد؟

 
+ نوشته شده در شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388ساعت 0:11 قبل از ظهر توسط نیما |

ژاله فتوره چی ، دبیر ارشد پایگاه تحلیلی خبری وت نیوز :

عکسی که نشان می‌دهد دو نفر از شهروندان عراقی مشغول غذا دادن به یک گراز وحشی در این باغ وحش هستند. امّا شاید خود آقای میزبان هم نمی‌توانست حدس بزند که ممکن است این عکس او امروز به تیتر یک بسیاری از وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌ها و تلویزیون‌های معتبر جهان بدل شود! چرا که امروز دیگر نه از آن گراز خبری هست و نه از دو گراز دیگر موجود در باغ وحش بغداد. باغ وحشی که در سال 2003 بیش از 650 رأس از انواع حیوانات را در خود پذیرایی می‌کرد، اما به فاصله 8 روز پس از اشغال این کشور توسط نیروهای آمریکایی تنها 35 رأس از آن حیوانات باقی ماندند … و اینک مسئولین باغ وحش اعلام کرده‌اندکه برای مقابله با احتمال شیوع آنفولانزای خوکی، تصمیم به اعدام این سه حیوان بخت برگشته گرفته‌اند! این در حالی است که اصولاً در عراق – به مانند اغلب کشورهای اسلامی - هیچ پرورشگاه خوکی وجود ندارد و تاکنون موردی از ابتلای به آنفولانزای خوکی در این کشور گزارش نشده بود.
به قول عبدالله کمال – یک روزنامه‌نگار عرب - اگر قرار بر پیشگیری از این بیماری باشد، باید انسان‌ها را کشت که می‌توانند این ویروس را به سراسر جهان انتقال دهند؛ نه گرازها را !!!!
خلاصه این که انگار در قرن بیست و یکم هم همچنان می‌توان مصداق‌هایی خجالت‌بار برای این مثل مشهور موجود در امثال و حکم دهخدا یافت که می‌گوید:


گنه کرد در بلخ آهنگری
به ششتر زدند گردن مسگری

Hosted by FreeImageHosting.net Free Image Hosting Service

منبع : vetnews

+ نوشته شده در شنبه نوزدهم اردیبهشت 1388ساعت 0:6 قبل از ظهر توسط نیما |بر اساس اطلاعیه ASPCA، دارندگان  حیوانات خانگی نباید نگران سلامتی حیوانات خود باشند. شیوع سریع ویروس H1N1 که از آن با عنوان ویروس آنفولانزای خوکی نیز یاد می شود، خطر اندکی را برای حیوانات خانگی به همراه دارد. در هفته های گذشته که شیوع این بیماری سرعت فزاینده ای داشته است، ویروس مورد نظر فقط انسانها را مورد هدف قرار داده است و هنوز علت عدم درگیری دیگر گونه ها با این ویروس مشخص نمی باشد.
   

بر اساس سخنان دکتر لوئیس موری، مدیر یکی از بیمارستانهای ASPCA، درحال حاضر هیچ گونه مستنداتی مبنی بر خطر آفرین بودن این ویروس برای سگ ها و گربه ها وجود ندارد. با این حال دارندگان خوک های خانگی و همچنین پرورش دهندگان این حیوان باید وضعیت سلامت حیوانات خود را به طور دقیق تری کنترل کرده و به منظور محدود ساختن احتمال انتقال بیماری از انسان به حیوان و از حیوان به انسان، اقدامات لازم را انجام دهند.

در حال حاضر در کشورهایی همچون آمریکا، چنانچه فردی خوک خود را حیوانی دست آموز و خانگی بداند، باید با مراجعه به دامپزشک و مشاوره کردن در زمینه تلقیح واکسن آنفولانزای تبپ A  (که در بازار موجود بوده و برای کلیه خوک های سالم توصیه می گردد) از وقوع این بیماری در حیوان خود پیشگیری کند.

دکتر میراندا اسپیندل، یکی دیگر از مدیران  ASPCA، اضافه می کند که آنفولانزای خوکی یکی از مهم ترین علل وقوع بیماری های تنفسی در خوک در سطح جهان محسوب می شود. آنفولانزای خوکی نیز همانند اکثر ویروس های آنفولانزای A، عمدتا موجب وقوع سطوح بالایی از بیماری در خوک ها می گردد اما مرگ و میر حاصل از آن غیرمعمول است.

در مورد این بیماری ASPCA اعلام کرده است که در صورتی که به بیمار بودن حیوان خود مشکوک هستید و یا در آن تغییر رفتار ناگهانی مشاهده کرده اید، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

+ نوشته شده در سه شنبه پانزدهم اردیبهشت 1388ساعت 11:23 بعد از ظهر توسط نیما |آنفلوانزای خوکی چیست؟
آنفلوانزاى خوکی ( Swine flu) یک بیمارى تنفسى خوک‌ها است که توسط ویروس آنفلوانزاى نوع H۱N۱ ایجاد می شود .این نوع آنفلوآنزا معمولا در خوک‌ها بروز می کند . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوکی حد بالایی از آلودگی و بیمارى را سبب می شوند البته آمار مرگ و میر ناشی از آن در میان خوک ها معمولا کم است و کشندگی زیادی ندارد...

آنفلوانزاى خوکی ( Swine flu) یک بیمارى تنفسى خوک‌ها است که توسط ویروس آنفلوانزاى نوع H۱N۱ ایجاد می شود .این نوع آنفلوآنزا معمولا در خوک‌ها بروز می کند . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوکی حد بالایی از آلودگی و بیمارى را سبب می شوند البته آمار مرگ و میر ناشی از آن در میان خوک ها معمولا کم است و کشندگی زیادی ندارد .

ویروس‌هاى مهاجم آنفلوانزا خوکی می تواند در سراسر سال موجب آلودگی این حیوانات گردد اما بیشترین شیوع درفصل زمستان و بهار اتفاق می افتند و می تواند در طول سال ادامه داشته باشد . ویروس آنفولانزاى خوک کلاسیک یک ویروس H۱N۱ ( آنفلوانزا نوع اى) برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ میلادی از یک خوک جدا گردید .


چند نوع ویروس‌ آنفولانزاى خوکی وجود دارد ؟

ویروس‌هاى آنفلوانزای خوکی میزبان اصلی شان خوک است اما می توانند مرغ ها و حتی انسانها را آلوده کنند . مواردی از انتقال این نوع ویروس به انسان گزارش شده است و در مواردی هم انتقال از انسان به انسان گزارش شده است . ویروس‌هاى آنفولانزاى خوکی دائماً تغییر شکل می دهند. البته خوک‌ها به وسیله آنفلوانزاى مرغى هم می توانند آلوده شوند گرچه به اندازه نوع خوکی در این حیوانات مهاجم نیست . ویروس‌هاى آنفلوانزا وقتى از خوک آلوده خوک دیگری را آلوده می کند می تواند تغییر شکل داده و نوع رفتارش نیز تغییر مى کند ، ویروس‌ها می توانند دوباره جور شوند ( یعنى ژن‌ها را با هم عوض مى کنند) و توانایی ویروس ها و همچنین میزبانی خوک برای هر سه نوع آنفلوآنزای خوکی مرغی و انسانی این خطر را ایجاد می کند که ویروس‌هاى جدید که مخلوط انواع خوک ، انسان و نوع ویروس‌هاى آنفلوانزاى مرغى می باشند پدیدار بشوند. با تغییرات در طى سالها انواع متفاوت ویروس‌هاى آنفولانزاى خوک پدیدار شده‌اند. حالا، چهار نوع آنفلوانزا نوع‌هاى فرعى نوع اى ویروس اصلى هستند که در خوک‌ها بیماری ایجاد می کنند : H۱N۱, H۱N۲, H۳N۲, and H۳N۱ . با این وجود، بیشتر ویروس‌هاى آنفلوانزاى خوکی که اخیراً از خوک‌ها به دست آمده اند از توع ویروس‌هاى ۱N۱H بوده است.


آنفولانزاى خوک در انسانها


آیا انسانها آنفولانزاى نوع خوکی را مى توانند بگیرند؟

معمولاً ویروس‌هاى آنفولانزاى خوک انسانها را آلوده نمى کنند. با این وجود، آلودگى انسانها به شکل پراکنده با آنفولانزاى خوک اتفاق افتاده است. معمولاً، این آلودگی بیشتر در اشخاصی گزارش شده است که در تماس مستقیم با خوک ها قرار داشته اند .(براى مثال پرورش دهندگان خوک و بچه‌هایی که با خوک‌ها بازی می کنند و یا کارمندان محیط نمایشگاه حیوانات و یا کارگران در صنعت وابسته به خوک ). به علاوه، مسئله دیگر استعداد ذاتی اشخاص و یا مستعد بودن در ابتلا به بیماری و پراکنندگی آن نقش دارد . براى مثال، یک بروز آلودگى آنفولانزاى خوک در خوک‌ها در ویسکانسین در ۱۹۸۸ میلادی مشاهده شد که منجر به چندین آلودگى انسانها شد ، اگرچه این حالت منتج به اپیدمی آنفلوآنزای خوکی نشد .

سابقه گزارشات آلودگى آنفولانزاى خوک مشترک با انسانها چند مورد است ؟

در گذشته، (CDC) گزارشاتی از احتمال آلودگى انسان به ویروس آنفلوانزا خوک را طی دو سال دریافت کرد اما از دسامبر ۲۰۰۵، تا فوریه ۲۰۰۹، ۱۲ مورد آلودگى انسان به نوع مهاجم به انسان آنفلوانزا آنفلوآنزای خوکی با گزارش‌ شد.

نشانه‌هاى آنفولانزاى خوک در انسانها چگونه است ؟

نشانه‌هاى قابل‌انتظار آنفولانزاى خوک در اسنانها مانند نشانه‌هاى آنفلوانزاى فصلى انسان است. تب بی حالی ، بى اشتهایى و سرفه کردن . همچنین تعدادی از افراد آلوده با آنفولانزاى خوکی دچار آبریزش از بینی می گردند . در مواردی نیز گلودرد، تهوع، و استفراغ و اسهال نیز گزارش شده است .


آیا در هنگام بروز آنفولانزاى خوکی مردم می توانند از خوراک گوشت خوک استفاده کنند ؟

بله . ویروس‌هاى مهاجم آنفلوانزا خوک به وسیله غذای خوب پخته شده قابل سرایت نیستند ( همانند ویروس آنفلوآنزای پرندگان ) . شما به آنفلوانزاى مهاجم خوکی با خوردن گوشت خوک یا محصولات گوشت خوک مبتلا نمی شوید . البته لازم است که غذا به شکل صحیح پخت شود ( گوشت خوک را آشپزى کنید و گوشت خوک در هنگام پخت باید به دماى درونى [۱۶۰ F] برسد تا ویروس آنفولانزاى خوک نابود شود و محصولات گوشت خوک امن گردد .

آنفولانزاى خوک چطور پخش مى شود؟

ویروس‌هاى آنفلوانزا خوکی می تواند به طور مستقیم از خوک‌ها به انسانها سرایت کند . آلودگى انسان با ویروس‌هاى انفلوانزای خوک‌ها در هنگامی که انسانها در کنار خوکها قرار می گیرند اتفاق می افتد از قبیل کار در انبارهاى خوکها و در کشتارگاه دام ها و یا مراکز نگهداری و پرورش خوک ها . همچنین انتقال انسان به انسان آنفولانزاى خوک مى تواند اتفاق بیفتد . این به همان طریق انفلوانزاى فصلى انسانها اتفاق می افتد . و انتقال انسان به انسان اساساً رو در رو و به وسیله سرفه کردن یا عطسه انسانها ی آلوده با ویروس آنفلوانزا اتفاق می افتد . مردم با دست زدن به چیزهایی که با ویروس‌هاى انفلوانزا خوکی آلوده است و سپس دست زدن به دهانشان ممکن است آلوده بشوند .


ما چه اطلاعاتی درباره پخش انسان به انسان آنفولانزاى خوک داریم ؟

در سپتامبر ۱۹۸۸، یک زن حامله ۳۲ ساله به دلیل سینه ‌پهلو بسترى شده بود و پس از ۸ روز مرد. یک ویروس انفلوانزاى خوکی H۱N۱ کشف ‌شده بود . در شرح حال او شروع بیماری از چهار روز پیش ذکر شده بود ، بیمار به یک نمایشگاه فستیوال خوک در شهر خود رفته بود و با خوکها تماس نزدیک داشت .

در مطالعات پیگیرانه ، ۷۶% از بازیدکنندگان از نمایشگاه خوکها مورد بررسی پادتن آلودگى آنفولانزاى خوک قرار گرفتند اما هیچ بیمارى جدى میان این گروه از افراد کشف ن ‌شد . مطالعات اضافى بر آن سه راهکار را پیشنهاد کرد کارمندان بیمارستان که تماس با بیمار را داشتند علایم خفیف از بیمارى آنفلوانزا را داشتند و پادتن آلودگى آنفولانزاى خوکی در آنان شناسایی شد .


آلودگى هاى انسان چطور مى توانند تشخیص داده شود ؟

براى تشخیص دادن آنفلوانزاى خوکی یک آلودگى ، عموماً نمونه تنفسى احتیاج است نمونه ها در ۴ تا ۵ روز اول بیمارى باید جمع گردد (یک شخص وقتى آلوده است ویروس را به احتمال زیاد به اطراف پراکنده می کند ). با این وجود، تعدای از اشخاص آلوده ، مخصوصاً بچه‌ها، ویروس را براى ۱۰ روز و یا بیشتر ممکن است انتقال دهند .برای شناسایى یک فرد به عنوان یک نمونه تایید شده آنفلوانزاى خوکی باید یک نمونه از ویروس به مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده (CDC) فرستاده شود تا آزمایشگاه این مرکز با آزمایش مورد را تایید نماید .

چه معالجاتى در دسترس است که آلودگى آنفولانزاى خوک را در انسانى معالجه مى کند؟

چهار دارو ضد ویروس متفاوت وجود دارد که براى استفاده در ایالات متحده براى معالجه آنفلوانزا پروانه‌دار هستند: آمانتادین، amantadine, rimantadine, oseltamivir and zanamivir . تا زمانیکه ویروس ها به این چهار دارو حساس بوده اند می شد از هر چهار دارو استفاده کرد ، اما ویروس‌هاى آنفلوانزاى خوکی که جدیدا از انسانها جدا کردند به آمانتادین و ریمانتادین ( amantadine and rimantadine ) مقاوم هستند . حالا، (CDC) استفاده از” oseltamivir “ و “ zanamivir ” را برای معالجه و یا پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی پیشنهاد می کند .

چه مثال‌هاى دیگر از بروز آنفولانزاى خوکى در دست است؟

احتمالاً بهترین نمونه کشف شده از آنفلوآنزای خوکی یک اپیدمی آنفولانزاى خوکی در میان سربازها در سنگر دیکس نیوجرسى در سال ۱۹۷۶ میلادی است . براى تایید این بیماری در آن سال ما ۴ نمونه عکس سینه با استفاده از اشعه ایکس داریم که ابتلا به سینه‌ پهلو را در حداقل ۴ سرباز تایید می کند و یک مورد مرگ نیز در آن زمان ثبت شده است . طبق مدارک همه این بیماران سابقاً سالم بوده اند . ویروس بیماری در یک محیط کارآموزى باعث آلودگی یک سرباز گشته بود و به نظر می رسد با پخش مجدود در بین سربازان انتشار یافته و پس از یک ماه بیماری ناپدید گشته است .

منبع ویروس، زمان دقیق بروز آن در سربازها ی مستقر در سنگر دیکس و علت انتشار محدود آن و همچنین ناپدید شن بیماری همچنان ناشناس مانده است . آنفلوآنزای سنگر دیکس به دلیل وجود یک ویروس جانورى در جمعیت انسانی متراکم در داخل سنگرها انتشار یافته و ممکن است تماس کامل با حیوانات آلوده در مکان شلوغ سنگر در فصل زمستان پیش آمده باشد . عامل ویروس مسبب این بیماری در سنگر دیکس آنفلوانزاى خوکی (H۱N۱) نامیده ‌شده بود ( نیوجرسى سال ۱۹۷۶ میلادی ) .

آیا ویروس H۱N۱ آنفولانزاى خوک مانند ویروس‌هاى H۱N۱ انسان است؟

خیر. ویروس‌هاى H۱N۱ آنفولانزاى خوک بسیار متفاوت با ویروس‌هاى ۱N۱H انسان است ، بنابراین، واکسن‌های مورد استفاده براى انفلوانزاى فصلى انسان براى جلوگیری از ابتلا به ویروس‌هاى H۱N۱ آنفولانزاى خوکی نه در بدن خوک و نه در بدن انسان ایمنی ایجاد نمی کند .

آنفولانزاى خوک در خوک‌ها


آنفولانزاى خوکی چگونه میان خوک‌ها پخش مى شود ؟

به نظر می رسد ویروس‌هاى آنفولانزاى بیشتر در نتیجه تماس کامل میان خوک‌ها پخش گردد و احتمالا از تماس بین خوکهای آلوده و خوک‌هاى غیرآلوده انتشار می یابد . رمه‌ها با آلودگى هاى آنفولانزاى خوک و یا در خطر ابتلا که بر ضد آنفولانزاى خوک واکسن زده ‌شده اند نیز ممکن است بیماری را به صورت پراکنده داشته باشد یا فقط علائم خفیف را نشان دهند یا هیچ نشانه‌ ای از آلودگى نداشته باشند .

علائم آنفولانزاى خوکی در خوک‌ها چیست ؟

عالئم آنفولانزاى خوکی در خوک‌ها حمله ناگهانى تب، در خود فرورفتن، سرفه‌کننده آبریزش از بینی می تواند باشد . همچنین عطسه‌، ناراحتی تنفسی سرخ شدن یا التهاب و بى حالی . از علائم مشترک آنفولانزاى خوکی در میان خوک‌ها است


چه مقدار از خوکها ی آمریکا آلوده به آنفولانزاى خوکی هستند ؟
H۱N۱ و ویروس‌هاى H۳N۲ آنفولانزاى خوکی بیمارى همه‌گیر بومى میان خوکها در ایالات متحده‌ است که موجب آسیب به صنعت پرورش دام می گردد . بروزها میان خوک‌ها معمولا در ماه‌هایی با آب و هوای سردتر اتفاق می افتد و بعضى وقت‌ها با اضافه شدن خوک‌هاى جدید در رمه‌هاى مستعد بیماری بروز می کند . بررسیها نشان داده‌اند که ویروس H۱N۱ آنفولانزاى خوکی ، بیماری مشترک و متداول خوکهای سرتاسر جهان است ، در آمریکا بررسى ها نشان داده‌اند که ۳۰ از درصد جمعیت خوکهای این کشور مدرکی از وجود پادتن در بدن خود دارند و در نتیجه در طول زندگی به این بیماری (۱N۱H ) آلودگی داشته اند . به ویژه در بیش از ۵۱ درصد از خوک‌ها در آمریکاى شمال و ‌مرکزى آنتی بادی آلودگى با ۱N۱H خوکی نشان‌ داده ‌شده است . آلودگى انسان با ویروس‌هاى آنفولانزاى خوک H۱N۱ کمیاب است.

ویروس‌هاى H۱N۱ خوکی از سال ۱۹۳۰ میلادی در میان خوکها مشاهده شد ، ویروس‌هاى H۳N۲ آنفلوانزا تا ۱۹۹۸ در میان جمعیت خوک ها یافت نشده بود و از این سال در خوکها مشاهده گردید . ویروس‌هاى H۳N۲ خوکى در ابتدا از انسانیا به جمعیت خوکها وارد شد و ویروس‌هاى H۳N۲ آنفولانزاى خوکی اخیر با ویروس‌هاى H۳N۲ انسانی کاملاً ارتباط دارد .


آیا واکسنی براى آنفولانزاى خوکی موجود است ؟

واکسن‌های مختلفی در دسترس است که خوک‌ها را در مقابل آنفلوانزاى خوکی ایمن می کند .اما در حال حاضر هیچ واکسنی که به تواند برای انسانها در مقابل آنفلوآنزای خوکی ایمنی ایجاد کند در دسترس نیست . واکسن آنفلوانزاى فصلى ممکن است بر ضد H۳N۲ خوکی کمک کننده باشد ولی مطمئنا به ایمنی و پیشگیری از آنفلوآنزای خوکی نوع H۱N۱ کمک نخواهد کرد .

چگونه از خود و خانواده ام در برابر آنفلوآنزای خوکی محافظت کنم؟
احتیاط های معمول را به کار بندید. آنفلوآنزای خوکی مانند هر نوع سرماخوردگی دیگر از راه تماس سرفه و عطسه منتقل می شود. دست های خود را به طور مرتب بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، می توانید از ژل های تمیزکننده دست استفاده کنید.

همان طور که هوشیاری در برابر آلودگی برای پیشگیری از ابتلای شما و خانواده تان به بیماری ضروری است، در صورتی که خود مشکوک به ابتلا به آنفلوآنزا هستید، حتما هنگام عطسه و سرفه جلوی دهان و بینی خود را بگیرید. اگر دستمال به همراه ندارید، هنگام عطسه یا سرفه قسمت داخلی آرنج خود را در برابر دهان و بینی بگیرید تا دستانتان آلوده نشوند.

آنفلوآنزای خوکی چه نشانه هایی دارد؟
آنفلوآنزای خوکی همانند سایر انواع سرماخوردگی عمل می کند. بیماران دچار تب و لرز، سردرد، سرماخوردگی، گلودرد، کوفتگی و درد مفصل می شوند. این بیماری گاهی با تهوع و اسهال همراه است.

آیا انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی به سادگی انجام می شود؟
محققان هنوز اطلاعات کاملی را از نحوه انتقال ویروس آنفلوآنزای خوکی به دست نیاورده اند. سازمان بهداشت جهانی به تازگی برآورد خود مبنی بر سهولت انتقال این ویروس میان انسان ها منتشر کرده است.

اگر با کسی در تماس هستید که سرماخوردگی دارد، با او دست ندهید و روبوسی نکنید. ویروس آنفلوآنزا در اماکن عمومی وجود دارد و تماس با سطوحی مانند دستگیره اتوبوس و صفحه کلید کامپیوتر به راحتی شما را آلوده می کند. اگر دستان خود را به دستگیره در یا اتوبوس زده اید، آن را به دهان و بینی خود نزنید.

آیا آنفلوآنزای خوکی قابل درمان است؟
بله، داروهایی که در سال های گذشته برای درمان انواع قوی آنفلوآنزا تولید شده اند، توانایی خوبی برای کمک به مبتلایان به آنفلوآنزای خوکی دارند. در حقیقت همه گیری جهانی بیماری هایی مانند آنفلوآنزای مرغی و سارس در سال های گذشته آمادگی مراجع درمانی را برای مقابله با همه گیری های جدید افزایش داده است.

آیا واکسن سرماخوردگی که زمستان گذشته دریافت کردم، من را از ابتلا به آنفلوآنزای خوکی مصون می کند؟
احتمالا خیر. هر چند واکسن های سرماخوردگی بدن افراد را در برابر سویه ویروس آنفلوآنزا که شامل ویروس آنفلوآنزای خوکی نیز هست، مقاوم می کند ولی مسوولان مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا می گویند آزمایش های اولیه آنها بیانگر عدم ایجاد مصونیت در دریافت کنندگان واکسن سرماخوردگی است.

آیا آنفلوآنزای خوکی از راه مواد غذایی مانند گوشت خوک منتقل می شود؟
خیر. آنفلوآنزای خوکی از دهان و بینی منتقل می شود و یک بیماری مجاری تنفسی است.

منبع : سایت پزشکان بدون مرز


+ نوشته شده در شنبه دوازدهم اردیبهشت 1388ساعت 9:20 بعد از ظهر توسط نیما |


پایگاه تحلیلی خبری وت نیوز: گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران به نقل از خبرگزاری ایسنا حاکی است رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت اظهار كرد كه موارد ابتلا به تب مالت انساني از سال 68 به بعد در كشور رو به كاهش گذاشته است.

دكتر محمد مهدي گويا در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ميزان بروز تب مالت در سال 68 را 170 مورد به ازاي يك‌صد هزار نفر جمعيت عنوان و اظهار كرد: در سال 87 اين ميزان به كمتر از 30 مورد به ازاي يكصد هزار نفر جمعيت رسيد.

وي، با بيان اينكه در سال 84، 39 مورد و در سال 85، 34 مورد انساني به ازاي هر يك‌صد هزار نفر جمعيت در كشور گزارش شده است، گفت: در سال 86، 30 مورد انساني به ازاي هر يك‌صد هزار نفر جمعيت در كشور ديده شد.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، با تاكيد بر اين كه طي سه سال اخير برنامه عملياتي كشور براي مبارزه با تب مالت با همكاري سازمان دامپزشكي و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور تهيه شد، گفت: براساس اين برنامه جامع و در راستاي كنترل اين بيماري بومي در كشور، منطقه خاورميانه و حتي كنار درياي مديترانه اقدام كرديم.

دكتر گويا، با بيان اينكه اين برنامه كنترلي دو بخش را شامل مي‌شود، افزود: در يك بخش سازمان دامپزشكي از طريق واكسيناسيون دام و كنترل بيماري و در بخش ديگر از طريق كنترل بيماري در انسان است.

وي، با بيان اين كه براي كنترل بيماري در انسان توجه به چند نكته حائز اهميت است، يادآور شد: اين بيماري از انسان به انسان قابل سرايت نيست و فقط در صورت تماس مستقيم انسان با دام آلوده به ويژه حين ذبح و يا مصرف لبنيات آلوده منتقل مي‌شود.

به گفته رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، مبناي آموزش‌ها بر پيشگيري استوار است.

دكتر گويا، در ادامه به هموطنان توصيه كرد تا از لبنيات سالم و پاستوريزه استفاده كنند و از مصرف لبنياتي كه سلامت آن‌ها مورد ترديد است اكيدا خودداري شود.

وي، جوشاندن شير به مدت كافي پيش از نوشيدن را الزامي برشمرد و افزود: رعايت نكات بهداشتي حين نگهداري و ذبح حيوانات و نيز همكاري نزديك كشاورزان و دامپروران با سازمان دامپزشكي توصيه مي‌شود.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، با بيان اين كه رديابي تب مالت از دو طريق نظام مراقبت از بيماري‌ها و آزمايشگاه‌هاي مجهز به تست تب مالت انجام مي‌شود به ايسنا گفت: ‌نظام گزارش دهي بيماري در كشور طي ساليان اخير به مراتب قوي‌تر از سال‌هاي پيشين عمل مي‌كند.

دكتر گويا، به عملكرد فعالانه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي سراسر كشور در اين زمينه اشاره كرد و افزود: در مناطقي كه از شيوع فراواني به لحاظ تب مالت برخوردارند به ويژه مناطق عشايرنشين، برنامه فعال پيشگيرانه و بيماريابي به مرحله اجرا درآمده است.

وي، از اجراي موفق اين برنامه در استان‌هاي مذكور خبر داد و گفت: ‌استان لرستان، همدان، كردستان، كرمانشاه، زنجان از آن جمله‌اند.

رييس مركز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، در پايان از برگزاري نشست منطقه‌اي با حضور فعال دانشگاه‌ها و در سطح مسئولان سياسي و بهداشتي و به همت استانداري همدان اشاره كرد و يادآور شد: بر اين اساس همه اقدامات به صورت هماهنگ در رابطه با پيشگيري و كنترل بيماري صورت مي‌گيرد.

 

+ نوشته شده در یکشنبه ششم اردیبهشت 1388ساعت 11:14 بعد از ظهر توسط نیما |

پژوهشگر جوان ایرانی به عنوان برترين متخصص حفاظت از حيات وحش دنيا در سال 2009 برگزيده شد.

به گزارش زیستا بر اساس خبر روابط عمومی انجمن یوزپلنگ ایرانی، محمدصادق فرهادی نيا از ميان 148 متخصص حفاظت از حيات وحش (Wildlife Conservationist) از  56 کشور دنيا و درکنار دو پژوهشگر از کشورهای هلند و ساحل عاج به اين مقام ارزشمند دست يافت.

هیئت انتخاب بهترین متخصص حیات وحش سال 2009، فرهادی نیا را به دلیل انجام فعاليتهای گسترده به منظور حفاظت از يوزپلنگ آسيايی و پلنگ ايرانی در ايران طی 15 سال گذشته لایق این جایزه دانست.

فرهادی نیا یکی از موسسان انجمن یوزپلنگ ایرانی و مشاور فعلی پروژه بین المللی حفاظت از یوز پلنگ آسیایی است.

در مراسم اهدای این جایزه که در محل باغ وحش "برگر" کشور هلند برگزار شد، بیش از 300 نفر از چهره های سرشناس دانشگاهی و متخصصان حیات وحش از کشورهای مختلف به همراه مقامات دولت هلند و اعضای سازمان های غیردولتی این کشور حضور داشتند. همچنین سِر ديويد اتن بورو (Sir David Attenborough)، مستندساز مشهور شبکه BBC که به دليل توليد مجموعه های بی نظير درباره طبيعت از اعتبار بين المللی خاصی برخوردار است نيز به عنوان مهمان افتخاری در این مراسم حضور داشت.

در اين مراسم، ديويد اتن بورو به ايراد سخنانی پرداخت و در بخشی از سخنان خود گفت: "بشر در تشکيل سازمانها، نهادها، کنفرانسها و کنوانسيونها بسيار متبحر و علاقمند است، ولی آن چيزی که نيروی محرکه اينهاست، افراد هستند. افرادی که با عشق، علاقه و فداکاری، خود را وقف حفاظت از حيات وحش کرده اند. من بايد تبريک بگويم که اين مراسم برای تقدير از افراد برگزار می شود، نه سازمانها".

وی در ادامه سخنانش افزود "خوب بخاطر می آورم که چندين دهه پيش، تلاشها برای حفاظت از حيات وحش تازه آغاز شده بود و خيلی اميدوار بوديم، ولی نتيجه چندان مثبت نبود... من اميدوارم که با تلاشهايی که امروزه توسط نسل جديد متخصصان حفاظت از حيات وحش صورت می گيرد، بتوانيم به آينده حيات وحش اميدوار باشيم".

پس از آن، برگزيدگان جوايز خود را از دست ديويد اتن بورو دريافت کردند. فرهادی نيا نیز پس از دریافت جایزه خود، به بيان فعاليتها و دستاوردهای پژوهشگران ایرانی در زمینه حیات وحش پرداخت که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

در پايان مراسم، برگزيدگان با شرکت در يک کنفرانس خبری، به پرسشهای خبرنگاران پاسخ گفتند. فرهادی نيا در پاسخ به این پرسش که "به عنوان برنده چنين مقام معتبری چه احساسی دارید؟" گفت: چنين افتخاری در نخستين گام اطمينانی است برای ما که زندگی حرفه ای خود را  در مسيری درست سپری نموده ايم و اين بدون شک مسئوليت ما را برای حفظ حيات وحش کشورمان دوچندان خواهد کرد.

دکتر محمود کرمی، استاد دانشکده منابع طبيعی دانشگاه تهران طی نامه ای، ضمن تبریک اين موفقيت بزرگ، نوشت:اين افتخاری برای همه ماست و من اطمينان دارم که در کارهای آتی موفقيتهای بيشتری کسب خواهيد نمود.

دکتر جورج شالر از انجمن حفاظت از حيات وحش آمريکا که عنوان برترين طبيعيدان قرن بيستم را نيز در کارنامه خود دارد، ضمن ارسال نامه تبريک آميزی گفت: شما برای گربه سانان بزرگ ايران، تلاش فراوانی کرده و فداکاری قابل توجهی از خود نشان دادید. اين جايزه کاملا برازنده شماست.

دکتر اورس برايتن موزر، رئيس گروه متخصصان گربه سانان اتحاديه جهانی حفاظت IUCN در نامه ای به فرهادی نیا نوشت: اين اتفاق بدون شک نقطه عطفی در زندگی حرفه ای شما به عنوان يک زيست شناس حيات وحش بوده و تمايل دارم اين جايزه مهم را به شما تبريک بگويم. من شک ندارم که اين اتفاق نه فقط يک موفقيت شخصی، بلکه موفقيتی برای حيات وحش ايران و البته مهم تر از همه گربه سانان ايران خواهد بود.

خانمها لاری مارکر و سينتيا اولسون از بيناد حفاظت از يوزپلنگ نيز ضمن ارسال نامه های تبريک، اين انتخاب را کاملا شايسته دانستند و نوشتند: ما از اينکه شما را عنوان دريافت کننده اين جايزه می شناسيم، به خود می باليم.

گفتنی است جایزه بهترین متخصص حیات وحش، هر سال یکبار از طرف دولت هلند اهدا می شود و یکی از معتبرترین جایزه ها در اروپا و جهان محسوب می شود. به طوری که اکثر متخصصان مطرح دنیا برای شرکت در آن، اقدام می کنند.

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و سوم فروردین 1388ساعت 11:9 بعد از ظهر توسط نیما |

People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) یا جنبش مردم برای رفتار اخلاقی با حیوانات، گروهی است که در راستای حقوق حیوانات فعالیت می کند . با بیش از دو میلیون عضو و طرفدار در سراسر دنیا ، پرطرفدارترین و بزرگ ترین گروه حمایت از حقوق حیوانات است . سرپرستی گروه با خانم Ingrid Newkirk (اینگردید نوکریک) میباشد، که به راستی الههء فعالیت علیه ظلم به حیوانات لقب گرفته .


گروه در سال 1980 فعالیت خود را با 187 عضو در ایالات متحده شروع کرد ولی در حال حاضر هزاران عضو فعال در کانادا ، افریقای جنوبی ، هند و سراسر اروپا دارد .
شعار اصلی پتا این است " حیوانات برای خورده شدن ، پوشیده شدن و انجام آزمایشات و سوء استفادهء بشر نیستند." پتا همچنین فعالیت های زیادی برضد گاوبازی ، جنگ خروس ها ، ماهیگیری ، شکار ، سوء استفاده از حیوانات در مزارع و ... دارد .

بسیاری از افراد سرشناس بالیوودی و غیربالیوودی از طرفداران سرسخت گروه پتا هستند . از این میان می توان اشاره کرد به : Paul McCartney, Pamela Anderson, Dolly Parton,
Morrissey, Jamie Lee Curtis, Pink, Rob Zombie ، Sarah Jessica Parker


خانم نوکریک دربارهء فعالیت های پتا می گوید :" ما چگونه به جنگ با آزار حیوانات می رویم ؟ ما احساسات خفتهء مردم را بیدار می کنیم و حقایق را به انان نشان می دهیم . ما اهدافی را انتخاب می کنیم که نتیجهء آنها به نفع تعداد بیشتری از حیوانات باشد ."
پتا در طی سال های اخیر بسیاری از غول های اقتصادی را به چالش گرفته و مورد حملات شدید قرار داده و باعث شده تا این کمپانی ها در رفتار خود با حیوانات تحدید نظر کنند . از این میان می توان اشاره کرد به کمپانی های : KFC, McDonald's, Wendy's, Burger King,
PETCO, Procter & Gamble, Covance, ، Huntingdon Life Sciences


کمپین پتا بر ضد رفتار وحشیانهء کارمندان ابرکمپانی KFC با مرغ ها


خانم نوکریک همچنین همیشه اعلام کرده که طرفدار این است که مستقیما وارد عمل شوند (Direct Action) . از این میان می توان اشاره کرد به جنجال سال 1997 که منجر به یک سری تظاهرات گشترده در سراسر بریتانیا شد . یکی از اعضاء پتا موفق شده بود که از صحنهء برخورد وحشیانه و کتک زدن سگ ها توسط کارمندان شرکت مشهور HLS فیلمبرداری کند و او سپس فیلم ها را در تلوزیون ملی بریتانیا به نمایش دراورد و موج اعتراضات و تظاهرات خیابانی در پی آن ایجاد شد .

اما مشهورترین و پرآوازه ترین کار گروه پتا ، کمپین های پتاست که در سراسر دنیا مشهوراست . مهم نیست چه کسی و به چه صورت به حیوانات ظلم می کند . پتا در همه حال حاضر است و با کمپین کردن ، افراد خاطی را بی ابرو می کند . از طراحان فشن که از پوست و پشم در طراحی های خود استفاده می کنند تا شرکت های تولید فراورده های گوشتی و لبنی . همه و همه می دانند که درصورتیکه دست از پا خطا کنند ، پتا حاضر است !

هزینه های پتا تماما از طریق کمک های مالی حیوان دوستان ثروتمند فراهم می گردد . سالانه پتا حدودا 25 میلیون دلار کمک مالی دریافت می کند و بیش از هشتاد درصد آن را مستقیما صرف کمک به حیوانات می کند . پتا تلاش فراوانی برای اخته کردن حیواناتی که صاحبین آنان پول برای اخته کردن آنان ندارند می کند . در سال 2007 ، پتا 6300 حیوان از جمله خرگوش ، سگ و گربه های اهلی و غیراهلی (خیابانی) را اخته کرد . همچنین پتا سالانه پناهگاه های زیادی برای سگ ها درست می کند و به تازگی پناهگاهی اختصاصی برای گربه ها در کارولینای شمالی (ایالات متحده) ساخته است . پتا همچنین با نصب بیلبورد های بزرگ در سراسر دنیا ، از مردم می خواهد تا با اخته کردنحیواناتخود از افزایش جمعیت سگ ها و گربه های بی خانمان بکاهند . در این بیل بورد ها همچنین از مردم خواسته شده تا به جای خرید سگ یا گربه ، از پناهگاه ها حیوان بگیرند . این بیلبوردها همچنین از مردم می خواهند تا شرکت هایی که حقوق حیوانات را رعایت نمی کنند ، تحریم کنند .
بیلبورد بزرگ پتا برضد شرکت KFC


پتا با خواباندن حیوانات یا Euthanasia موافق است و سالانه بسیاری از حیوانتی را که تحویل می گیرد می خواباند ، مثلا سگ های پیت بول . خانم نوکریک در این باره می گوید : " ما مرگی آرام ، بدون درد و بدون شکنجه برای حیواناتی فراهم می کنیم که هیچ کس آنان را نمی خواهد ."


منبع : پرشین پت ( سهیل )

+ نوشته شده در جمعه بیست و سوم اسفند 1387ساعت 8:25 بعد از ظهر توسط نیما |

هزاران لاک پشت و پرنده در تالاب پریشان زنده زنده سوختند


هزاران لاک پشت و پرنده مهاجر در یکماه گذشته به شکل تکان دهنده ای در آتش نیزارهای دریاچه پریشان که برای راهسازی از بین رفته زنده زنده سوخته اند.

به گزارش خبرنگار مهر، آتش زدن چندین هکتار از نیزارهای اطراف تالاب پریشان در دو ماه اخیر، باعث بروز یک فاجعه زیست محیطی شده که بر اثر آن هزاران پرنده مهاجر و لاک پشتهای بومی و همین طور دیگر جانوران دریاچه پریشان در آن سوخته اند.

با این حال و به نقل از شاهدان عینی، در زمان تخمگذاری پرندگان مهاجر و بومی در تالاب پریشان تخم این پرندگان نیمروی نیمروز کارگران و راهسازان شده بود.


بر روی ادامه مطلب کلیک کنید !


ادامه مطلب
+ نوشته شده در جمعه نهم اسفند 1387ساعت 4:17 بعد از ظهر توسط نیما |

بي.بي.سي: موش هاي يك مركز نگهداري حيوانات خانگي در تورنتوي كانادا بيش از 100 گربه را با آتش كشتند! اين موش هاي كينه جو با جويدن سيم هاي برق اين ساختمان (كه براي چراغاني شب كريسمس آماده شده بود) چنان آتش سوزيي راه انداختند كه ساختمان شعله ور شد و در پي آن، بيش از 100 گربه و 3 سگ در آتش سوختند. آتش سوزي اين ساختمان، به شهرداري بيش از 250 هزار دلار خسارت وارد كرد. نجات يافتگان حادثه موش ها فقط 9 سگ و 2 گربه بودند.

+ نوشته شده در سه شنبه بیست و نهم بهمن 1387ساعت 8:24 بعد از ظهر توسط نیما |


امام جمعه كاشمر ريختن خون حيوانات در مراسم هاي شادي و مذهبي را نكوهش كرد؛


نويسنده: هومن ملوك پور

بياييد چند خبر را با هم مرور كنيم. متاسفانه باز هم خبر از قطع درختان كهنسال در اخبار بود. يادم هست معلمي داشتيم كه حديثي از پيامبر(ص) نقل مي كرد كه <هركس شاخه اي از درختي بشكند، انگار بال فرشته اي را شكسته است.> اين سخن از همان زمان كودكي، آنچنان در خاطره ام حك شده است كه به واقع هر بار كه شاخه درختان را در باد مي بينم، فكر مي كنم فرشتگان دارند بال مي زنند. براي همين است كه الان هم كه مي بينم كسي درختي را قطع مي كند همان حس زمان كودكي به من دست مي دهد. وقتي مي خوانم كه كسي درختي را آن هم به خاطر خرافات چند آدم عامي، از ريشه درآورده حس مي كنم فرشته اي را كشته اند؛ فرشته اي كه از بدو سر برآوردن از خاك براي ما نعمت به همراه دارد تا زمان مرگش و حتي بعد از مرگ.
    چند روز پيش مشغول مرور اخبار بودم. چيزي كه جالب بود تقابل دو ديدگاه از يك جايگاه بود؛ جايگاهي چون تريبون نماز جمعه. يكي از آنها در يك شهرستان، صحبت از آن مي كرد كه اگر كسي بخواهد سينما را به شهرشان ببرد پايش را قلم مي كند و پر بود از تهديد و ارعاب و مجازات هاي اسلامي و... در مقابل از همان تريبون اما در شهري ديگر، امام جمعه اي از حقوق حيوانات، از مهرباني كردن به حيوانات و از الطاف دين مبين مان مي گويد.
    
    
    
جلوي عروس و داماد خون نريزيد
    بگذاريد گوشه هايي از سخنان آقاي حجت الاسلام سيدقاسم يعقوبي امام جمعه محترم شهر كاشمر را برايتان بازگو كنم؛ <اينكه مقابل فردي كه از سفر حج بازگشته است، مقابل هيئت عزاداري، مسوولان، پيش پاي عروس و داماد يا براي افتتاح و ميمنت يك پروژه و... گوسفند يا حيوان ديگري ذبح كنيم هيچ كدام سنت اسلامي نيست... ولي اگر شرايط آن رعايت نشود، امر مكروه و گاهي تبديل به حرام هم مي شود. به عنوان مثال اگر اين ذبحي كه جلوي حاجي يا هيئت عزاداري انجام مي شود، موجب مشكلات بهداشتي شود و سلامت مردم به خطر بيفتد يا مسير عبور و مرور مردم را آلوده كند، چه از حيث نجاست و پاكي، چه از حيث آلودگي هاي غيربهداشتي، در اين صورت عمل قرباني يك امر مكروه و گاهي وقت ها حرام هم محسوب مي شود.>
    امام جمعه كاشمر مي گويد: <اين عمل كه جلوي دسته هاي عزاداري يا عروس و داماد و... خون مي ريزند، هيچ منفعتي ندارد؛ اينكه گمان مي كنند رد شدن از روي خون باعث سلامتي و ايمني مي شود، درواقع خرافات و جاهلي است. حتي گاه ديده مي شود كه برخي افراد، خون قرباني را روي ديوار خانه مي ريزند يا به خودروي خود مي مالند كه اين هم از خرافات است؛ در دوره جاهلي گوسفندي را مي كشتند و خون آن را به ديوار كعبه مي ريختند كه خداوند از آنها قبول كند ولي اسلام، اين عقايد را رد كرد. قرآن در آيه 37 سوره حج مي فرمايد: خدا اين خون ها و اين گوشت ها را از شما نمي خواهد بلكه خداوند از شما پاكي و تقوا مي خواهد.>
    مي بينيد چه ميزان راحت مي توان تفسير هاي متفاوتي ارائه داد؟ چرا راه دور برويم، همين نشريات و سايت هاي اينترنتي كه جديدا به شدت براي حيوانات شمشير از رو بسته اند. چند روز پيش در يكي از نشريات، مطالبي نوشته بودند در رابطه با مضرات نگهداري از حيوانات. البته در اين زمينه مسبوق به سابقه هستند. چند وقت پيش هم خانم دكتري كه تخصص شان را هم ذكر نكرده بودند، مطالبي در رابطه با گربه و مضرات نگهداري آنها در يكي از روزنامه هاي پرتيراژ صبح نوشته بودند كه در جاي خود جوابشان را نوشتم. اصولانمي دانم چرا اين نشريه محترم از نويسندگاني كه اين همه قريحه طنزپردازي بالايي دارند در زمينه حيوانات خانگي و بهداشت آنها استفاده مي كند. چون هم آن مطلب و هم مطلب اخير، بيشتر باعث خنده و انبساط خاطر مي شود تا بالابردن سطح اطلاعات خواننده، البته اين فقط مختص به نويسندگان بخش سلامت اين روزنامه نيست! چند ماه پيش يكي از دوستانم زنگ زد و گفت: <نگفته بودي چشم آدم هم جراحي مي كني.> بعد كه تعجب مرا ديد گفت كه همين روزنامه در خبر افتتاح كنگره چشم پزشكي عكس من را كار كرده و جالب اينجا بود كه در آن عكس در حال جراحي سنگ كليه يك سگ بودم!
    
    
    
توهم بيماري زايي حيوانات خانگي
    با آنكه مقاله مربوط نه از لحاظ علمي و نه حتي املايي قابليت بحث ندارد اما مي خواهيد چند نكته را از آن بخوانيد؟ خيلي كوتاه مي گويم تا حوصله تان سر نرود. مثلااز متداول شدن نگهداري حيوانات خانگي مثل سگ و گربه صحبت كرده بودند و نتيجه گرفته بودند اين امر باعث بروز بيماري هاي مشتركي مي شود. مثال هايي كه ايشان در مقاله شان آورده اند را با هم مي خوانيم؛ <تب مالت، سياه زخم، تب كريمه كنگو، آنفلوآنزاي پرندگان، جنون گاوي و...>! در ضمن توضيح داده بودند كه 8500 بيماري مشترك وجود دارد كه اين رقم در سال هاي بعد بيشتر و بيشتر مي شود.> ظاهرا ايشان تعداد بيماري ها را با مسائل اقتصادي و تورم، كمي اشتباه گرفته اند! در جاي ديگري گفته بودند: <نگهداري حيوان در منزل بيشتر از آنكه نفع داشته باشد، ضرر هم دارد.> ايشان احتمالانمي دانند كه حيوانات خانگي را براي سود و زيان نگهداري نمي كنند و معمولابراي منفعت، گاو و گوسفند و مرغ و... پرورش مي دهند، نه سگ و گربه.
    جاي ديگري متذكر شده بودند كه <چون گربه فاقد شعور و درك است و برايش فرقي نمي كند كه در ظرف غذاي شما اجابت مزاج كند يا در توالت فرنگي >! من به شخصه فكر مي كنم ايشان حتي براي يك بار هم گربه را از نزديك نديده اند وگرنه مي دانستند كه گربه ها محال است به غير از ظرف خاكشان در جاي ديگري اجابت مزاج كنند.
    در يك سايت اينترنتي مصاحبه اي تحت عنوان <نوكيسه گي و سگ و گربه داري> به نقل از يك استاد دانشگاه (بدون ذكر اينكه ايشان در چه رشته اي استاد هستند!) نوشته بودند: <انگيزه اصلي علاقه مندي به حيوانات خانگي ناتواني در مهارت هاي ارتباطي و احساس تنهايي است.> وي افزود: <اين افراد به علت نداشتن مهارت هاي ارتباطي و احساس تنهايي كه در خود مي بينند، درد دل هاي خود را با حيوانات بيان مي كنند تا مشكلات عاطفي و رواني خود را در خانواده برطرف كنند و به اين روش نيازهاي دروني خود را جايگزين مي كنند.> اصلابحثي در اين زمينه نمي كنم، تنها نظر اين استاد دانشگاه را به اين جلب مي كنم كه در كشوري مثل سوئيس، از هر 4 خانوار 3 تايشان حداقل يك حيوان خانگي دارند. نه آمار افسردگي شان به گرد پاي ما مي رسد نه ميزان بزهكاري هاي اجتماعي شان با ما قابل قياس است! راستي معلوم نشد ايشان استاد چه درسي هستند؟
    بگذريم، اگر بخواهم از نوشته ايشان بنويسم خيلي طولاني مي شود. اصولافكر نمي كنم اين مساله كه راجع به چيزي كه نمي دانيم حرف مي زنيم، يا كوركورانه راجع به مسائل نظر مي دهيم بدون آنكه دليلي برايش داشته باشيم، تنها مختص ما ايراني ها باشد ولي فكر مي كنم در رتبه هاي بالاي جدول باشيم. شرطي شدن در جوامع، نسبت به يك حركت اجتماعي خاص و كنش در برابر آن در حدود اطلاعات و تخصص من نيست اما توجه تان را به يك آزمايش كه روي 5 ميمون انجام شده جلب مي كنم. با دقت بخوانيد و مقايسه كنيد.
    
    
    
آزمايش روي ميمون ها
    5 ميمون را در اتاقي نهادند و موزي را هم در گوشه اي از اتاق گذاشتند. هر بار كه يكي از آن ميمون ها به سمت موز مي رفت، روي 4 ميمون ديگر آب سرد مي ريختند كه باعث عصبانيت و تشويش آنها مي شد. بعد از مدتي، هر بار كه ميموني به سمت موز مي رفت، 4 ميمون ديگر براي اينكه آب سرد برويشان نريزند او را به باد كتك مي گرفتند و خب بالطبع آب سرد رويشان ريخته نمي شد. بعد از چند روز ديگر ميموني به سمت موز نرفت، چون مي دانست رفتن به سمت موز مساوي است با كتك خوردن. در مرحله بعد، يك ميمون از آنها كم كرده و ميموني ديگر به آن جمع اضافه كردند. برخورد ميمون تازه وارد جالب بود، تا آمد به سمت موز برود، 4 ميمون ديگر او را كتك زدند تا آب سرد رويشان ريخته نشود. پس موز در جاي خود ماند. ميمون تازه وارد هم بعد از چند بار امتحان كردن، از صرافت خوردن موز افتاد. بعد ميمون هاي قديمي را به ترتيب و دانه دانه از اتاق خارج كرده و ميمون هاي جديدي جايگزين كردند و هر بار كه ميمون هاي جديد به سمت موز مي رفت ميمون هاي ديگر، حتي تازه واردان او را مي زدند. بعد از مدتي 5 ميمون قديمي جاي خود را به 5 ميمون جديد دادند به طوري كه هيچ كدام از ميمون هاي موجود، خاطره اي از تنبيه با آب سرد نداشتند. اما باز هم هر بار كه ميموني به سمت موز مي رفت، او را به باد كتك مي گرفتند. ولي هيچ كدام از ميمون ها نمي دانستند براي چه دارند ميمون بدبخت را كتك مي زند!
    حالاحكايت ما است. بيشتر افراد جامعه ما به بعضي چيزها به همين صورت حساس شده اند. تا صحبت حيوانات مي شود بلافاصله مي گويند <واي حيوون ؟ كثيفه، نازايي مياره، هاره، پشمش ميره توي ريه تبديل به كيست ميشه> و ده ها خرافه ديگر. اما اگر از همين ها بپرسيد كه چند نفر را ديده ايد يا حتي شنيده ايد كه به واسطه حيوانات نازا شده اند، يا چند نفر را ديده ايد كه سگي گازش گرفته و فرد مورد نظر دچار هاري شده باشد، يا مثلادستگاه تنفسي انسان ها به اجرام بالاتر از 20 ميكرون واكنش نشان مي دهد؛ يعني مثلاجرمي در حد اجرام معلق در هوا باعث ايجاد سرفه مي شود، آن وقت چطور ممكن است كه يك موي 5، 6 سانتيمتري يك حيوان وارد ريه شود؟ و... جوابي به جز <چه مي دونم، ميگن ديگه> برايتان ندارند. برگرديد آزمايش ميمون ها را بار ديگر بخوانيد.
    اين است كه بعد از خواندن خطبه هاي حجت الاسلام يعقوبي كه از نزديك نمي شناسم شان اما از دور به گرمي دستشان را مي فشارم، آرزو كردم كاش تعداد بيشتري مانند امام جمعه كاشمر داشتيم و تعداد كمتري از آن دست نويسنده ها و استادها!
     * دامپزشك
+ نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم بهمن 1387ساعت 3:8 بعد از ظهر توسط نیما |ماهي خورک" پرنده اي حساس و به شدت وابسته به تالابها و محيط هاي آب شيرين و آب شور است که پرنده شناسان اروپايي، براي دومين بار سال جديد ميلادي را نيز به نام اين پرنده زيبا و منحصر بفرد، نامگذاري کرده اند که علت اين نامگذاري اهميت، وابستگي و شدت علاقه اين پرنده به درياچه ها و تالابهاي در حال تخريب در جهان است.

يک پرنده شناس که اين روزها در پارک شهر تهران، رفتار"ماهي خورکها" را مطالعه مي کند و ازآنها عکس برمي دارد به حساسيت بالاي اين پرنده به آلودگي تالابها و چشمه ها و درياچه ها اشاره کرد و گفت: اين پرنده به خاطر از بين رفتن زيستگاه و همين طور سرماي هوا مجبور به مهاجرت شده و به تهران آمده که هوايش آلوده است با اين حال از نشانه هاي موجود ( آثار فضولات پرنده بر روي ديواره محل استراحت و شکار پرنده) چنين برمي آمد که اين پرنده مدت زيادي است در محل پارک شهر تهران حضور دارد.

به عقيده عليرضا هاشمي، اين مهاجرت به تهران در حالي صورت گرفته که "ماهي خورک" علاقه اي به مهاجرت ندارد و به علت تخريب زيستگاه و افزايش آلاينده ها در محيط زندگي اش آواره شده است با اين حال در نزديکي تهران چشمه ها و تالابها و درياچه اي ديگر وجود ندارد که ماهي خورک به انجا پناه ببرد.

اين پرنده شناس حضور"ماهي خورک" در تهران را از يک طرف خوشحال کننده به خاطر ديدن اين گونه نادر پرنده از نزديک و ازطرف ديگر ناراحت کننده به خاطرازبين رفتن زيستگاه وهمين طور ازبين رفتن فضاهاي سبز، باغ ها و آبگيرها در اطراف تهران دانست وگفت: تولد سنگي ديوارها و ساختمانها دليل پناهنده شدن ماهي خورک به پارک هاي سبز و داري حوضچه تهران است.

هاشمي اضافه کرد: اين پرنده به صورت اجتماعي زندگي نمي کند و رنگي سبز و براق دارد و جزو آن دسته پرنده هايي است که "معلق درجا" مي زند. يعني در يک لحظه، نه بالا مي رود نه پايين مي آيد و نه به هيچ کدام از اطرافش حرکتي مي کند، با اين ويژگي مي تواند از دست شکار يان طبيعي و انساني نجات يابد.

يك کارشناس با هشدار نسبت به آلودگي محيط زيست درکشور به خصوص تهران، به زندگي و حضور پرندگان به عنوان وجود بهشت در اطراف مان ياد کرد و اين پرنده را بومي ايران دانست که به جز در مناطق مرکزي و جنوب در ديگر نقاط کشور و در حاشيه تالاب ها و رودخانه ها و آبگيرها مشاهده شده است.

پرويز بختياري به افزايش 100 درصدي تعداد گونه هاي پرنده هاي شناسايي شده درتهران اشاره کرد وگفت: در تحقيقاتي که سال 72 از سوي دکتر منصوري انجام شده 62 گونه پرنده درتهران شناسايي شده بود که از 90 نمونه سابق باقي مانده بودند، با اين حال امسال 120 گونه پرنده را ثبت کرده ايم که محصول 5 سال مطالعه و مشاهده در اين زمينه است.

او مهاجرت" ماهي خورک" به تهران را يک فرصت دانست که خارج از محيط هاي مسکوني و انساني، تخم گذازي و لانه سازي مي کند و با تمام آلودگي در تهران به اين شهر پناه اورده است وبا اين حال پرنده اي مهاجر و خشکي زي است که داري چشم هايي دقيق با قابليت تشخيص شکست نور در آب است و مي تواند ماهيان کوچک را با مهارت خاصي شکار کند.

منبع : جام جم / ۱۹ بهمن ۸۷

+ نوشته شده در شنبه بیست و ششم بهمن 1387ساعت 11:15 بعد از ظهر توسط نیما |


ایرنا : مديرعامل سازمان بازيافت و تبديل مواد شهرداري کرج گفت: مطالعات زنده گيري سگ هاي ولگرد در اين سازمان انجام شد.
سيد مجيد مساعد روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: از سال 1384 کار جمع آوري سگ هاي ولگرد منطقه به سازمان بازيافت کرج واگذار شد و اکنون سه تيم فعال، اتلاف سگ هاي ولگرد را برعهده دارند.
وي خاطرنشان کرد: از آنجا که اکنون سگ هاي ولگرد با تيراندازي از بين مي روند، اين روش علاوه بر ايجاد رعب و وحشت در بين شهروندان، مشکلاتي نيز به همراه دارد.
مساعد گفت: به منظور جلوگيري از عواقب اين روش و باهدف حمايت از حيوانات، مطالعه طرح زنده گيري سگ هاي ولگرد در دستور کار قرار گرفت.
اين مسوول ادامه داد: براي اجراي اين طرح مطالعاتي بيش از دوماه در سازمان بازيافت کرج زمان صرف شده است.
وي ادامه داد: اکنون بستر مناسب براي انعقاد قرارداد با پيمانکار مربوطه فراهم شده است.
مديرعامل سازمان بازيافت کرج اشاره اي به چگونگي اجراي اين طرح و اينکه پس از زنده گيري، سگها به کجا انتقال مي يابند، نکرد.
وي يادآور شد: اگر چه با اجراي روش قبلي جمعيت سگ هاي ولگرد در شهر کرج کنترل شد اما مهاجرت سگ هاي ولگرد ازديگر مناطق شهرستان به معابر کلانشهر کرج سبب شده اين مشکل همچنان باقي بماند.
اين مسوول گفت: اجراي طرح جديد نقش اساسي در پيشگيري از ورود سگهاي ولگرد به مناطق شهري خواهد داشت.

 

+ نوشته شده در جمعه بیست و پنجم بهمن 1387ساعت 1:50 بعد از ظهر توسط نیما |


امروزه حفظ سلامتی كار بسیار دشواری است. تمامی حیوانات از هنگام تولد توانایی عجیب و چشمگیری در درمان خود دارند. در حقیقت، بیش از ۸۰ درصد آنها كه دچار بیماری‌های سطحی و زودگذر می‌شوند به تنهایی قادر به درمان بیماری‌شان هستند. این شیوه درمانی در حال حاضر به عنوان سیستمی طبیعی در ساختار دفاعی بدن شناخته می‌شود كه برای درمان جراحت‌ها، زخم‌ها و بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود.

متاسفانه، این شیوه درمانی به‌واسطه فاكتورهای مختلفی از جمله رژیم غذایی نامناسب، عدم رعایت بهداشت، استرس‌های اجتماعی و محیطی تهدید و تضعیف می‌شود.
آلودگی محیط موجب آلودگی درونی می‌شود. آلودگی در بدن مانند سم برای سیستم دفاعی مضر است، در بدترین حالت یكی از دو موقعیت زیر قابل پیش‌بینی است. سیستم ایمنی بدن با بیماری‌ها و دردهای مزمن مقابله می‌كند. و یا سیستم دفاعی بدن در مقابل بیماری، بدون عكس‌العمل باقی می‌ماند و موجب پیدایش سرطان می شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 11:52 بعد از ظهر توسط نیما |

در حيوانات جهت پيشگيري از شيوع بيماري هاري در يك منطقه دو روش اصلي بكار گرفته مي شود:


1. كنترل جمعيت ناقلين
در نقاطي كه هاري روباه شيوع دارد جهت كاهش جمعيت روباه ها ميتوان از شكار تله گذاري و در بعضي از موارد از سموم و يا گاز كشنده استفاده كرد. كاهش جمعيت روباه ها باعث كاهش موارد الودگي در حيوانات اهلي و در نهايت انسان ميشود، در عين حال پيشرفت بيماري در منطقه بطئي و بالا خره متوقف ميگردد.
نقاطي كه هاري سگ شيوع دارد در صورتي كه واكسيناسون اين حيوانات امكان پذير نباشد مانند كشور هايي كه حيوانات ولگرد در انها زياد و رسيدگي به مسئله واكسيناسون اين حيوانات به عهده سازمان مشخصي نيست، از بين بردن سگ هاي ولگرد مورد تائيد است.
2. واكسيناسون حيوانات ناقل
واكسيناسون انواع حيوانات اهلي كه بالقوه ميتوانند ناقل بيماري باشند،قطعا يكي از روشها جهت مبارزه واز بين بردن بيماري هاري است . البته اين اقدامات زماني موثر خواهد بود كه حداقل هشتاد درصد حيوانات را در بر گيرد.
بنابر اين حيوانات ولگرد و بدون صاحب كه واكسينه نمي گردند بايد معدوم شوند. در ميان انواع حيوانات وحشي كه ناقل اين بيماري ميباشند واكسيناسون روباه ها از طريق توزيع واكسن هاي خوراكي تاكنون مورد مطالعه و بررسي قرار گرفته و نتايج موفق اميزي جهت ريشه كني بيماري در منطقه داشته است. در مناطق عاري از هاري عامل بيماري هاري فقط به وسيله يك حيوان هار زنده مي تواند وارد منطقه گردد.

+ نوشته شده در چهارشنبه بیست و سوم بهمن 1387ساعت 11:30 بعد از ظهر توسط نیما |

درمان با کمک حیوانات نوعی از روش درمانی است که در آن حیوانی با خصوصیات ویژه به عنوان بخش بنیادی و اساسی درمان یک فرد بکار گرفته می شود. این نوع درمان برای بهبود جسمی ، وضعیت روحی و عاطفی و / یا روانشناختی فرد طراحی شده و بر اساس مطالعات صورت گرفته تاکنون اثرات مفید آن به اثبات رسیده است.

در حین درمان با کمک حیوانات حتماً باید فردی که تحت درمان است از نظر پیشرفت موفقیت در درمان به طور مستمر مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد.

گونه های مختلفی از حیوانات بسته به مورد به این منظور استفاده می شوند که عبارتند از : سگ ، گربه ، فیل ، پرندگان ، دلفین، خرگوش ، خزندگان و غیره

نوع خاصی از درمان به کمک حیوانات که صرفاً با کمک گرفتن از اسب انجام می شود هم به روان درمانی با کمک اسب مشهور است که در آینده به تفصیل در این باره مطلبی در همین نشریه منتشر خواهد شد. (Hippotherapy)

در دنیا شایعترین دلیل نگهداری از حیوانات توسط مردم نیاز آنها به تماس فیزیکی با یک موجود زنده ، کاهش خلاء عاطفی ناشی از تنهایی و افزایش اعتماد به نفس جهت شرکت در جلسات و روبرو شدن با سایر افراد هنگامی که با حیوان خود وارد جمعی می شوند می باشند. علاوه بر این نگهداری از حیوانات بخصوص در منزل افراد را به افزایش تعهد در تربیت موجود زنده ، مسئولیت پذیری و تبعیت از یک برنامه منظم روزانه تشویق می کند.

شرایط و بیماریهای مختلفی در دنیا تاکنون با استفاده از حیوانات درمان یا کنترل شده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود :

بهبود وضعیت و توانایی در سسیتم حرکتی عضلانی ، بهبود مهارت های راندن و کنار آمدن با شرایط نشستن بر روی ویلچر ، بهبود مهارت در حفظ تعادل بدن هنگام ایستادن و یا در کارهای روزانه ، احتمالاً کاهش فشار خون و خطر حملات قلبی و سکته مغزی و کاهش افسردگی ، بهبود برخی از اختلالات روانی نظیر اوتیسم ، کاهش هیجان و فشارهای عصبی و غیره

البته در کنار همه تمایلاتی که در دنیا برای رو آوردن به درمان با استفاده از حیوانات وجود دارد و بعضاً تحقیقات اثبات شده ای از اثرات مفید این روش درمانی هم وجود دارد اما در کنار این مسئله انتقاداتی هم به این موضوع وارد است و بطور مثال محققان دانشگاه ایموری آمریکا روش درمان با استفاده از دلفین ها را از اساس قبول نداشته و آنرا فاقد اثرات واقعی و پایدار دانسته و صرفاً یک اثر زودگذر و مبهم برای آن قائلند!

به نظر می رسد با توجه به اطلاعات ضد و نقیض در این مورد باید تحقیقات بیشتری بر روی این موضوع صورت پذیرد. در دنیا این امر در حال انجام است اما در کشور ما آنچنان که باید به اینگونه موضوعات توجه نمی شود که امید است محققان کشورمان به این مسائل توجه کنند تا نتیجه تحقیقاتشان مورد استفاده دنیا قرار گیرد و صرفاً منتظر تحقیق دیگران و استفاده از نتایج آن نباشیم.

منبع : حکیم مهر
+ نوشته شده در چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 11:47 بعد از ظهر توسط نیما |

حدود 3سال پیش تصویری دربرخی نشریات داخلی وسایت های اینترنتی منتشر شد که اشک چشم بسیاری را درهمان لحظات اول جاری ساخت .

به گزارش البرز تصویری که ازآن باعناوین مختلف مانند"عشق واقعی" نام برده میشد عکس شیون زدن پرنده نری بود که بالای سرجفت خود که روی آسفالت یک خیابان جان داده بود را نشان میداد.
این تصاویر آنقدر تاثیرگذار بود که کاربه حاشیه پردازی هم رسید طوری که برخی روزنامه ها نوشتند "این پرنده نر وقتی بالای سرجفت بی جان خود شیون میکشیدخودنیزجان داد"اما حقیقت کمی متفاوت ترازاین حاشیه ها بود.

آنچه ازاین تصویر روایت میشود آنست که این اتفاق درکشور اوکراین رخ داده است وعکاس آن بادریافت مبالغ کلانی آن را به یک روزنامه فرانسوی فروخت .
این تصویر آنقدر صریح و شفاف با مخاطب ارتباط برقرارمیکرد که تعدادی از روزنامه های فرانسوی درفاصله کوتاهی اقدام به انتشار آن نمودند . اما تصاویر مذکور توانستند پا را از مرزهای خاکی فراتر گذاشته و پس از فرانسه به خاک آمریکا رسوخ وسپس بسیاری ازکشورها را تحت تاثیرحقیقت خود قرار دهند.
در ابتدا یک تصویر و سپس تصویر دیگری از این مجموعه درکشورمان منتشر میشود که مهمترین آن تصویری است که پرنده نر با دیدن جسم بی جان جفتش درحال ناله کردن است .
روایت این تصویربه این شکل بیان شده که :

در تصویر اول پرنده ماده بدلیلی که هنوز عنوان نشده زخمی شده و روی زمین میافتد
شبکه خبری البرز

بلافاصله پرنده نر بالای سراو حاضرشده وبه مراقبت او جفت خود مشغول میشود, پرنده زخمی که گویا قادر به حرکت نمیشود ساعتها روی جاده وروی آسفالت باقی میماند وهمین مسئله باعث میشود تا جفتش بدنبال تهیه غذا برایش اقدام کند وچند بار باتهیه غذا به سراغش میآید

شبکه خبری البرز


بر روی ادامه مطلب کلیک کنید !!!!!!!!!!!!!

ادامه مطلب
+ نوشته شده در دوشنبه شانزدهم دی 1387ساعت 11:25 بعد از ظهر توسط نیما |

زمستان است و سرمای هوا و به تبع آن کم‌شدن غذا برای حیوانات خیابانی سبب می‌شود آنها نیاز بیشتری به کمک ما داشته باشند. گذاشتن پسماندها و دورریز غذای روزانه که در سفره ما ایرانیان کم هم نیست، در ظروف مخصوص یا یکبار مصرف در محل‌های مشخصی در کوچه‌ها برای سگ‌ها و گربه‌ها و درست کردن محفظه‌های سر پوشیده‌ای برای پرندگان و گذاشتن دانه، آرد و تکه‌های نان برای آنها، می‌تواند از وظایف انسانی و دینی ما باشد. در این بین باید به این امر توجه داشت که برخورد و مراقبت از حیوانات خیابانی در کنار لذت و ثوابی که دارد چنانچه براساس اصول اولیه و بهداشتی آن صورت نگیرد، مانند هر کار دیگری می‌تواند مشکل‌ساز و خطرآفرین باشد.

یکی از علایق کودکان و نوجوانان و بعضا بزرگسالان نگهداری از حیوانات خانگی و همچنین غذا دادن و حمایت از حیوانات خیابانی است که چنانچه با اصول نگهداری و بهداشتی آن آشنا باشند، خطر بالقوه‌ای را به همراه ندارد اما با توجه به حضور حیوانات خیابانی و در تماس مستقیم بودن آنها برای کودکان و نوجوانان باید به نکاتی در این زمینه اشاره کرد. خطرناک‌ترین بیماری که از طریق حیوانات گوشتخوار به‌خصوص سگ و گربه می‌تواند به انسان منتقل شود، بیماری هاری است.

خوشبختانه میزان آلودگی سگ و گربه‌های شهری به این بیماری بسیار پایین است اما با توجه به مسری و لاعلاج بودن این بیماری لازم است به علائم آن توجه شود.
علائم سگ یا گربه‌ها: دوران کمون یا خفته این بیماری می‌تواند بسیار طولانی باشد، اما از زمان بروز علائم از قبیل ترس از نور و آب، فلجی عضلات حنجره، ریزش مضاعف بزاق، تا مرگ حیوان حداکثر11 روز طول می‌کشد. این بیماری به دو حالت تهاجمی و خاموش خود را در حیوان نمایان می‌سازد که فرم خاموش بسیار خطرناک‌تر است. زیرا حیوان حالت ترسیده و بیمار را از خود نشان می‌دهد که برای انسان ترحم‌برانگیز است و در صورت نزدیک شدن فرد به حیوان و گزش احتمالی از طرف حیوان، ویروس عامل هاری از طریق بزاق حیوان به فرد منتقل می‌شود. به هر حال به این نکته توجه کنید که هیچ سگ یا گربه‌ای به خودی خود نمی‌تواند هار باشد و حتما برای اینکه یک موجود هار شود، می‌بایست توسط یک موجود هار دیگر گزیده شده باشد. و اما توصیه‌های لازم:
1) چنانچه مورد گزش توسط سگ یا گربه‌ای قرار گرفتید که از سوابق درمانی آن خبر ندارید، سعی کنید تا حد امکان آن حیوان را در محلی به مدت 11 روز نگهداری کنید. اگر حیوان هار باشد ظرف این مدت تلف خواهد شد و چنانچه بعد از 11 روز زنده ماند نشان‌دهنده پاک بودن حیوان از ویروس هاری است.
2) بلافاصله محل گزش را با آب و صابون شست‌وشو دهید و به نزدیک‌ترین محل درمانی جهت تزریق سرم هاری مراجعه کنید. چنانچه محل درمانی از شما دور است طی این مدت هر 15 دقیقه محل گازگرفتگی را با آب و صابون شست‌وشو دهید.
3) چنانچه از نظر شغلی یا در محیط کار یا زندگی احتمال برخورد با حیوانات ولگرد یا خیابانی را دارید بهتر است خود را علیه بیماری هاری مایه‌کوبی کنید.
4) چنانچه از سگ یا گربه در محیط کار یا زندگی‌تان به صورت خانگی نگهداری می‌کنید، با مراجعه به دامپزشک حیوان خود را علیه این بیماری مایه‌کوبی کنید.

در مورد تغذیه کردن آنها، باور کنید اصلا کار سختی نیست. خرید یک بسته ظرف یکبار‌مصرف و ریختن ته‌مانده غذایتان در آن و گذاشتن آن در جایی مناسب، کل داستان همین است. به نظرتان خیلی سخت‌تر از خیلی کارهایی است که در طول روز انجام‌شان می‌دهیم؟ باور کنید نیست. بعد لذت تماشای حیوانات گرسنه‌ای که بعد از سیر شدن با نگاه مهربان‌شان از شما تشکر می‌کنند، نمی‌دانید چه کیفی دارد! اگر هم در مجتمع زندگی می‌کنید که کار راحت‌تر است. کافی است که با مدیر مجتمع هماهنگ کنید تا فضایی را به این کار اختصاص دهد تا همه همان‌جا ظرف‌هایشان را بگذارند. راستی پرنده‌ها یادتان نرود. یادتان باشد، واردات گندم ما برابر با دورریز نان ته سفره‌مان است!


دکتر هومن ملوک پور - drhooman.blogfa.com
+ نوشته شده در سه شنبه دهم دی 1387ساعت 1:10 قبل از ظهر توسط نیما |جام جم آنلاين : با كشته شدن يك قلاده يوز پلنگ آسيايي در جاده كرمان ‌ راور براي چندمين بار فاجعه‌اي زيست‌محيطي را در سال‌هاي اخير رقم زد و بر لزوم ايمن سازي محيط زيست اين حيوان و ايجاد يك منطقه حفاظت شده براي ادامه حيات اين‌ گونه نادر انگشت تاييد گذاشت.
به گزارش مهر، خبر كشته شدن يك قلاده يوزپلنگ آسيايي در كرمان در حالي انتشار يافت كه به دليل شكار بي‌رويه، خشكسالي در سال‌هاي گذشته و گذر جاده كرمان - راور از قلمرو اين جانور ، زيستگاه ونسل ا‌ين حيوان باشكوه زيبا به شدت در معرض خطر نابودي قرار گرفته است.طبق اعلام اداره محيط زيست استان كرمان، اين يوزپلنگ به دليل برخورد با يك دستگاه خودرو و بي احتياطي راننده در محور كرمان ‌ راور كشته شد در حالي است كه حيوان از شرايط خوب تغديه اي و جسماني برخوردار بوده است.

تلف شدن اين يوزپلنگ براي چندمين بار در سال‌هاي اخير به وقوع مي پيوندد.

در استان كرمان گونه هاي منحصر به‌فردي همچون گور‌خر آسيايي منقرض شده است و بزودي با ادامه روند فعلي نسل خرس سياه و يوزپلنگ نيز به افسانه مي‌پيوندد؛حيواني كه مشخص نيست چند قلاده از آن در حيات وحش زندگي مي كند و رسما جزو حيوانات در معرض انقراض در دنيا محسوب مي شود، از سويي به دليل بي‌احتياطي در اين جاده و از سوي ديگر به دليل بي‌مبالاتي دست‌اندركاران دارد رو به انقراض مي‌رود. به اين مورد، شكارچيان بي‌فرهنگ را نيز اضافه كنيد.

+ نوشته شده در سه شنبه دهم دی 1387ساعت 1:7 قبل از ظهر توسط نیما |

پليس در شهر «مسيونيس» آرژانتين پسر بچه يك ساله اي را در جمع چندين گربه ولگرد كه ته مانده غذاي خود را با او قسمت كردند و او را گرم نگه داشتند ، پيدا كرد.
اين پسر بچه يك ساله كه روزها بود گم شده بود توسط يك افسر پليس در حالي پيدا شد كه در كف يك جوي فاضلاب افتاده بود و جمعي از گربه هاي ولگرد او را ليس مي زدند و او را گرم نگه داشته بودند.
اطراف اين پسر بچه مقداري پس مانده غذا بود كه گربه ها برايش جمع كرده بودند.
به گفته اين افسر پليس او وقتي به اين بچه نزديك شدم و او را پيدا كردم گربه هاي اطرافش به من حمله كردند و نمي گذاشتند به او نزديك شوم. گربه ها دور او جمع شده بودند و او را گرم مي كردند. من حدس مي زنم گربه ها كاملا متوجه شده بودند كه اين كودك نياز به مراقبت دارد و بايد از سرما حفظ شود.
به گفته پزشكان گرماي بدن گربه ها اين كودك را از سرما و يخ زدگي نجات داده است ، سرمايي كه مي توانست او را بكشد.
پدر اين كودك كه يك بي خانمان است به پليس گفت چند روز پيش كودكش ناگهان ناپديد شده بود و نتوانسته بود او را پيدا كند.


به گفته پزشكان گرماي بدن گربه ها اين كودك را از سرما و يخ زدگي نجات داده است ، سرمايي كه مي توانست او را بكشد.

+ نوشته شده در سه شنبه سوم دی 1387ساعت 8:4 بعد از ظهر توسط نیما |جام جم آنلاين: يك دادگاه شهر لس‌آنجلس ايالت كاليفرنيا روز دوشنبه 11 سپتامبر يك مرد 28 ساله كه سگ كوچولو از نژاد چيهواهوا نامزدش را از پنجره آپارتمان بيرون انداخته بود و سگ بينوا در اين سقوط آزاد تلف شده بود رابه يك سال زندان قطعي و 5 سال مراقبت ويژه محكوم كرد

به گزارش خبرگزاري فرانسه ، اميديو خسوس مدينا، 28 ساله در ماه ژانويه گذشته به اتهام بي‌رحمي نسبت به يك حيوان مجرم شناخته شده بود.
او در 30 اوت سال پس از مشاجره با نامزدش در شهرك كامپتون در جنوب لس‌آنجلس خشمگين شد و خشم خود را بر سر سگ كوچك نژاد چيهواهوا نامزدش خالي كرد. مدينا سگ كوچك را بلند كرد و از پنجره آپارتمان بيرون انداخت!
سگ علاوه بر سقوط آزاد زير چرخ‌هاي يك خودروي عبوري له شد
+ نوشته شده در سه شنبه بیست و ششم آذر 1387ساعت 6:22 بعد از ظهر توسط نیما |

ایسنا: سازمان حفاظت از حيات وحش طي بيانيه‌اي فهرست حيوانات شاخص در سال 2008 ميلادي را اعلام كرد.

به گزارش خبرگزاري فرانسه، يك خرس قطبي به نام «دبي» كه گفته مي‌شد كهنسال‌ترين خرس در جهان باشد در سن 42 سالگي در يكي از باغ وحش‌هاي كانادا مرد. اين در حالي بود كه چندين ميليون نفر براي ديدن اين خرس به كانادا سفر مي‌كردند. «دبي» خرس يتيمي بود كه در شمال روسيه به دنيا آمده و در اسارت و در كانادا به سر مي‌برد...

دومين حيوان، يك بچه نهنگ گم شده بود كه يك قايق استراليايي را به اشتباه مادر خود تصور كرده و توسط سرنشينان اين قايق تغذيه مي‌شد. با اين حال، محافظان بين‌المللي نهنگ به علت آنكه نتوانستند او را نجات دهند، مجبور به كشتن بچه نهنگ شدند.

سومين حيوان، يك فيل چهار ساله است كه معتاد به هروئين بود. اين فيل چهارساله، سه سال در اسارت قاچاقچيان مواد مخدر بود و قاچاقچيان با استفاده از موز آغشته به هروئين حيوان را معتاد كرده بودند. هم اكنون اين فيل در جزيره «رهاب» و مركز ترك اعتياد حيوانات به سر مي‌برد.

گوريل‌هاي باغ وحش كنگو چهارمين گروه حيوانات اين فهرست هستند. چرا كه به علت درگيري ميان دولت و شورشيان اين كشور، هيچ حفاظتي از آنها به عمل نمي‌آمد و اين حيوانات و معرض مرگ و انقراض نسل قرار داشتند.

در رده پنجم روباهي است كه دست زني اهل آريزوناي آمريكا را گاز گرفته بود و صد و دو كيلومتر از دستش آويزان بود و ول نمي‌كرد تا اين زن با رسيدن به بيمارستان ايالتي خود را از شر روباه خلاص كرد.

در رده ششم قاطري مصري است كه از يك انبار ذرت مخصوص موسسه تحقيقاتي كشاورزي، ذرت و ديگر غلات را دزديده بود كه توسط پليس دستگير شد.

يك كانگروي استراليايي كه از باغ وحشي در آلمان فرار كرده بود و پس از ده ساعت توسط ماموران آتش نشاني به دام افتاد، در رده هفتم اين فهرست قرار دارد. ماموران آتش‌نشاني آلمان اين كانگروي نوع والابي را با توري به طول 70 سانتيمتر به دام انداخته و روانه باغ وحش كردند.

اسنوپي، سگي كه با لقاح مصنوعي به دنيا آمده بود، در رده هشتم قرار دارد، اين سگ، ‌اولين حيوان كلون‌سازي شده در جهان است كه پدر شده است.

در رده نهم، هزاران حيوان خانگي و اهلي قرار دارند كه توانستند بموقع خود را از توفان كاترينا و از ايالت نيواورلئان آمريكا نجات دهند. با اين حال هزاران حيوان خانگي ديگر در كنار صاحبانشان مردند.

در رده دهم يك هيولا كه در آب‌هاي سوئد زندگي مي‌كند قرار داد. دوربين‌هاي مدار بسته در درياچه سوئد براي اولين بار از اين هيولا تصويربرداري كردند.

پليس بوسني يك پنگوئن را به اتهام حمل مواد مخدر دستگير كرد. اين پنگوئن در رده يازدهم اين فهرست قرار دارد. اين حيوان قطبي براي يك گروه قاچاقچي مواد مخدر، بسته‌هاي حاوي مواد مخدر به زندان رد و بدل مي‌كرد.

يك خزنده 111 ساله نادر اهل نيوزلند در رده دوازدهم اين فهرست است. «هنري» يكي از خزندگان عصر دايناسورهاست كه براي اولين بار پس از 38 سال پدر شد.

يك طوطي سخنگو پس از آنكه خانواده صاحبش را از آتش‌سوزي و مرگ حتمي نجات داد و عنوان قهرمان ملي انگلستان را به خود اختصاص داد،‌ در رده سيزدهم اين فهرست قرار گرفت.

يك بچه خفاش كه به مدت 19 ساعت در لباس يك دختر نوجوان قرار داشت، در رده چهاردهم اين فهرست قرار گرفت. «ايي هاكينز» گفت كه احساس مي‌كرده تلفن همراهش درون لباسش در حال لرزش است و اصلا انتظار يك بچه خفاش را نداشته!

جوجه مرغ‌ها در رده پانزدهم اين فهرست قرار دارند. چرا كه يك دادگاه در سوئيس ‌دستور داد تا تمامي اين جوجه مرغ‌هاي پر سر و صدا بايد در جعبه‌هاي ضد صدا قرار گيرند تا ساكنين بتوانند در شب خواب راحتي داشته باشند.

به گزارش ايسنا، يك طوطي سخنگو پس از 10 سال توانست با صاحبش ديدار كند. اين طوطي كه در رده شانزدهم اين فهرست است پس از آنكه چندين بار نام و آدرس محل زندگي صاحبش را تكرار كرد توانست بار ديگر نزد صاحبش كه در ژاپن زندگي مي‌كند، باز گردد.

يك سگ كه مست كرده بود در رده هفدهم قرار دارد؛ چرا كه اين سگ آن قدر گرسنه بود كه با خوردن نيم كيلوگرم مخمر جوي تازه به حالت مستي افتاد و صاحبش از ترس جان دادن حيوان،‌ او را به كلينيك دامپزشكي در اتريش منتقل كرد. خوشبختانه اين سگ فضول زنده ماند.

يك مار پيتون با عمل جراحي فوري كه بر روي وي انجام شد در رده هجدهم اين فهرست عجيب قرار دارد. اين پيتون اهل استراليا به علت بلعيدن چهار توپ بزرگ گلف به حالت اغما رفته بود. به عقيده پزشكان اين مار تصور كرده بود كه توپ‌ها، تخم مرغ هستند

+ نوشته شده در جمعه بیست و دوم آذر 1387ساعت 8:56 بعد از ظهر توسط نیما |99 هزار گوسفند قربانی در روز عید قربان ذبح شدند در روز عید سعید قربان 99 هزار گوسفند به منظور به جای آوردن مراسم و مناسک این عید بزرگ قربانی شدند. به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به مکه مکرمه، رئیس سازمان حج و زیارت که در جمع خبرنگاران در صحرای منا سخن می گفت با اعلام این خبر درباره عملیات حج در سال جاری تاکید کرد: تا این لحظه که ایام تشریق و سه روز فعالیت بسیار پراسترس و همه جانبه را سپری می کنیم خوشبختانه برنامه ها طبق انتظار موفقیت آمیز بوده اند و امیدواریم که بقیه روزها نیز به همین روال باشد.
خاکسار قهرودی درباره فعالیتهای تکمیلی حج امسال گفت: اقدامات تکمیلی نظیر امداد و راهنمایی حجاج نسبت به سال گذشته در مشاعر به خوبی انجام شد و با وجود تبلیغات و راهنمایی لازم در کاروانها و با همکاری خوب سعودیها مشکلات سال جاری با حضور پررنگ ناظرین و عوامل اجرایی در کمترین فرصت ممکن رسیدگی و کارها به انجام رسیده تا آنجا که آمار افراد گمشده امسال کاهش چشمگیری داشته است.
وی به بخش پزشکی، خدمات آمبولانس و اتوبوس خاص مستقر در مشاعر اشاره کرد که در مواجهه با بیماریهای خاص در ایام " تشریق " این اقدام نیز با هماهنگی عوامل عربستان توانسته است روند جاری امور را نسبت به سالهای گذشته تسهیل کند اگر چه در فرایند انتقال حجاج به عرفات توقفهای طولانی نیز در برخی موارد ملاحظه شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در خصوص وضعیت نامناسب بهداشتی و دفع زباله در منا به فعالیت ویژه سازمان حج درباره مسائل بهداشتی منا اشاره کرد و گفت: در گذشته وضعیت بهداشتی و دور کردن زباله و رفع آن بسیار آزاردهنده و غیر قابل تحمل بود که با بررسی و هماهنگی به عمل آمده و امضای قرارداد با موسسه "مطوفین" و انجام سیستم نظارت و بازرسی در مکاتب 9 گانه توانستیم در حداقل زمان ممکن و گماشتن نیروی خدماتی این موضوع را به حداقل برسانیم و این مسئله نیز با توجه به وضعیت بهداشت و دفع زباله در سالهای گذشته یک اقدام رو به جلو قلمداد می شود.
وی که در صحرای منا به سئوالات خبرنگاران پاسخ می گفت درباره وضعیت زمانی امسال اعلام کرد: امسال توانستیم با برنامه ریزی و دقت نظر در بخشهای مختلف حدود 99 هزار ذبح گوسفند دست یابیم که در طول تاریخ حج بی سابقه بوده است و این موضوع به دلیل شرایط و هماهنگی مناسبی حاکم بوده و مشکلی در رسانیدن گوسفند به قربانگاه وجود نداشته است.
قهرودی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره وضعیت بهداشتی نامناسب بویژه در منا گفت: سرعت فعالیت بهداشتی و همچنین دقت نظر مردم در رعایت آن با کار فرهنگی باید حل شود. ولی در عین حال زمان کوتاه و عجله و ازدحام افراد در جلوی مراکز بهداشتی و عدم رعایت به موقع نکات اعلام شده در مجموع صحنه های غیر قابل قبولی بوجود آورد و تاکنون نتوانسته ایم این مشکل را حل کنیم.
وی به مشکل فضای اختصاص داده شده به حاجیان در منا اشاره کرد و با تاکید مجدد بر محدودیت کلان و عدم وجود امکانات جایگزینی اعلام کرد که با اقدامات شدید بهداشتی و توجه مردم می توانیم این موضوع را سامان دهیم.
رئیس سازمان حج در پاسخ به سئوال خبرنگاران درباره وجود برخی خطوط اتوبوسرانی تندرو و عدم بهره گیری کشورمان از این فرصت مناسب نیز یادآور شد: خطوط اتوبوس تندرو طراحی و در حال انجام است که از شارع 9 شروع شده و کشورهای ترکیه، هند، برخی دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی در حال حاضر به صورت آزمایشی از آن بهره برداری می کنند و قرار بود که ایران نیز امسال به این امکان دست یابند که به دلیل مشکلات بودجه پیمانکار موفق به انجام تعهدات خود نشد که امیدواریم در مراسم حج سال آینده این موضوع نیز اجرایی شود.
قهرودی در مورد عملیات بازگشت حجاج نیز یادآور شد: 50 درصد پروازهای برگشتی بر عهده سازمان هواپیمایی کشور است و 25 درصد پروازها توسط شرکت هواپیمایی ماهان انجام خواهد شد و در مجموع 75 درصد زائران با هواپیماهای ایرانی به کشور باز می گردند ولی 25 درصد پرواز های سعودی نیز به دلیل مشکلات سعودی با ماهان توسط خود شرکت سعودی انجام خواهد شد.
وی اعلام کرد: اولین گروه زائران ایرانی پس از روز 14 ذی الحجه به سمت مدینه می روند و در همین روز که مصادف با 23/9/87 خواهد بود اولین پرواز برگشت از جده به تهران صورت می گیرد.
رئیس سازمان حج در پایان درباره وضعیت و سرنوشت گوشتهای قربانی زائران ایرانی و اینکه آنها درخواستی برای استفاده از این گوشتها دارد یا نه گفت: در صورت تقاضای ما شرکتهای سعودی گوشتهای درخواستی را به صورت بسته بندی تحویل حجاج ایرانی خواهند داد ولی تا کنون هیچ تقاضایی از نهادهای امدادی مثل بهزیستی و کمیته امداد برای تحویل این گوشتها نداشته ایم.منبع :
http://www.mehrnews.com/fa/newsdetai...?NewsID=798645

+ نوشته شده در جمعه بیست و دوم آذر 1387ساعت 8:54 بعد از ظهر توسط نیما |

مطالب قدیمی‌تر